System Of A Down

Απίστευτο και ανέλπιστο καμπακ, υπέροχα και τα δυο κομμάτια ειδικά το genocidal είναι βγαλμένο απευθειας από το πρώτο ομώνυμο δίσκο. Συγκίνηση μόνο για τη μπανταρα καθώς και για τη κίνηση τους… ηδη τα έσκασα στο μπαντκαμπ… Στο m/h δεν ήμασταν πλέον φοιτητές αλλά δεν θα ξεχάσω ποτέ τη φαπα που έφαγα πριν 22 χρόνια την πρώτη φορά που μπήκε το ομώνυμο στο cd player και εσκασε suite-pee

6 Likes

Υπάρχει κανένας under 35 ετών εδώ μέσα ;; Κάποιος που να πήγαινε σχολείο τότε;; Μόνο εγώ ;;

1 Like

εγω, αλλα ακουγα Green Day, το εκποζουρ μου στους Συστεμ ηταν εκεινο το viral videaκι με κατι τυπους να κοπανιουνται που στελναμε στα παλια μας νοκια.

Edit, να αυτο

7 Likes

πο τι παιχτηκε τωρα

Θυμαμαι 2002 φοιτητης (deal with it, ενα post για φοιτητικες αναμνησεις ακομα :frowning: ) πρώτο έτος, ειχε πεσει στα χερια μας το Steal this Album και το κοροιδευαμε, βσκ είχαμε κλάσει στα γέλια με τα πίτσα πίτσα πάι και πεπερόνια κτλ :grin:.

Μετα πηρα Toxicity and my mind exploded + επανεκτιμήσαμε με τον καιρό και το Steal…
Τα Mezmerize/Hypnotize τα πήραμε από το Metropolis στην Ομόνοια με το που άνοιξε, 8-9 το πρωί, έχουν και πολύ μικρό σειριακό αριθμό κυκλοφορίας, ήταν από τις πρώτες κόπιες… δισκάρες αμφότερες, δν βρίσκω δευτερόλεπτο που να μην μου αρέσει ή να μου περνάει αδιάφορο

Αξέχαστες αναμνήσεις με αυτές τις δισκάρες, ελπίζω και εγώ για την μπάντα να επανέλθει στα δρώμενα with a bang!!! Πολύ χάρηκα που βγήκε νέο υλικό αν και δεν το άκουσα ακόμα, περιμένω να πάω σπίτι μετά τη δουλειά και να τα χωσω στα ακουστικα οπως πρεπει!

8 Likes

Παρών. Πρώτη φορά mesmerize και hypnotize, ετών 12 καλοκαίρι 2005, που το είχε ξεχάσει ο μεγάλος αδερφός ( 18 χρονών ) στο Nissan Cherry. Kατεβήκαμε με τη μάνα μου και την αδελφή μου για διακοπές 15αύγουστο στην τιμημένη Καμάρα Αρκαδίας και όποτε μπορούσα έκλεβα το κλασσικό κιτρινοχρυσό sony discman της αδερφής μου και έβαζα το cd να παίζει, ανάμεσα σε Britney, Nsync, Backstreet Boys και Him, δεν είχα δικά μου δισκάκια πάντα έπαιρνα των άλλων :stuck_out_tongue:

7 Likes

:dizzy_face:

3 Likes

Ας πω κι εγώ ότι ανάμεσα γυμνασιολύκειο είχα διαλύσει το οικογενειακό πισί προσπαθώντας να κατεβάσω Toxicity από limewire, έτσι για να σπάσει λίγο η νομιμοφροσύνη.

7 Likes

Τι ωραία χρόνια. Που αντί για μουσική άνετα σου κατέβαινε 2 girls 1 cup κλπ " όμορφα " της γενιάς μας

6 Likes

Ok boomer :stuck_out_tongue:

Πολύ πιο ενδιαφέρον μου φάνηκε το Protect The Land από τις πρώτες 2 ακροάσεις, είχε περισσότερο feeling

4 Likes

12 λέει το 2005 :astonished:

2 Likes

Εβλεπα Jurassic Park στο σινεμα οταν γεννηθηκε…

3 Likes

Αν ηταν ακομα μικροτερος ο @nnnkkk θα μπορουσαμε να λεμε “ακουγα τον πιο προσφατο δισκο των SOAD οταν γεννηθηκε”

Αααχ θυμηθηκα που μου στελναν το toxicity με σηματα καπνου οι Ινδιανοι

2 Likes

Edit: Το 2005 είχα ήδη τριχόπτωση ρε γατάκι…
Edit2: Ξέχασα να απαντήσω στον @The_Black_League: Εννοείται από τη μεταλλομάνα Ηλιούπολη :sunglasses:

7 Likes

αρχισαν οι προσωπικες ιστοριες βλεπω, νεα μουσικη απο το 2005…πολυ περιεργο συναισθημα.

13χρονο εγω, ηταν μακραν η αγαπημενη μου μπαντα στο γυμνασιο, το 2003 ειδα το βιντεο του chop suey και αυτο ηταν, απο κει και περα σοκ και αιωνια αγαπη. Τα πρωτα album που αγορασα μαζι με τα 2 πρωτα linkin park.

μετα, 2005, εκανα μια εργασια στο σχολειο με τιτλο “η μουσικη που μου αρεσει” για το μαθημα της μουσικης :sweat_smile: και ψαχνοντας για τη μπαντα βρηκα ενα προμο που ειχαν βγαλει για το cigaro, εμαθα και για το mezmerize που πλησιαζε, εβαλα το κομματι, ‘‘my cock is much bigger than yours’’, ηταν και ο πατερας μου στο δωματιο γελουσε… :sweat_smile:

μοναδικοι δισκοι και οι 5, ειμαι πολυ δεμενος με ολους, το soundtrack της εφηβειας μου, με το mp3 player σε σχολεια και φροντιστηρια μονιμως στα αυτια μου. Αν μιλησουμε καθαρα για το συνθετικο κομματι, τα mezmerize/hypnotize ειναι το peak τους, και να ξαναβγαλουν δισκο, τετοιο πραγμα δεν προκειται να επαναληφθει.

τωρα τα νεα κομματια…μεχ. οχι ασχημα, οχι σουπερ. Οπως ευστοχα διαβασα σε καποιο comment, περισσοτερο scars με λιγο serj μου θυμησε παρα soad.

8 Likes

Ίσως να μην βοηθήσει να νιώσεις καλύτερα αλλά 14 το 2005

Ο @QuintomScenario άκουγε το black album όταν γεννήθηκα το 1991

5 Likes

Νομίζω οι SOAD, αρέσουν δεν αρέσουν, σε όποιο Χ βαθμό γουστάρει ή όχι ο καθένας, είναι από εκείνες της μπάντες που σημάδεψαν τα 00ς, όπως πχ οι Nirvana τα 90ς κτλ…όπως και ο ήχος τους έγινε από τους πλεον χαρακτηριστικούς αυτής της δεκαετίας στην μαζική pop μουσική -και όχι μόνο - κουλτούρα.

Ήδη σχεδόν όλα τα posts εδώ μιλάνε κατά βάση αρκετά νοσταλγικά για την μπάντα και το πόσο είχε συνδεθεί με την συγκεκριμένη δεκαετία η μουσική τους, αναλογικά με την φάση της ζωής που ήταν ο καθένας τότε χωρίς ηλικιακούς περιορισμούς.
Νομίζω ότι είναι χαρακτηριστικό δείγμα του πόσο πολύ επηρέασαν τα 00ς οι SOAD σε κάθε επίπεδο που τους επέτρεπε η μουσική τους.

Εγώ πάντως θα σκότωνα που λέει ο λόγος για να τους δώ live κάποια στιγμή στο μέλλον, ακόμα και σήμερα που δεν είμαι αυτός που ήμουν το 2002 πχ ή αργότερα που βγάλαν το διπλό album και χάλασαν τον κόσμο.
Τεράστιο φάουλ εκείνη την εποχή που δεν ψάχτηκα να πεταχτώ κανένα εξωτερικό να τους δώ -όντας φοιτητής και μακρυά από σκοτούρες και άγχη-.
Mακάρι καλώς εχόντων των πραγμάτων, στο μέλλον που θα ξαναγίνουν συναυλίες και παρόμοιες εκδηλώσεις, να έρθει και μια παγκόσμια περιοδεία από αυτούς.

υγ. δεν περνά η ωρα να πάω σπίτι να ακούσω τα παραπάνω γαμώτο
υγ2. πόσο πιο γέροι να αισθανθούμε σήμερα ρε γαμώπαιδα :stuck_out_tongue: , σταματήστε πια!

5 Likes

Ο nnnkkk ήρθε στον κόσμο την κατάλληλη στιγμή, όταν βγήκε το Black Album.

edit: Με πρόλαβε ο @Rebel γαμώ

Επίσης θυμάμαι να σκοτωνόμαστε σε ένα παιχνίδι dota στα bnb κάπου το 06-07 με έναν φίλο για το αν λέει father ή brother στον τελευταίο στίχο πριν το “father into your hand I command my spirit” στο Chop Suey, και κέρδισα το στοίχημα για ένα δωρεάν βραδινό :sunglasses: :sunglasses: :sunglasses:
Χμμμ, τώρα που το έψαξα παντού στο google λέει father, αλλά θυμάμαι σίγουρα ότι είχα κερδίσει το στοίχημα ( εγώ έλεγα brother ) γιατί είχα το βιβλιαράκι με τους στίχους και έλεγε brother μέσα, το έχει κανείς να το τσεκάρει? Δηλαδή λέει τα 3 κολλητά father και το τελευταίο είναι brother εννοώ

2 Likes

Το θέμα είναι ότι κέρδισες το στοίχημα. :yum:

5 Likes

Λες να είχα κάνει καμιά λαμογιά και να είχα βρει κανά site που το είχε brother για να κερδίσω? Αλλά θυμάμαι χαρακτηριστικά ότι το βιβλιαράκι με τους στίχους έλεγε brother, ισως να ήταν μαιμού το δισκάκι. Ή να θυμάμαι λάθος την ιστορία, μεγαλώσαμε κιόλας :stuck_out_tongue:

2 Likes

Protect The Land πολύ καλό τραγούδι. Σε λίγο θα βάλω και το άλλο.