System Of A Down

Ποιοι είναι αυτοί?? Εγώ ακούω μόνο scorpions και iron maiden!!!:stuck_out_tongue:

Εγω ειμαι πιο ψαγμενος!!!ακουω και Metallica8) 8) :stuck_out_tongue:

σωστος αν και στους Inflames δεν εχω προσεξει ποτε στιχο γιατι ο τραγουδιστης δεν τραγουδαει ακριβως:p :lol: …μπορει να χεις δικιο δεν ξερω :stuck_out_tongue: :lol:

Ξαναδιαβασε το σε μερικα χρονια κι ισως το καταλαβεις…

νταξει το παρακανες…

αυτο με τους δεκαπενταχρονους που θελουν να το παιξουν αντρες εχει μια λογικη αν και προσωπικα προσπαθω να μην ανηκω σε αυτη την κατηγορια. υπαρχουν ομως και τετοιοι. ο eddie: ειναι μια μασκοτ που εχει γραψει ιστορια. προσωπικα θα τον ηθελα λιγο πιο “ειρηνικο” αλλα και ετσι οπως ειναι ειναι αναποσπαστο κομματι της μπαντας. νιωθεις οτι ο ενας δισκος τους συμπληρωνει τον αλλο, με αποτελεσμα οταν κοιταω την δισκογραφια τους να πορωνομαι βλεποντας 14 δισκαρες σαν ενα πακετο. τελος, το να πιανεις 4 τραγουδια ξερω γω απο τα 150 που χουν γραψει οι maiden ειναι εντελως αστοχο, γιατι ολα τα υπολοιπα (και αυτα που ανεφερες :stuck_out_tongue: ) εχουν φοβερους στιχους. εχει γινει κολλημα σ’ολους οτι ενα κομματι πρεπει να χει ντε και καλα πολιτικο χαρακτηρα για να χει ωραιους στιχους [-X (δεν το πα για σενα)

Αυτό με τους 15χρονους, δεν είναι κακό! Ίσα-ίσα που είναι λογικό, αρκεί να μην το παρακάνεις!!!
Αν έβγαιναν οι Maiden στα 60s-άρχες 70s θα ήταν πιο ειρηνικός, αλλά στα 80s (τέλη 70s) υπήρχε η τάση όλοι να αποδείξουν πόσο κακοί και αλάνια είναι:lol:

Τέλος για να αποφεύγονται οι παρεξηγήσεις, Maiden rule!! Τσέκαρε λίγο τη ροή της συζήτησης και θα καταλάβεις…:smiley:

οι soad ειναι μια αρκετα συμπαθητικη μπαντα. μπορει να μην εχει βγαλει την “τελεια δισκαρα” (το τοξισιτι καλο ειναι αλλα δεν ειναι ΔΙΣΚΑΡΑ) αλλα εχουν βγαλει 5-10 φοβερα τραγουδια. προσωπικα πιστευω πως αφου βγαλαν τα forest, toxicity και LOST IN HOLLYWOOD (:bow:) τοτε τους αξιζει ενα μπραβο. δεν καναν τιποτα κακο. δεν στερησαν τη μεταλ απο τιποτα, απλα βγαλαν αυτες τις τραγουδαρες. και αφου μου δωσαν τρια τραγουδια που με πορωνουν καναν τη δουλεια τους σωστα. δεν ειμαι τοσο απαιτητικος απο τα συγκροτηματα. δεν μ’αρεσει να μαι ο ακροατης που ενω ειναι αμπαλος και δεν εχει ουτε μπαντα ουτε τιποτα καθεται και κρινει με τοσο μεγαλα κριτηρια την δουλεια των αλλων. δεχομαι την δουλεια του καθενος (αρκει να μην φθειρει το ειδος) και αν μου δωσει κατι καλο τοσο το καλυτερο.

Όχι μόνο δεν το έφθειραν, αλλά είναι από τις κατ’ εξοχήν μπάντες που πραγματικά πρωτοτύπησαν τα τελευταία χρόνια…

Τώρα όχι ότι οι ΣΟΑΔ είναι καμία μεγάλη μπάντα. Απλά οι άνθρωποι γρατσουνούσαν και τους βγήκε κάτι καλό. Έχουν γράψει καμία 10αρια πορωτικά κομμάτια. Και ένα αρκετά καλό άλμπουμ. Τώρα για τους στίχους πολιτικοποιημένος δεν σημαίνει καλός αλλά τουλάχιστον έιχαν τα @@ να εκφράσουν ελεύθερα μέσα στο hollywood τη γνώμη τους. Όχι μόνο δεν έβλαψαν τη μουσική αλλά προσέφεραν και κάτι καινούριο. Δημιούργησαν το δικό τους στιλ. Εύγε τους…
Όσο για τους Maiden πότε δεν φημίζονταν ιδιαίτερα για το στιχουργικό τους οίστρο. Μοναδική εξαίρεση ο τελευταίος δίσκος. (βλ.For the greater good of God, Brighter than a 1000 suns).

Ενίοτε έχουν γράψει και φοβερά πράγματα!! Εξάλλου ας μην ξεχνάμε τη λατρεία του Harris για την παγκόσμια ιστορία!! Ή το rime of the ancient mariner εμπνευσμένο από το έπος του Samuel Taylor Coleridge (όποιος το έχει διαβάσει όλο καταλαβαίνει!!)

[/B]

:thumbup: :thumbup: :thumbup: :thumbup: :thumbup: :thumbup: :thumbup: :thumbup: :thumbup: :thumbup:

+1000

και εγω δεν ειπα οτι ενα συγκροτημα εχει καλους στιχους οταν ειναι πολιτικοποιημενο.επισης διαλεξα 4κομαμτια στην τυχη,δεν μπορω να γραψω για 200στο φορουμ!:lol:

σας φαινεται εσας καλος στιχος το Fuck The System?εγω νιωθω σα να με προσβαλει.ολοι μας ειμαστε το συστημα…τωρα παραλογες ιδεολογιες που λενε: ω φταει η κυβερνηση και το κρατος και ας τους σχολιασουμε ειναι γελοια.ολοι μας ειμαστε το κρατος και ολοι μας εχουμε πολιτικη ευθυνη που παει η Ελλαδα κατα διαολου γιατι εμεις(η εστω η πλειοψηφεια μας) ψηφιζει αυτους που ψηφιζει,δεν βγαινουν απο μονοι τους!

Συγκρινονται τωρα οι στιχοι του Us And Them των Floyd με των SOAD?

ακομα και αν θελουμε να το παιξουμε πολιτικοποιημενοι και μαγκες οι Pink Floyd παλι εχουν το Money στην καβατζα τους…αυτοι ειναι καφροι και μαγκες…οχι οι αλλοι με την αθλια μουσικη τους και τους υβριστικους τους στιχους…θελεις τετοιους στιχους?οριστε…

$$ την Παναγια σου

Couple
$$ τον χριστο σου,$$ την παναγια σου
ολος ο κοσμος πειναει κι εσυ τρως
μας λες οτι ειμαστε ελευθεροι αλλα εσενα υπακουμε
μαλ$$ μαλ$$ μας τα χεις παρει ολα

Refrend
$$ την κοινωνια σου!!!
$$ το σπιτι σου!!!
Σε $$!!!
$$ ολο σου το σοι!!!
Σε $$ απο παντου!!!
ΑΑΑΑΑΑΑΑΑ!!!

:lol: :lol: :lol: :lol:

Megadeth???:-k :-k :-k

Εγω δεν μπορω να καταλαβω πως οι Manowar με εξισου γελοιους στιχους ειναι true και οι System ειναι καραγκιοζηδες.:roll: Και σιγα τους προσβλητικους στιχους δηλαδη.
Και γενικα πολυ κακο με τους στιχους για το τιποτα.

Aμα ο γραφίτης ζυγίζει πολλά κιλά Σοφία δεν ξεκολλάει ούτε με σπάτουλα…

:wink: :lol: :slight_smile:

Μηπως γιατι το μεταλ ειναι αυτο τελικα?..οι μανογουορ δηλ.

Μηπως ειναι απλα να γραφουμε ηλιθιους στιχους και να το παιζουμε τρου, και να αποριπτουμε οτιδηποτε διαφορετικο?

:-k

Pragmatika pistevw wres-wres oti apeuthinontai se ilithious. Plaka mas kanoun me to na orliazoun san sxizofreneis pou tous ton patan apo pisw kai nomizoun oti tragoudan??

[-X [-X [-X [-X

οι System για μενα ειναι μια μπαντα που ηταν πολυ τυχερη γιατι βγηκε την εποχη που κατι τετοιο θα πουλαγε πολυ, δηλ. απλα riffs με ενα “πορωτικο” τροπο παιξιματος και στιχοι απλοι και καπως εναντια στο κατεστημενο, ειναι μια πρωτοτυπη μπαντα και μπραβο τους, τιποτα παραπανω. παντως σιγουρα δεν εκπροσωπευουν το metal σε full προσεγγιση, ουτε αυτοι ουτε οι Manowar, ειδικα στιχουργικα, για μενα τουλαχιστον. το metal εχει βγαλει και μεγαλους στιχουργους αν και τις περισσοτερες φορες δεν φαινεται λογω της ομοτητας του ηχου.

Θελω να ελπιζω πως οχι, αλλα μερικα ποστ εδω με κανουν να αμφιβαλλω…:-s :roll:

Αποκαλεις δηλαδη ηλιθιους οσους γουσταρουν SOAD?