Tι προτεινετε/συστηνετε απο

Από τη φάση που βγαίνεις, η σωστή είσοδος στους Primordial είναι ξεκάθαρα η δισκάρα A Journey’s End.

Άκουσα χθες το A Journey’s End και έπαθα ένα μικρό σοκ , επομένως θα ξεκινήσω από το τραχύ έδαφος. Tα Autumn’s Ablze , Dark Song , A journey’s End είναι μεγάλες κομματάρες . Ευχαριστώ πολύ για τις προτάσεις .

Από Bruce Willies πιστεύω το καλλύτερο είναι το return of bruno. Όποιος έχει άλλη άποψη ας μου πει

Κατέχει κανείς από Apparat, πέρα από τα γαμάτα Devil’s Walk και Music For Theatre;

Δεν κατεχω, αλλα παρε δυο κομματια που ακουγα απο παλια (το δευτερο πολυ αγαπημενο)
https://www.youtube.com/watch?v=-R6SV-4bd-0 (Silizium)
https://www.youtube.com/watch?v=4AhpoqTkuwY (Walls)
Εδω
και εδω Ellen Allien & Apparat
Πιθανον να βρεις ενδιαφερον το αλμπουμ Duplex
Ο Scotto ητο ωραιος μπλογκεράς. Χαιρομουν να τον διαβαζω και να ακουω τις μουσικες που ανεβαζε στο μπλογκ του. Τοτε…
Imogen Heap - Hide and Seek που λεει στο αποκατω ποστ ξερεις;

Θενξ, θα τα ακούσω. Από Imogen Heap, το Speak For Yourself είχε κάνει μεγάλο ντόρο τότε, πριν 10 χρόνια, αλλά δεν κατέχω ιδιαίτερα.

Από Matt Elliott έχω ακούσει μόνο το drinking songs , το οποίο και λιώνω αυτόν τον καιρό. Με τι
να συνεχίσω ;

Πάρε με τη σειρά τα Songs γενικότερα, ένα προς ένα είναι δισκάρες. Αλλά αν θες να πας με τη μια στον απόλυτο βούρκο του, κατευθείαν το Broken Man. Ακούς φυσικά και το τελευταίο του, εξίσου δισκάρα. Όπως κατάλαβες, όλα, δεν έχει μέτρια ή απλά συμπαθητική στιγμή. Και τσέκαρε και το This Immortal Coil για τον καλύτερο δίσκο διασκευών στη σημαντικότερη μπάντα του πειραματικού ήχου.

το Failed Songs μπορείς να το παραλείψεις.

iron_aris μήπως, τρία χρόνια μετά την πρώτη σου απάντηση, έχεις πιο εμπεριστατωμένη άποψη για να προτείνεις δίσκους Brian Jonestown Massacre;

Γιατί το γαμήδι το Musique διαρκεί πολύ λίγο.

Yes.

Γενικα, πρεπει να ξεκαθαρισεις τι θες απο τους BJM …εχουν παιξει απειρα πραγματα.

Shoegaze, ανατολιτικα, γκαραζοψυχεδελειες, μπητακια, βρωμιες και τζαμαρισματα, απολυτες μελαγχολιες και παει λεγοντας και θα συνεχισει, οσο γραφει ο τυπος …δεν αντεχει να μεινει καπου. Μοναδικος σταθερος παραγοντας η ψυχεδελεια.

btw, εβγαλαν κι αλλο ενα φετος, που, χωρις να το εχω ακουσει πολυ, ειναι πιο κοντα στον ηχο τους, γιατι το “Musique…” δεν ειναι τοσο αντιπροσωπευτικο.

Εμενα τα αγαπημενα μου, παντως, ειναι τα “And This Is Our Music” (2003) και “Bravery, Noise And Repetition” (2001), με το Jim Jarmusch να ποζαρει στο εξωφυλλο, αλλα πιθανον να μη λεει και τιποτα αυτο. Ολα, σχεδον, ειναι κορυφαια, με τον τροπο τους.

Απο τη στιγμη που σ’ αρεσε το Musique, παντως: α) δοκιμασε αυτα τα δυο, ειναι λιγοτερο κιθαριστικα κι αρκετα σκοτεινα, β) εχεις πολλα να δεις, γιατι, προσωπικα δε θεωρω οτι ειναι απο τις κορυφαιες δουλειες του(ς), οσο καλο κι αν ειναι.

Τσεκαρε ενδεικτικα και πολυ τυχαια:
You Have Been Disconnected
When Jokers Attack

και η μεγαλυτερη αρρωστια
You Look Great When I’m Fucked Up

Guys άκουσα moondog και έπαθα ένα μικρό πολιτισμικό σοκ. Βασικά μπήκε στο youtube το moondog2 του 1969 κατά τύχη και σεισμός.
Τι προτείνετε γενικά από τούτον τον τρελό βίκινγκ ;

Hello!
Τι θα προτεινατε για συνεχεια σε καποιον που αγαπησε το Songs of Moors & Misty Fields απο Empyrium?
Οχι απ τους συγκεκριμενους απαραιτητα!

Εγώ θα πρότεινα το Weiland από Empyrium μιας και είναι το μόνο που έχω ακούσει και μ’ αρέσει.

Μετά θα πρότεινα και το Heart Of The Ages από In The Woods

Για πιο νεοκλασικό θα έλεγα το περσινό Lïan της Rïcïnn

Κι αν ξεφεύγα πολύ περισσότερο θα πήγαινα και σε Sopor Aeternus & The Ensemble of Shadows

Για το doom στοιχείο οτιδήποτε από My Dying Bride νομίζω είναι μια safe και προφανής επιλογή

Τους Ιn the Woods τους ειχα στα υποψιν,οποτε ηρθε η ωρα τους μαλλον!
Kαι τα δυο κομματια που ποσταρες εχουν ενδιαφερον θα τσεκαρω πιο εντατικα
Θενκς!

Από Wovenhand τι ακούμε παιδιά ;

Ty Segall?
Άκουσα το φετινό “Freedom’s Goblin” κα κόλλησα.

Ty Segall (2017)
Twins
Fuzz - II
Manipulator

και αυτό το σόλο

1 Like

Ευχαριστώ!
Ότι έβαλες μου άρεσε…και ναι αυτό το σόλο!

Το κακό είναι ότι δύσκολα μπορείς να τον ακολουθήσεις με τόσα άλμπουμς, eps, singles, splits κλπ μέσα σε μία 10ετία περίπου (κοντράρει τον Omar Rodríguez-López? :yum:)

Ξεκινάω με τις προτάσεις αυτές και όπου με βγάλει, δείχνει να αξίζει.

Να πω και γω Emotional Mugger όπωσδηποτε και GØGGS άμα γουστάρεις πιο punk φάση

1 Like