Terror X Crew

Επειδη βλεπω πολλα θρεντ μ’ελληνοφωνους μουσικους ανοιξα κι εγω ενα.Ποια η γνωμη σας λοιπον για το μεγαλο αυτο Ηip Ηop συγκροτημα(και τους Αρτεμης-Ευθυμης που ουσιαστικα ειναι οι TXC μ’αλλο ονομα)?

M’αρεσουν. Απο txc oλα τα αλμπουμ ειναι χιλιοκαμμενα εκτος απο το αρχαιο οπου με ξενερωσαν ταμαλα.
Καπου βεβαια με κουρασε και αυτος ο στιχος την-λεμε-σε-ολους-ειμαστε-οι-καλυτεροι. Αλλα ειναι πρωτοποροι.
Α/Ε μου αρεσαν ακομη πιο πολυ. Εβαλαν πολλα στοιχεια nu metal, hardcore κτλ καλη φαση.

Αμφισβητείται βεβαια η πολιτικη τους ταυτοτητα. Φασιστες ή οχι? Εχουν παιξει με Αντιδραση διαβασα, αλλα πηραν και βραβειο απο την χρυση αυγη. :S

Στην αρχή κάτι λέγανε, τώρα λένε περισσότερα από αυτά που θα έπρεπε ποτέ να πουν.

Ψόφο στα εθνίκια.

Παντως πανεξυπνα εχουν βαλει το πεπλο του πατριωτη στους στιχους τους.

Μπορουν να πουν καποιοι οτι αν τους πεις φασιστες τους εχεις παρεξηγησει.

Οι πολιτικες τους αποψεις οντως ειναι ενα μειον.Αλλα ειναι μια απο τις πιο επιδραστικες μπαντες της υποθεσης ελληνικο Hip-Hop(μαζι με FFC παντα).Και το Τελευταιο τους ως Α/Ε ειναι μεγαλη δισκαρα.Οσο για το “ειμαστε οι καλυτεροι” υφος αυτο ειναι κατι που δυστυχως εχουν υιοθετησει πολλοι στο ειδος(και λιγοι ειναι
οντως).

αυτοι δεν λεγανε ενα τραγουδι “θελω να τους δω να τρεχουν” ??
υπαρχουν ακομα??

Ναι αυτοι το λενε.
Πλεον υπαρχουν με τ’ονομα Αρτεμης/Ευθυμης(ουσιαστικα λειπει ο DJ Alx).

Ιδου κι ενα αγαπημενο μου κομματι απο την εποχη του γυμνασιου μ’ενα απο τα καλυτερα samples που εχω ακουσει ποτε(απο την “ωρα του stuff” του Παυλου Σιδηροπουλου με τη Δημητρα Γαλανη).

Υ.Γ.Οχι,ο τυπας με την αφανα δεν ειναι ο Tankian.:smiley:

Μεγάλο κόλλημα το Η πόλις εάλω. Γενικά ήταν πολύ μπροστά! Και τώρα σαν Α/Ε είναι δηλαδή. Πορώνεσαι και περισσότερο με τα στοιχεία nu που έχουν τώρα. Όσο για την πολιτική τους ιδεολογία, από την μία το ξόδι λέει γι’ αλλαγή πλέυσης και το να τους δω να τρέχουν έχει στίχο που λέει “γιατί δεν είμαι γιάπης, δεν είμαι χρυσαυγίτης”. Αλλαγμένους τους κόβω πάντως :stuck_out_tongue: Anyway.

Από ό,τι ξέρω οι TXC είχαν αντιεξουσιαστικούς στίχους κλπ. (προσωπικά δεν έχω ψαχτεί με τη μουσική τους), αλλά ξαφνικά το γύρισαν στο πατριωτικό, ίσως και εθνικιστικό, δεν ξέρω.

Βάλε και τις βραβεύσεις από Βορίδη και ήδη κάπου στραβώνει το πράγμα… Γενικώς τους έχουν αποκυρήξει πολλοί μετά την αλλαγή τους αυτή.

Με το hip- hop βασικά την τελευταία χρονιά άρχισα να ψάχνομαι, κάποια στιγμή θα προτείνω κάποια πράγματα που τα βρίσκω αξιόλογα (Ψυχόδραμα, FF.C κλπ.).

Έιχα φάει σκάλωμα με το ομώνυμο ΕΡ, είχε ένα ωραίο ροκ ρεμίξ στο Να τους δω να τρέχουν αααν δε κάνω λάθος.

Δε την έψαχνα ποτέ τη φάση με το χιπ-χοπ. Ωστόσο, όσο επιδραστικοί και αν είναι οι TXC, εφόσον ισχύει αυτό για την εθνικιστική ιδεολογία, δε θέλω καν να μπω στο τριπάκι να ασχοληθώ μαζί τους.

Xμμ. Σίγουρα ισχύει? Γιατί ένας παλιός φίλος μου, Αλβανός, πολύ χωμένος στο χιπ-χοπ, τους προσκυνούσε, παίζει να ήταν η αγαπημένη του μπάντα.

Πάντως είναι κάτι που το άκουγα απο παλιά. Εξάλλου αυτό το σκηνικό με τη βράβευση απο τον Βορίδη δε μου κάθεται και τόσο καλά… και εντάξει, πες αυτός θέλει να τους βραβεύσει, εκείνοι γιατί να δεχτούν το βραβείο?

Όπως και να χει, μάλλον δηλώνω άγνοια πάνω στο θέμα μια που όπως είπα δε τους έχω ψάξει και ιδιαίτερα… καλύτερα να κρίνουν όσοι γνωρίζουν περισσότερα και ακούνε τη μουσική τους.

Πολυ καλο το Πολις Εαλω … και ως Α/Ε το φυρισαν σιγα σιγα σε RapCore και σπερνει

Το hiphop hooligan γαμει:lol:

οχι δεν ειμαι !
Οχι δεν ειμαι ο Ελληνας που εχεις συνηθισει !

Oπως κι αυτο.

Αυτός είναι και ο λόγος που δεν τους έχω τσεκάρει κι εγώ, πέρα από 1-2 κομμάτια. :-k

Βραβεύσεις από Βορίδη και αλλαγή πλεύσης ισχύουν, ναι. Όπως είπα και πριν πολλοί του α/α χώρου τους προσκυνούσαν, και μάλιστα έπαιζαν και σε ανάλογα events. Αλλά τώρα…

Ακούστε τότε, απλά αποφύγετε το Έσσεται Ήμαρ αν σας ενοχλεί τόσο ο στίχος :wink: