Testament live in thessaloniki 25/08 & athens 26/08

Κανονικό σετ θα παίξουν, τώρα ποια κομμάτια ε ας υπάρχει και το στοιχείο της έκπληξης για μια φορά.

εγω δυστηχως θα τους χασω λογω επαγγελματικων υποχρεωσεων!!
f*#**k

Ηρθε η μερα των μεγαλων Testament. Την ειχα φανταστει τελη Αυγουστου την συναυλια, μετα αλλαξε η ημερομηνια και επιτελους εφτασε η μερα να δουμε την μπανταρα. Πρωτη συναυλια σε headline δικο τους show απ’ οταν κυκλοφορησε η δισκαρα Brotherhood Of The Snake, θα παιξουν 90 λεπτα σιγουρα και απο εκει και περα βλεπουμε αν θα παιξουν και λιγο παραπανω. Θελω πολλα κομματια απο τα πρωτα 2 αλμπουμ και απο το The Gathering, ενω ειναι πολυ πιθανο να παιξουν για πρωτη φορα live και καποιο ακομα απο τον καινουριο δισκο εκτος των 3 (Brotherhood Of The Snake, The Pale King, Stronghold) που επαιζαν στις συναυλιες που ηταν support των Amon Amarth. Αν ολα πανε καλα παμε για πολυ δυνατη συναυλια-thrash ολοκαυτωμα.

παιζουν ποτε παραπανω απο 90 λεπτα ;

θα ηθελα να ακουσω κατι απο το ritual Αλλα μαλλον το βλεπω χλωμο.

ναι περιμενουμε να ακουσουμε και αλλα κομματια απο το brotherhood.

Θα περασουμε καλα και να ειμαστε καλα να γραψουμε τις εμπειριες μας.

Καλά θα είμαστε σίγουρα…
…το αν θα είναι καλή η συναυλία εξαρτάται από πολλούς παράγοντες!

Σε κανα 10λεπτο ξεκινάω για να πάω να μαζέψω κόσμο και να κατευθυνθώ προς τη Λιοσίων.

1 Like

για πειτε…
ελπιζω να παιξανε κανονικο σετ και οχι τα 10 κομματια που λεει στο setlist.fm

έπαιξαν 90 λεπτά περίπου

ήμουν απ τους άτυχους που πήγε εξώστη. Όλα πιασμένα . Δεν είδα ούτε λεπτό π.χ. τον Σκόλνικ ποτ τον γουστάρω τρελά

Αλήθεια, δεν ξέρω πόση εκτίμηση του έχουν οι ακροατές μεταλλάδες , αλλά ο τύπος γαμάει, φοβερός κιθαρίστας. Όσοι γρατσουνάνε λογικά τον έχουν “ψηλά” , λίγο κάτω απ τα ιερά τέρατα

Σετλιστ καλό , πολύ όρεξη , κοινό γαμάτο μου φάνηκε. όλα καλα

ας γράψουν αυτοί που είδαν:stuck_out_tongue: . Εγώ μόνο άκουσα. Μπορούσαν και καλύτερο ήχο

Τσακ & Έρικ λατρεία ούτως ή άλλως.

Σκολνικ απλα αρρωστος, ντιτζιορτζιο τι παιζεις κι εσυ ρε μλκ, δεν πατε καλα ρε.

Γαμησε το λαιβ, οκ.

30 τα μπλουζακια και δεν πεταξαν ουτε μια πενα γιατι τις πουλουσαν. ΕΞΙ ΕΥΡΩ ΤΗ ΜΙΑ. ε γιατι ειστε μαλακες δλδ.

Καλά για κλάματα αυτό με τις πένες αλλά και το merchandise γενικα. Μετά λέμε για άλλες μπάντες…τεσπα. Πολύ καλό live και τρελαμένος κόσμος, 90 λεπτά και χωρίς encore. Παίξανε τα 3 πρώτα από το καινούριο και κλασικά κομμάτια από τα 2 πρώτα(Alone In The Dark, Preacher, Into The Pit, New order, Οver The Wall κτλ), το DNR, Μore Than Meets The Eye, Practice What You Preach, Rise Up, Dark Roots Of Earth, Fomation Of Damnation κτλ. Ο Chuck έσκασε με το μικρόφωνο/φωτόσπαθο, σε μεγάλα κέφια όλη η μπάντα γενικά.

Απολαυστική συναυλία . Μου άρεσαν και οι ελληνικές μπάντες που πρόσθεσαν κέφι και ζωντάνια . Οι testament καταπληκτικοί , πολύ ζεστοί με το κοινό και μεγάλες μορφές και τα πέντε μέλη της μπάντας . Το setlist άψογο . Κλού της βραδιάς , για μένα :stuck_out_tongue:, όταν ο billy ρώτησε για το alone in the dark και έδειξε τον εξώστη κάνοντας και σχόλιο για κάποιον τύπο που χτυπιοταν από χαρά στο άκουσμα του τίτλου αυτού του κομματιού …εγώ ήμουν αυτός ο τύπος .

Όταν ξαναέρθουν θα ξαναπάω . Το Gagarin φίσκα , απορώ γιατί δεν το έκαναν στο academy .

Έφυγε η εφτακοσαρού στη ΔΟΥ πρωινιάτικα και μας έριξε την ψυχολογία στο μηδέν. Προχωράμε στα σημαντικά τώρα, γαμώ τη κυβέρνηση!

Έχασα τους Karma Violence ή όπως τους έχει βγάλει ένας κολλητός “Κάργα violence”, μπήκα αμέσως πρίν ξεκινήσουν οι conviction. Το πρόγραμμα πρέπει να είχε τηρηθεί ευλαβικά διότι δεν ήταν κάν 9 η ώρα. Τα 2-3 τελευταία κομμάτια τους μου ψιλοάρεσαν, τα πρώτα τα βρήκα εντελώς αδιάφορα. Πέρα από αυτό, η εμφάνιση τους (οπτικά) μου έβγαζε μια επαρχιώτικη μεταλλοβλαχιά και δεν μπορούσα να τους πάρω στα σοβαρά.

9:40 μπήκαν τα μούτρα. Δεν έχω να προσθέσω κάτι σε αυτά που είπατε, ήταν ΜΠΟΜΠΑ.
Πέρασα τέλεια με την παρέα, ήπια πολύ, κοπανήθηκα πολύ (στη συνηθισμένη μου θέση στο Γκαγκάριν, δεξιά της σκηνής), πέτυχα αρκετούς γνωστούς στο δρόμο φεύγοντας που δεν περίμενα και αυτό με χαροποίησε επίσης.
Επίσης εύσημα και στον Hoglan, ο τύπος είναι μηχανάκι!

Πάω κα κλάψω τώρα τα 700 με το μαντήλι που φυσάω τη μύτη μου, διότι την άρπαξα κιόλας χθες!

Γαμώ τον Τσίπρα και όλο το φασισταριό γύρω του!

Οι ελληνικές μπάντες ήταν μια χαρά και έδειξαν να το απολαμβάνουν πάνω στη σκηνή .

Οι Testament σε μεγάλα κέφια .
Ο Skolnick πολύ εκφραστικός , φοβερός κιθαρίστας θα μπορούσες να τον πεις και δεύτερο frontman . Έρωτας ! Χεχεχεχε.

Ο Peterson πολύ καλός και αυτός . Riffομηχανη.

Ο Hoglan ούτε που ίδρωσε πίσω από το drum kit .

Di Giorgio πραγματικό χταπόδι και αυτός πολύ εκφραστικός πάνω στη σκηνή .

Chuck Billy δύναμη όλο χαμόγελα . Αυτό με το air guitar στο φωτοσπαθο του ήταν λίγο αστείο από ένα σημείο και μετά άσε που ήταν και ξεκουρδιστο! :stuck_out_tongue: Ήταν φοβερός όμως και με επικοινωνία με το κοινό .

Επίσης χτες μετά από καιρό μπορούσαν να παίξουν set list κανονικής διάρκειας και έδειξαν να το ευχαριστιουνται όλοι . Η αμηχανία λίγο πριν το more than meets the eye έδωσε στο live μια ακόμα πιο Live πινελιά .

Πολύ mosh pit αλλά δεν ήταν sold out . Και ο ήχος κλασικά στο gagarin μέτριος .

Δεν τους αξίζει να είναι support σε καμία μπάντα επιπέδου Amon Amarth αλλά και αυτό με τις πένες να τις πουλάνε 6 ευρώ χτύπησε άσχημα .

Ήθελα 1-2 ακόμα κομμάτια. Πολύ καλοί πάντως . Απόλαυση .

Κ εγώ έλεγα “3 κομμάτια ακόμα ρε παιδιά” κ με κράζαν οι δικοί μου “Όλος ο κόσμος είναι γεμάτος χαμόγελα, μόνο εσύ γρκινιάζεις!”

1 Like

Έκλαψα εκεί που είχαν μαζευτεί οι 3 και το συζητούσαν σε πηγαδάκι, το λένε και στον Ντιτζιόρτζιο και χτυπάει ο Χόγκλαν το πιατίνι σε φάση “μαλάκες εμένα θα μου πείτε τι θα παίξουμε;” :’)

1 Like

Ο Φράγκος πάντως στο rockhard δεν συμφωνεί με όλο αυτό και εκφράζει τα παράπονα του για την συναυλία. Και για τον ήχο αλλά και την μη επαγγελματική εμφάνιση τους.

Διάβασα το άρθρο. Σχετικά με τον ήχο, όντως στην αρχή είχε πολύ δυνατά τη drums αλλά τα περί απροετοίμαστοί μου είναι αδιάφορα.
Και εγώ είμαι ΠΟΛΥ γκρινιάρης για τον ήχο και πολλά αλλά θέματα στις συναυλίες, αλλά εν τέλει πάω για να περάσω καλά, αυτό μετράει. Πέρασα καλά, μου άρεσε το παίξιμο… Είμαι ΟΚ, δεν χρειάζεται να ασχολούμαι με τα αρνητικά παρά μόνο όταν αυτά αλοιώνουν ΔΡΑΜΑΤΙΚΑ την εμπειρία.

Τα περι: κοντών σε διάρκεια σετ, ηχοληπτών, ποιότητας etc Τα συζητάμε εδώ καθημερινά και πάνε προς όλους τους διοργανωτές, όχι μόνο για τη χθεσινή

Θα ξύπνησε στραβά πάλι όπως όταν έβαλε 1 στο sonata arctica.

σύμφωνα με τα άλλα σχόλια μάλλον ήταν όντως υπερβολικός ο άλλος στο rock hard.

Δεν με νοιάζει και πολύ, ξεκινάω τις μπύρες σιγά σιγά και καληνύχτα σας :skull_crossbones:

1 Like

Εγώ να πω την αμαρτία μου πιστεύω ότι μπορούσαν να παίξουν 2-3 κομμάτια ακόμα. Κατά τα άλλα ο ήχος ήταν όντως μπουκωμένος στην αρχή κάποια σολο και δεύτερα φωνητικά ας πούμε δεν τα άκουσα καθόλου.

Δεν έχει άδικο ο Φράγκος. Αναλύει σωστά τους προβληματισμους του .
Περάσαμε καλά , ίσως και εκείνος αν μπορούσε να καταπιεί τον ψιλό άθλιο ήχο να πέρναγε καλύτερα.

Αυτό με την αρπαχτή … δεν είναι άκυρο . Ήθελα και εγώ κάτι παραπάνω αν και δεν θα χαλαστω για ένα λάθος σε κάποιο σόλο. Δεν ακούω cd ακούω μια Live μπάντα και τα μικρό λαθάκια μου δίνουν αυτή την αίσθηση του Live .

Θα μπορούσαν όπως έγραψα και πιο πάνω να παίξουν 10 λεπτά παραπάνω και να έχουν προβάρει κομμάτια ώστε να παίξουν κάτι από το μεγάλο και ποιοτικό τους κατάλογο.
Με αφορμή αυτό το κείμενο μην ξεκινήσω να λέω πάλι πως βλέπω τις μπάντες που δεν είναι μπάντες αλλά έχουν σεσιοναδες …

Και όντως η έναρξη τους ήταν ότι να ναι …