Testament live in thessaloniki 25/08 & athens 26/08

Ναι οκ παράπονα υπάρχουν αλλά νομίζω ο μοναδικός άνθρωπος που βγήκε χθες από το γκαγκάριν και είχε στο μυαλό του τη λέξη “αρπαχτή” ήταν ο Φράγκος (edit, και ο drenie). Ας βρει πουθενά αλλού να ξεσπάει όμως γιατί μετά τον άσο στη δισκοκριτική που την έγραψε πριν πιει καφέ είδα τώρα σε άλλο άρθρο ότι προτιμάει τους τελευταίους in flames από τους dark tranquillity επειδή δοκίμασαν καινούρια πράγματα λέει, και οκ, καλό είναι να δοκιμάζεις καινούρια πράγματα, πχ ΞΥΔΙ στον καφέ το πρωί μπας και περάσουν τα νεύρα.

Γελάω που μέχρι τώρα το λάιβ ήταν μια χαρά αλλά τώρα έγινε μέτριο επειδή έγραψε κάτι ο Σάκης ο Φράγκος που θέλει να γίνει Μίλτος Λυμπιτσούνης. Για την ΑΡΠΑΧΤΗ των death to all δεν τον είδα να κάνει έτσι πάντως, μάλλον τότε δεν είχε στραβοξυπνήσει.

Και αν συμφωνεί και άλλος από εδώ που πήγε στο λάιβ με τον χαρακτηρισμό “σαν να είχε κάνει 3 μετακομίσεις” για τον Billy να το πει μήπως τελικά πήγα σε άλλη συναυλία χθες, εγώ το θεωρώ απλά γελοίο.

3 Likes

οχι ρε δεν ειπα αρπαχτη! Ειπα οτι μπορει για καποιον να εχει μια βαση.

αρπαχτη χωρις να εχω παει ηταν για μενα ο cavalera.

Απλα “αρπαχτη” με την λογικη οτι αφου παιζουν μετα απο καιρο δικο τους headline Live θα μπορουσαν να δωσουν κατι παραπανω. Μην τρελαινεσαι. Κανουμε και λιγο τον δικηγορο του διαβολου.

Για την κριτικη του στους In flames δεν εχω δει κατι αλλα ειχα διαβασει οτι το Battles ηταν καπως αστειο για τα γουστα του.

Εγώ δυστυχώς δεν ήρθα χτες και ζήλεψα πολύ! Μου άρεσε πολύ το setilist…

Ρε παιδιά αν περάσατε καλά τι δίνετε σημασία στον καθένα που γράφει ότι (νάναι) πιστεύει; Ώρες ώρες συμπεριφερόμαστε λες και τα λεγόμενα κάποιου έχουν μεγαλύτερη βαρύτητα και σημασία μόνο και μόνο επειδή υπογράφει ένα άρθρο. Ένας σαν και μας είναι…

Εδώ έχουμε ακούσει ότι κάνουν αρπαχτή οι slayer επειδή δεν μιλάει πολύ ο Αράγια στο κοινό και επειδή δεν παίζουν encore. Αφού πάντα έτσι κάνουν! Έρχονται, βιάζουν και φεύγουν…

1 Like

Εσύ μια χαρά τα λες αλλά ο Φράγκος παραλίγο θα γκρίνιαζε για τον Ντιτζιόρτζιο που έπαιζε πολύ γρήγορα και δεν φαινόντουσαν καθαρά τα δάχτυλά του ρε μλκ.

Εγώ χθες πέρασα υπέροχα αν εξαιρέσουμε το ξενέρωμα με το μερτς, μία χοντρή μαλακία είχε όλη η βραδιά και αυτό δεν το σχολίασε καν, ο βαρύς Chuck Billy τον πείραξε λες και γενικά είναι αίλουρος και χοροπηδάει σαν τον Dickinson και χθες βαριόταν. Τεσπα, ας πουν και όσοι πάνε σήμερα στη Θεσσαλονίκη και το συζητάμε πάλι την Πέμπτη που οι grand magus θα παίξουν κάνα πενηντάλεπτο και αν.

Υποκλίνομαι!!

1 Like

πως το λενε ρε Bastard ? να κανουμε την τριχα - τριχια!

Ωραιο Live εχω δει καλυτερα αλλα πολυ ωραιο Live Και με ενεργεια και τα ολα του και ολοι ωραια περασαμε.

Αν ειχαν 2-3 θετικες λεπτομερειες ακομα θα μιλαγαμε για ΤΗΝ LIVEαρα!

Για τον Chuck Billy η μονη μου ενσταση το ξεκουρδιστο φωτοσπαθο του! χα χα χα.

Μην μενουμε στο Φραγκο τωρα. Ειναι απλα αλλη μια αποψη που εχει και καποιες βασεις αλλα ειναι υπερβολικος στη γκρινια του.

Ασε που ολο το πακετο Grand Magus - Testament - Amon Amarth δεν θα εκανε μονο 25 με 30 ευρω για να ερθουν ολοι μαζι. Για πανω απο 40 το κοβω και δυσκολα θα το εδινε καποιος που πχ γουσταρει Μονο Testament αντε και Grand Magus.

Δύο παρατηρήσεις να κάνω κ εγώ (ευτυχώς δεν έχω πολύ δουλειά σήμερα).

  1. Στην τουαλέτα μια λάμπα έχει χαλάσει… Στους High on Fire είχα δώσει εύσημα στο μαγαζί διότι ήταν πολύ καθαρή και είχε κ κωλόχαρτο!

  2. Απο πλευράς παιξίματος δεν μου άρεσε το ζεύγος Disciples of the watch/new order. Ειδικά στο πρώτο κάτι δεν τους πήγε καλά, δεν μπορούσα να το προσδιορίσω εκείνη την ώρα (είχα πιεί κ 2 καραφάκια μεγάλα τσίπουρο κ πόσες μπύρες) αλλά κάτι δεν μου άρεσε.

Πάντως ξύδι δεν είχα βάλει στο ποτό μου.

1 Like

Δεν εχω χρονο να γραψω πολλα τωρα, ουτε εχω διαβασει την κριτικη του Φραγκου αλλα ο ηχος ηταν κακος γενικα, σε καποια κομματια εφτιαχνε, σε αλλα παλι ηταν χαλι, πολλα σκαμπανεβασματα… Γενικα καλο live, εγω περασα πολυ καλα αλλα θα μπορουσαν να παιξουν λιγο παραπανω και για να ειμαι ειλικρινης ο Billy μου φανηκε και εμενα πολυ τυπικος.

Μια χαρά κέφια είχαν, δεν με χάλασε κάτι στην συμπεριφορά τους πέρα από την αχώνευτη φάτσα, και γενικά σουλούπι, του Hoglan

1 Like

ρε ο τυπος δεν ιδρωνει λεμε !!!

Ελα πειτε ομως… 2 τραγουδακια ακομα τα θελαμε ολοι μας!

1 Like

Μόνο για τον ήχο έχω παράπονα…Τα υπόλοιπα δεν με απασχολούν και δεν διαπίστωσα κάτι αρνητικό σε απόδοση. Έβλεπα και ελάχιστα , βέβαια. 1-2 κομμάτια εννοείται τα θέλαμε, αλλά το σετλιστ με ικανοποίησε

Αν με το ζόρι πρέπει να βρω αρνητικό, είναι ότι ( όπως άπειρες μπάντες δυστυχώς ) μέσα σε ΑΚΡΙΒΩΣ 1 λεπτό είχαν εξαφανιστεί απ το gagarin . Είχα βγει απ το μαγαζί την ώρα που χαιρετούσαν το κοινό και μέχρι να φτάσω στη γωνία, έμπαινε ο τελευταίος στο βανάκι

Καημό το έχω να κάτσουν οι καλλιτέχνες να μιλήσουν με τον κόσμο. Σιγά, πόσοι θα περίμεναν π.χ. μισή ώρα στο κρύο για φωτογραφία, καμια πένα δώρο ( ναι σιγά ) και καμιά υπογραφή σε cd ;

Τεσπά, αυτό το αίσχος με τις πένες δεν το κατάλαβα. Είδα 30 γιούρια τα μπλουζάκια και δεν ασχολήθηκα δευτερόλεπτο παραπάνω . :-1:

Μπαίνουμε στο έτος 2017 και ακόμα στην Ελλάδα θα συζητάμε στις 8/10 συναυλίες για ήχο δηλαδή έλεος!

2 Likes

Ουτε εγω το ειδα αυτο με τις πενες, αλλα ειναι πραγματικα αθλιο και κακομοιρια… Και τα T-shirt 30 ευρω ειναι πολλα, 20 αντε 25 θα ηταν ΟΚ, 30 ευρω δεν δικαιολογειται. Οσο για το γεγονος οτι εφυγαν τρεχωντας και εγω ξενερωσα, αλλα νομιζω γινεται στις περισσοτερες μπαντες οταν παιζουν στο Gagarin και Iced Earth το ιδιο εγινε και Anthrax και σε πολλες ακομα. Τελευταια μπαντα που θυμαμαι να παιζει Gagarin και να καθονται μετα ειναι οι Fates Warning.

Και ναι ηθελα 2-3 τραγουδια ακομα.

1 Like

εγώ μόνο τις “μικρές” μπάντες έχω πετύχει μετά από λαηβ. Μόνο Uli Jon Roth ( πολύ μικρά λαηβ κάνει ούτως ή άλλως ) από πιο μεγάλο όνομα. Κατα τ άλλα στο smoke the fuzz βρισκόντουσαν στο venue όλα τα προηγούμενα acts , οπότε όποιος ήθελε τους μίλαγε. Τον Luke Appleton btw τον είχα πετύχει σαν support του Michael Schenker , εξαιρετικό και ευγενικό παιδί , εξάλλου ένας κοινός θνητός είναι . Οι άλλοι δεν μας βλέπουν

Εντελώς οφφτοπικ σόρρυ παιδιά

Οπότε δεν κράζω Testament προσωπικά εννοείται, αλλά την εν γένει νοοτροπία όλων των μπαντών. Ουσιαστικά μάλλον συμβαίνει γιατί θα θέλουν να ταξιδέψουν αμέσως για την επόμενη πόλη. On second thought , το σέβομαι. Αλλά μαλακία, το έγραψα κι εγώ, όλοι σχεδόν φεύγουν αμέσως

Η μόνη μπάντα που θυμάμαι να έχει αράξει με τον κόσμο είναι οι Orchid στο Κύτταρο. Όχι μόνο κάθισαν και τα είπαν πίνοντας στο μπάρ αλλά μας προσκαλούσαν όλους να πάμε έξω να πιούμε ποτό όλοι μαζί.

Φυσικά υπάρχει πάντα το θέμα ότι πολλές μπάντες είναι με την ψυχή στο στόμα για να προλάβουν πτήση ή λεωφορείο προς τον επόμενο προορισμό.

[quote=“trunksan, post:75, topic:29838, full:true”]Η μόνη μπάντα που θυμάμαι να έχει αράξει με τον κόσμο είναι οι Orchid στο Κύτταρο. Όχι μόνο κάθισαν και τα είπαν πίνοντας στο μπάρ αλλά μας προσκαλούσαν όλους να πάμε έξω να πιούμε ποτό όλοι μαζί.

Φυσικά υπάρχει πάντα το θέμα ότι πολλές μπάντες είναι με την ψυχή στο στόμα για να προλάβουν πτήση ή λεωφορείο προς τον επόμενο προορισμό.[/quote]

Ή μπορεί να μη πηγαίνετε σε πολλές συναυλίες :yum:!

2 Likes

μουσικοι ειναι, καλα κανουν και φευγουν αμεσως, δε φταινε αυτοι αν εσεις ειστε φανμπόυδες και θελετε να τους κολλησετε σαν τσιμπουρια για κανα διωρο μετα.

Αρπαχτή θα πει προχειροδουλειά για την κονόμα. Έτσι ξέρω εγώ. Κάτι μπεστ οφ της πούτσας, κάτι σετλιστ 60λεπτα ενώ είσαι χεντλάινερ και τέτοια.

Πώς ήταν αρπαχτή να δεις κάποιους από τους καλύτερους μέταλ μουσικούς να παίζουν κάποια από τα καλύτερα μέταλ έπη; Αυτό που θες να πεις μάλλον είναι “ιεροσυλία” ή κάτι τέτοιο, που δικαίωμα σου βέβαια, προσωπικά διαφωνώ με όλο μου το είναι - σίγουρα μια από τις καλύτερες συναυλίες που έχω δει ποτέ. Και είχε και καλό ήχο!

Τι λέτε ρε; Αχώνευτος ο Gene; Έτσι είναι οι αχώνευτοι; Δείτε:

…[quote=“pantelis79, post:76, topic:29838”]
Ή μπορεί να μη πηγαίνετε σε πολλές συναυλίες
[/quote]

ή να έχω ασθενή μνήμη

Εντάξει χαριτωμένος o χαβαλές και οι γκρίνιες και αφορμή για παραπάνω κουβέντα , αλλά θα πάει κανείς σήμερα να τους δει Θεσσαλονίκη να μας δώσει και για το εκεί Live μια ανταπόκριση ;

Επίσης … έρωτας ο Skolnick. Θεός … λίγο παναγιωταρεα - Γιώργος αυτιας το τσουλουφι αλλά ρε φίλε … τι προσωπικοτητα ρε γαμωτο . Χαμογελαστός , επαφή τα παιδιά μπροστά απόλαυση ο άτιμος .

Και όχι όχι όχι. Δεν γίνεται οι Testament να είναι support στους Amon Amarth. Τέτοια ανάγκη για προώθηση σε λίγο πιο νεανικό κοινό σε γαμωτο ;

Την φώτο του Lemmy μαζί με κάτι κουτάκια από Coca Cola αριστερά όπως βλέπαμε την σκηνή την πρόσεξε κανείς άλλος ;