Testament live in thessaloniki 25/08 & athens 26/08

Ναι εγώ που στην έδειξα :stuck_out_tongue:

1 Like

Μην μου την δείχνεις συνέχεια γιατί στο τέλος θα μου αρέσει !

Όξω πουστη κι άσχημε που λέει και ο Γιώργος Γεωργίου

2 Likes

Είμαι σκέτη γλύκα και με ζουλευεις!

Εσύ είσαι αχώνευτος σαν τον Hoglan.

2 Likes

Ή να φεύγεις μόλις τελειώνει το live. Γενικώς, είναι πολλά τα ενδεχόμενα.

1 Like

Τι ριπορτ θελετε; Πανω κατω τα ιδια που διαβασα για Αθηνα. Ο ηχος χαλια(οπως αναμενοταν). Σετλιστ το ιδιο(μειον το More than…). Η μπαντα ορεξατη και απεδωσε καλα απ’οσο με αφησε ο ηχος να καταλαβω.

Ξέχασες να πεις ότι ο Λεμπρόν είναι ο ΓΚΟΟΥΤ!

ε καλα, παλι τα αυτονοητα να λεω βαρεθηκα

εδω οι συντακτης τα λεει πολυ ωραια. Μονο για το ξεκουρδιστο φωτοσπαθο δεν κανει αναφορα αλλα οκ. μπορει εκει που στεκοταν να ακουγοταν καλυτερα !! χα χα χα.

Ουτε αποθεωση αλλα ουτε και γκρινια. Ενα πολυ καλο Live. μας εδειξαν οτι θα μπορουσαν και για κατι τοσο δα παραπανω που να το εκανε γαμάτο.

Αν και περασε καιρος τωρα που βρηκα επιτελους λιγο χρονο ας γραψω για την εμφανιση των Testament στην Αθηνα στις 29 Νοεμβριου. Ηταν η δευτερη φορα που τους ειδα live και περιμενα την συναυλια πως και πως, συναυλια η οποια ηταν δευτερη στην σειρα στην μεταλοβδομαδα με 3 live-φωτια, που σε διαστημα 7 ημερων ειδαμε Iced Earth, Testament και Amon Amarth με Grand Magus.

Λογω κρυου και βροχης αργησα να παω στο Gagarin και δεν προλαβα τα support συγκροτηματα. Οποτε παμε κατευθειαν στους Testament. Εχω διαβασει και εχω ακουσει απο γνωστους και φιλους αντικρουομενες αποψεις για αυτη την συναυλια που κυμαινονται απο το “εκπληκτικο live, τα εσπασε η μπανταρα” μεχρι το “αρπαχτη και αθλιος ηχος”. Προσωπικα για εμενα η αληθεια βρισκεται καπου στην μεση με θετικο προσημο. Ας τα παρουμε με την σειρα. Το setlist ηταν πολυ καλο συνδυαζοντας ιδανικα κομματια απο το χρυσο παρελθον της μπαντας με κομματια απο το λαμπερο παρον της. Αλλα ειχε πολλες ελλειψεις και θα μπορουσαν να παιξουν 2-3 κομματια παραπανω. Απο την φετινη δισκαρα Brotherhood Of The Snake επαιξαν 3 κομματια, το ομωνυμο και τα The Pale King και Stronghold ενω απο τους 2 προηγουμενους δισκους τα Dark Roots Of Earth και The Formation Of Damnation επαιξαν 2 απο τον καθενα τα 2 ομωνυμα τραγουδια καθως και τα Rise Up και More Than Meets The Eye αντιστοιχα. Απο το ισοπεδωτικο The Gathering του 1999 επαιξαν στα καπακια το ενα μετα το αλλο τα D.N.R. (Do Not Resuscitate) και 3 Days In Darkness ενω αγνοηθηκε τελειως η περιοδος απο το 1990 εως το 1997. Απο τις 3 πρωτες ιστορικες κυκλοφοριες των Testament ειχαμε Over The Wall και Alone In The Dark απο το The Legacy, Disciples Of The Watch, The New Order, The Preacher και Into The Pit απο το The New Order και το Practice What You Preach απο τον ομωνυμο δισκο. Μιλαμε για κομματια ενα και ενα ολα τους, αλλα ειναι κριμα που δεν επαιξαν τιποτα απο τους υπολοιπους δισκους ενω θα συμφωνησω με οσους ειπαν οτι ενιωθαν σαν να ζοριστηκαν να βγει ακριβως 90 λεπτα η διαρκεια της συναυλιας.

Παμε στον ηχο τωρα ο οποιος για δευτερη συνεχομενη φορα μετα τους Iced Earth ηταν απο χαλια μεχρι υποφερτος. Ειχε γενικα πολλες διακυμανσεις απο κομματι σε κομματι, σε γενικες γραμμες καλυτερος τουλαχιστον απο το πρωτο μισο της συναυλιας των Iced Earth. Οι κιθαρες ακουγοντουσαν θαμμενες και μουντες, χωρις καθαροτητα και τα ντραμς ηταν πολυ μπροστα. Ειδικα στα πιο brutal τραγουδια ειχαμε μεγαλο θεμα. Ειναι κριμα και αδικο να ακους τετοιες κομματαρες και να μην μπορεις να τις ευχαριστηθεις οπως θες. Οσο αφορα την αποδοση της μπαντας ειμαι πολυ ευχαριστημενος, οι Testament εχουν lineup για All-Star Game. Ο Gene Hoglan ηταν οδοστρωτηρας, ο Steve DiGiorgio ειναι απο τους καλυτερους μπασιστες στο heavy metal και σε αφηνει εκπληκτο με την ανεση με την οποια παιζει, ο αρχηγος Eric Peterson ηταν δυναμικος εξαπολυοντας τις riff-αρες του αλλα ειχε μεγαλο θεμα με τον ηχο, ενω ο Alex Skolnick ηταν κατα την γνωμη μου ο M.V.P. της βραδιας με εκτυφλωτικα εντυπωσιακο παιξιμο, απεδωσε υπεροχα τα σημεια του, με καλυτερο ηχο θα μας εκανε να παραμιλαμε. Ο Chuck Billy ξεκινησε καπως μουδιασμενος και “κρυος”, στην πορεια πηρε μπρος, αλλα για να ειμαι ειλικρινης μου φανηκε καπως τυπικος. Ηθελα το κατι παραπανω, δεν μπορω να το προσδιορισω επακριβως αλλα μου φανηκε οτι δεν ηταν στο 100% των δυνατοτητων του.

Υπηρχαν σημεια της συναυλιας που ο ηχος εστρωνε και η μπαντα εδινε πονο, θυμιζοντας μας γιατι ειναι μια απο τις μεγαλυτερες thrash metal μπαντες της ιστοριας, αλλα υπηρχαν και σημεια που ο ηχος σε εβγαζε απο το mood πωρωσης και ευφοριας. Διαφωνω με την αποψη που εξεφρασαν καποιοι οτι η εμφανιση τους ηταν διεκπαιρεωτική, αλλα η αληθεια ειναι οτι θα μπορουσαν και επρεπε να παιξουν λιγο παραπανω, με 2-3 κομματια ακομα η εμφανιση τους θα ηταν πιο πληρης και “γεματη”. Εν κατακλειδι περασα καλα βλεποντας live μια τεραστια μπαντα με εκπληκτικο lineup αλλα ο ηχος, ο καπως τυπικος Billy και η πιεση “να βγουν τα 90 λεπτα” δεν αφησαν την συναυλια να εξελιχθει στην συγκλονιστικη εμπειρια που θα μπορουσε.

2 Likes

αψογος για αλλη μια φορα angus ! Μπραβο φιλε.