Testament

Δεν εχω λογια να εκφρασω τη διαφωνια μου :stuck_out_tongue:
Xωρις παρεξηγηση :wink:

Χαχα, γιατί να παρεξηγηθώ; Μια χαρά δισκάρες είναι τα New Order και Practice. Απλά θεωρώ ότι το Low είναι ακόμα καλύτερο. Θα πω όμως ότι έχουν καλύτερα σόλο. Βασικά λίγοι δίσκοι έχουν καλύτερα σόλο από τον Skolnick.

συμφωνώ με βικ, απλά τοποθετώ το demonic ψηλότερα και το ritual χαμηλότερα

Και με καποιον αλλο που ειχα κανει αυτη τη συζητηση μου ειχε πει οτι εχει ψηλοτερα το Low απο το Practice What You Preach και το Souls Of Black και παροτι διαφωνω δεν μου φαινεται τοσο ακραιο αλλα για το The Legacy και The New Order μου φαινεται πολυ τραβηγμενη αποψη. Γουστα ειναι αυτα, just saying.

Ώπα, το The Legacy είναι το αγαπημένο μου Testament, δεν αλλάζει αυτό.

Το New Order είναι ένα πιο “ώριμο” Legacy, δισκάρα αλλά δεν έχει τις συνθετικές κορυφές του Legacy (Over the Wall, Apocalyptic City, Alone in the Dark, Burnt Offerings - για αρχή), δηλαδή εγώ προτιμάω αυτά από τα τοπ του New Order (disciples, Into the pit, oμώνυμο, trial, eerie…). Πάντως ναι, το σύνηθες είναι το New Order να το βάζουν πάνω από το Low. Kαι το Practice δηλαδή νομίζω (δεν είμαι και σίγουρος) αλλά there you go. Εγώ το πήρα απόφαση ότι προτιμώ το Low.

To Practice για μένα είναι άνισο, έχει κάτι ΚΑΡΑΕΠΗ σαν το Sins of Omission αλλά γενικά ο μέσος όρος γαμηστεροσύνης δεν πιάνει τα peak του Legacy, ούτε του New Order. Το αυτό και ακόμα χειρότερα για το Souls of Black που με το ζόρι του βάζω 7.

Και τα 4 όμως έχουν (το ξαναλέω) ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΑ σόλο, δηλαδή από την αφρόκρεμα στο είδος, γενικά, στο μέταλ. Μεγάλος Σκόλνικ, ακούς δίσκο και κομμάτια και περιμένεις να μπει το σόλονα σε αποζημιώσει κι έτσι. Και το κάνει.

1 Like

Τα παλικαρια εδω περα λεει στις 30 Νοεμβριου θα παιξουν στο Σακραμεντο ολοκληρο το The New Order και το The Gathering. Ζηλευω απεριοριστα, αλλα δεν υπαρχει περιπτωση να παω να τραβηχτω στην αλλη ακρη της Αμερικης για τους… Testament εν ετει 2018, οσο κι αν τους αγαπω.

Και για να ξεκινησει ισως μια κουβεντα στο topic με αφορμη αυτο, αλλα και τις κουβεντες που ειχατε πιασει πριν λιγα χρονια μερικοι απο οτι βλεπω, ας συνοψισω με βαθμους, ωστε να ικανοποιησω και τους βαθμολαγνους:

Κλασικη συνθεση

  1. The Legacy 8 (με τεσσερα all-time classics)
  2. The New Order 8 (αλλα τοσα)
  3. Practice What You Preach 8 (αλλα τοσα κοιτα να δεις)
  4. Souls Of Black 7 (πολλα fillers)
  5. The Ritual 10 (το black album τους για μενα, ουτε ενα filler, ηχαρα και συνθεσαρες)

Σεσσιοναδες era
6. Low 9 (φοβερη δισκαρα και ο πρωτος δισκος που δεν ειναι Metallica tribute band)
7. Demonic 7 (απροσδοκητα καλο για αυτο που ειναι, ριφφαρες παντου)
8. The Gathering 10 (ευκολακι)

Revival συνθεση
9. The Formation Of Damnation 6 (δε μου αρεσε δυστυχως, το βρηκα πολυ βαρετο και φαφλαταδικο)
10. Dark Roots Of Earth 9 (αλλος ενας απροσδοκητα καλος δισκος, σχεδον χωρις fillers)
11. Brotherhood Of The Snake 7 (εχει δυο τραγουδαρες αλλα πολλα μετρια)

ΥΓ. Εννοειται πως μπορει καποιος να ισχυριστει οτι αδικω τα 4 πρωτα, αλλα πρωτον, δεν ειμαι καθαροαιμος θρασερ αν και εκτιμω το καλο thrash, και δευτερον, ε μωρε σε καθε ενα απο τα 4 πρωτα αλμπουμς υπαρχουν και 3-4 τραγουδια που πλεον μου ειναι παντελως αδιαφορα και δε θυμαμαι καν πως πανε, αν και εχω λιωσει ολους αυτους τους δισκους. Αυτο για μενα λεει πολλα. Αντιθετα στα αλμπουμς απο το Ritual εως και το Gathering θυμαμαι σχεδον απεξω καθε τραγουδι. Γενικα δηλαδη συμφωνω με τα σχολια του Vic για τα 4 πρωτα σε πολυ μεγαλο βαθμο, απλα δεν εκτιμω την περιοδο που επαιζαν καθαροαιμο old school thrash οσο την περιοδο που βρηκαν τον δικο τους χαρακτηρα κατ’εμε.

4 Likes

ΠΩΩΩΩ, ΤΙ LIVE-ΑΡΑ θα ειναι αυτη? Καντε ενα τετοιο tour ρε να γινει πανικος…

1 Like

Μου σηκώθηκε με την ιδέα του λάιβ.

Επίσης, τις προάλλες είχα την κουβέντα του Ritual και έβαλα να ακούσω τον δίσκο ολόκληρο μετά από πολλά χρόνια και μου ακούστηκε πολύ καλύτερος γενικά, κόλλησα με το ομώνυμο, σολάρες πάντοτε φυσικά, οπότε παίζει και να ανέβει θέσεις στην κατάταξη.

1 Like

Και εγω το γουσταρω το The Ritual, οσο για ενα τετοιο tour θα ηταν πραγματικα ονειρωξη…

Το Low δεν περίμενα να έχει τόσες συμπάθειες. Το είχα ξεχάσει εντελώς βασικά. Πήγα να το θυμηθώ λιγάκι στο youtube μιας και αυτό μαζί με το Demonic τα έχω γραμμένα σε κασέτα. Δεν μπορώ να πω ότι μου έκανε καμιά εντύπωση. Θυμήθηκα γιατί ήταν από τις πιο παρατημένες κασέτες που είχα (μαζί με το practice επίσης σε κασέτα) και γιατί το Demonic έπαιζε πολύ περισσότερο. Ειδικά ο ήχος, ένα μόνιμο πρόβλημα των Testament για πολλά χρόνια, είναι πολύ χάλια και δεν φταίει η ποιότητα στο youtube.

Τι φταίει; Παραγωγάρα έχει το Low. Και σήμερα στέκεται, ευκρίνεια έχει, ηχάρα έχουν όλοι… ειδικά τα τύμπανα, σολάρες παντού, κομματάρες… και ένα καταπληκτικό ινστρουμένταλ:

Πολύ πιο πάνω από το καλό αλλά πολύ μονοδιάστατο Demonic.

2 Likes

Ποσο συμφωνω, αυτο το Demonic αν και δεν ειναι κακο, πολυ μονοδιαστατο και μονοτονο στον ηχο, μοιαζουν πολυ και τα τραγουδια μεταξυ τους.

1 Like

Ωστόσο όσο διάβαζα τα ποστ που κάνατε όλοι παραπάνω όσοι αποθεώνατε το Low νόμιζα πως εννοούσατε το Demonic. Οι περιγραφές προς τα εκεί με πήγαν συν του ότι είχα να τα ακούω τόσο καιρό που είχα ξεχάσει ακόμα και τους τίτλους και ποιο είναι ποιο. Ειδικά το Low ούτε που θυμάμαι πόσο καιρό είχα να το ακούσω πριν βάλω 2-3 κομμάτι στο youtube.

Νέος δίσκος στις αρχές Απριλίου

2 Likes

Χμ καλο το τραγουδακι οκ, το ανεβαζει 2 βαθμους ο Σκολνικ μονος του γιατι κατα τα αλλα εχουν πεσει ξανα σε τελμα οι Τεσταμεντ νομιζω. Μεγαλη απογοητευση για μενα το προηγουμενο (και το Φορμεσο οφ Νταμνεσο ηταν καπως δηλαδη) μετα το εξαιρετικο Νταρκ Ρουτζ Οβδηερθ. Ακουγονται ολοι οι δισκοι αυτοι ευχαριστα, αλλα σε κανουν να βαζεις το Λεγκασι, το Ριτσουαλ, το Λοου και το Γκαδερινγκ στην τελικη.

1 Like

Και για μένα μετά το Dark Roots ειναι λιγο σε τέλμα. Όχι κακοί δίσκοι αλλά επαναλαμβανομενοι.

Well said.

1 Like

Καλυτερο πιστευω και πιο πιασαρικο απο το πρωτο single,πρεπει οντως να ξεφυγουν λιγο απο την μετριοτητα.

2 Likes

Αγαλμα σε Σκολνικ ε, χωρις αυτον και τα δυο τραγουδια θα ηταν πληρως forgettable

1 Like

Λατρειας.

3 Likes

Προλαβαν να ηχογραφησουν πριν πιασει τον Chuck ο ιος και μπει σε καραντινα. :stuck_out_tongue: