The Alman Bros. Band ή Lynyrd Skynyrd?

Bέβαια! 8)
Δεν είναι απίσημη κυκλοφορία, αυτό που πόσταρες είναι μάλλον το εξώφυλλο από bootleg, εγώ το live εκείνης της βραδιάς το έχω κατεβασμένο από torrent.

Bump!!! Ξερει κανεις ποιο bootleg ειναι αυτο και ποια η επισημη κυκλοφορια?

On topic, δεν θα ψηφισω ακομα γιατι η μονη μου επαφη ως τωρα (κακως) με τους ΑΒΒ ειναι το “At Filmore East” το οποιο με εχει αφησει μαλακα, ενω απο LS εχω ακουσει πολυ περισσοτερα (ολα τα album τους μεχρι το ατυχημα και αρκετα πραγματα, κυριως lives, απο τοτε κι επειτα), επομενως θεωρω οτι δεν θα ειμαι δικαιος με καμια απο τις δυο μπαντες

Ζakk goes Wylde…Αυτό ήθελες…?

Ναι και αν ειναι επισημο η bootleg

Βοοtleg.Δεν νομίζω να έχει κυκλοφορήσει επίσημα.

Bootleg είναι.
Αλλά να ξεκαθαρίσουμε δύο-τρία πράγματα για το τι σημαίνει “επίσημο” και “bootleg” στους Allmans:

Oι συναυλίες τους από κάποια στιγμή την περασμένη δεκετία και μετά είναι όλες διαθέσιμες προς πώληση από το site τους. Πρόκειται για ηχογραφήσεις τραβηγμένες κατ’ ευθείαν από την κονσόλα χωρίς κάποιο πρόσθετο remixing, mastering κλπ. αρά παρ’ όλα αυτά επίσημες με την έννοια πως τις πουλάει η μπάντα. Παράλληλα όμως, επιτρέπουν την ηχογράφηση και την κυκλοφορία των συναυλίων “χέρι με χέρι” μέσω των οπαδών, δεν τους πειράζει. Αυτό που δεν θέλουν είναι αυτές οι ηχογραφήσεις του κοινού να διακινούνται μέσω torrents ή αλλων formats μαζικού file sharing.
Έτσι για κάθε πρόσφατη συναυλία κυκλοφορούν και επίσημες και “bootleg” ηχογραφήσεις. Το σίγουρο είναι πως κανείς δεν αξίζει να τα σκάσει σε επιτήδειο που πουλάει αυτές τις ηχογραφήσεις, οι πραγματικοί οπαδοί γουστάρουν να τις μοιράζονται.
Τώρα, για τις παλιότερες όπως αυτή με τον Zakk και φτάνοντας μέχρι τις πρώτες μέρες της μπάντας, επίσης κυκλοφορούν bootlegs ανάμεσα στους οπαδούς αλλά βγάζει και η μπάντα κάθε χρόνο μερικές επίσημες archival releases που συνήθως είναι από βραδιές που θεωρούν σημαντικές και έχουν και καλό ήχο. Αυτή με τον Zakk πάντως δεν έχει κυκλοφορήσει έτσι.

Είχε βγει και ο Clapton δύο μέρες στο Beacon Run του 2009 :D.

Πραγματικά δεν μπορώ να διαλέξω. Παλιότερα θα διάλεγα Skynyrd γιατί δεν είχα ασχοληθεί πολύ με τους Allmans. Οι Skynyrd έχουν βγάλει εκπληκτικούς δίσκους στα '70s, δεν υπάρχει στούντιο δίσκος τους από τότε που να μην είναι τουλάχιστον πολύ καλός. Από την άλλη όμως, τώρα τελευταία έχω ξετρελλαθεί με τους Allmans. Είμαι και λίγο jamάκιας, μου αρέσουν αυτές οι μπάντες που στις ζωντανές τους εμφανίσεις παίζουν έτσι (Grateful Dead ΘΕΟΙ 8)), οπότε πραγματικά αυτή τη στιγμή δεν μπορώ να διαλέξω :).

EDIT: Αυτό με τον Zakk είναι bootleg. Στη συγκεκριμένη συναυλία είχε αντικαταστήσει τον Dickie Betts την τελευταία στιγμή, ήταν η μόνη φορά που έπαιξε με τους Allman Brothers Band. Setlist και εξώφυλλα από το πολύ καλό geetarz: http://geetarz.org/reviews/abb/zakk_goes_wylde.htm

Kαι ο Gibbons και ο Buddy Guy και ο Taj Mahal και πολύς καλός κόσμος γενικά! :slight_smile:

Αν και θα συμφωνήσω ότι οι μπάντες δεν πολυσυγκρίνονται, Skynyrd από μένα, καθώς ο ήχος και το γενικότερο στυλ τους είναι περισσότερο του γούστου μου… Επίσης, τραγουδάρες σαν το Simple Man, το Tuesday’s gone και, φυσικά, το Free bird δε γράφονται κάθε μέρα…
[I](btw, [U]αυτό[/U] το θυμάστε; 8))[/I]

Ποτέ δεν μου ταίριαζαν οι Skynyrd με τους Metallica,κυρίως η φωνή του Hetfield δεν μου αρέσει τόσο στο τραγούδι. Δεν μου βγάζει την απαραίτητη southern-ίλα,κάτι όχι απαραίτητα κακό αν διασκεύαζαν το κομμάτι,εδώ όμως απλώς το “επανεκτελούν”.:wink:

Πάρ’ το και από Gregg Allman λοιπόν το Tuesday’s Gone!

1 Like