The Bassist's Thread

Αλό και από μένα. Θέλω να ρωτήσω γνώμες για την Boss ME50 ( http://www.thomann.de/gr/boss_me50b_bassmultieffekt.htm?sid=f68cf5df3391c9679d71784270d8c408 ), και επίσης γνώμες ανάμεσα στους EMG P - PRECISION BASS 4 BK και τους SEYMOUR DUNCAN SSPB-3. Για Heavy ήχο ποιούς θα προτιμούσατε?

Εξαρτάται αν μπορεί να “σηκώσει” το μπάσο που ήδη έχεις τους νέους μαγνήτες. Ψάξε και τους Bartolini πάντως, για heavy ήχο είναι αρκετά καλοί.

Όσο για τη Boss, όλα εξαρτώνται από το τι θες να κάνεις στον ήχο σου. Αν τη θες την πεταλιέρα για να σετάρεις ένα πολύ καλό ήχο στον ενισχυτή σου για να παίζεις σπίτι και να εξασκείσαι, και να ανακαλύψεις ποια εφέ σου κάνουν να χρησιμοποιείς, πρόκειται για ένα εργαλείο που θα σου κρατήσει συντροφιά για αρκετό καιρό. Αν τώρα σκέφτεσαι πιο ανοιχτά για live και τα συναφή, ίσως θα έπρεπε να περιορίσεις την γκάμα των εφέ που σκέφτεσαι να χρησιμοποιήσεις στα άκρως απαραίτητα, και να φροντίσεις να τα καλύψεις με ξεχωριστά πετάλια.

Ας πω κάτι γενικότερο πάντως για όσους την ψάχνουν για εφέ. Ο ήχος κατά γενική ομολογία βγαίνει από τις δυναμικές στα δάχτυλά μας και τον ενισχυτή, το μπάσο και τα εφέ είναι απλά ένα μέσο μόνο για μικρές βελτιώσεις/διαφοροποιήσεις στον ήχο. Και το λέει αυτό κάποιος που έχει ξοδέψει γύρω στα 600 ευρώ μόνο για πετάλια (λολ).

Hello Παλι.Θα Ηθελα Να Κανω Καποιες Ερωτησεις Σχετικα Με Πετακια Μπασου
Γενικα Σαν Ηχο Θελω(Στο Περιπου) Κατι Mεταξυ Porcupine Tree,Coheed And Cambria,Arctic Monkeys,Strokes,Faith No More Και Them Crooked Vultures Και Σκοπευω Στο Εγγυς Μελλον Να Παρω Ενα Warwick Corvette $$(Ευχαριστω Τον Φιλο Tormentor)…A!Kαι Γενικα Δεν Το Πολυεχω Το Θεμα Με Τα Πεταλακια…
1.Εχω Ενα Boss ODB-3(Overdrive) Ομως Εχω Ακουσει Καλα Λογια Για Το Phase 90 Της MXR Και To Octave Της Ιδιας
2.Που Βοηθαει Το Chorus;
3.Τι Μου Προτεινεται Γενικα;
4.Αξιζει Γενικα Να Παιρνω Πεταλακια Η Μια Καλη Πεταλιερα;

Το Chorus αυτό που κάνει στην ουσία είναι να επαναλαμβάνει το σήμα της κιθάρας/μπάσου σε πολύ κοντινά χρονικά διαστήματα, δημιουργώντας πολλές φωνές, για αυτό και λέγεται Chorus, σαν να κάνει χορωδία δλδ. Προσθέτει ένα είδος πολυφωνίας. Οι μεταβλητές του είναι το rate, που ορίζει το ρυθμό επανάληψης, και το depth, που ορίζει τον αριθμό των επαναλήψεων. Τώρα για ποια σημεία χρησιμοποιείται, αυτό είναι θέμα γούστου, και ανάλογα με τα υπόλοιπα όργανα, κομμάτι κλπ.

Για chorus, υπάρχει σε προσιτή τιμή το EHX Small Clone, το Βoss CE-5 Chorus Ensemble, το Behringer Bass Chorus, σε λίγο πιο τσιμπημένα αλλά πολύ αξιόπιστα το Unichorus της ΕΒS, κ.ο.κ. Μερικά από αυτά όπως πχ. το Small Clone που έχω υπόψη είναι για κιθάρα, αλλά παίζει και σε μπάσο χωρίς να κόβει σήμα. Βασικά ψάχτο λίγο στα μαγαζιά. Απαραίτητη προϋπόθεση να δοκιμάσεις και να βρεις ο ίδιος το πετάλι που σε καλύπτει.

Τώρα πετάλια ή πεταλιέρα κι αυτό είναι μεγάλο θέμα. Πετάλια αν θες να στήσεις ένα pedalboard με σειρά από εφέ που θα διακατέχεται με τη δική σου φιλοσοφία. Αν είναι αναλογικά και true bypass (αυτό γκούγκλισέ το, γιατί να το εξηγήσω δεν παίζει, είναι ολάκερο τόπικ από μόνο του) ακόμα καλύτερα. Είναι χάος το όλο θέμα βέβαια, και φυσικά θέλει χρήμα και ψάξιμο. Και μην ξεχνάς πως τα πετάλια και γενικώς τα εφέ είναι για σημεία μόνο. Πεταλιέρα, αν δε θες πολλούς μπελάδες, θες να δοκιμάζεις πολλά διαφορετικά εφέ μιας στάνταρ ποιότητας, και μπορείς να προσαρμοστείς στη φιλοσοφία του ήχου της κατασκευάστριας εταιρείας.

Θέλω και γω να μπω στο κλαμπ των μπασιστών αλλά δεν έχω καμία ιδέα τι μπάσο να αγοράσω. Με ενδιαφέρει να παίζω σχεδόν όλα τα είδη μουσικής και δεν θέλω και κάτι πολύ ακριβό για αρχή. Καμιά ιδέα?

Ρίξε μια ματιά πίσω στο τόπικ, έχει πολύ πράγμα σχετικά με την επιλογή πρώτου μπάσου. Κάτι σε Fender Squier ή Ibanez είναι οι πιο συνηθισμένες λύσεις.

Και ποτε μην αφησεις των πωλητη να σου πουλησει αυτο που θελει αυτος,ψαξου μονος σου πριν πας στο μαγαζι,ετσι ωστε να ξερεις τι σου λεει οταν αρχισει τα μπλα μπλα.Ακομα καλυτερα εγω θα σου προτεινα ενα συγκεκριμενο σετ της Ibanez απο thomman πολυ αξιοπιστο και φτηνο σαιτ.

http://www.thomann.de/gr/ibanez_gsr190ju_bk_jumpstart_2009.htm
http://www.thomann.de/gr/fender_squier_affinity_pbass_set_bk.htm

Τα καλυτερα πακετα που θα βρεις.

Παιδια επισης ποια ειναι η γνωμη σας για τα Fender μπασσα?Δεν εχω παιξει ποτε ενα,ουτε Ibanez.Αλλα το τωρινο μου ειναι ενα yamaha που ειναι κλωνος των Fender Precision.

Και τι,πολλά είναι νομίζεις ?

Ρεντ ποσα πεταλια εχεις?

Παλιότερα τα Fender ήταν παναξιόπιστα, γενιές και γενιές ολόκληρες μεγάλωσαν με αυτά. Τώρα δεν ξέρω, έχει αλλάξει λίγο το πράγμα στα μεσαίας τιμής όργανα, και για να πάρεις καλό πράγμα πρέπει να τα σκάσεις αρκετά. Ή για να το θέσω ορθότερα, υπάρχουν όργανα από άλλους κατασκευαστές στο χιλιάρικο πχ. που πατάνε κάτω τα φέντερ.

Για ροκ ήχο πάντως, τα Precision θεωρούνται κάτι σα θεσμός.

Χαχ, όχι, δεν είναι πολλά, είναι αρκετά. Για μπάσο μιλάμε, δε μιλάμε για κιθάρα.

Αυτή τη στιγμή 5.

Ας πω και το άσχετο της ημέρας, χτες άκουσα σε ένα στούντιο που είχαν κάτι γνωστοί πρόβα το Gibson Thunderbird και έχω να πω πως σκοτώνει! Τρομερό μπάσο.

http://www.thomann.de/gb/gibson_thunderbird_iv_vsb.htm

Thunderbird θα αγοραζα και γω,το φτηνο βεβαια γυρω στα 300 ευρω,αλλα εχω τεραστιο σωμα :frowning:
Δυστυχως εχω προβλημα και με το σωμα του yamaha ειναι πολυ βαρυ και οποτε καθομαι να παιξω και περναω τη 1:30 ωρα το ποδι μου ποναει και πρεπει να κανω μπρεικ.

Χμ, ψάξε μήπως βρεις κανένα ανατομικό ζωνάρι. Παίζει κι αυτό ρόλο, γιατί στην ουσία αυτό καθορίζει πως κάθεται το όργανο πάνω στο σώμα σου και που πέφτει και πως κατανέμεται το βάρος.

Καθιστος εννοουσα.Ειναι τοσο βαρυ που μου ζουλαει το δεξι μου μπουτι.:stuck_out_tongue:
Αν και απο ηχο κτλ ειναι γαματο εκει ειναι πολυ δυσκολο.

Απο ακριβοτερα μπασσα οσον αφορα τα 1000αρικα,εγω θα προτεινα Spector,η Musicman.

Ρεντ Ραμ τι πετάλια έχεις, αν επιτρέπεις; Αν θυμάμαι καλά παίζεις σε μέταλ μπάντα, οπότε θέλω να πάρω μία γνώμη για το τι σου φαίνεται χρήσιμο σε χέβι ήχο.

Αυτή τη στιγμή φτιάχνω προϋπολογισμό για μια μικρή pedalboard με 3 - 4 πετάλια. Λέω να πάρω έναν Compressor (το οποίο θεωρώ must για όλους σχεδόν τους μπασίστες), ένα EQ, ένα (screamer) Overdrive / Distortion να μου αλλοιώνει ελάχιστα (το τονίζω, ελάχιστα, δεν θέλω να ακούγομαι σαν οκτάχορδη κιθάρα) τον ήχο και από’κει και πέρα τα πράγματα είναι φλου, ίσως προσθέσω ένα chorus.

Πάντως το πιο σωστό, που ειπώθηκε, είναι ότι ο ήχος που βγάζει κανείς εξαρτάται απ’τα δάχτυλά του (ή την πένα) σε πρώτη φάση και μετά απ’τα υπόλοιπα. Γι’αυτό πέρα απ’τα πετάλια κτλ. το σημαντικότερο είναι η εξάσκηση.

Οκ, εκτός από το κουρδιστήρι, που είναι το α-ω πάμε παρακάτω: Για παραμόρφωση Ελέκτρο Αρμόνιξ Big Muff Π, πραγματικά πολύ ικανοποιημένος, ειδικά τώρα τελευταία έχω πεισθεί πως η καλύτερη πατέντα που διαθέτει είναι στη θέση dry, που κάνει blend το καθαρό σήμα και το distorted βγάζοντας μια μέση βρωμιά. Kι όταν πας σε bass boost, σου παίρνει το σκαλπ. Για chorus επίσης Ελέκτρο Αρμόνιξ, το Small Clone chorus, το ίδιο ικανοποιημένος, από τα φθηνά που μπορείς να βρεις και value for money για την αξία του, για να γλυκαίνει τον ήχο. Αυτό είναι για κιθάρα, αλλά παίζει μια χαρά.

Νομίζω για αρκετούς μπασίστες ένα wah είναι ένα καλό εργαλείο. Έχω ένα Morley Power Wah, νταξ, αυτό ελέγχεται, μάλλον θα το αντικαταστήσω με ένα Βass Crybaby της Dunlop γιατί μου κόβει τα μπάσα, και στις πολύ ψηλές ακούγεται παραπάνω θόρυβος απόσο πρέπει.

Και τέλος, η ναυαρχίδα μου είναι αυτό. Αυτό θεωρώ πως είναι τόσο απαραίτητο όσο ένας κομπρέσορας όπως σωστά είπες, άσε που έχει ανεξάντλητες ΕQing δυνατότητες, οπότε προς το παρόν γλυτώνω μια παρεμφερή αγορά.

Στο μέλλον όταν μαζέψουμε κανά φράγκο πάλι, προγραμματίζω ένα κομπρέσορα, μάλλον τον Multicomp της ΕΒS (τσεκάρεις εδώ), ένα phaser κι ίσως ένα delay, οπότε μαζί με το chorus, θα είμαι κομπλέ σε φάση modulation. Γιατί εντάξ, δε θα με χάλαγε κι ένα φλάντζερ, λίγο έλιωσα το Lazarus Bird σάμπως? 8)

Και μετά έρχεται το παλούκι, να τα συνδυάσεις όλα αυτά στα σωστά σημεία, ώστε να μη γίνεται κατάχρηση αλλά να έχουν και χρώμα τα κομμάτιαα. Εδώ με θέλω:roll:

Ντάξει για τον ήχο που προτιμώ και τη μουσική που θέλω να παίζω δεν θεωρώ απαραίτητο το wah και τα time based effects. Ίσως αργότερα.

Όλα αυτά τα’χεις χύμα ή τα’χεις / σκοπεύεις να τα βάλεις σε board;

Ασχετο αλλα:

Leviathan θα σου προτεινα ενα Fuzz αντι για το Istortion/Overdrive,ειναι το αγαπημενο μου πεταλι ισως.

γεια σας παιδια ειμαι λιγο ασχετος με το μπασο ξερω λιγο να πιαζω με δαχτυλα λογο κλασσικης τσπ το συγκροτημα μ ψαχνει μπασσιστα μαρουσι η γενικοτερα βορεια προαστεια
ευχαριστω

ακα Cliff burton?

Προς το παρόν τα χω χύμα γιατί είναι υπό ανακατατάξεις, τώρα μελετάω τη λύση μιας αυτοσχέδιας πεταλιέρας, γιατί δεν έχω βρει κάποια φτηνή έτοιμη (pedaltrain κτλ. είναι ακριβές).

Τώρα για τα time based effects, φυσικά και δεν είναι απαραίτητα, παρόλα αυτά θεωρώ πως είναι λίγο αλατοπίπερο στον ήχο. Αν έχει και ψυχεδελέ ή ambient σημεία η μπάντα, προσθέτουν πολύ ομορφιά στο αποτέλεσμα.