The Beatles

Τους αγαπω! :slight_smile:

Εχω κλαψει αμετρητες φορες με τα τραγουδια τους. Τοσο ερωτικοι στιχοι με τοσο συναισθημα δεν εχουν ξαναγραφει… Επαναστατικοτητα, αγαπη, ερωτας και τοσα αλλα σε ενα συγκροτημα που θα ζει για παντα.

Καλά, δεν υπήρχε τόσο καιρό θρεντ για τους Μπίτλις? Πρώτο πρώτο έπρεπε να το ανοίξετε όταν φτιάχνατε το site!

Επί του θέματος: κι εγώ τους λατρεύω. Ότι μουσική έχω ακούσει μέχρι σήμερα, υπάρχει ήδη κατά κάποιο τρόπο στο Abbey Road…

Eγω παλι τους θεωρω υπερεκτιμημενους… :-s

Spiro G. πας για μπαν.

Τεράστιο, ανυπέρβλητο, κολοσσιαίο συγκρότημα… Απο τα ελάχιστα συγκροτήματα τα οποία αισθάνομαι πολύ μικρός για να περιγράψω με λέξεις. Δεν είναι μόνο το οτι σημάδεψαν μια εποχή και συνδέθηκαν με τη δεκαετία του '60. Δεν είναι μόνο το οτι συνέβαλαν στη διαμόρφωση όλης της σύγχρονης μουσικής (είτε αυτή είναι ποπ είτε ροκ). Δεν είναι η μουσική τους, το πόσο μεγάλη ποικιλία είχε, το πόσα διαφορετικά στυλ ανέμιξαν. Δεν είναι μόνο το οτι είναι απο τα ελάχιστα γκρουπ με τραγούδια που άφησαν ιστορία και τα οποία πραγματικά είναι αδύνατο να χωρέσουν σε ένα best of, κι όλα αυτά μέσα σε τόσο λίγα χρόνια. Δεν είναι μόνο η μορφή του John Lennon ή η φωνή ενός McCartney, ένας Ringo Starr ή ένας George Harrison.

Οι Beatles είναι σύμβολο του πολιτισμού του 20ου αιώνα. Τέλος.

revolver και Love εχω μονο και αυτα τα 2 μου καναν το κλικ για να τους ψαξω κι’αλλο

Η πρώτη τους περίοδος είναι απλά διασκεδαστική και για πάρτυ, η δεύτερη όμως είναι ένα από τα βασικότερα και πιο ωραία κεφάλαια της pop/rock μουσικής.

οι σπουδαιοτεροι ολων.οι ανθρωποι επαιξαν τα παντα.paul και john μουσικες ιδιοφυιες.χαχα θυμαμαι τον ταλαιπωρο τραγουδιστη καποιων REM να δηλωνει οτι οι beatles παιζαν μουσικη για ασανσερ(ναι τοσο κοπανος!!),για να παρει την απαντηση απο τον ringo:<ισως…αν ομως δεν υπηρχαν οι beatles εσυ θα ανεβαινες ακομη απο τις σκαλες!!!>

Ρε παιδιά, κι εγώ έχω μπερδευτεί με την περίπτωσή τους… Έχω ακούσει το Revolver, το Sgt. Pepper’s Lonesome Hearts Club Band και το White Album. Κάποια τραγούδια τους μου άρεσαν. Κάποια τα βρήκα χαζοχαρούμενα. Καταλαβαίνω τη μίξη των διαφόρων ειδών σε γενικές γραμμές. Δεν αντιλαμβάνομαι γιατί θεωρούνται κορυφαία μπάντα όμως. Μάλλον επειδή κανείς πριν από αυτούς δεν είχε παίξει αυτά που έπαιξαν. Το δέχομαι… Όπως επίσης το ότι μπορεί να μη μου ακούγονται καλά επειδή είναι παλιός ο ήχος τους. (Γιατί όμως δε συμβαίνει το ίδιο με τους Black Sabbath;) Συνεχίζει πάντως να με παραξενεύει το γεγονός ότι αποτελούν βασική επιρροή του Ozzy και του Akerfeldt (και τόσων άλλων βεβαίως)…

Αγαπημένα κομμάτια: Blackbird, Eleanor Rigby, Taxman, Hey Jude, While My Guitar Gently Weeps…

η αξια του καθε μουσικου βρισκεται στην παρακαταθηκη που αφηνει πισω του.το 80% των τραγουδιων των beatles ειναι αριστουργηματικες συνθεσεις και πολυ δυσκολο να παιχτουν (οσο και αν σου φενεται παραξενο)
σε αντιθεση με τους stones πχ που αν και εβγαλαν 50 δισκους με 1-2 best καθαρισες.ακουσε οσο περισσοτερο μπορεις και με προσοχη και θα καταλαβεις οτι δεν εχουν χαζοχαρουμενα τραγουδια,οποιο κοματι δεν εχει το distrotion στο 10 δεν σημαινει οτι ειναι χαζοχαρουμενο

Επαυξάνω…Για εμένα ίσως οι σημαντικότεροι(όχι οι καλύτεροι αναγκαστικά).

Η πρώτη περίοδός τους, η περίοδος της Beatlemania των ετών 1962 -1964 και των άλμπουμ Please Please Me, With The Beatles, A Hard Day’s Night, Beatles for Sale έθεσε τις βάσεις για την δεύτερη, ‘‘ώριμη’’, αν μπορούμε να την ονομάσουμε έτσι, περίοδο των ετών 1965 - 1970 και των άλμπουμ Help!, Rubber Soul, Revolver, Sgt. Pepper’s Lonely Hearts Club Band, Magical Mystery Tour, The Beatles (aka The White Album), Yellow Submarine, Abbey Road, Let It Be.

Παιδιά, δεν είναι υπερβολή αυτό που θα πω, αλλά το ΟΦΕΙΛΕΤΕ στον εαυτό σας να αποκτήσετε και να ακούσετε όλα τα άλμπουμ της δεύτερης περιόδου για να νιώσετε πραγματικά τι σημαίνει μεγαλείο της μουσικής. Ό,τι άλλο και να πούμε είναι φτωχό.

Α, και κάτι τελευταίο. Υπάρχουν και κάποιοι ταλαίπωροι, κακόμοιροι άνθρωποι ονόματι Stones, που ΑΚΟΜΑ προσπαθούν να φτάσουν έστω και το 1/10 του μεγαλείου και της αξίας αυτής της μπάντας, τους έχει μείνει απωθημένο από τα μικράτα τους, φαίνεται. Ίσως σε καμιά εικοσαριά χρόνια, όταν θα είναι 80 ετών, μπορεί και να το καταφέρουν. Μέχρι τότε, θα κάνω ιώβεια υπομονή και απλά θα μειδιώ.

1ο bold: Δε μου φαίνεται καθόλου παράξενο. Είναι όντως δύσκολα να παιχτούν, το ξέρω από πρώτο χέρι.

2ο bold: To Taxman μου αρέσει πολύ, αλλά συνεχίζω να θεωρώ το ρυθμό του χαζοχαρούμενο… Είναι διασκεδαστικός για party. Δε νομίζω πως είναι θέμα distortion γιατί και το Ι, Me, Mine δεν έχει distortion, αλλά είναι και σκοτεινό παράλληλα.

Κανέναν προτεινόμενο δίσκο;

Χα! Σωστος! Οφειλουμε σιγουρα πολλα… Ολη η μουσικη σκηνη υποκλεινετε…

Ιδου ο αγαπημενος μου δισκος των “σκαθαριων”.

Δεν τους αντέχω με τίποτα (ξέρω, ban). :stuck_out_tongue:

το abbey road ειναι ΕΠΟΣ.

ακουστε το i want you(she’s so heavy) και σκεφτειτε οοτι οι τυποι διχως μουσικες παρακαταθηκες πηγαν μεσα σε 5 χρονια απο το she loves you στο i want you(she’s so heavy)

ολο το abbey road ειναι απιστευτος δισκος.απλα θελει υπομονη.

και ειδικα απο το you never give me your money μεχρι το τελος ο δικσος ειναι υπερταχεια που δεν σταματει πουθενα και για κανεναν.

και οποτε και αν ακουσω το ρεφρεν του ‘she came in through the bathroom window’ μενω μαλακας απο την ομορφια της μελωδιας.

καλοι οι stones αλλα θα συμφωνησω.οι beatles ηταν ενα επιπεδο πιο πανω.

οριακο συγκροτημα.γενικως.

Για μένα οι Beatles είναι άνετα μέσα στα 5 καλύτερα σχήματα ever και σίγουρα είναι αν όχι οι καλύτεροι, οι σημαντικότεροι. Τα ρούχα, τα μαλλιά, η γλώσσα τους έγιναν αναπόσπαστα κομμάτια της δυτικής κουλτούρας. Δεν ήταν μόνο μουσική, αλλά και κοινωνική επανάσταση έσπασαν πολλά ταμπού και όρισαν την κουλτούρα. Και αν κάποιος μπορεί να που πει ένα κομμάτι σαν το yesterday η το let it be που να το ξέρουν και να το αγαπάνε άνθρωποι όλων των ηλικιών σ’ όλο τον κόσμο ας το πει.

Οι Beatles ειναι ισως το σημαντικοτερο συγκροτημα στην ιστορια της μουσικης(οχι μονο ροκ)
οι Beatles ξεφυγαν απο πολυ νωρις παιζοντας τις δικες τους συνθεσεις κατι οχι τοσο συνηθες για την εποχη. Ετσι εαν ακουσετε ΟΛΑ τα Groups της εποχης λεγανε παντα “θελουμε να κανουμε αυτο που κανανε οι Beatles δλδ να παιιζουμε τα δικα μας τραγουδια”
τον τροπο με τον οποιο πειραματιστηκαν συνθετοντας αλλα κ ηχογραφοντας περα απο μοναδικος ηταν κ πρωτοποριακος.
τωρα οσοι απο εσας τους θεωρητε υπερτιημενους κ τετοιες ΑΗΔΙΕΣ ξεκινηστε να ακουτε την μουσικη της δεκαετιας του 60 για να δειτε τι θαυματα κανανε οι Beatles αλλα κ ποσο επιρεασαν κ την συνεχεια!

περα απο ολα αυτα δηλωνω λατρης της πρωτης εποχης(τα γεγεδικα που λεμε:p)
αλλα κ η δευτερη περιοδος μαρεσει παρα παρα πολυ.
οποιος δεν εχει ακουσει τπτ
τα δυο best Red album k blue Album ειναι μια πολυ καλη αρχη!:wink:

Χμ.

Οι Μπητλς ηταν η πρωτη επαφη μου με τη μουσικη νομιζω. Κι αυτο επειδη η μανα μου ειχε επηρεαστει απο την μπητλομανια μικρη. Ειχα εναν μπεστ οφ δισκο(τι να κανει κι αυτος… 22 κομματια ειχε μεσα και παλι δεν φτανουν για να περιγραψουν το μεγαλειο της μπαντας). Το πρωτο τραγουδι που ακουσα ηταν το love me do… ε για 8 χρονων παιδι μου φανηκε ομορφο και λεω κατσε να ακουσω και το υπολοιπο. Ε με τα πολλα περασα απο τα she loves you yeah yeah yeah, it’s been a haaard daaay’s niiight, help! i need somebodyyy, eleanor rigby picks up the rice in a church where a wedding has beeeeen, all you need is love! pam parararam και μετα απο αυτα παθαινω το πρωτο μου μουσικο αμοκ (:p) με το yesterday, καπακι το let it be και το κυκνειο ασμα των μπητλς, the loooong aaaand winding road.

Αργοτερα απεκτησα το revolver, εποχη που ο χαρισον ειχε μαθει σιταρ και 2-3 τραγουδια ειχαν μεσα…

Μετα απο εναν καθηγητη στο ωδειο καταφερα να παρω σε κοπιες τα abbey road, white album, help!, και υστερα μου εγραψε ενα mp3(σιντι ε) με ΟΛΑ τα τραγουδια τους. :smiley: Συμπαθεια τεραστια ηταν παντα ο μιστερ μακαρτνεη και ο ρινγκο. Ειχα αγορασει 2 βιβλια με την ιστορια τους, ενα βιβλιο με τους στιχους τους, 4 dvd(με καλυτερο ολων το THE FIRST U.S. VISIT).

Αυτο που μου αρεσε επισης και δεν ξερω κατα ποσο το εχει παρατηρησει κανεις αλλος, ή αν οντως ισχυει, ειναι οτι μερικες φορες γινονται γλυκαναλατοι με εναν προστυχο τροπο. Δηλαδη αμα πηγαινες στα 60s και ελεγες μπροστα σε κοσμο

Oh yeah I’ll tell ya something
I think you’ll understand
when I say that something
i want to hold your hand.

And when I touch you I feel happy inside
it’s such a feeling that my love I can’t hide, i can’t hide, I CAN’T HIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIDE!

το ακουγαν αυτο τα κοριτσακια και σχηματιζανε μια ομορφη ρομαντικη εικονιτσα στο μυαλο τους και στριγκλιζαν και ουρλιαζαν και και. Αλλα αμα το σκεφτει κανεις, ισως να μην πρεσβευει την συγκεκριμενη εικονα που ειχαν αυτα τα κοριτσια, αλλα κατι εχμ πιο περα :roll: Καλα καμουφλαριζμενο.

Μπορει να επανελθω. :Ρ

+100000