The Black Crowes

Οι Black Crowes από το Cabin Fever DVD τους μας δίνουν μια εκτέλεση του Oh Sweet Nuthin των Velvets που για μένα ξεπερνά το πρωτότυπο. Με φωνητικά Rich και τον Luther Dickinson να κεντάει στη slide.

Ελπίζω να τα βρούνε κάποια στιγμή και πάλι. Τώρα ο Rich, ο Sven και ο …Marc Ford έχουν φτιάξει τους The Magpie Salute. Αρχικά είχαν και τον πληκτρά Eddie Harsch μαζί τους, αλλά δυστυχώς πέθανε :disappointed_relieved: πριν 2 χρόνια.

1 Like

…δυστυχώς τα βρήκανε :face_with_raised_eyebrow:. Και λέω “δυστυχώς” γιατί τα αδέρφια αποφασίσανε να κρατήσουνε όλο το “κασέρι” για τον εαυτό τους, πήραν τον Isiah Mitchell των Earthless στην κιθάρα, τον πληκτρά από τους Chris Robinson Brotherhood και κάποιους άλλους μουσικούς (προσωπικά δεν τους ήξερα) και ανακοίνωσαν 46 συναυλίες Αμερική για το καλοκαίρι του 2020. Εν τω μεταξύ, σήμερα παίζουν Νέα Υόρκη και στις 14 κάπου στη Δυτική Ακτή.

Θλιβερό, δυστυχώς.

Και γράφει θεός από κάτω “judging from this picture i’m about as excited as they are” :")

Προσωπικά χαλάστηκα και με το κονσεπτ “shake your money maker & hits”.

ΑΛΛΑ https://www.youtube.com/watch?v=1jLp-e0BjJM ξερωγω, συγκίνηση.

Εννοείται. Από εκεί που μπορούσαν να παίξουν δυο βράδια χωρίς ούτε ένα κοινό τραγούδι, τώρα πάνε τα setlists που αλλάζουν.

Λατρεύω τη μπάντα, είναι από τις αγαπημένες μου, αλλά αυτό το reunion πραγματικά δε μου λέει τίποτα αυτή τη στιγμή.

Συμφωνώ γενικά, αλλά δεν μπορώ να ξεπεράσω τις αδυναμίες μου. Είδα και CRB το καλοκαίρι κι αν μου βγει θέλω πολύ πολύ πολύ να τους δω. :innocent:

Εγώ μιλάω και λίγο εκ του ασφαλούς, γιατί τους έχω δει :smiley:. Κι είχαν παίξει και 7 από το SYMM… Αν δεν τους είχα δει, δεν ξέρω τι θα έκανα. Ο Chris πάντως είναι από τους αγαπημένους μου τραγουδιστές ΓΕΝΙΚΩΣ.

1 Like

https://www.npr.org/2020/03/23/819094653/the-black-crowes-tiny-desk-concert?t=1585040843713

Α ρε Chris, τρομερή φωνή.

2 Likes

Πήρανε πίσω τον Sven απ’ ό,τι είδα, η περιοδεία στην Αμερική ξεκίνησε. Όντως παίζουν τον πρώτο δίσκο και μετά, ούϊ μπαναΐαμ’, βάλε My Morning Song, βάλε Thorn, βάλε Remedy, βάλε Sting Me, βάλε Wiser Time. Έχουν τραγουδάρες, μου τη σπάσανε πολύ που κλάσανε τα παλιά μέλη, εδώ ο Rich είχε συγκρότημα με όλους σχεδόν. Love/hate η φάση :stuck_out_tongue:

2 Likes

Πέτυχα σε καλή τιμή το deluxe edition της επανέκδοσης του ντεμπούτου (κάπου στα 13€) και μου ήρθε σήμερα. Το δεύτερο CD έχει μαζεμένα τα b-sides της εποχής συν κάποια demos που μάλλον δεν πρόκειται να ακούσω ποτέ. Έχει και το horn remix του Hard To Handle, έχει και Waitin’ Guilty, Charming Mess, διασκευή Humble Pie, αλλά το κλου είναι ότι το τρίτο CD είναι μια ολόκληρη συναυλία της εποχής. Για να δούμε αν τα πιάσαμε τα λεφτά μας.

2 Likes

Ρε Παντέλο που το πέτυχες αυτό?

Εδώ. Είναι με ταχυδρομικά. Υπάρχει και στο αγγλικό, εδώ. Είναι λίγο πιο φτηνό αν έχεις κάποια κάρτα σε λίρες.

1 Like

Πάντα ήσουν ωραίος τύπος. thanks.

2 Likes