The Electronic Μusic Thread

πρώτη απόπειρα σε electro funk μονοπάτια, enjoy

2 Likes

Απο τα καλυτερα πραγματα που εχω ακουσει στην ζωη μου.
Και γενικα οτιδηποτε απο Fraunhofer Diffraction.

https://mundussenescit.bandcamp.com/

Δεν ήξερα που να το ποστάρω! Ας πούμε ότι ταιριάζει στο άμπιεντ.

Με αφορμή την παρουσίαση του νέου άλμπουμ από τον Olafur Arnalds

Τον οποίον δεν έχω ακούσει ακόμα. Έχω μείνει στην συνεργασία του με την Alice Sara Ott και το Chopin Project. (είναι αφιερωμένο στην γιαγιά του, με μια δακρύβρεχτη ιστορία από πίσω)

Ο κύριος λόγος για αυτό το ποστ είναι το παρακάτω ντοκιμαντέρ…

Island Songs is a unique audio-visual portrait of my home country, Iceland.

In 2016 I travelled to 7 towns across Iceland and collaborated with 7 local artists to create, record and perform a new composition. For 7 weeks we released a brand new song and live video every Monday.

Alongside the performances we made this film, Island Songs, where we explore what makes these artists tick, the influence the country has had on their lives and try to show a different side of this island we all call home.

Υπέροχα τοπία, υπέροχες μουσικές και διάλογοι.

1 Like

sylac - Legacy System Collapse

μόλις βγήκε… βαριά σκοτεινά συνθ ατμόσφαιρες cyberpunk, γενικά ομορφιές

3 Likes

Απλα σε ευχαριστω… ειχα να ακουσω μηνες ΚΑΛΟ synthwave.

We Are Magonia η τελευταια μου φοβερη ανακαλυψη.

Δεν είχα πάρει χαμπάρι καν αυτό το thread, θα το μελετήσω επισταμένως, αλλά όντως το τελευταίο τραγούδι είναι πολύ πολύ καλό.

edit: Χμμμ πάτησα το link τώρα, το Code Yourself Into Oblivion άκουσα και θα βάλω και το υπόλοιπο album. @QuintomScenario σε πρόλαβα ρε

Δισκος ολοκληρος ειναι :stuck_out_tongue:

χαχα! και εγώ ενθουσιάστηκα με αυτή την ανακάλυψη, είναι πολύ καλό

we are magonia υπέροχοι, αν σ΄αρέσει το σκοτεινό και επιθετικό synthwave πολύ καλός είναι GosT και εννοείται Perturbator.

μιξάρω του είδους όταν έχω χρόνο, εδώ είναι ένα από τα επιθετικά, έχω βάλει μεγάλο ίντρο αλλά το GosT χώνεται ικανοποιητικά νομίζω…

1 Like

Να συνεισφέρω τον οβολό μου, μ’αρέσει πολύ αυτή η μουσική χωρίς να μπορώ να διαχωρίζω τι και πως και genre και subgenres, απλά μου κάθεται καλά στο αυτί. Δεν είναι για όλη τη μέρα ή και μπορεί να υπάρχουν περιόδοι που δεν ακούω καιρό κάτι παρόμοιο. Ποστάρω ένα απ’τα αγαπημένα μου ever τραγούδια, απ’ότι καταλαβαίνω το vibe είναι αυτό άρα πέφτω μέσα στο thread νομίζω

1 Like

ωραίο ταξιδιάρικο techno house, και το original είναι πολύ καλό

επίσης σε πιο βαρυ

1 Like

Evέργεια και ρυθμός ανακατεμένα με μελωδίες και χρώματα. Ένα techno mix για το δρόμο.

Μετά από δύο μπλοκ για copyright, σπασμένα νεύρα και έπειτα remix τελικά ο αλγόριθμος επέτρεψε να ανέβει… Enjoy!

2 Likes

Methysmerna - Vessel

https://methysmerna.bandcamp.com/album/vessel

ατμοσφαιρικό ταξίδι σε δυστοπικούς κόσμους του μέλλοντος

3 Likes

Μόλις βγήκε, απολαύστε…

Diamondstein - The Ridges

Dreampunk, ambient, techno, όλα μαζί ανακατεμένα υπέροχα, καλό ταξίδι

3 Likes

Εσκασε χωρις κανενα λογο απολυτως αυτο στο autoplay, λογω του αλγοριθμου του YouTube, και μεσα σε ενα βραδυ εγινα φανατικος οπαδος μιας καινουριας μπαντας που ανακαλυψα.

Οι Σκωτσεζοι CHVRCHES ειναι ενα synth pop τριο, που εχει βγαλει 3-4 αλμπουμακια, και εχει ως φροντγουμαν αυτην την πληρως ερωτευσιμη γλυκουλα με την θεικη φωνη.

Μπαινω στο facebook τους και στο site τους και ανακαλυπτω οτι επαιξαν στο Terminal 5 στη Νεα Υορκη ΧΘΕΣ και ΠΡΟΧΘΕΣ το βραδυ. Γκαντεμια απο την μια, απο την αλλη μαλακια να πηγαινα συναυλια διχως να εχω αφομοιωσει την μουσικη τους και να την εχω αγαπησει βαθια. Ειμαι ακομα στο σταδιο του “πω ερωτευτηκα” με την μουσικη τους.

Λογικα @Dr.Feelgood και @Aldebaran θα τους ξερουν αν κρινω απο τα ακουσματα τους.

ΥΓ. Never Ending Circles, Leave A Trace και Mother We Share τι υπερκομματαρες των 7 ηπειρων και των 6 θαλασσων…

3 Likes

Τους ξέρω λίγο, πιο καλά τους ξέρει ο φίλος μου ο @Ktn που έγραψε για το τελευταίο άλμπουμ…

… το οποίο άκουσα μια φορά και δεν μπορώ να πω ότι ένιωσα πολλά πράγματα. Ίσως όμως η ακρόαση ήταν επιδερμική και φευγαλέα.

2 Likes

Μα καλά πόσοι Αντώνηδες γράφετε πια στο ροκιν

1 Like

Είναι στο job description.

Αν στέλνεις cv και σε λένε Αντώνη, συνήθως προσλαμβάνεσαι.

Η 17η Ιανουαρίου είναι εθνική εορτή στο Rocking.

Καλώ τον @Outshined να επιβεβαιώσει ότι δεν λέω ψέματα.

5 Likes