The Electronic Μusic Thread

Θα σε γελάσω…:-k

χα! με γελασες

ετσι νομιζω παντως, ωραια μπαντα οπως και να χει

τι θα ηταν αραγε η electronic χωρις τον Κο SCHULZE?
ΣΙΓΟΥΡΑ ΦΤΩΧΟΤΕΡΗ
SPACE AMBIENT ΤΡΙΠΑΡΙΣΜΑ ΣΤΑ 70’S

παίδες οι Στέρεο Νόβα ήταν πιο ήρεμοι αφού παίζανε μπάλα σε πιο ambient μονοπάτια, αλλά ήταν ωραίοι παίκτες σίγουρα! Πάρτε ένα χιτάκι τους

Το παζλ στον αέρα

Αλλά το πρώτο τους είναι αγαπημένο μου άλμπουμ, έχει μέσα κομματάρες κ στιχάρες όπως αυτές του κομματιού “Το κλεμμένο ποδήλατο”:

Θα διασχίσεις ένα πρωινό τον κόσμο
και θα ‘ναι πιο όμορφα κι από ένα όνειρο
γιατί μια καινούρια αγάπη θα χύνεται σα μέλι
κι από ένα σημείο τής Γης αυτός ο ήλιος θ’ ανατέλλει
πιο όμορφος από ποτέ / σα στρογγυλό χρυσάφι
θα λάμψει στο βλέμμα σου σα μεγάλο διαμάντι

Κι εγώ που κάνω όνειρα χωρίς να κοιμάμαι
περνάω μέσα από ένα κρύσταλλο χωρίς να φοβάμαι
γιατί τα όνειρα που κάνω όταν περπατώ στο δρόμο
είναι πιο έντιμα απ’ αυτά που μας πλασάρει ο νόμος
ο νόμος μιας εταιρίας, ο νόμος μιας πολιτείας
Η χώρα μου είναι αποικία μιας πιο μεγάλης αποικίας

Χρώματα απ’ τον πόλεμο μιας υδατογραφίας
χρώματα αγάπης και χρώματα βίας
Θάψε τις κούκλες κι όλα τα πλαστικά σου όπλα
μαχαίρια, πιστόλια, κάθε είδους κόλπα
Τα όνειρα της ζωής, μια θαμπή ανάμνηση
στριφογυρίζουν σα μόρια μιας μεγάλης περιπλάνησης
σα δαχτυλίδια του Κρόνου στέκονται πάνω απ’ το κεφάλι
τα όνειρα που κάνω όταν είμαι ξύπνιος στο σκοτάδι

Είναι σα μαγνήτης που με κάνει να ονειρεύομαι
να μιλάω στα κτίρια, στα σύννεφα, ή να προσεύχομαι
Να ‘χα μια θάλασσα έξω απ’ το σπίτι μου
κι όποτε βρέχει να πετάω απ’ το μπαλκόνι μου
κρατώντας το χέρι σου για πάντα
στις φραουλένιες πεδιάδες, στις γραμμικές κοιλάδες
Κι όπως συγκρούεται ένα αεροπλάνο στο μυαλό μου
να γίνει το σώμα σου ένα με το δικό μου
Πες μου, πες μου, τι σκέφτεσαι για μένα
όταν τα σώματά μας στέκουν σταυρωμένα
κι από ένα σημείο της Γης αυτός ο ήλιος ανατέλει
Κάποιος τότε σ’ ένα στόχο σημαδεύει

Χρώματα απ’ τον πόλεμο μιας υδατογραφίας
χρώματα αγάπης και χρώματα βίας
Θάψε τις κούκλες σου κι όλα τα πλαστικά όπλα
μαχαίρια, πιστόλια, κάθε είδους κόλπα
Τα όνειρα της ζωής, μια θαμπή ανάμνηση
στριφογυρίζουν σα μόρια μιας μεγάλης περιπλάνησης
σα δαχτυλίδια του Κρόνου στέκονται πάνω απ’ το κεφάλι
τα όνειρα που κάνω όταν είμαι ξύπνιος στο σκοτάδι

Θα διασχίσεις ένα πρωινό τον κόσμο
και θα 'ναι πιο όμορφα κι από ένα όνειρο
Ίσως βρούμε ένα σπίτι για να μείνουμε
ένα τόπο να ζήσουμε και να πεθάνουμε
μιλώντας σε κάποιον που έχει πεθάνει
σε χιονισμένα τοπία, σε δέντρα από μελάνι
ή σε ανθρώπους που ψάχνουν μια κατεύθυνση
προς το θεό, μια άλλη χώρα, μια άγνωστη διεύθυνση
στην οθόνη ενός κομπιούτερ, στα όνειρα του σκύλου
στο ουράνιο τόξο, στην καρδιά ενός φίλου

Φύλαξε τις εικόνες κι όλα όσα πιστεύεις
στο βιβλίο των ματιών σου είναι όλα αυτά που θέλεις
Χρώματα απ’ τον πόλεμο μιας υδατογραφίας
χρώματα αγάπης και χρώματα βίας
Θάψε τις κούκλες κι όλα τα πλαστικά σου όπλα
μαχαίρια, πιστόλια, κάθε είδους κόλπα
Τα όνειρα της ζωής, μια θαμπή ανάμνηση
στριφογυρίζουν σα μόρια μιας μεγάλης περιπλάνησης
σα δαχτυλίδια του Κρόνου στέκονται πάνω απ’ το κεφάλι
τα όνειρα που κάνω όταν είμαι ξύπνιος στο σκοτάδι

OTAN ΛΕΜΕ ΓΙΑ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗ ΜΟΥΣΙΚΗ ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΞΕΧΝΑΜΕ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΠΡΩΤΟΠΟΡΟΥΣ(ΚΑΙ ΓΙΑ ΑΡΚΕΤΟΥΣ, ΑΚΟΜΑ ΑΞΕΠΕΡΑΣΤΟΥΣ!!!) KRAFTWERK

Εντάξει, οι Kraftwerk είναι απλά τεράστιο συγκρότημα, μόνο να σκεφτούμε την επιδραστικότητα τους είναι αρκετό… Αν τα ρομπότ έφτιαχναν μουσική, είναι πολύ πιθανό να ηχούσε σαν τους Kraftwerk!

Μόνο acidfuzzzzer αν μπορείς γράφε περισσότερο με μικρά γράμματα, και λιγότερο με κεφαλαία, καθώς τα δεύτερα κουράζουν λίγο. :slight_smile:

Αλλο ενα βιντεο απο εναν ακομα πρωτοπορο της ηλεκτρονικης σε ενα κομματι σταθμο του ειδους και παντα επικαιρο λογω και του οικολογικου του χαρακτηρα.

“JEAN MICHEL JARRE-OXYGENE PART4”

Έχω πει πολλές φορές στο παρελθόν να ψάξω τον Jean Michel Jarre αλλά όλο το αφήνω!

Πάντως απο την πλευρά μου, θα κάνω μνεία (για άλλη μια φορά σε αυτό το φόρουμ) στην απόλυτη ταξιδιάρικη εμπειρία που ακούει στο όνομα Tangerine Dream. Ό,τι και να πω γι’ αυτό το συγκρότημα των ατελείωτων άλμπουμ και της ισοδύναμης με εκτόξευση στην στρατόσφαιρα εμπειρίας είναι πολύ λίγο. ΔΕΝ είναι μόνο ηλκετρονική μουσική, καθώς συνδυάζουν στοιχεία και απο ambient, new age, και prog rock. Μιλάμε για τεράστια μπάντα όμως. Προτείνω το Ricochet ως πρώτο άκουσμα, για όσους δεν ξέρουν.

Σωστός ο μάστορας!
Εγώ έχω το μεγαλειώδες Atem του 1973! Εκπληκτικό!!!

Eγώ πρόσφατα κόλλησα με Aphex Twin!

Eξωφρενική περσόνα της electronica, αλλά απίστευτα πρωτοπόρος για τη σύγχρονη ηλεκτρονική μουσική!
Δεν μπορώ να προτείνω κάποιο άλμπουμ, καθώς έχω μόνο 2 συλλογές (προς το παρόν) αλλά επιφυλάσσουμαι για το μέλλον…

Εγω θα προτεινω απο τη γερμανικη σκηνη του 70 σε οποιον ψαχνει το ειδος ενα αντιπροσωπευτικο αλμπουμ απο καθε καλλιτεχνη/μπαντα για να ξεκινησει το ταξιδι

KRAFTWERK-AUTOBAHN

TANGERINE DREAM-PHAEDRA

POPOL VUH-IN DEN GARTEN PHARAOS

HARMONIA-DELUXE

COSMIC JOKERS-GALACTIC SUPERMARKET

EDGAR FROESE-EPSILON IN MALAYSIAN PALE

KLAUS SCHULZE-MOONDAWN

…γιατι η ηλεκτρονικη θελει τους γερμανους της!!!

Eγώ από tangerine dream έχω ακούσει πρώτα άλμπουμ τους (μέχρι και το atem), εντάξει ηλεκτρονική μουσική μεν αλλά οι τύποι krautrock παίζανε. Όπως συμβαίνει με το είδος αυτό, πρόκειται για αρκετά εγκεφαλικό άκουσμα, που πρέπει να έχεις την απαραίτητη δίαθεση (ξέρετε: χαρτάκια μεγάλα, τζιβάνες, κλπ βαρβιτουρικά :stuck_out_tongue: ) για να το αφομοιώσεις. Από εκεί και μετά, έχουν βγάλει πάμπολλους δίσκους που θες να αφιερώσεις χρόνο μόνο κ μόνο για να τους απαριθμήσεις. :stuck_out_tongue:
Και επειδή πολύ προγκ το κάνατε (καλά κάνατε), ας προσγειωθούμε λίγο:

Icon Of Coil - Serenity Is The Devil (2000)

ΕΒΜ καταστάσεις, ο δίσκος χτύπησε νο1 όταν βγήκε στην Γερμανια. To Shallow Nation είναι ένα από τα καλύτερα κομμάτια του είδους, που πολύ θα ήθελα να το έβρισκα στο youtube για να το ακούσετε αλλά το μόνο που βρήκα έιναι μία μετέπειτα εκτέλεσή του (του 2004) που το αδικεί. Tεσπά ο δίσκος έχει και άλλες κομματάρες μέσα όπως το Regret, γενικά πρόκειται για uptempo καταστάσεις, κάποια κομμάτια που διαφέρουν είναι το ήρεμο Situations Like These, ή το πιο industrial Floorkiller. Αν γουστάρετε μπαντες όπως Covenant, VNV Nation, Apoptygma Berzerk τότε είναι must.

εδιτ: τώρα είδα και τις προτάσεις απο πάνω… εσείς το πάτε να γίνει krautrock το thread. ρε μην καίγεστε τόσο! (οι προτάσεις αυτές όσο καλές και αν είναι νομίζω πάνε καλύτερα στο 70’s underground progressive groups)

[QUOTE=panagiotis;457898]Eγώ από tangerine dream έχω ακούσει πρώτα άλμπουμ τους (μέχρι και το atem), εντάξει ηλεκτρονική μουσική μεν αλλά οι τύποι krautrock παίζανε. Και επειδή πολύ προγκ το κάνατε (καλά κάνατε), ας προσγειωθούμε λίγο:
εδιτ: τώρα είδα και τις προτάσεις απο πάνω… εσείς το πάτε να γίνει krautrock το thread. ρε μην καίγεστε τόσο! (οι προτάσεις αυτές όσο καλές και αν είναι νομίζω πάνε καλύτερα στο 70’s underground progressive groups)[/QUOT

Φιλε μου παναη αμα δεν καεις με την ηλεκτρονικη με ποια μουσικη θα καεις?Με το “με εχεις αρρωστησει” της Γαρμπη?
krautrock οπως ισως γνωριζεις ειναι ενας ορος που περιγραφει τη μουσικη σκηνη της Γερμανιας στη δεκαετια του 70,η οποια σκηνη περιλαμβανει απο ροκ ψυχεδελεια προγκρεσιβ μεχρι πειραματικη αβαν γκαρντ σκηνη .τα γκρουπ που αναφερω πιο πανω πατανε στα αναλογικα συνθεσαιζερ με τα οποια και πειραματιζονται.ο aphex twin κανει το ιδιο πραγμα αλλα με ψηφιακα ως επι το πλειστον συνθεσαιζερ αι υπολογιστες.Τωρα αν εχεις κατι αλλο στο νου σου για ηλεκτρονικη μουσικη περαν της μουσικης που βγαινει κυριως απο συνθι ειμαι περιεργος να το ακουσω.
(Παντως εγω προσωπικα αυτη θεωρω ηλεκτρονικη μουσικη και αυτη προτιμω απο το ειδος αν και εχω και καποιες νεοτερες αδυναμιες στο ειδος βλ.aphex twin/leftfield/laika/orbital…)

Δεν ξέρω και πολλά, πέρα το οτι, μου αρέσουν απίστευτα οι ήχοι τους , οι παραγωγές, οι ρυθμοί και οτι το Ressurection απο PKK το προσκυνάω !

δίκιο έχεις, δεν ήθελα σε καμμία περίπτωση να πω ότι δεν είναι αξιολογες οι προτάσεις σου! Το αντίθετο μαλλον. Βασικά μόνο Popol Vuh δεν αντέχω να ακούσω.

Η ηλεκτρονική μουσική περιλαμβάνει ένα μεγάλο φάσμα μουσικών και λογικό να υπάρχουν διαφορες προτάσεις στο thread, και ίσως από ένα σημείο κ μετά να δημιουργηθεί σύγχυση. Απο krautrock, minimal synthpop, new wave, industrial, ebm, ambient, techno, house, trance, goa κλπ κλπ. Ίσως θα πρέπει να ξεκαθαριστεί από τον δημιουργό του thread. Εκεί που θέλω να καταλήξω, είναι ότι όσο αξιόλογοι και αν είναι οι Tangerine Dream και οι Cosmic Jokers, δεν είναι το πρώτο πράγμα που σκέφτεται κάποιος όταν ακούει τον όρο. Το “μην καίγεστε” το ανέφερα με την καλή έννοια, καθώς αυτά τα γκρουπ απαιτούν κάποια σχετική εξοικίωση με την ηλεκτρονική ψυχεδέλεια των 70’ς… κάποιος που θα αρχίσει να ψάχνεται με τον χώρο δεν θα παει να ακούσει κατευθείαν αυτά τα γκρουπς χωρίς να έχεις έρθει σε επαφή με πιο “συμβατά” ακούσματα (το man machine των kraftwerk είναι ένα πολύ καλό σημείο εκκίνησης πιστεύω, καθώς είναι μεγάλη παγίδα ο δίσκος, η χρυση τομή της αμεσότητας του ηλεκτρονικού ήχου που θα ακολουθούσε στα 80’ς και της πιο εγκεφαλικής προσέγγισης στην electronica που έχουν τα προηγούμενα άλμπουμς τους, ακόμα και από τα υπολλείματα των Neu!), κάτι που ίσως να μην είναι αντιληπτό από κάποιον που θα μπει να διαβάσει το thread.

για πρωινό γεμάτο δύναμη χωρίς καν να φας cornflakes.

γαμάτο κομματάκι.

[quote="“acidfuzzzzer,post:72,topic:6023”]

WTF??? 8O8O8O8O:lol::lol::lol::lol:

Πάντως, πέρα από πλάκα, λογικό είναι εδω μέσα να επικρατεί μπερδεμα. Ο όρος Electronica είναι τόσο ευρύς όσο και ο όρος rock. Χαίρομαι πάντως που υπάρχει εποικοδομητικός διάλογος, και όχι γηπεδικοί αφορισμοί του τύπου “Μουσική από μηχανές? Αυτά είναι μ@λ@κίες!” κλπ… 8)

Καλά αυτή την προκατάληψη που έχουμε γενικώς σαν ροκομεταλλάδες απέναντι στην ηλεκτρονική μουσική ποτέ δεν την κατάλαβα. Λες και οι δικοί μας θα μπορούσαν να κάνουν ότι κάνουν χωρίς τον ηλεκτρισμό και την παραμόρφωση. Άντε πήγαινε παίξε το Master Of Puppets με κλασσική κιθάρα, το Sabbath, Bloody Sabbath με κάνα κλαρίνο να δούμε πως θα ακουστεί.

laika-electronic?
WTF??? 8O8O8O8O:lol::lol::lol::lol:

Ισως οι laika
να μην ειναι καθαρα ηλεκτρονικοι-λιγο τριπ χοπ,λιγο ποπ,λιγο ψυχ και λιγο απο ολα χωρις κρεμμυδι αλλα λογω της ατμοσφαιρικης τους ονειρικης ατμοσφαιρας και τη χρηση πολλων συνθεσαιζερς συν τις επαναλαμβανομενες υπνωτιστικες τους λουπες ,μου αφηνουν ηλεκτρονικη αισθηση και τους τοποθετω εκει στη δισκοθηκη μου.

αν δεν ειναι ηλεκτρονικο το παραπανω κομματι τοτε τι ειναι?υδροηλεκτρικο???

acid, κι εγώ απ’ ό,τι λίγα έχω ακούσει απο τους Laika, μάλλον εκεί θα τους έβαζα…

μάλλον όμως δεν με έπιασες… οι περισσότεροι που θα δουν αυτή τη λέξη, καταλαβαίνουν κάτι σαν…


:lol3::lol3::lol3::lol3: