The Haunted

Δεν είναι για παραπάνω γιατί ενώ έχει ωραία τραγούδια, στο σύνολο χάνει γιατί είναι ένας αχταρμάς. Φάνηκε ξεκάθαρα ότι η μπάντα δε συνεννοούνταν πλέον…

Παραδόξως, παιδιά, εμένα το “Unseen” μπορεί να είναι και το αγαπημένο μου. Εντάξει, δεν είμαι κανάς φανατικός, τα 3 πρώτα μόνο είχα ακούσει και μετα τους παράτησα. Μου άρεσαν πολύ όλα τους, βέβαια, ιδίως το πρώτο είναι ο ορισμός της ηχητικής βίας, μαζί με “Reign in blood” και “Slipknot” το βάζω.

Αλλά μετά κάποιος μου είχε γράψει το “Unseen” (το μεταβατικό “The dead eye” δεν το είχα ακούσει -ακόμα δεν το έχω ακούσει) σε φάση “άκου τι παίζουν εδώ, είναι εντελώς άλλη φάση”. Ε ΟΚ, και έπαθα πατατράκ. Δεν κατάλαβα πώς κατέληξαν σε αυτόν τον ήχο, πώς τους ήρθε, αλλά όλες αυτές οι μελωδίες, τα hit-άκια, οι επιρροές από Tool, δεν ξέρω, ήταν ακριβώς στο στυλ μου, το λάτρεψα. Πάντως μου κάνει εντύπωση που τρώει τόσο θάψιμο, δεν ξέρω αν είναι απλά επειδή διαφέρει από τον κλασικό τους ήχο. Γιατί γενικά είναι πολύ καλογραμμένο album, τέρμα πιασάρικο αλλά με ουσία, όχι ξεφτιλίκια.

2 Likes

Άκου και το Dead Eye τώρα…

2 Likes

Ε ναι, το έχω στα υπόψιν μου, κάποια στιγμή πρέπει να το ακούσω κι αυτό. Απλά όλο βγαίνουν τόσα και τόσα CDs και που να τα ακούσεις όλα, κάποια αναγκαστικά τα αφήνεις για πιο μετά. Ε, αυτό πήρε λίγα χρόνια μάλλον, χαχα.

1 Like

Δυστυχώς μέτριος ο καινούργιος λίγο πιο πάνω από το versus για μένα. Το Exit Wounds είναι πολύ ανώτερος δίσκος, εδώ δεν βρίσκω έρεισμα αν εξαιρέσεις το spark και το preachers of death. Σαν να πρόκειται για άλλη μπάντα με την κακή έννοια. Δεν βγάζει καμία εξέλιξη. Η αλήθεια είναι πως είναι άλλη μπάντα μετά από τόσες αποχωρήσεις/επιστροφές. Το Unseen είναι έπος για έβδομος δίσκος και μαζί με το ντεμπούτο και το The Dead Eye αποτελούν μουσικές κορυφές για τους Σουηδούς.

Haunted 10/10
The Haunted Made Me Do It 9/10
One Kill Wonder 8,5/10
rEVOLVEr 9/10
The Dead Eye 10/10
Versus 6/10
Unseen 10/10
Exit Wounds 8/10
Strength In Numbers 7/10

Υ.Γ. Αδιανόητο το artwork (πεντάχρονου) για μια μπάντα που μόλις βγήκε το ομώνυμο πάθαμε πλάκα με την εξωφυλλάρα.

1 Like