The Offspring

Αγαπη απο τα παλια. Αυτοι και οι Metallica ηταν τα πρωτα rock συγκροτηματα που ακουσα.
Τα 3 πρωτα τους τα εχω σαν ευαγγελιο της εφηβειας μου, απο κει και περα τους αφησα χωρις ιδιαιτερο λογο.

The Offspring (1989, πρωτοεκδοθηκε σε CD το 1995)

Το orginal εξωφυλλο του LP:

Δισκος ωμου αμερικανικου punk, οπου τα (πιο μεταλλικα σε σχεση με τις υπολοιπες μπαντες της σκηνης) σπερνουν και anthems οπως τα Jennifer Lost The War, Out On Patrol, Beheaded και I’ll Be Waiting.

Trivia: Το 11ο κομματι του δισκου (Kill The President) “κοπηκε” απο τις εκδοσεις που εγιναν απο τον Ιουνιο του 2001 και μετα…

Ignition (1992)

Το αγαπημενο μου απο τα 3 πρωτα κυριως γιατι μεσα περιεχει κομματαρες χωρις να γινεται pop οσο τα αλμπουμς που ακολουθησαν. Ηταν και το πρωτο τους στην Epitaph. Αγαπημενα τραγουδια: We Are One, Kick Him When He’s Down, Dirty Magic, No Hero, LAPD.

Smash (1994)

Ε, προφανως ο,τι και να πω ειναι λιγο. Το αλμπουμ με το οποιους τους γνωρισε η γενια μου. Απο το εναρκτηριο Nitro μεχρι το κλεισιμο με το ομοτιτλο μια pop-punk γιορτη στολιζε τα παρτυ μας. Αγαπημενα απο εδω: Nitro, Gotta Get Away, Genocide, Self Esteem (φορος τιμης στους Buzzcocks), Come Out & Play, Smash…

1 Like

Από τα albums που αναφέρεις στην συλλογή μου έχω μόνο το Smash το οποίο ομολογουμένως είναι απ’τα κορυφαία punk albums και εκτός αυτού, τα “Ixnay On The Hombre”, “Americana”.

Το Ixnay λίγες φορές το’χω ακούσει χωρίς να μου κάνει κάποια ιδιαίτερη εντύπωση ενώ το Americana το έλιωνα σε κάποια φάση (1 χρόνο πριν περίπου…).

Έχουν τις ευλογίες μου αν και έπρεπε να τους ψάξω λίγο παραπάνω. Ποτέ δεν είναι αργά…

Μια και πιάσαμε το punk ψήθηκα για Pennywise thread… :smiley:

Toυς άκουγα κάπου μεταξύ 13 και 15. Πλέον, σε καμιά καφετέρια να τους ακούσω.

Εχω τα 4 πρωτα cd τους!Και ηταν απο τα πρωτα που πηρα!Η γενια 80-83 πραγματικα εχει μεγαλωσει με αυτους τους δισκους!!Το Smash ειναι δισκαρα,δεν ξερω αν μπορω να το ακουσω τωρα με την ιδια ευχαριστηση αλλα σιγουρα ειναι απο τα cd που εχω παιξει πιο πολυ στο στερεο!

Ψήστο…:stuck_out_tongue: :smiley:

Συγκροτηματάρα από τις λίγες που στιγμάτισε την εφηβία μου με δίσκους ένα και ένα…Από αυτά που ανέφερε ο Chrisp τα περισσότερα είναι τραγουδάρες από το ξέσπασμα του Beheaded έως το απίστευτό Dirty Magic και το τρελιάρικο Self Esteem( la la lalalla lala lalala:p ).Αλλά και η πιο εύθυμη περιοδός τους λέει τ με πολλές τραγουδάρες όπως One fine day(personal fav), Staring at the sun και παααρα πολλά άλλα…:smiley:

Φέρτε τους Ελλάδα να γουστάρουμεεεεε κάνουν απίστευτα lives :roll:

εντάξει δακρύζω. είμαστε πολλοί.

γκρουπάρα που στιγμάτισε τα 90s με ΜΟΝΟ μεγάλους δίσκους. το διφορούμενο americana αν πετάξεις τα singles έχει και αυτό κομματάρες. προσωπικό αγαπημένο το ignition, αν και σημαντικότερο είναι (και έτσι πρέπει) το smash

things you say, games you play, dirty magic…

Poll added.

πάντως παρ’ότι είμαι υπεροπαδός, το πρώτο δεν ακούγεται. πέρα από το beheaded και το jennifer φυσικά…

το conspiracy το θεωρώ το χειρότερό τους, αλλά από εκεί είχα κολλήσει ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ με το vultures. μια μέρα παίζει να το είχα ακούσει 30 φορές στο ριπίτ.

κρισπ γίνε ΑΕΚ. δάκρυσα με την επιλογή σου

Smash fuckin’ rulezzzzz!!! :smiley: :smiley:

Ψήφισα το Smash που εντάξει το 'χω λιώσει στο γυμνάσιο!! Αυτό και το Nevermind δλδ, κλασσικά!

Μοντε εγώ απο το Conspiracy είχα κολλήσει ασχημα ένα φεγγάρι με το Want You Bad!! :smiley:

Αχ, τι ωραία… ας το βάλω να το ακούσω. 8)

Το Want You Bad είναι τρελός ύμνος8) 8)

πάντως το πρώτο κομμάτι τους που κόλλησα έβερ είναι το “all I want”…

επίσης απορία : ξέρει κανείς τι σημαίνει το ixnay on the hombre ? ixnay είναι τα αρχικά του Ιησού (ΙΧΘΥΣ), hombre είναι ο άνδρας στα ισπανικά, αλλά ποτέ δεν κατάλαβα τι σημαίνει…

το want you bad είναι πολύ καλό κομμάτι, αλλά πολύ χαρούμενο για μένα…

το get a job είναι μαζί με το hit that ότι χειρότερο έχουν γράψει

Γκρουπαρα.H πρωτη αγαπη.Αν και τα αγαπημενα μου ειναι τα Ignition,Smash,Ixnay καθε δισκος τους εχει καποιες τραγουδαρες:
Τhe Noose,Out On Patrol,Can’t Get My Head Around You,Million Miles Away,All I want,No brakes
Συντομα θα βγαλουν και καινουργιο δισκο.Εχουν παιξει και καπιοα καινουργια live.

πωπω και μενα μεγαλη αγαπη!!!

εχω το smash σε μπλουζακι!!!

βασικα ολα ειναι συναισθηματικα συνδεδεμενα
οπωτε δεν μπορω να ξεχωρισω :stuck_out_tongue:
ιδιαιτερα ignition και smash και ixnay on the hombre ηταν ολα τα κομματια ενα και ενα!

τι κομματαρα ειναι το gone away???


απιστευτο συναισθημα!

απλα μια παρατηρηση
οχι και pop punk το smash
αμα ειναι pop punk το smash τα μετεπειτα τους τι ειναι??

Pop-punk υπο την ευρεια εννοια, οτι δηλαδη δεν ηταν το υφος των Dead Kennedys η των αγγλικων συγκροτηματων…

Αλλωστε το ειπα οτι ξεχωριζαν λογω των πιο μεταλλικων riffs τους…

Σωστος,φυσικα δεν ειναι Pop-punk το Smash.Θεωρω οτι ειναι το πιο “heavy” album που εχουν βγαλει.Τωρα ακουω μετα απο κατι χρονια το ixnay.Τι κομματαρες τα Amazed,Meaning Of Life,I choose…

Offspring αγαπες μου μεγαλες… ηχο μηνυματος στο κινητο μου All i want εδω κ χρονια…:smiley: :slight_smile: :smiley:
Αυτους 8α φερει ο βαζελος λενε…

Το ixnay δεν νομίζω ότι έχει να κάνει με χριστούς και παναγίες.
Υπάρχουν διάφορες φήμες για αυτό. Εδώ λένε κάποια πράγματα http://www.offspring.com/forums/archive/index.php/t-534.html

Κομματάρα το When You’re In Prison. Πολύ μπροστά.

:lol: :lol:

Τo Gone Away εχει γραφτει για τη γυναικα του Dexter που πεθανε.Φοβερο συναισθημα και στιχοι επισης
Ι reach to the sky and call out your name
Oh please let me trade,I would.

Αμούστακο παιδί, επειδή μου είσαι συμπαθής λάβε ένα σχετικό απόσπασμα από τα μελλοντικά trivia και επεξηγήσεις που θα συνοδεύουν (όταν αυτό ολοκληρωθεί, αμήν) το rocking quiz:

Το ?Ixnay On The Hobre? (1997) είναι άλμπουμ των Offspring και ο τίτλος του σημαίνει «fuck the man» με την έννοια του «χέσε το αφεντικό», καθώς το «ixnay» χρησιμοποιείται αντί της λέξης «βρισιά» και το «Hombre» εννοεί τον «άνδρα», αλλά με την έννοια του αφεντικού ή του διοικούντα («The Man» στα αγγλικά).

Σαφές;

Και για μένα ήταν από τα πρώτα συγκροτήματα που άκουσα! Θεοί!
Πρώτη φορά τους άκουσα σε μια κασσέτα της αδερφής μου στο δημοτικό :stuck_out_tongue:
Το αγαπημένο μου άλμπουμ είναι το Smash, πιστεύω είναι το καλύτερο τους. Το Self Esteem απόλυτο έπος!
Επίσης δε νομίζω πως έχουν άσχημο δίσκο, εκτός ίσως του Splinter. Δηλ. γουστάρω πολύ και Conspiracy και Americana!