The Silmarillion

Τρία βιβλία, και τα τρία με διαφορετικό στυλ γραφής ε. Το Χόμπιτ σαν παραμύθι. Ο Άρχοντας σαν μυθιστόρημα για νέους και ενήλικες - με κάποιες παραπομπές στο Χόμπιτ στην αρχή του. Και το Σιλμαρίλλιον ως το απόλυτο χρονικό/μυθιστορία.

Πράγματι, μεγάλος λογοτέχνης ο Τόλκιν.

o Feanor θα ξαναρθει και θα σφαξει ολους τους απιστους

Μη το λες. Ηταν το πρωτο βιβλιο του Τολκιν που διαβασα. Μετα ακολουθησει το Χομπιτ και η Τριλογια. Δεν μπορω να πω οτι το διαβασα με ευκολια, αλλα, οπως ειπε και ο ellanor, ημουν υποψιασμενος…

Το διαβασα 2 φορες γιατι συνηδητοποιησα οτι 4 χρονια μετα θυμομουν ελαχιστα!..(την δευτερη φορα κραταγα και σημειωσεις!:p)Αριστουργημα και οπως ειπωθηκε και πιο πανω με διαφορετικο τροπο γραφης απο Αρχοντα και Χομπιτ(αν και τωρα που εχω αναλαβει να διαβαζω παραμυθακια σε 5χρονα παρατηρω οτι το χομπιτ απο τη μεση και μετα γυρναει λιγο στο πιο ενηλικο…)

Όντως γυρνάει σε ενήλικο όσο προχωράει το Χόμπιτ. Βασικά ο Αρχοντας ξεκινάει απο κει που άφησε το Χόμπιτ, θυμίζει το ύφος του δηλαδή, και όσο πάει σοβαρεύει κι αυτός… (πιο γρήγορα σε σχέση με το Χόμπιτ)

Το Sillmarillion ειναι ενα απ τα μεγαλυτερα λογοτεχνικα αριστουργηματα του 20 αιωνα…ο ανθρωπος εκανε κοσμογονια, δημιουργησε γλωσσα ηταν απλα απιστευτος…προτεινω το site του ted nasmith www.tednasmith.com, ο οποιος απ οσους ζωγραφους με θεματολογια του tolkien εχω τσεκαρει , ειναι μακραν ο καλυτερος…στο site εχει πολλες εικονες απ ολα τα βιβλια του tolkien…και φυσικα η εικονα toy earendil του ναυτικου που εχω για avatar:D

Ε βασικα το Σιλμαριλλιον ειναι το καλυτερο βιβλιο που δεν εγραψε ποτε του Ο Τολκιν.
Γιαυτο ειναι και τοσο δυσνοητο.
Ειναι απλα μια συρραφη απο τον γιο του απο οτι υλικο βρηκε,οσο πιο μαζεμένη μπορουσε να την κανει.
Οποιος θελει να διαβασει πραγματικα το Σιλμαριλλιον,η μαλλον τα 4-5 Σιλμαριλλιονς που υπαρχουν,χρειάζετα τα 6 πρώτα μέρη του History Of Middle Earth.

το θέμα είναι ότι εγώ ΞΕΚΙΝΗΣΑ με το σιλμαρίλλιον…
Οπότε καταλαβαίνετε την σύγχυση που είχα… χαχαχα
Αλλά δεν μετανιώνω… μετά που τελείωσα κ τα άλλα, το ξαναδιάβασα.
Και τώρα θα το ξαναπιάσω…

Το Σιλμαρίλλιον αρχικά σε προβληματίζει, ίσως κ να σε κουράζει λιγάκι. Αν όμως επιμήνεις και δεν επιτρέψεις στον εαυτό σου να αποσυρθεί για να αναζητήσει κάτι ευκολότερο και πιο εύπεπτο, θα αποζημιωθείς αναλόγως.
Καλά, μιλάμε εγώ είχα κρατήσει ολόκληρο χαρτί από σημειώσεις κ ονόματα για να μη χάσω τη μπάλα.
Απόλυτο αριστούργημα, το θεωρώ κάτι σαν τον “πατέρα” της φανταστικής λογοτεχνίας.
Και τεράστιο βάθος σε μυθολογία, ιστορία, γεωγραφία, τοπογραφία κλπ κλπ. Ο τύπος δεν έχει δημιουργήσει μόνο έναν ολόκληρο κόσμο και τις φυλές και γλώσσες του, αλλά και την κοσμογονία και μυθολογία του.
Μακάρι να πάρει κάποιος μια οποιαδήποτε ιστορία του βιβλίου και να την κάνει ταινία, και να έχει την επιτυχία του Π. Τζάκσον…:bow2:

Δε νομίζω πως θα ήταν καλό να μεταφερθεί στη μεγάλη οθόνη ένα έργο όπως το Σιλμαρίλλιον, πόσο μάλλον σε μια χολλυγουντιανή υπερπαραγωγή τύπου Peter Jackson… Αν ζούσαμε 20 χρόνια πριν θα έλεγα με ενθουσιασμό ΝΑΙ, κρίνοντας απο μακροσκελή έπη της εποχής όπως το Excalibur, που δεν είχαν και πολλή σχέση με το Hollywood ούτως ή άλλως…

…Αλλά μια ταινία τύπου 'Αρχοντα για το Σιλμαρίλλιον νομίζω θα με απογοήτευε. Είναι η φύση του βιβλίου τέτοια, περιέχει τόσα γεγονότα και χρονικές περιόδους και χαρακτήρες που θα “χάνονταν” όλοι αυτοί σε μια μεταφορά… ειδικά στις μέρες μας, το ξαναλέω, που τέτοια εγχειρήματα τα αναλαμβάνει μονάχα το Hollywood, και το οποίο, δε ξέρω, όσο αφορά το θέμα του “έπους” δε νομιζω πως είναι το πλέον κατάλληλο… (για εφέ και εντυπωσιασμό βέβαια είναι ό,τι πρέπει)

Συμφωνώ με ellanor. Το βιβλίο έχει τόσες περιγραφές, τόσα ονόματα, τόσες τοποθεσίες, τόσες ιστορίες που πρακτικά δεν μπορεί να γίνει ταινία και ας χωριστεί σε 10 μέρη. Εδώ το Hobbit που σαφώς είναι μια συγκεκριμένη ιστορία, θα την κάνουν σε 2 μέρη, αλλά και πάλι δεν θέλω να φανταστώ τα κενά που θα έχει.

Βλέπω πως δεν έχω ποστάρει εδώ μέσα… πως μου ξέφυγε αυτό το θέμα; :slight_smile:

Λοιπόν το Silmarillion το είχα πιάσει στα χέρια μου μετά απο παρότρυνση φίλου (που δεν άκουγε μεταλ) αλλά και μερικούς στίχους των blind guardian (πριν το nightfall). Ήταν το πρώτο βιβλίο όχι μόνο από Τολκιν αλλά γενικά απο φανταστική λογοτεχνία που έκατσα να διαβάσω.
Αν και έπεσα απο την αρχή με τα μούτρα, απλώνοντας μάλιστα δίπλα μου και τους χάρτες όπως και τις σημειώσεις με τα γενεαλογικά δέντρα ξωτικών και ανθρώπων για καλύτερη κατανόηση, την πρώτη φορά χάθηκα τελείως μέσα στις ατελείωτες αφηγήσεις και ιστορίες που περιέχει. Αλλά με είχε συναρπάσει τόσο πολύ που το ξεκίνησα σχεδόν στα καπάκι :roll:

Πάντα πίστευα πως το Silmarillion είναι στην ουσία πολλές βιβλία συμπυκνωμένα σε ένα. Άνετα βγαίνουν καμία 10 και παραπάνω ξεχωριστά βιβλία με τις ίδιες σελίδες που έχει το Silmarillion. Είναι φανερό πως ο Τολκιν δεν είχε προλάβει να το τελειώσει και πως ο γιος του έκανε απλά μια συρραφή από τις σημειώσεις που βρήκε. Και καλά έκανε φυσικά αλλιώς δεν θα είχαμε στα χέρια μας αυτό το αριστούργημα. Άλλωστε για του πορωμένους υπάρχουν τόσο “τα παιδιά του Χουριν” όσο και οι “Ατελείωτες Ιστορίες” όπως φυσικά και οι 10 τόμοι “history of middle earth” που δεν έχει μεταφραστεί ποτέ στα ελληνικά δυστυχώς. Μετά από 3 σχεδόν συνεχόμενες αναγνώσεις αγόρασα με την μια τόσο τον Άρχοντα όσο και το Χόμπιτ και ξεκίνησε το διάβασμα.

Τώρα για μεταφορά στον κινηματογράφο αυτό απλά δεν είναι δυνατόν. Το μόνο που θα μπορούσε να γίνει (και πολυ πιθανόν να γίνει αν το Χομπιτ έχει ανάλογη επιτυχία με τον Αρχοντα) είναι να πάρουν μερικές από τις ιστορίες που υπάρχουν μέσα στο Silmarillion όπως την Ιστορία του Μπερεν και της Λουθιεν ή τα παιδιά του Χουριν (που έτσι και αλλίως πλέον κυκλοφορεί ξεχωριστά) και να τις μεταφέρουν, αλλιώς απλά δεν γίνεται.

Πάντως συνεχώς φαντάζομαι πως θα δείχνει στην μεγάλη οθόνη η κοσμογωνία της Μεσης Γης που περιγράφεται στα πρώτα κεφάλαια όπως και η πτώση και ο φυγή των ξωτικών απο το Βαλινορ για την Μέση Γη. :roll:

Βασικά συμφωνώ με τους αποπάνω. Εξάλλου, όπως ίσως προσέξατε, δεν είπα ότι θα ήθελα να μεταφερθεί ΟΛΟ το βιβλίο στον κινηματογράφο (πιστεύω θα είχε τραγικά αποτελέσματα), αλλά κάποια από τις πολυάριθμες ιστορίες που περιέχει. Π.χ. Ο Χούριν, ο Τούριν, Μπέρεν-Λούθιεν κλπ.

Ellanor +1.
Δεν θα θέλαμε ένα “πετσοκομμένο” Silmarillion επί της οθόνης…

Πραγματι το να γινει ταινια το Σιλμαριλιον θα μας ξενερωνε ολους!Δεν ξερω,ομως,αν θα μπορουσε να γινει η μεταφορα του μεσω μιας μινι σειρας.Το φανταζομαι οπως περιπου ειναι το Band of Brothers(αν δεν το εχετε δει,σπευσατε),το οποιο ειναι 10 επεισοδια με 1 ωρα πανω-κατω το καθενα!Ισως και αυτο να μην εχει καλο αποτελεσμα!

Οσο για το Χομπιτ που αναφερθηκε πιο πανω,εγω ξερω οτι το 1ο μερος θα ειναι η ιστορια του βιβλιου,ενω το 2ο θα περιλαμβανει το διαστημα των 60 χρονων που μεσολαβει απο την περιπετεια του Μπιλμπο μεχρι την αρχη του Αρχοντα!

Υ.Γ. Δεν ξερω αν το μαθατε,αλλα το Χομπιτ δεν θα το σκηνοθετησει τελικα ο Del Toro,οπως ειχε γινει γνωστο.Ακομα ψαχνουν σκηνοθετη,με τον Peter Jackson να σκεφτεται σοβαρα να αναλανει και παλι,οπωε και στον Αρχοντα!

Silmarillion… Η Βίβλος… τέλος!!!

μπραβο φιλε μου…αυτο ακριβως ηθελα να γραψω και εγω…θα απογοητευομουν αν μαθαινα οτι σκεφτονται να το μεταφερουν στην μεγαλη οθονη…

To Silmarillion δεν μπορεί να μεταφερθεί στο κινηματογράφο. Είναι πραγματικά αδύνατο. Το μόνο που μπορεί να γίνει είναι όπως αναφέρθηκε παραπάνω απλά να απομωνοθούν κάποια κομμάτια του βιβλίου (π.χ. η ιστορία του Beren και της Luthien) και με κάποια γενικά στοιχεία περιληπτικά για να μπουν όλοι στο νόημα και να γίνει μία ταινία. Αλλά δε ξέρω αν κάποιος θα αναλάμβανε ένα τέτοιο μεγάλο project!

Ίσως δύσκολο πλέον. Βλέπεις τι προβλήματα αντιμετωπίζει το Hobbit, εδώ και κάποια χρόνια.

Κάποτε πριν 3-4 χρόνια νομίζω είχα δει μία ανεξάρτητη παραγωγή fan based πρέπει να ήταν αλλά δε θυμάμαι ακριβώς τι ήταν… πρέπει να το ψάξω.

Κάτι σαν το http://www.bornofhope.com/