The Electronic Μusic Thread

Ω ναι!
Και το Sketch 1 και το Sketch 9 θα πρόσθετα.

Γενικώς πιό μινιμαλ καταστάσεις, πιό “λίγα” όργανα, αλλά πετυχαίνει να βγάλει αυτή την ψυχρότητα και την μοναξιά που βγάζει και το Ravedeath 1972.

Α ναι, τελικά όντως μέτριο το Biosphere :?

[CENTER][B]Little Dragon - Ritual Union
[/B][/CENTER]

Το είχα αναφέρει στις καλύτερες κυκλοφορίες αλλά πρέπει να μπει και εδώ μπάς και το πάρετε χαμπάρι.
Υπνωτικά beats, minimal ρυθμοί, πανέμορφες synth μελωδίες γαρνιρισμένα με την αισθησιακή φωνή της Nagano. Για trip-hop μην ακούσω ούτε κουβέντα που βλέπω απο δω και απο κει να χαρακτηρίζεται.
Αγαπημένη Σουηδική μουσική σκηνή, πάντα γερή να είναι να μας χαρίζει τέτοιους δίσκαρους.

Το ερωτευτηκα το massive attack vs burial!

πολυ καλο ναι! :slight_smile:

Αρκετά ενδιαφέρον, φέρει το μακρινό απόηχο του Sounds of the Satellites και αυτή η ασυναίσθητη σύγκριση στο μυαλό μου δεν το ωφελεί για την ώρα. Θα το ακούσω μετά από λίγο καιρό ξανά, πάντως.

Τα τερμάτισε όλα ε

[B]Κavisnky [/B]- 1986, EP (2006)

άμα θέλετε να μείνετε τόσο μαλάκες όσο εγώ, απλά κάντε κλικ:

Πλάκα έχει το από πάνω, δεν μπορώ να πώ :stuck_out_tongue:

Κατα τα άλλα,

[B]Deaf Center - Owl Splinters[/B] 2011

Δεν θα πώ τίποτα.

3:07 μέχρι τέλος
Χαίρετε :slight_smile:

Long Arm-The Branches [2011]

Είναι ένας Ρώσος που λέτε αυτός εδώ και μιλάμε για πανέμορφο χαλαρωτικό τριπ χοπ με αρκετές τζαζ πινελιές. Πολύ καλός δίσκος.

[I]Key Door[/I]

[CENTER][B]muzzle - gonjasufi
[/B][/CENTER]

άλλαξε ο σούφης και έβαλε τα ρούχα του αλλιώς, από πειραματικό hip hop τώρα μας δίνει ψυχεδελικό trip hop, το nickels and dimes είναι για εμένα το καλύτερο τραγούδι που έχει βγάλει.

Ψυχεδελική soul είναι η γραμμή που εδόθη.
Όμορφο.

new burial ep
το ακούτε [B][U]εδώ[/U][/B]
αρε καριόλαρε…

Οι burial συνεχίζουν να μας συναρπάζουν με το ημι-electronic ήχο τους. Πολύ ωραία τα κομμάτια

Δεν ξέρω αν έχετε πάρει χαμπάρι τι παίζει με τον burial. Πέρα του ότι ο άνθρωπος είναι ταλεντάρα διότι πχ το να samplaρεις με το soundtrack του metal gear solid ή μιας πόρτας που κλείνει, να χώνεις πειραγμένα φωνητικά από christina aguilera ή beyonce και να βγάζεις αυτά τα ατμοσφαιρικά διαμάντια είναι εξωφρενικό (τέτοιου τρελού επιπέδου αποτελέσματα από συνδυασμούς τόσο διαφορετικών ήχων έχω δει μόνο από prodigy) , στο μέλλον θα μιλάμε για μια φοβερή νέα σκηνή (σχολή), όπως έχουμε σαν ιερά τέρατα του trip hop τους massive attack, portishead, unkle κτλ έτσι θα είναι και ο burial στο μέλλον. Το μόνο που χρειάζεται είναι να δοθεί λίγο παραπάνω ώθηση σε αυτό το dubstep, στο πραγματικό dubstep το οποίο με τα τωρινά δεδομένα του dubstep (το αγαπώ και αυτό) θα φτάσει να θεωρείται στο τέλος ambient.

Βέβαια παίζει να υπάρξει μια post-burialικη-dubstep σκήνη και φαίνεται να ξεπετάγεται με καλλιτέχνες όπως ο τρομερός sbtrkt, που πολύ απλά συνδυάζουν dubstep με άλλα είδη.
Εδώ να είμαστε να μνημονεύουμε τις μουσικάρες που έπαιζε από το 2006 και να λέμε πόσο μπροστά ήταν…

Να έβλεπα ολόκληρο δίσκο Thom Yorke με Burial και τίποτα άλλο. Να μας έστελνε όλους στον διάολο.

[B]edit:[/B]
Y.Γ. τα τελευταία χρόνια ότι πιο προοδευτικό υπάρχει στην μουσική θα το βρεις στην ηλεκτρονική σκηνή (πολύ γενικός όρος αυτός αλλά δεν βαριέσαι), υπάρχουν υπερβολικά πάρα πολλοί καλλιτέχνες που κάνουν παπάδες βγαλμένους από το μέλλον συνδυάζοντας ένα μάτσο είδη.

fixed

:roll:
ναι και αυτό θα ήταν ωραίο, ο συνδυασμός massive με burial προκαλεί συναισθηματικό τρόμο.
burial με yorke (και four tet που έκαναν όλοι μαζί) σου κάνει το μυαλό πουρέ, αλλά στο κάνει όμορφα…

btw ο four tet και ο burial ήταν συμμαθητές παλιά, μόλις εμφανίστηκε ποιος είναι ο burial το κατάλαβαν :stuck_out_tongue:

καρδούλες στο άπειρο για καινούργιο burial+four tet

το είχα αναφέρει στις καλύτερες κυκλοφορίες της χρονιάς αλλά ας το πω και εδώ

[CENTER][/CENTER]

τρομερή η πρώτη ολοκληρωμένη δουλειά του talabot, πάει την deep house/minimal σε άλλα επίπεδα


έπος το last land, αν μιλήσουμε γενικά, τότε το fin είναι η καλύτερη φετινή κυκλοφορία (σε οτιδήποτε έχω ακούσει), αρτιότητα και προοδευτικότητα.

εδιτ: γαμώ τα χρόνια που φάγαμε στα πανεπιστήμια, δεν μπορώ να θυμηθώ που έχω δει ξανά την ?IN συνάρτηση? που έχει για τίτλο το album, ας βοηθήσει κάποιος :stuck_out_tongue:

εμφανίστηκα να πω πως το album της grimes γαμεί ασάλιωτα!

έχω φάει τον κόσμο να βρω το νέο album των chromatics αλλά τπτ

αδιάφορο το νεο του miike snow αλλά υπάρχει remixara του wolfgang gartner στην deluxe edition

http://www.youtube.com/watch?v=pwn7niME3v0 :stuck_out_tongue:

Πραγματικα παρα πολυ ομορφη μουσικη. Συγκλονιστικος δισκος. Γενναει πολλα συναισθηματα. Αρκετα σκοτεινος και ταξιδιαρικος, με ομορφα πληκτρα και εγχορδα εδω και εκει. Αυτες οι γλυκιες μελαγχωλικες μελωδιες του με κανουν να ανατριχιαζω και μου δημιουργουν αυτο το “ψυχοπλακωμα” που μου δημιουργουν και οι GY!BE. Θυμιζει σε σημεια αρκετα και Tim Hecker ή μπορει να λεω και μαλακιες! :stuck_out_tongue:

Επισης ενας ακομα πολυ ομορφος δισκος, του 2011 και αυτος, σε παρομοια φαση ειναι ο παρακατω:

[B]Jacaszek - Glimmer[/B]

Οριστε και ενα κομματι: http://www.youtube.com/watch?v=VSiz1bJumHM

[CENTER][B]Orbital - Wonky
[/B][/CENTER]

πολύ καλή δουλειά από τα παππούδια! Δυνατή ατμοσφαιρική techno!

http://www.youtube.com/watch?v=E9USCcjfNm8&feature=player_embedded <3
http://www.youtube.com/watch?v=nOGM1V6lCgM&feature=relmfu (με jola jesus :stuck_out_tongue: )

oldschool διάολε! ;p

Kangding Ray 5 Μαίου στο six dogs για όποιον ενδιαφέρεται