The Electronic Μusic Thread

https://soundcloud.com/m-a-t-e
M.A.t.E
ή αλλιώς MeetingsAlongΤheEdge

σαλονικοί ελεκτρο πειραματικοί…
3 μέλη.
ντράμς.φωνή.κομπιούτερ. (νομίζω δεν άκουσα άλλο φυσικό όργανο)
μπλεγμένα trip-hop, drum ‘n’ bass, dub και dubstep και άλλα ηλεκτρονικά που δεν τα κατέχω…

βαράνε αρκετά, και είναι πολύ groovάτοι…θα πρέπει να χουν μεγαλώσει με tricky, να χουν βιώσει την mainstream έκρηξη του dubstep, να έχουν ξοδέψει εργατοώρες δουλειάς μπροστά σε οθόνη με reason ή ξέρω γω τι άλλο, να χαρήκαν πολύ όταν βρήκαν γυναικεία φωνή με σχετικά άνετο flow και να θυμίζει sugahspank…

εδιτ: πόσο γαμάτο το everything που ποσταρίστηκε παραπάνω;

για όσους το ψήνουν:

Κυριακή θα πάμε να ακούσουμε metal στο 8ball.

Ζητείται επειγόντως το εφετινό εφάμιλλο των [I]Quarter turns over a living line[/I] (2012) και [I]Excavation [/I] (2013) για να συντροφεύσει τις κλειστοφοβικές ακροάσεις μας.

Ίσως βρέθηκε τελικά. Αναμένοντας να κυκλοφορήσει ο δίσκος.

Eomac - Spectre

Πολή ησυχία έχει πέσει στο τόπικ. Κάνα νέο από τους ειδήμονες;

:roll:

[SPOILER]

[/SPOILER]

3 αλμπουμς που εχουν παιξει αρκετα τον τελευταιο καιρο ειναι αυτα των Γαλλων High Tone (παλιες καραβανες στον Dub/Dubstep ηχο), με τους οποιους αν και δεν ειχα ιδιαιτερες σχεσεις μ εξαιρεση το Underground Wobbie πριν μερικα χρονια, ομολογω πως κολλησα φετος. Καποιες ethnic οπως επισης κι ορισμενες kraftwerkικες πινελιες κανουν τον δισκο ακομη πιο ευχαριστο.

Συνεχιζω με τον ενα απο τους δυο δισκους που κυκλοφορησε πριν κανα τριμηνο ο multi - instrumentalist Benn Lee Jordan ως “Τhe Flashbulb” με τιτλο Νοthing is Real (το αδελφακι του Solar One δεν το εχω ακουσει ακομα) το οποιο μ εχει ενθουσιασει. Οσοι εχουν ακουσει προηγουμενες δουλειες του γνωριζουν οτι ο τυπος ειναι φοβερα τελειομανης και δεν φοβαται τους πειραματισμους καποιες φορες με τοσο ετεροκλητες επιρροες που με κανει να απορω πως πετυχαινει τοσο εξαιρετικα αποτελεσματα. Η IDM μπλεκεται με τα ambient και neo-classical στοιχεια. Ο ορισμος του experimental artist κατ εμε.

το 3ο ειναι το ντεμπουτο του Valentine Stip με τιτλο Sigh, ενα κατα βαση minimal-ambient album με καποια IDM στοιχεια.

Το soundtrack του Αυγουστου. Το νεο album του Dan Snaith (Caribou) κυκλοφορει εκει εξω. παραβλεπω τον lame τιτλο κι ελπιζω το περιεχομενο να ειναι για μια ακομα φορα ποιοτικο.

:roll: να πω ότι με έχει κερδίσει θα είναι ψέμματα… 3 φορές το έχω ακούσει και μου δίνει την αίσθηση πως ο Snaith αδικεί τον εαυτό του με την κατεύθυνση που διάλεξε… σαν να χάνει την μοναδικότητα του… anyway θα του δώκω και άλλες ευκαιρίες!

στα άλλα ο Flying Lotus ανεβάζει στο tumblr του ένα - ένα τα artwork των τραγουδιών του νέου δίσκου του! “You’re Dead!” θα λέγεται, 7 Οκτώβρη κυκλοφορεί και μέχρι στιγμής γνωρίζουμε πως σε ένα τραγούδι παίζει πλήκτρα ο Herbie Hancock και σε άλλα δυο θα βρούμε ως guest Kendrick Lamar και Snoop Dog :blink:
http://officialflylo.tumblr.com/
[CENTER]


[/CENTER]

Το νέο album του Flying Lotus είναι απλά ΤΡΟΜΕΡΟ!
Ότι καλύτερο έχει κυκλοφορήσει… :bow2:
κάπως έτσι πρέπει να παίζεται η jazz σε άλλες διαστάσεις…

καλά ντάξει η συνεργασία του με kendrick lamar είναι μέσα στα τραγούδια της χρονιάς!

Wax Tailor Phonovisions Symphonic Orchestra

αρκετα ενδιαφερον

Νέος Andy Stott και πολλοί μιλούν για τον καλύτερο δίσκο της 10χρονης καριέρας του…

Από όσο έχω ακούσει η αίσθηση “εσχατολογίας” παραμένει, όπως και τα φωνητικά της δασκάλας πιάνου που είχε στην μικρή του ηλικία (έκανε την εμφάνιση της στο προπέρσινο του αριστουργηματικό Luxury Problems).

Παρόλα αυτά ο Stott αυτή την φορά (σε αρκετά σημεία) εξάγει μια ζεστασιά άγνωστη αν αναλογιστείς την προυπάρχουσα και πρόσφατη βιαιότητα των future bass ορμών του.

Downtempo ρυθμοί (ως επί το πλείστον) και Ambient ατμόσφαιρα σε γκρι χρώμα αυτή την φορά λοιπόν, από ένα παραγωγό που θα τον χαρακτήριζες πραγματικό εξερευνητή της σοφιστικέ ηλεκτρονικής σκηνής…

όλος ο δίσκος εδώ!

Θα πήγαινε στο drone θρεντ αν δεν χρησιμοποιούσε τα drones για πιο άμπιεντ αποτελέσματα:

Black Swan-Tone Poetry

Δεν έχω προλάβει να το ακούσω πλην του άψογου εισαγωγικού Ritual, μα καθώς τα προηγούμενα του μου άρεσαν πάρα πολύ, αυτόν ξέρουμε, αυτόν εμπιστευόμαστε.
Τσεκάρετε και δε χάνετε.

Η [B][I]Blackest ever black[/I][/B] συνεχίζει να σκορπά τον πανικό και τον όλεθρο με αλεπάλληλα χτυπήματα κάτω από τη μέση. Πρώτα μας ήρθε ταμπλάς με τους Killing sound, τρίο project με τον Sebastian Gainsborough [I]a.k.a. Vessel[/I] στη σύνθεσή τους. Debut ep με ambient και dub περάσματα για ονειρώξεις.

Six harmonies

Το καλύτερό τους όμως δείγμα έως τώρα αποτελεί το remix σε El Mahdy jr., θα τολμούσα να πω καλύτερο απ’ το κανονικό.

remix

Το τελειωτικό χτύπημα ήρθε με ένα μυστήριο dark-ambient project ονόματι [I]Black rain [/I] και το album [B][I]Dark pool[/I][/B]

Profusion

Αν και καλό (αλίμονο δηλαδή, για τη BEB μιλάμε, ο ΑΨΟΓΟΣ κατάλογος), δε θα το 'λεγα dark ambient προσωπικά. Αν και την έχει την ατμόσφαιρα, πιο πολύ προς minimal industrial/techno μου ψιλοφέρνει.

Το αφεντικό της BEB μια φορά το μήνα κάνει εκπομπή εδώ.

Άλλες κορυφαίες εταιρίες του σύγχρονου ηλεκτρονικού ήχου είναι οι Modern love, Hyperdub, Raster-Noton.

Επίσης εκλεπτυσμένο κατάλογο είχαν οι Ashpodel και η δικιά μας Poeta negra.

Και μπαίνεις στο σάιτ της Asphodel και, εκτός από Ξενάκη, Cage, Sakamoto, βλέπεις Daniel Menche και Zbigniew Karkowski. Ε, βλέπεις ΝΙΚΑΣ, είναι καλό

Ακόμα Young Turks, R&S, Brainfeeder,Livity Sound κ.α.

και φυσικά οι κλασσικές και μεγάλες Ninja Tune κ Warp

Μετά το ντοκυμανταίρ για το ελληνικό πανκ και αυτό που έπεται για τα “μαύρα” '80’s (no asylum here), είχαμε κι ένα για την ελληνική electronica, έστω όχι όλα από αυτά καθώς βγήκε από συγκεκριμένη εταιρία.

?plugs? documentary explores the origin of creativity among a variety of independent artists through more than twenty interviews and many live performances set in the city of Athens. Creators feelings and hidden aspects of music engineering are equally exposed by bedroom and professionals musicians. ?plugs? documents a slice-of-music-life in a world full of cables, knobs, synths and pure creativity.

http://33recordings.com/plugs/

Αναζητείται ένα παλιότερο ντοκυμανταίρ σε μια εκπομπή της πάλαι ποτέ ΝΕΤ που λεγόταν “Ηλεκτρονική Αθήνα”…