The Wire - Η Καλύτερη Σειρά Εver

τελείωσα την τρίτη σεζόν εδω και καιρο …ειπα να την αφησω λιγο γιατι μετα αντε να ψάχνεις να βρεις κάτι ισάξιο…

είναι βαρετό να πω οτι και αυτή η σεζόν γάμησε όπως οι προηγούμενες…
αυτό που θα πω ειναι οτι μεχρι τώρα εχω δει 3 ηθοποιούς που έχουν παίξει και οι 3 στο law and order κάνοντας τους ίδιους ρόλους.!! γκει, αστυνομικός με βαθμό και δικαστής.!!!

Η καλύτερη σειρά ever;; Όχι απαραίτητα. Μια απ’τις καλύτερες σειρές ever;; Σίγουρα!

Υπάρχουν και άλλες πολύ αξιόλογες σειρές, όπως π.χ. OZ, Firefly, Battlestar Galactica, Black Books, Six Feet Under, space:1999, Arrested Development, Scrubs κλπ κλπ.

οκ αλλα πες κ καμια σειρα που πιστευεις οτι ειναι καλυτερη του wire κ βγηκε πχ την τελευταια 10ετια να γινει κ λιγο κουβεντα

αποσες ανεφερες πιο πανω παντως καμια δεν ακουμπα το wire.

(κ τις εχω δει σχεδον ολες)

Αυτό το Firefly τζάμπα το φαγε η μαρμάγκα, είχε potentials :/.

Δεν ξέρω γιατί το λες αυτό.

Το OZ είναι τρομερό, έχει χαρακτήρες με βάθος, και κοινωνικούς προβληματισμούς όπως το The Wire.
Το Battlestar Galactica είναι απίστευτη σειρά για’μενα, δεν μπορεί να συγκριθεί εύκολα με το The Wire γιατί είναι και αυτό τέλειο.
Τις τρεις κωμωδίες που έγραψα πως να τις συγκρίνεις με το The Wire;;
Six Feet Under πάλι άλλη φάση.
Space:1999 τρελή φαντασία.
Εντάξει, το Firefly έφυγε πολύ νωρίς.

Γενικότερα το The Wire μπορεί να είναι λίγο πάνω απ’αυτές τις σειρές όντως, όμως όχι πάρα πολύ. Αν βάλω τα anime (ως σειρές) μέσα στην υπόθεση θα μπορούσα να αναφέρω κάποιο που θεωρώ λίγο καλύτερο απ’το The Wire, το Legend of galactic heroes.

???
Heheh αυτο δεν το περιμενα ουτε μια στο εκατομμυριο ως μετρο συγκρισης. Ειναι ομως απο τις λιγες σειρες (παρ’ολο anime) που με καθηλωσε. Και τωρα εχουν ολοι το code geass ως προτυπο [-X

awake, μηπως εχεις δει το Sons of Anarchy; Αξιζει συγκριση καθολου με το Wire;
Το ξεκινησα με κριτηριο τον δημιουργο (The Shield) αλλα με τραβηξε κατευθειαν αυτη η τσοπεροφαση. Ροκ, βρωμια, γκανια, family friendship commitment σκηνικα και ολα αυτα με μια δοση δραμα.

Αντε μιας και μπηκα στο χορο του δραματος, αμεσως μετα το SoA παμε για Wire :smiley:

καταρχας για ανιμε δεν λεω τπτ , ειμαι ασχετος 100% οποτε το βουλωνω (δεν μιλαμε για οσα δεν γνωριζουμε/κατανοουμε)

για τις σειρες που ανεφερες το Οζ δεν το εχω δει αλλα ολα τα αλλα…ειναι απο κατω του.

δεν λεω οτι το wire ειναι ετη φωτος καλυτερα τους

απλα αν ειναι να βαλω κατι στο νο1 για τηλεοπτικη σειρα θαναι το wire…

αλλα οκ υποκειμενικη αποψη ειναι.εμενα με εκαψε.αμα καποιον τον ακουμπησε κατι αλλο πιο πολυ , δεν θα του μπω σεριφης στα γουστα του

πιο πολυ με εκνευριζουν αστοχα σχολια του στυλ ‘ειναι βαρετο κλπ κλπ’

αμα εσυ εισαι ζωο κ θες μπαμ μπουμ για να ‘νιωσεις’ τι σου φταιει τοπ wire ρε μλκ ?

@τομμυ

ειχα δει 2-3 επεισοδια στο FX αλλα δεν μου εκανε κανα κουκου

ειναι οπως το περιγραφεις

ροκ αλητεια ανδροπαρεα κλπ

με το wire πιστευω θα παθεις πλακα γιατι εχω δει ποστ σου κ εχεις παιδεια στα τηλεοπτικα κ θα το εκτιμησεις δεοντως…απλα δωστου χρονο να σε καψει , ειναι βραδυφλεγης σειρα

24 στο αναποδο. :wink:

παντως , για ελαχιστα πραγματα εχω ανοιξει thread εδω μεσα .το wire ειναι ενα απο αυτα.κ δεν θα ανοιξω thread αν κατι δεν αξιζει πραγματικα να δωσω ενεργεια κ να προσπαθησω να ακουστει λιγο παραπερα(wire,breaking bad,miles davis,philip k dick,arrested development και μερικα ακομα…)

:lol::lol::lol:

Το τέλειωσα… Δεν είχα μπει καθόλου στο θρεντ για φόβο τυχόν σπόιλερ.
Μιά ατάκα το περιγράφει πλήρως: SHEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEIIIIT

[SPOILER]
Θα μπορούσε κάθε σεζόν να είναι 12ώρη παράσταση στην Επίδαυρο, αφού έχει πάρα πολλά κοινά με τις αρχαίες τραγωδίες. Ο,τιδήποτε κακό συμβαίνει στους ήρωες είναι μοιραίο και δεν μπορεί να γίνει αλλιώς. Με έκανε να μην αισθάνομαι τόσο άσχημα για την διαφθορά στην Ελλάδα κι αλλού τα ίδια σκατά είναι. Βέβαια κι εκεί Έλληνες βρίσκονται τελικά πίσω απ’όλα…

Εκπληκτική δουλειά σε επίπεδο χαρακτήρων, κανένας μονοδιάστατος, ακόμα και οι πιο αντιπαθητικοί είχαν ένα ανθρώπινο επίπεδο. Πληθώρα χαρακτήρων που άλλαζαν σε κάθε σεζόν, δίνοντας σου στο τέλος μία αίσθηση ότι ξέρεις την Βαλτιμόρη και τους ανθρώπους που μένουν εκεί.

Θεότητα ο Bunk σε ένα shaftικό επίπεδο, McNulty καταστρέφει την εικόνα του στην 5η σεζόν, γιατί εντάξει, πριν δεν μας ενδιέφερε που έπινε και πήδαγε ό,τι έβρισκε, αλλά πάνω που είχε γίνει ο χαλαρά πιο αγαπητός χαρακτήρας έπεσε στα σκατά. Αν ποτέ γίνω τελειωμένο πρεζάκι θέλω να είμαι σαν τον Bubbs. Ο Prez πρέπει να είναι ο πιο επικύνδινος άνθρωπος με όπλο στα χέρια και θα έπρεπε να είχε αφήσει γενιάδα πολύ πιο νωρίς απ’ότι στο φινάλε. Με όποιν έχω μιλήσει για το boardwalk empire ο χαρακτήρας που περιμένουν(-με) να δούμε είναι ο Όμαρ. Κανένας δεν αναφέρεται σε αυτόν με το όνομά του (Michael kenneth Phillips). Ακόμα και στην φωτογράφηση που έκανε για το Esquire νομίζω στο εξώφυλλο έγραφε “omar takes us to AC”… Τσαρλσμπρονσικός χαρακτήρας, αν και γκέη, με @@ που τα σέρνει is out for the hunt και εκδίκηση για αυτούς που του πήραν την χαρά από τη ζωή του. Με έκανε να θέλωνα καπνίσω newport αλλά παραείναι αηδιαστικά τα τσιγάρα με μέντα (που btw όλοι οιμαύροι κάνουν). Ας μου εξηγήσει κάποιος πώς γλύτωσε από τον τέταρτο. Και ο τρόπος πουτον σκότωσαν; EPIC!!! H Kima έμοιαζε τόσο στην κοσμάρα της (στο να λύσει την υπόθεση) που σε κανένα σημείο δεν έδειχνε να καταλαβαίνει ότι τη δουλεύουν. O Herc κι ο Carver πρόσφεραν το απαραίτητο comic relief στην μαυρίλα. Ο Freamon που προφανώς και όταν έγραφαν την σειρά είχαν στο μυαλό τους όποιον μπάτσο έχει παίξει ο Morgan Freeman, ενώ στην αρχή σου δίνει την εντύπωση ότι είναι σαν τους άλλους γέρους μπάτσους που περιμένουν να βγουν στην σύνταξη, μεταμορφώνεται στον πλέον απαραίτητο αστυνομικό του major crimes. O Daniels για κάποιο λόγο μου ήταν εντελώς αντιπαθής καθ’όλη την διάρκεια της σειράς. Κλέβει το fuck buddy του Jimmy εκτός των άλλων… Ο Burell αντιπαθέστατος από την αρχή ως το τέλος, από τον Rowls περίμενα ότι κάπως θα έβγαινε η ομφιλοφυλία του. σε κάποια φάση. O Valcek είναι ο εντελώς κουφιοκέφαλος μπάτσος που από προσωπική έχθρα θα γίνει ο κινητήριος μοχλός στο να καταλάβουν ποιοί είναι οι πραγματικοί ναρκέμποροικαι ποιοι τα απλά πιόνια. Απίστευτη η σκέψη για το Hamsterdam και το πως ενώ όλοι όσοι το είδαν να συμβαίνει είπαν ότι τελικά δεν ήταν και τόσο κακή ιδέα, οι υψηλά ιστάμενοι άφρισαν… Food for thought anyone?

Οι “κακοί” από την άλλη ποτέ δεν ήταν εντελώς κακοί. Εκτός από τον Stinger και τον Marlo με τα τσιράκια του, ο Avon ποτέ δεν σου έδινε την αίσθηση ότι πραγματικά είχε κάποιο ρόλο, μόνο ότι είναι ο τύπος που τρέχει τη west baltimore. O Prop Joe ποτέ δεν σου γέμισε το μάτι ότι είναι ο kingpin. Γαμώ ο μέθοδας ο μαν στο ρόλο του cheese. O senator Clay Davis όσο αντιπαθέστατος ήταν, τόσο περίμενα πότε θα είναι σε σκηνή για να ακούσω το “SHEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEIIT”. Ειδικά εκείνο που διαρκεί για 5 δευτερόλεπτα, δεν μπορούσα να κρατηθώ από τα γέλια. Λυπήθηκα όταν πέθανε ο Wallace και περίμενα πότε επιτέλους θα δώσουν εντολή στον Bodie να καθαρίσει τον Poot. O D με απογοήτευσε που δεν τους έδωσε όλους.

Εντελώς διαφορετικό σε τρόπο αφήγησης από οποιαδήποτε σειρά πιο πριν (και μετά) για να έχεις μία σχετικά πλήρη αίσθηση του τι συμβαίνει έπρεπε να δεις τρία-τέσσερα επεισόδια μαζεμένα. Μάλλον γι’αυτό και δεν έχει πλήθος πιστών, αλλά μερικούς αφοσιωμένους οπαδούς. Δεν κέρδισε Emmy γιατί ήταν δύσκολο να κατανοήσεις τι συμβαίνει με ένα επεισόδιο τη βδομάδα.

Στο τέταρτο επεισόδιο ο fuck-fuck-fuck-the fuck?-fuck-fuck-motherfucker-fuck-
fuck-fuck-motherfuck διάλογος νομίζω είναι η αγαπημένη μου σκηνή. Τα μοντάζ στο τέλος της σεζόν ήταν un-fuckin-πιστευtable. Ειδικά της τ2ης σεζόν. Καζαντζίδη κανείς;

Περισσότερες σκέψεις για τις σεζόν θα ακολουθήσουν…[/SPOILER]

Σκέψεις πάνω σε quotes άλλων… Και ναι έχω σύνδρομο στέρησης…

Χωρίς υπότιτλους και πιο εύκολα καταλάβαινα τον Omar και τον Cheese παρά τον McNulty στους πρ΄πωτους κύκλους που έχει ακόμα την αγγλική προφορά…

1ον δεν είναι ωραααητ αλλά α’άααααητ;
2ον Α-Π-Ι-Σ-Τ-Ε-Υ-Τ-Ο-Σ συμβολισμός στην σκηνή…

Αγόρι μου εμείς καταλαβαινόμαστε…:slight_smile: FUCK-FUCK-FUCKIT-FUCK-FUCK-FUCK

Κι εγώ την ίδια σκέψη είχα, αλλά δεν είμαι σίγουρος ότι οι Έλληνες στο αμέρικα μιλάνε και τα καλύτερα ελληνικά…

ΗΒΟ μαδαφάκα! Ακόμα κι αν δεν σε τραβάει κάποια σειρά του ξέρεις ότι θα είναι φτιαγμένη αρκετά κοντά στο όραμα των δημιουργών της. Γι’αυτό είναι και το πιο ακριβό κανάλι της αμερικάνικης καλωδιακής…

Έχετε δει μπρόδα από το Nation of Islam? Farrakhan’s the prophet and I think you shoulda listen to…
Έχω την εντύπωση ότι κι αυτός τελικά αληθοφανέστατος είναι, άλλο αν η συγκεκριμένη κάστα είναι ψιλοπαρωδία, όπως και οι μαύροι πάνθηρες, της πραγματικότητας. What’s the most dangerous thing? A nigga with a library card…

μόνο που δεν ήταν έλληνες, γι’αυτό και τα ορθογραφικά, helloooo

Σκέφτομαι πολύ σοβαρά να το γυρίσω από Jack Daniels σε Jameson… :wink:

Επίσης ωραιότατη ανάλυση http://www.slantmagazine.com/house/2006/09/the-wire-and-the-art-of-the-credit-sequence/ της (βαρετής σε όλες σχεδόν τις σειρές, μίνι0ταινίας ουσιαστικά στο the wire) credit sequence. (Πώς μεταφράζεται στα ελληνικά;)

Το ξεκινησα και γω μιας και ειχα παθει O.D. απο κωμωδιες και μιας το anarchy πλεον ανα βδομαδα θα το βλεπω :frowning:

Αν και ακομα δεν μπορω να σχηματισω γνωμη μιας και βρισκομαι ακομη στο 5ο επεισοδιο, η σειρα ειναι σαν να βλεπω καποιο ντοκιμαντερ εκ των εσω για την εγκληματικοτητα στην Βαλτιμορη. Η εξιχνιαση βασιζεται επισης και στην τεχνολογια, που με τα σημερινα δεδομενα, δεν υφισταται πλεον (pagers πχ) και δεν προκαλει εντυπωση σε αυτο το κομματι σε καποιον που την βλεπει σημερα τη σειρα για πρωτη φορα.

Ομως, απ’οσο μπορω να προβλεψω, η σειρα θα βαρυνει παρα πολυ τοσο απο τη μερια των εμπορων ναρκωτικων, οσο και των αστυνομικων. Θα αφιερωθω αποκλειστικα στη σειρα πλεον, ελπιζοντας παρα πολυ στους ΜακΝαλτυ, τον γεματουλη συναδελφο του, τον αλλον αστυνομικο με τη γλυπτικη διακοσμητικων και φυσικα στο τζανκι πληροφοριοδοτη (ευχομαι να καθαρισει στο μελλον της σειρας και να γινει μονιμο στελεχος στην ομαδα).

Επισης, κοβω ο Ομαρ θα γινει μεγαλο μπουρι στο χωρο των εγκληματιων :smiley:

Μιας και ειμαι κατ’εξοχην της κωμωδιας, η σκηνη τoy FUCK FUCK FUCKITY FUCK, FUCK ME ηταν fucking A :smiley:

Βασικα ο μακναλτυ , περαν του οτι ειναι θεος , τον αγαπαμε γιατι ειναι ο μακναλτυ

ακομα κ αμα κανει μαλακια δεν του κρατας κακια

κατα τα αλλα καλα τα λες

πιστευω μεχρι 7ο-8ο επεισοδιο ναχεις κολλησει

Ετσι ειναι αυτα , εκει πουσαι αραχτος σε χτυπανε κεραμιδα

ΜακΝόλτι ο πιο βαρετός χαρακτήρας του Wire, πολύ γραμμικός και μονοδιάστατος.

Για τα επίπεδα του Wire εννοείς; Γιατί αλλιώς… 8O8O8O8O

Όχι, γράφω “ο πιο βαρετός χαρακτήρας του Wire” και εννοώ ο πιο βαρετός χαρακτήρας γενικότερα. #-o

Ντάξει μωρέ… Επειδή πόσταρα με μισό μάτι ανοιχτό από τη νύστα δεν θα το κάνουμε και θέμα… :roll:

6 επεισόδια χθες και 4 σήμερα…
και παπαλαααα…

τέλος η καλύτερη σειρά που έχω δει…
χωρίς να εχω δει τα κερατά μου μπορώ να πω πως ήταν μια εξαιρετική σειρά χωρίς κανένα κενό, και με υπερβολικά ανεπτυγμένους χαρακτήρες στα σημεία που πρέπει…

αλλά αυτοί οι δυο είναι αγαπημένοι…

[SPOILER]όσο έβλεπα την σειρά τόσο έλεγα οτι ο ομαρ θα φύγει αναπάντεχα και οχι ανάμεσα σε πιστολίδι ή σε ενέδρα…και έτσι έγινε…:)[/SPOILER]

καταλαβαίνω τον [B]Yojimbo[/B] που λεει για τον ΜακΝόλτι …
βέβαια δεν θα έλεγα ο ποιο βαρετός αλλά αυτός που δεν σε αφήνει να γίνει “δικός” σου…ποιο εύκολα ταυτιζόσουν με τον εγκληματία παρά με αυτόν…αν και δεν είναι και τόσο κακό αυτό…

δυο ερωτήσεις…awake, anyone ??

το κομμάτι που ακούγεται στην πέμπτη σεζόν εχει υπερβολικά γνωστούς στίχους…έχουμε κανένα ινφο?? (οποίος πει google it να του καεί η δισκοθήκη…)

και

[SPOILER]ενας αστυνομικός που ηταν κάπως ηλικιωμένος και υποτίθεται πέθανε, πέθανε και στην πραγματικότητα…?? έμοιαζε άρρωστος στην σειρά.[/SPOILER]

*το μεσημέρι έφαγα και πήγα να πετάξω τα σκουπίδια στην γωνία…δεν υπήρχε ούτε ένας που να πουλούσε ναρκωτικά.!! απίστευτο.!!
**θελω μπλουζα με τον ομαρ και καμπαρντινα/καραμπινα μεσα σε δρομακι, ή τον μακναλτι λιωμα σε μπαρ, ή την (συγκλονιστική)λέξη [SPOILER][COLOR=“Purple”][SIZE=“7”][B]shiiiiiiit
:smiley:
[/B][/SIZE][/COLOR][/SPOILER]

Λοιπόν κοίτα να δεις ποιο είναι το θεμα με τον Τζίμυ και τον γουστάρουμε.
Με ποιόν θα ήθελες να βγεις για ποτό και γκομενάκια; Με τον Μπανκ; Είναι υπερβολικά κουλ, θα σου τα έτρωγε πριν καν μπείτε στο μπαρ. Με τον Ομάρ; Ναι μεν θα τελείωνες τη νύχτα σου με παρέα, αλλά δεν είναι αυτή ακριβώς η παρέα που με ενδιαφέρει. Με τον Φρήμον; Θα πας να μιλήσεις σε κάποια κι όταν γυρίσεις θα σε κοιτάξει πάνω από τα γυαλιά του, απογοητευμένος και θα σου πει “Τι ακριβώς σκεφτόσουν όταν πήγες να της μιλήσεις. Θυμάμαι μια φορά το 1938” κλπ Η Κίμα μόνο για οφθαλμόλουτρο σε ένα από τα δικά της μαγαζιά, ο Ντάνιελς ως σωστός μου…δουλος θα σε παράταγε από τις 9.30, ο Χερκ με τον Κάρβερ θα σε τράβαγαν στο πιτ στις δύο το πρωί αντί για το στριπτιτζάδικο του Μπαρκσντέηλ.

Αλλά με Τζίμυ για παρέα η Βαλτιμόρη σου ανήκει.

Ποιό κομμάτι εννοείς; Στην κλασσική τελευταία σκηνή ή στους τίτλους αρχής;

*Απ’ότι ξέρω ο Κακλαμάνης ξεκίνησε πιλοτικό πρόγραμμα τύπου Χαμστερντάμ. Αλλά μην διαδοθεί παραέξω…

Και η απάντησή σου στο σπόιλερ [SPOILER]Ναι πέθανε στην πραγματικότητα από καρκίνο αν δεν κάνω λάθος. Δεν ήταν ακριβώς ηθοποιός, παραγωγός ήταν και η σκηνή στο μπαρ που όλοι τραγουδάνε, αποχαιρετώντας τον φίλο τους, μπήκε για ακριβώς αυτό το λόγο, σαν φόρος τιμής.[/SPOILER]