The Wire - Η Καλύτερη Σειρά Εver

Τέλος 4ης σεζόν. Πολύ δυνατή! Ίσως η καλύτερη μέχρι τώρα…α ρε Bubbles…

Τέλος 5ης και τελευταίας σεζόν…f@ck!

θα μου λείψει…

http://www.youtube.com/watch?v=7A7d8l_izEA

την ξεκινησα κ γω χθες,ειδωμεν…

Εγώ την τελείωσα πρόσφατα

[SPOILER]Γούσταρα πολύ 1η και 2η, 3η καλή, 4η μέτρια(τον Μακνάλτυ γιατί τον εξαφάνισαν?) και 5η ακόμη πιο μέτρια
Ντροπή στους σεναριογράφους για τον gay θάνατο του πιο αρχιδάτου μαύρου σε όλη τη Βαλτιμόρη

Α…όλο το “the wire” αυτός:
[/SPOILER]

[SPOILER]o τροπος που σκοτωθηκε ο Omar ηταν απο τις πιο ωριμες και εξυπνες αποφασεις που πηραν στη σειρα οι σεναριογραφοι, το μισο κεντρικο νοημα της σειρας μη σου πω…[/SPOILER]

[SPOILER]Ε ναι οι θεοί από τις μαλακίες σκοτώνονται. [/SPOILER]

οτι λεει.
και είμαι στην ευχάριστη θέση να καυχιέμαι οτι το είχα πει οτι κάπως ετσι θα παει.8)

Fuck,εκανα το λαθος και πατησα το spoiler του πασχαλακου.Μου γαμησατε τα ονειρα.Οχι οτι φταιτε,αλλα…#-o.BTW ειμαι στη μεση της τεταρτης σαιζον.

[SPOILER]Από τη μια έχετε δίκιο και καλύτερα που δεν τον έφαγε κάνας άλλος αλλά ρε γαμώτο όχι έτσι :frowning:
Μου ήρθε και πολύ ξαφνικό
Αφήνω ασχολίαστο το σπάιντερμανλικι από το μπαλκόνι που είχε προηγηθεί
[/SPOILER]

Επίσης

[SPOILER]Ήταν Η Σνουπ!?
Επειδή την είχε δείξει αρκετά επεισόδια και μετά ανεφέρθηκε το γένος νόμιζα ότι ήταν λάθος στην μετάφραση
Μόνο για κορίτσι δεν έμοιαζε
Καλά που υπήρχε και αυτό το δίδυμο(Κρις-Σνουπ) γιατί ο Μάρλο μόνο στο τελευταίο 10λεπτο έδειξε some balls![/SPOILER]

Sorry man

[SPOILER]Θα συμφωνησω οτι ο τροπος που πεθαινει ο Ομαρ ειναι γαματος γιατι ακριβως δινει την πραγματικη εικονα του “δρομου” που προβαλλει η σειρα.
Η πεμπτη σαιζον ηταν γαματη,αν και μου φανηκε πρατραβιγμενη η ιστορια με τον serial killer.Επισης το τελος μου φανηκε γαματο και ισως απο τα καλυτερα και ρεαλιστικοτερα φιναλε σειρων.Πιαστηκε ο Μαρλο και οι μπραβοι του,κατασχεθηκαν ποσα κιλα ηρωινης και η σειρα τελειωνει με την ανατριχιαστικη εικονα των δρομων οι οποιοι δεν εχουν αλλαξει καθολου.[/SPOILER]

[SPOILER]ενα τελος του τυπου Ομαρ εναντιον γαμιαδων και ηρωικο πεσιμο, θα ηταν πολυ αταιριαστο σε ενα τετοιο σηριαλ με ρεαλιστικη βαση…ο Ομαρ εφυγε με ακυρο και αδοξο τροπο, ομως στη συνεχεια εγινε μυθος καθως κυκλοφορησαν ενα σωρο απιθανες ιστοριες για το πως πεθανε…δυστυχως ομως, στο τελος δεν ηταν παρα και αυτος ενα ασημαντο και ανευ αξιας πιονι στη σκακιερα του δρομου, οπως φανηκε απο την τελευταια σκηνη εκεινου του επεισοδιου με τα ταμπελακια στο νεκροτομειο…[/SPOILER]

Kορυφαια σκηνη

[SPOILER]η επισης οτι η εφημεριδα δεν εβαλε καν την ειδηση του θανατου του Ομαρ. Για αυτους αλλος ενας φονος…[/SPOILER]

[SPOILER] και οσον αφορα την πτωση του Ομαρ απο το κτιριο διαβαστε τι λεει ο δημιουργος της σειρας David Simon:

So out of all these people, did you pick and choose traits and stories from their realities for Omar? For instance, Omar carries a shotgun. He?s gay. He?s got all these really great characterizations.

[I]Listen, when he jumps out the window during that shootout, that was something Donnie Andrews actually did. He jumped out of the sixth floor of the Murphy Homes when he was caught in an ambush and out of ammunition. Did he think about it? No, but he did it and he survived and he was able to limp away. It happened. He also jumped off the Poplar Grove rail bridge another time. It?s legend. There are people who will tell you about it in West Baltimore other than Donnie. It?s not just something he?s making up. If you make that jump, you?re dead. If I make that jump, I?m a puddle on the ground.[/I]

But he did it.

[I]He needed to make the jump and he wasn?t gonna die that time.
[/I]

I love that Omar?s jump was based on a real story, because that was one of the things in the series where people were like, ?Ah, that would never happen. He?d be dead.?

[I]And we actually only had Omar jump from the fourth floor.[/I]

Whereas Donnie really jumped from the sixth.

[I]The building we had only went up five and we said, ?Eh, the fourth is fine. They?re not gonna believe it anyway, but he did it.? Some other things we just made up. None of those names I gave you I know to be homosexuals, but at one point I was mistaken in my own head. Somebody had told me when I was a reporter years ago that Cadillac and Low were a gay team?that they were a couple. I just thought that was true, and then at some point that?s what got me to say, ?This is an interesting character to have be gay because he can be openly gay because he?s not beholden to anybody.? It?s impossible to be an openly gay male cop. It?s OK to be a lesbian, but it?s hard to be a gay male cop. And with all the homophobia it?s hard to be openly gay in the organized drug trade.[/I]

ολη η συνεντευξη εδω…http://www.vice.com/read/david-simon-280-v16n12 [/SPOILER]

Μουχαχαχαχαχαχαχχα.
δεν ξέρω για ποιον να μιλήσω. :smiley:

Εγω εκλασα με Μπανκ…Jimmyyyyyy…
BTW,εχω 4 επεισοδιακια ακομη να δω.

Μολις τελειωσα την δευτερη σαιζον. Μονο εγω δεν καταλαβαινα και πολυ καλα τα ελληνικα που μιλουσαν ;

[SPOILER]λογικο,αφου δεν ηταν Ελληνες.[/SPOILER]