The Wire - Η Καλύτερη Σειρά Εver

Εμένα η μόνη που μου φάνηκε λίγο πιο κάτω από τις υπόλοιπες ήταν η 5η. Κατά τα άλλα η σειρά πάει




Χθες είδα το τελευταίο επεισόδιο.
Χαρμολύπη…

Κατ’ αρχάς να πώ για τον Ομαρ.

[SPOILER]Ο θάνατος του λίγο μετά το άλμα από το μπαλκόνι που σου δείχνει ότι είναι άτρωτος, είναι το μεγαλείο αυτής της σειράς. Συμφωνώ πως ήταν μονόδρομος να γίνει κατ αυτόν τον τρόπο[/SPOILER]

Επίσης το finale του είναι μεγαλειώδες

[SPOILER]Ο Μάρλο που παρά τα κουστούμια δε μπορεί να ξεφύγει από τις γωνίες, η συζήτηση για τον Ομάρ στους δρόμους, ο Κρις πλάι στον Ουι Μπέι, τα 2 εκτελεστικά όργανα που την πλήρωσαν με ισόβια και τα φορτώθηκαν όλα με μόνο όρο να φροντίζουν τις οικογένειες τους -βλ. Ουι Μπει που τελικά δεν κράτησαν οι υποσχέσεις-, ο Ντούκι που γίνεται ο νέος Μπαμπλς -για μένα το πιο στενάχωρο σημείο του finale, το παιδί με τι δυνατότητες που όμως ήταν προορισμένο να αποτύχει-, ο Μαικλ που γίνεται ο νέος Ομαρ, ο θεός Σλιμ Τσαρλς που “this sentimental motherfucker just cost us money” κ.ο.κ.
[/SPOILER]

Νομίζω ότι όλη η επιτυχία της σειράς φαίνεται στο χτίσιμο των χαρακτήρων, αλλά και στο ότι μετά το τέλος της δεν υπάρχει τίποτα που να έρχεται σε αντίθεση με όσα γίνονταν από την πρώτη στιγμή.

Ακόμα και ο μη-αληθινός χαρακτήρας του Μπρόδερ Μουζόν συμβάλει στην γνησιότητα των υπόλοιπων χαρακτήρων.

Τέλος, η Σνουπ που έκανε μία περιουσία από το the Wire συνελήφθη ΞΑΝΑ για υπόθεση ναρκωτικών πριν 2 χρόνια. #-o

Bump μεγατόνων. Εκεί που μετράτε πόσοι καυλωμένοι με τη σειρά υπάρχουν στο φόρουμ στις πρώτες σελίδες, βάλτε άλλον ένα. Η σκηνή με τον Στελάρα στη 2η σεζόν είναι στα καλύτερα πράγματα που έχω δει σε σειρά. Ίσως και το καλύτερο.

Προσθέστε και μένα στους “καμένους” με την σειρά. Πας να δεις ένα επεισόδιο για να κοιμηθείς μετά χαλαρά, και ξενυχτάς μέχρι τις 7 ξέρω γω…Τέλος 2ης σεζόν και δεν έχω λόγια για αυτό το έπος. Όλες οι “κουκίδες” ενώνονται μεταξύ τους και αποτελούν μέρος ενός φαύλου κύκλου

Καθόλου σημαντικό σπόιλερ

[SPOILER]το ελληνικό στοιχείο πολύ αξιόλογα αποδοσμένο σεναριακά, σωστές λέξεις/φράσεις, συνήθειες, εφημερίδες στην ελληνική γλώσσα, ΚΑΖΑΝΤΖΙΔΗ φορ κραηστ σεηκ, όλα τέλεια μελετημένα, αλλά κάπως ρηχά παιγμένα ( λογικό βέβαια, θα φτύσανε αίμα οι ηθοποιοί να μιλήσουν έστω κι έτσι όπως το έκαναν)[/SPOILER]

Rebel όταν με το καλό το τελειώσεις, συζητάμε ξανά το σπόιλερ

οτι λεει. περίμενε μάστορα…

[SPOILER]Στη 2η σεζόν το έπος ήταν στη σκηνή που διαβάζει την εφημερίδα ο Greek και όπως την έχει γυρισμένη φαίνεται άρθρο με τίτλο “ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ Ο ΤΣΙΑΡΤΑΣ”. Θυμάμαι είχα πατήσει pause και γέλαγα κάνα 10λεπτο. Επίσης ο “Σπύρος” έχει απίστευτα κλασική ελληναράδικη φάτσα.[/SPOILER]

Αυτό θα μπορούσες να το πεις μετά το τέλος οποιουδήποτε κύκλου. Μεγαλειώδης σειρά.
Όσο για τα ελληνικά, ότι είπαν οι από πάνω! :wink:

Ξεκινάω απο το βραδάκι την 3 σεζόν, όσα επεισόδια αντέχω κάθε μέρα και θα επανέλθω…με έπιασε μια περιέργεια να δω τι εννοείτε

Στάλθηκε από το Nexus 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

http://www.hitfix.com/news/12-revelations-from-the-wire-reunion-at-paleyfest

Την ξεκίνησα την προηγούμενη Παρασκευή και την τελείωσα χθες βράδυ με καθημερινό μαραθώνιο,γιατί αν την πιάσεις δε σε αφήνει να την αφήσεις…
Μέγιστη σειρά…
Ο 3ος κύκλος είναι ότι καλύτερο έχω δει ποτέ σε τηλεοπτική σειρά…

[SPOILER]Ομάρ και Μπραδερ Μουζον να σκοτώνουν Στρινγκερ Μπελ, σκηνή μεγαλείο…[/SPOILER]

[SPOILER]Όταν πυροβολήθηκε ο Ομαρ έμεινα στον καναπέ μουδιασμένος…το περίμενα πως θα τον φάνε και μάλιστα μου είχε κάτσει το μικρό ότι θα του ρίξει καμία στο αλεξίσφαιρο και θα τον έτρωγαν άλλοι, αλλά δεν περίμενα ότι θα γίνει κάτι τέτοιο…[/SPOILER]

Το φινάλε εξαιρετικό…

[SPOILER]Όλα τελικά ξαναγυρνάν σ’ εμάς…[/SPOILER]

Εγώ παρότι την ξεκίνησα πριν κάνα μήνα είμαι ακόμα στη δεύτερη σεζόν πρώτον γιατί έτσι την απολαμβάνω περισσότερο και δεύτερον γιατί βλέπω το κάθε επεισόδιο δύο φορές μπας και πιάσω τίποτα απ’αυτά που γίνονται:)
Το μόνο σίγουρο είναι ότι σε κάνει (περισσότερο) χαζό αυτή η σειρά

“Ο 3ος κύκλος είναι ότι καλύτερο έχω δει ποτέ σε τηλεοπτική σειρά…”

Κι αναρωτιόμουν αν οι επόμενες σεζόν είναι έστω ισάξιες με την δεύτερη

Αυτή η σκηνή και ολόκληρος ο χαρακτήρας του

[SPOILER]μπράδερ μουζόν[/SPOILER]

είναι η μοναδική παραφωνία σε μια κατά τα άλλα τέλεια σειρά. Δηλαδή εκεί που είσαι η πιο γήινη, αληθοφανής και ευφυής σειρά της αμερικανικής τηλεόρασης, δεν γίνεται να μου βάζεις ξαφνικά χαρακτήρα παλπ φίξιον.

Ευτυχώς, όμως,

[SPOILER]ο χαρακτήρας του εμφανίστηκε λίγο και δεν έπαιξε σημαντικό ρόλο, οπότε το The Wire συνολικά παραμένει στο 100%.[/SPOILER]

Να πούμε ότι εξίσου απολαυστικό με τη σειρά καθαυτή είναι να διαβάσεις τι κρύβεται πίσω από αυτήν, τους χαρακτήρες της, τους ηθοποιούς της και την πλοκή, όταν την τελειώσεις. (εκτός βέβαια αν την είδες εξαρχής υποψιασμένος, κάτι που προφανώς αντενδείκνυεται για οποιαδήποτε σειρά/ταινία/έργο τέχνης)

Τη συγκεκριμένη σκηνή δεν την είδα σαν παραφωνία, ίσα ίσα που μου κόλλαγε μια χαρά στο στόρι.

Από εκεί και πέρα

[SPOILER]Ο χαρακτήρας του Μπραδερ Μουζόν είναι λίγο παράταιρος και δεν κολλάει αυτό το “γαμάω και δέρνω” με την υπόλοιπη σειρά που κανείς δε μένει αλώβητος.Η αλήθεια είναι πως περίμενα πως κάποιος θα τον φάει (Ομάρ, Έιβον) μέχρι το τέλος με κάποιον τρόπο.Αλλά κι έτσι, αφού δεν τον έμπλεξαν και στη συνέχεια,μικρό το κακό.[/SPOILER]

Όχι δεν την είδα υποψιασμένος, ούτε ήξερα κάτι, απλά είχα ακούσει πολλά αποθεωτικά σχόλια και την ξεκίνησα. Ακόμα και σειρές ή ταινίες που μπορεί απλά να έχω στο νου μου να δω κάποια στιγμή,δε θέλω να ξέρω λεπτομέρειες. Στο συγκεκριμένο θρεντ πχ δεν άνοιγα ποτε σποιλερ.
Έχεις κάποιο λινκ-άρθρο να διαβάσω αυτά που λες?

Άκουγα τα καλύτερα. Δε μ’ αρέσουν ιδιαίτερα οι σειρές. Την πήρα την απόφαση. Δεύτερο επεισόδιο προς τρίτο. ΤΙ ΑΨΟΓΗ ΧΡΗΣΗ ΤΗΣ ΠΑΡΑΛΛΗΛΗΣ ΑΦΗΓΗΣΗΣ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ;
Σκηνοθετικά φυσάει ρε. Και έχει άψογο ρυθμό. Αν δεν χάσω όρεξη και την πάω μέχρι τέλους προβλέπω μεγαλεία.

Η πρώτη σεζόν είναι ίσως η λιγότερο καλή απ’ τις 5 επειδή είναι κάπως πιο αργή για να τεθεί σωστά το πλαίσιο της σειράς, να παρουσιαστούν οι χαρακτήρες κλπ. Εμένα πάντως εξίσου διαμάντια μου φάνηκαν όλες, οπότε σίγουρα απ’ το τέλος της πρώτης και μετά που ανεβαίνουν οι στροφές και η ομάδα γίνεται Bulls του '96, πάω στοίχημα θα κολλήσεις τη μουσούδα σου στην οθόνη. Αν πάλι δε σε κρατήσει, all in the game, yo που λέει και μια ψυχή από 'κει μέσα. :smiley:

Μη βλέπεις κάθε επεισόδιο εις διπλούν.
Δες όλους τους κύκλους… Και μετά ξαναδες τους από την αρχή!
Γνωρίζοντας τι έχει γίνει, θα μπορέσεις να πιάσεις και στοιχεία που στην πρώτη προβολή σου ξεφεύγουν :wink:

Δεν έχω κανένα πρόβλημα με το αργό. Αν έχεις πληθώρα στο καστ (το οποίο προφανώς και θα αυξηθεί), προτιμητέος ο αργός ρυθμός για να χτιστούν οι χαρακτήρες σωστά. Ειδικά εγώ που έχω πρόβλημα με το να τους μαθαίνω όλους εξαρχής, το βρίσκω ατού να μπορεί να μου τους μαθαίνει κάπως καλύτερα.
Και άστο το εις διπλούν, Αλεχάντρο. Εδώ στα άνιμε που είναι 20 λεπτά το επεισόδιο και είναι πραγματοποιήσιμο το ίνσταντ ριπλέυ δεν τα καταφέρνουμε, σε επεισόδιο της μίας ώρας προφανώς υπάρχει μεγαλύτερο κόλλημα στο να γίνει κάτι τέτοιο.
Προς το παρόν αγαπάμε παθολογικά Bubbles και λούμπεν σοφία του.

θα αγαπήσεις και άλλους. αλλά ναι.Bubbles

Μια και το 'φερε η κουβέντα https://www.youtube.com/watch?v=k8EhoUu5IlM (έπρεπε)