Therion live in Greece! Θεσ/νικη 8/3/2018 & Αθηνα 9/3/2018!

Oi Σουηδοι Therion επιστρεφουν με νεο album στις αποσκευες τους μετα απο πολλα χρονια στην Ελλαδα!

Θεσσαλονικη Πεμπτη 8 Μαρτιου 2018 Principal
Αθηνα Παρασκευη 9 Μαρτιυο 2018 Piraeus 117 Academy

Περισσοτερες πληροφοριες συντομα!!!

1 Like

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ

THERION (Sweden)

  • IMPERIAL AGE (Russia)
  • NULL POSITIV (Germany)
  • THE DEVIL (U.K.)
    Πέμπτη 8 Μαρτίου 2018 - Θεσσαλονίκη - Principal Club Theater @ Fix
    Παρασκευή 9 Μαρτίου 2018 - Αθήνα - Piraeus 117 Academy

“Symphonic Megatherion”

Ώρα έναρξης: 19:00 - Τιμή εισιτηρίου: 25 Ευρώ (Τα πρώτα 200 εισιτήρια) - 28 Ευρώ (Λοιπή προπώληση) - 30 Ευρώ (Ταμείο)

Προπώληση Εισιτηρίων ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Musicland - Alone Metal Store - Dizzy Dolls - Café Bar Διώροφον
ON-LINE: www.123tickets.gr - www.tickethouse.gr

Προπώληση Εισιτηρίων ΑΘΗΝΑ

Ticket House - Metal Era - No Remorse Records - Reload Stores - Cinema Libre - Uncle Chronis Tattoo - Monsterville
ON-LINE: www.123tickets.gr - www.tickethouse.gr

Τους έχω ξαναδεί αλλά θα πάω. Είναι εξαιρετικοί live, πολύ καλοί επαγγελματίες.

Vikstrom από τους καλύτερους live τραγουδιστές, έχει δώσει στους therion τις καλύτερες ερμηνείες του και έχει ταιριάξει απόλυτα.
Κρίμα που αποχώρησε η lori lewis αλλά πιστεύω ότι θα έχει καλή αντικαταστάτρια ο johnson.

Το νέο άλμπουμ τώρα το ανακάλυψα. Οσο περισσότερο το ακούω τόσο περισσότερο μου αρέσει, παρόλο που είναι λίγο too much η διάρκεια του.

Καλημερα σε ολους.
Εχουμε καμια ανταποκριση απο το λαιβ χθες στην Θεσσαλονικη???

Εξαιρετικοί οι Therion για άλλη μια φορά. Επαγγελματίες με φοβερό και πολύ καθαρό ήχο ειδικά στα φωνητικά. Καμία σχέση με την κλασική βαβούρα που ακούμε σε πολλές μεταλ συναυλίες.

Ο Vikstrom άψογος, πολύ καλή τεχνική. Η φωνή έβγαινε αβίαστα και χωρίς λάθη. Από τους καλύτερους live τραγουδιστές.

Το setlist πρέπει να ήταν αυτό που παίζουν σε όλη την περιοδεία τους:
https://www.setlist.fm/setlist/therion/2018/dom-omladine-belgrade-serbia-63ef9e3f.html

Οι επιλογές κομματιών θα μπορούσαν να ήταν καλύτερες. Παρόλα αυτά,δεν ακούσαμε μια από τα ίδια και αυτό είναι θετικό.

Δυστυχώς δεν είχε πολύ κόσμο. Ας μην κάνουμε μετά παράπονα που δεν βλέπουμε συναυλίες στην Θεσσαλονίκη.
Νομίζω ότι η πόλη πλέον είναι τελειωμένη συναυλιακά για τα περισσότερα ξένα ροκ συγκροτήματα.
Θα ήθελα και εγώ να δω royal hunt και τους sons of apollo αλλά δεν θα έρθουν για τόσο μικρό κοινό…

Από τα support αξιόλογοι οι Imperial Age. Σε παρόμοιο στυλ με τους Therion, σε λίγο πιο power φάση. Καλά τα φωνητικά, η μουσική τους χρειάζεται λίγη δουλειά ακόμη. Αυτοί δεν είχαν το ίδιο καθαρό ήχο με τους Therion.

3 Likes

Αρκετα καλοι οι Therion βεβαια για μενα δεν συγκρινονται με εποχη 2007-2010 λογω line up. Επισης αστοχη επιλογη του Typhon να το τραγουσησει η Linea.Καλος ηχος και mvp η κοκκινομαλα απο τους Imperial Age…:stuck_out_tongue: Κοσμος νομιζω γυρω στα 150 ατομα.

1 Like

Η Lori ήταν απώλεια. Eπίσης τον Vikstrom θα θεωρούσα μεγάλη απώλεια αν έφευγε γιατί έχει ταιριάξει 100% με την μπάντα.

Ολοι οι υπόλοιποι είναι πάνω-κάτω αναλώσιμοι.

ναι γι’ αυτό μίλησα και για άστοχη επιλογή κάποιων κομματιών. Εφόσον δεν έχεις death τραγουδιστή αφήνεις στην άκρη τραγούδια τύπου Din-Typhoon. Ειδικά το Dyn δεν το θεωρώ και σπουδαίο κομμάτι :thinking:

Το Din ειναι μκλιουλα. Εγω πιο μεγαλη απωλεια θεωρω τον Snowy Shaw κ τον Νιεμαν στην κιθαρα, αλλα δεν τους φοβαμαι. Τους εχω δει πολλες φορες κ παντα περναω τουλαχιστον καλα. Τιμια επαγγελματικη μπαντα

Υ.Γ: Στεναχωριεμαι που δεν θα δω ποτε λαιβ τον Σνοουη να τρωει την ζειμπεκοσουπα του στο Thor, οπως την τρωει στο dvd :smiley:

Σωστά, ο Niemman είναι ο πιο βιρτουόζος κιθαρίστας που είχαν ποτέ.

Ωραιοι κ σημερα. Δεν περιμενα να ανατριχιασω, αλλα τα καταφεραν με Νifleheim κ Lemuria. Παντως δεν συγκρινονται με την συνθεση του Gothic Kabbalah. Γεμιζε η σκηνη ταλεντο. Παντως πολυ καλοι. Μονη ξενερα το μονιμως σε πτωση ελλ.κοινο

4 Likes

ε ενταξει,εισαι πολύ αυστηρος,οχι και 150. Ειχε γυρω στα 500 ατομα,κατω ηταν μισο γεματο και ειχε και πανω κοσμο. Παντως όχι όπως το 10 που ειχαν ερθει και επαιξαν στο Gagarin,καμια σχεση με τοτε. Τοτε πιο δυνατο λαιβ και φυσικα με περισσοτερο κοσμο και παλμο. Φετος ηταν λιγο υποτονικα,χωρις να σημαινει ότι δεν ηταν καλοι.

Για Σαλλονικα μιλαω:stuck_out_tongue:. Για το '10 συμφωνω επειδη τους ειδα στην Αθηνα.

Με 500 άτομα είχαν ανοίξει και πάνω στο Academy; Μωρέ μπράβο…

Εν τω μεταξύ έλεγαν ότι τα πρώτα 200 εισιτήρια είναι στα 25 ευρώ. Εγώ πήρα με 28 δύο εβδομάδες πριν, δεν είχε ούτε online ούτε σε κατάστημα των 25.

Παρόλα αυτά δύσκολο να είχε πάνω από 200 άτομα η συναυλία (Θεσσαλονίκη).

Αυτο σκεφτηκα και γω. Αυτο δεν το καταλαβα.Επειδη δεν εχει μεγαλη προπωληση “ακυρωνουν” τα φτηνα ας πουμε εισητηρια?Μλκια