Therion

Πωπω ναι ρε σεις…απίστευτο κομμάτι το Siren Of The Woods! Γενικά δύσκολα με ενθουσιάζει metal με ατμοσφαιρικά στοιχεία και προσμίξεις κλασικής μουσικής αλλά οι Therion είναι respect! Κορυφή το Theli, πολύ καλά τα Vovin, Lemuria-Serius B, το τελευταίο τους δε μου άρεσε ιδιαίτερα. Τα υπόλοιπα δεν τα έχω πολυακούσει. Α και το Live In Midgard φοβερός live δίσκος.

Όχι μόνο siren of the woods, αλλά και το υπερκορυφαίο cults of the shadow!! :band:

Και το τελευταίο τους μεγάλη δισκάρα, και όλα τους!!

:respect: to therion

Οι Therion ειναι απλα θεοι! Ειναι γκρουπαρα…

Φχαριστω.

Είσαι θεούλης όπως και να το κάνουμε

Το MegaTherion γαμει! Και οι Therion το ιδιο!

ρε μαγκες υπαρχει και ενα τρισθεορατο

Lepaca Kliffoth

Πες τα ρε φιλος.
Ρωτησα τον Niemann (τον κιθαριστα) μετα το λαηβ γιατι δεν το παιζουν και λεει “Ετυχε,αλλες φορες παιζουμε και κομματια απο εκει”,αλλα μαλλον δεν τα παιζουν λογω φωνητικων.
Το αλμπουμ παντως ειναι τρομερο,καμια σχεση με Theli μουσικα,αλλα για μενα (οντας και το πρωτο τους που ακουσα) ισως το καλυτερο.

τι να λεμε τωρα
εχει μεσα κομματαρες

wings of hydra
riders of theli
melez
lepaca kliffoth
τη διασκευη των frost

εντωμεταξυ αυτο το στυλ που χανε σε αυτο το δισκο
γαμαει
ανατολιτικο death-ο-doom μεταλ!!!

δισκος για να παιζει καπακι μετα το clouds!!!

κορυφαιο συγκροτημα οι therion!! τα καλυτερα τους vovin, lemuria/sirius b,lepaca kliffoth, secrets of the runes…

O Kristoffer έχει σχεδόν απορρίψει το παρελθόν του.

Και είναι κάθετος ότι ποτέ δεν πρόκειται να επιστρέψει σε αυτά που συνέθετε τότε καθότι ήταν κάτι σαν σκαλοπάτι για να μπορέσει να παίξει αυτά που παίζει τώρα :!:

[B]THERION: ‘Kali Yuga III’ Video[/B]

http://www.roadrunnerrecords.com/blabbermouth.net/news.aspx?mode=Article&newsitemID=156598

Εκπληκτικη μπάντα! Πηγή έμπευσης σε όλη την πορεία της! Πχ τελευταία ακού πολύ το Symphony Masses! Από εκεί κιόλας φαίνεται το μεγαλείο τους! Είναι ξεκάθαρα προμύνημα για το έπος Lepaca Kliffoth που θα ακολοθούσε! Συν οτι οι συναυλίες τους είναι εγγύηση!!

Κλεβοντας χωρο απο το thread των Therion με την μοναδικη δικαιολογια οτι υπαρχει κοινος καλιιτεχνης αφου δεν βρηκα καπου αναφορα στους Angizia,Dreams Of Sanity και Alas.O λογος για την Martina Astner που δεν μας ενδιαφερει ιδιαιτερα στην συκεκριμενη κυκλοφορια και το συγκροτημα οι Korova.

Ο δευτερος και τελευταιος(κυκλοφορησαν αργοτερα και ακομα ενα δισκο σαν Korovakill) δισκος τους χαρακτηριζεται απο τις παραξενιες του(Progressive???).Το δισκακι ξεκινα με το γερμανοφωνο Europa in Flammen το οποιο δημιουργηθηκε ως σαουντρακ για την b0movie Panzerzombie IV).Ακολουθει το μπλιμπλικωτο Strangulation Alpha με τα παρανοικα φωνητικα του Christof Niederwieser με την ακολουθια της Martina Hornbacher(ετσι υπεγραφε τοτε η Astner).Ακολουθει το ‘‘εχω καφρικες διαθεσεις’’ Our Reality Dissolves που συντομα γυρναει σε Angizia στυλ με στιχους που καιει μυαλια σαν του Einstein.Ακολουθει το κατεμε καλυτερο κομματι του δισκου,Trip to the Bleeding Planets(μου θυμιζει και λιγο Arcturus) και αντι για τους στιχουσ βρισκεις τυπωμενους ενα δυαδικο συστημα.Για να μην κουραζω,και τα υπολοιπα συνεχιζουν στο ιδιο μοτιβο και δεν κουραζουν(εκτος αν σιχαινεσαι συγκροτηματα οπως οι Angizia).

Αποτελουσε μεγαλο κολλημα αυτη η μπαντα πριν 12-13 χρονια, και για αρκετο καιρο.
Ακουγα παρα πολυ συχνα τα Lepaca Kliffoth, Theli, Vovin, Deggial, τα οποια ειναι τα αγαπημενα μου αλμπουμ απο αυτους, αλλα τα θεωρω και ψιλοαντικειμενικα τα καλυτερεα (οσο μπορει να κανει κανεις τη χρηση αυτης της λεξης). Τα πρωτα 3 are not my cup of tea, ενω τους ξαναπιασα το 2004 με την ευκαιρια της κυκλοφοριας των Sirius B/Lemuria, που μαρεσαν παρα πολυ, απλα οχι οσο τα προηγουμενα τους. Ενδιαμεσα ειχα αγορασει το Secret Of The Runes, αλλα ειχα απογοητευτει τοτε, τωρα το ακουω πιο ευχαριστα. Το Gothic Kabbalah δε μαρεσε καθολου, ενω το Sitra Ahra μονο το μισο. Αυτα τα λιγα. :stuck_out_tongue:

Η Lori Lewis γίνεται μόνιμο μέλος του Θηρίου:

http://www.megatherion.com/en/

Κορυφαία, απίστευτη φωνή κατά τη γνώμη μου, ίσως ο λόγος για τον οποίο αρέσει σε πολλούς η εκτέλεση των τραγουδιών από το Live Gothic :slight_smile:

Επιασα τον εαυτο μου να ακουει αποψε θεριον στο γιουτιουπμ και εχω μεινει με αυτον τον τραγουδιστη:Piotr Wawrzeniuk. Τον ειχα λατρεψει στο arab… και πισω, αλλα ειχα ξεχασει τι θεουλης που ειναι. Ξερει κανεις τι κανει τωρα??

Επισης στην λαιβ διασκευη του thor απο το live gothic δεν ξερω πραγματικα να θελω να γουσταρω τον ξανθο ή οχι (snowy shaw πως λεγεται τεσπα…). Τι γνωμη εχετε???

Βασικά ο Snowy αν προσέξεις καλά δεν έχει και ΤΟΝ lead ρόλο, συνήθως κάνει backing vocals και σε κάποια τραγούδια μόνο (πχ Tuna 1613) που βοήθησε συνθετικά, βγαίνει μπροστά. Κατά τα άλλα πιστεύω λάιβ δίνει καλό παλμό

Ο Piotr ήταν θεός πραγματικά! Πολύ ιδιαίτερη φωνή!
Αλλά ρε Hexenlord θα μας τρελάνεις?! Μόνο να γουστάρει κάποιος μπορεί τον Snowy Shaw :stuck_out_tongue: Ιδιαίτερα σε αυτό το Live! Μόνο το πάθος και η πώρωση με την οποία τραγουδάει το Thor και η σαβούρα που τρώει αρκούν! Συν φυσικά ότι είναι ίσως κ ο αγαπημένος μου drummer. Ψιλοάσχετο :). H δουλειά του στα 2 πρώτα Memento Mori είναι απίστευτη!

Snowy λατρεια.

για να δουμε, θα καταφερει να κρατησει το ιδιο lineup για 2 συνεχομενους δισκους ο Χριστοφορος? :stuck_out_tongue: