Γερμανικό thrash

Kreator από μένα. Οι Sodom μου αρέσουν εξίσου αλλά έχουν πολύ άνιση δισκογραφία, το 1/3 της δεν ακούγεται.

βασικά όπως έχω ξαναγράψει, η λέξη κλειδί στους Zodom είναι Frank Gosdzik.

Η αρχή:

Chaos of early SODOM stuff got a bit structured and an impenetrable wall of sound and well controlled, yet no less brutal and raging riffs arose. It was evident that with Frank’s entrance SODOM were heading for the new heights, and released full-length killer “Persecution Mania” in the end of the same year which justified the most optimistic hopes of the band’s fans.

[…]

και το τέλος

It’s no big secret that Frank had never felt himself completely “at home” in SODOM, so the radical decision should have been made sooner or later. It happened soon after the release of"Agent Orange": “At that time, after we recorded “Agent Orange”, I couldn’t stand it anymore, playing with those guys, so finally I left the band, that was in July of 1989. I was pretty inexperienced and young, but always tried my best and practiced my ass off , I wrote 98% of the music while they preferred to drink beer.”

αυτό που δεν γνωρίζουν πολλοί είναι ότι όταν ο Φρανκ εισχώρησε στους Kreator, υπήρχαν αρκετά προβλήματα λόγω του συμβολαίου του πρωτου με την SPV. Ώσπου οι ίδιοι οι Kreator έδωσαν στον Frank 40000 γερμανικά μάρκα για να τον αποδεσμεύσουν από την εταιρία και να γίνει μέλος της μπάντας.

The good thing was that KREATOR helped me out and shared their money with me, a really good friendship. We didn’t give a shit about the money and showed them bloodsucking label-bosses the sticky finger, we only wanted to conquer the world with our music. Til today I really appreciate what the guys did.

http://profile.myspace.com/index.cfm?fuseaction=user.viewprofile&friendID=97066600&ifid=97066600&indhttp://profile.myspace.com/index.cfm?fuseaction=user.viewprofile&friendID=97066600&ifid=97066600&ind

αυτό το καιρό γουστάρω τρελά TANKARD!!!

:drunk:

έτσι!!
αλλά γενικά θα έλεγα kreator…φοβερή μπάντα!

ο φίλος panos() πιο πάνω ήθελε να κάνει μία παράθεση απο τους ΘΕΟΥΣ Deathrow και δεν του βγήκε Ας το κάνω εγώ για αυτόν:

όπως κάπου έχω ξαναγράψει εδώ το αγαπημένο μου άλμπουμ είναι το τελευταίο τους “Life Beyond” όπου πρόκειται για έναν σεμηναριακό δίσκο γερμανικού τεχνικού θρας. Κατά τα άλλα τo ντετμούτο τους είναι χαρακτηριστικό ντεμπούτο άλμπουμ θρας μπάντας: γρήγορο, βαβουριάρικο και χύμα χωρίς να είναι κάτι ιδιαίτερο. Το δεύτερο τους είναι κλασσική κυκλοφορία και την αγαπάμε, το τρίτο είναι ο προπομπός της πιο τεχνικής κατεύθυνσης που ωρίμασε με του τελευταίου άλμπουμ τους “Life Beyond”. Κρίμα που διαλύσαν στην καλύτερη στιγμή τους. Αλλά να μου πεις τότε ήταν δύσκολα χρόνια για το είδος.

δεν λέτε για τεχνοθρας σ’ αυτό το τόπικ; να γράψω αλλού για flaming anger;

ε οπου θες γράψτο ωρέ!!!

ok, then

Flaming Anger

Από μπόχουμ μεριά είναι οι μορφονιοί. Δημιουργήθηκαν το 1984 και ο μοναδικός full length δίσκος τους κυκλοφόρησε το 1997!! Εκτός από αυτόν έχουν και τρία ντέμο ('88 - '91 - '96).

Αυτά που 'χω ακούσει εγώ είναι το Humaniced demo του '91 και το full length.

Humaniced

Έχοντας ακούσει μόνο ένα κομμάτι από το πρώτο ντέμο και κρίνοντας βάσει αυτού, στο humaniced έχουν βελτιωθεί αρκετά. Η τεχνοθρασίλα είναι παρούσα με το παραπάνω, τα φωνητικά 2 επίπεδα πάνω, χωρίς τις τσιρίδες που υπήρχαν νωρίτερα και ταυτόχρονα είναι πολύ χαρακτηριστικά. Προσωπικά μού αρέσουν πολύ. Η μουσική τώρα, μου φέρνει στο μυαλό μια πλήρως τεχνοθρασοποιημένη έκδοση των μετάλλικα του and justice. Riffs παντού, αλλαγές και δώσ’ του. Καταφέρνουν πάντως να γράψουν συνθέσεις κι όχι να συράψουν με πρόχειρο τρόπο ωραία riffs, είναι πιασάρικοι δλδ.

Biosphere II

Μεταξύ του Humaniced και του Biosphere II μεσολάβησαν έξι χρόνια κι ένα ντέμο το οποίο δεν έχω ακούσει. Το στυλ πάνω κάτω είναι το ίδιο, με λίγο περισσότερη μελωδία ίσως εδώ. Το ίδιο και το επίπεδο, παραμένει υψηλό και μάλλον είναι θέμα γούστου τι προτιμάει ο καθένας. Έχει και καλύτερη παραγωγή αυτό, αλλά σίγουρα όχι γυαλισμένη. Εν τέλει νομίζω ήταν άτυχοι, αν είχαν καταφέρει να ηχογραφήσουν με μεγαλύτερη συνέχεια μεταξύ των κυκλοφοριών, μάλλον θα είχαν βγάλει κάτι ακόμα καλύτερο. Ό,τι κατάφεραν πάντως, δεν είναι καθόλου απογοητευτικό, αντιθέτως.

μπόχουμ… πολύ θρασοπεριοχή! Κάποια στιγμή κάπου τους είχε πάρει το μάτι μου, παίζει να έχω ακούσει και κανένα κομμάτι στα πεταχτά. Αλλά δεν είχα ασχοληθεί ποτέ περαιτέρω. Θα τους τσεκάρω γιατί είναι αρκετά ενδιαφέροντα όλα όσα έγραψες.

Έχω μόνο το biosphere ii σε cd, καλό δισκάκι. Τα 2 πρώτα demo σε mp3 αλλά δεν τα έχω ακούσει…:frowning:

Kreator…Sodom

Απο Deathrow εχω ακουσει και μ’αρεσε αρκετα το Deception Ignored ή καπως ετσι.

Συνονόματε καλημέρα, μάλλον έπρεπε να είχες γεννηθεί 6-8 χρόνια νωρίτερα !!! Θα περνάγαμε σίγουρα καλά!!! Πάντως, κάποια στιγμή αλληλογραφούσα με τους DEATHROW, και κάπου τα έχω φυλάξει τα απομνημονεύματα. Βλέπεις τότε δεν υπήρχε internet. Στην επόμενη συναυλία Kreator, θα τα πούμε πάντως.

Δεν ξέρω τι παίζει με τα poll και αν έχει ανοίξει ξανά παρόμοιο, πάντως εγώ ψηφίζω Kreator δαγκωτό.
Ο συγκεκριμένος συνδυασμός μουσικής και φωνής του Petrozza είναι ιδανικός για μένα.

όλους τους αγαπάμε, αλλά destruction.

τι κανουν οι Destruction εδω?
:lol:
βαλε και μια επιλογη “τα δυο πρωτα μαμανε!”

Sodom σαν πρώτη επιλογή…8)

Οι Kreator γαμιούνται γιατί (ήταν καλοί αλλά) είναι τυχοδιώκτες!
Σε φάση αναμασάμε τους εαυτούς μας για να πουλήσουμε γιατί βασικά δεν πουλάμε κλπ…

Sodom ρε, ΤΡΟΥ γάμω το τίμιο ξύλο.