Tiamat [τ+τ]

Και γαμώ τους τίτλους για τραγούδι:

Katarraktis Apo Aima

Πολυ αγαπημενος δισκος.
Κορυφαιος της χρονιας του για μενα, για ιδιαιτερους λογους…

1 Like

Ω! τι δίσκαρο έβγαλαν πάλι.

Αντε και @#$#$ σου κ@ριόλη Edlund…
Bάλθηκες να μας στείλεις στο τρελάδικο? Τι ΔΙΣΚΑΡΑ είναι το amanethes ρεεεεεεε…

1 Like

δισκαρα οντως!!!

μαρεσει που χει ολα τα στοιχεια τους των τελευταιων χρονων

floyd,sisters αλλα και πιο “καφρικες” στιγμες!!

ο ατμοσφαιρικος θρόνος τους ανηκει δικαιωματικά για φετος…

Ακούω αυτή τη στιγμή για πρώτη φορά το νέο τους άλμπουμ. Είναι ανέλπιστα καλό!!! Δισκάρα!!! Και λέω ανέλπιστα γιατί συνήθως λέμε πως όταν ένα γκρουπ έχει φτάσει χρόνια πριν το ζενίθ του (οι Tiamat με το Wildhoney ας πούμε) δύσκολα μπορεί να συνεχίσει τόσα χρόνια μετά να κυκλοφορεί τόσο ποιοτικές δουλειές… Λάθος βέβαια!

Δισκάρα το Amanenthes λοιπόν! Το παρελθόν του gothic rock (Sisters αλλά και Fields επιρροές) λάμπει σε αυτό το άλμπουμ, όπως και τα γνώριμα στοιχεία που έχουμε συνηθίσει στο παρελθόν απο τους Tiamat (ατμόσφαιρα, στοιχεία απο κλασικό ροκ, δόσεις καφρίλας κλπ). Και κάποιες φοβερές τραγουδάρες!

Και γενικά οι Tiamat είναι απο εκείνα τα συγκροτήματα-γέφυρες ανάμεσα σε μουσικά είδη, γι’ αυτό και τους γουστάρουμε. Αγαπημένοι μου δίσκοι το Wildhoney (ασφαλώς) και το Skeleton Skeletron (απο τα καλύτερα επιμεταλλωμένα gothic αλα Sisters άλμπουμ των '90ς)… αλλά και το Amanenthes δε πάει και πίσω, μπορώ να πω πως είναι απο τα καλύτερα τους! Πωω, πωρώθηκα βραδιάτικα.

1 Like

Το Skeleton ακόμα δεν μου έχει κάτσει καλά πάντως. :-k

Aυτός είναι όντως ωραίος τίτλος.
Πάντως εμένα ακόμα μου αρέσει πιο πολύ το prey σαν δίσκος, αν και ένα τραγούδι από το amanenthes (δε θυμάμαι τώρα ποιό είναι!) θυμίζει πολύ pink floyd και είναι πολύ καλό!

To Meliae λες!! Καρφί Pink Floyd!

Συμφωνώ νεφελάκι, το Prey είναι τεράστιος δίσκος για μένα. Όσο για το καινούριο, γνωρίζει κανείς γιατί δεν έχει κυκλοφορήσει ακόμα? :-k

Τι επικο-υπερτατο τραγουδι ειναι το Dust Is Our Fate απο το Skeleton Skeletron ?

Κι εξακολουθώ να το πιστεύω. Ίσως επειδή το gothic δε μου κάθεται καθόλου στο αυτί μου, δε ξέρω πως μου κάτσανε τα υπόλοιπα.

Αύριο, πάω τα τσιμπήσω το Prey, το οποίο ανταγωνίζεται με το Amanethes για τη πρώτη θέση. (Με το Amanethes τους έμαθα, με αυτό τους λάτρεψα. Οπότε δικαιωματικά στη κορυφή).

Ε, μετά Clouds και Wildhoney. Τα υπόλοιπα δε τα έχω δει ακόμα.

Dust Is Our Fare λέγεται, αλλά είναι υπερέπος όπως και νάχει!!

Ακόμα να ακούσεις το Deeper Kind ρε?
Άμα σ’ άρεσε το Prey (που όντως είναι δισκάρα) δεν παίζει να μη σ’ αρέσει τούτο…

Θα το τσεκάρω.

Το Prey μου αρέσει γιατί βγάζει κάτι αρνητικό, μελαγχολικό, something like that. Χειμωνιάτικο soundtrack.

Love in chains, Cain, DIVIDED (πόσο το λατρεύω), Carry your cross…

1 Like

Yeap, το amanethes πολυ καλυτερο απο το προηγουμενο τους. Κανανε ηχογραφησεις και εδω σε αυτο απο οτι ειχα δει.

Kαταραμενο Χαμμερ.Fate το εγραφε εκει.
Απο την συλλογη του το ειχα μαθει.Ειχε και αλλα ωραια μεσα.

χαχαχα
και γω το θυμαμαι το λαθακι αυτο

και ελεγα τι σκατα γινεται???

κομματαρα παντως με τα ολα της!!!

TIAMAT in Moscow, Tochka club (21-11-2008)

«Tiamat» Setlist:

  1. Vote For Love
  2. Children Of The Underworld
  3. Cain
  4. To Have And To Have Not
  5. Raining Dead Angels
  6. Whatever That Hurts
  7. I Am In Love With Myself
  8. In A Dream
  9. Phantasma De Luxe
  10. Wings Of Heaven
  11. Do You Dream Of Me?
  12. Until The Hellhounds Sleep Again
  13. As Long As You Are Mine

Encore 1:
14. Via Dolorosa
15. Brighter Than The Sun
16. Cold Seed

Encore 2:
17. The Weeping Song (Nick Cave cover)
18. The Sleeping Beauty
19. Gaia

Γαμάτο set-list …Πραγματικό best of…

ούτε ένα κομμάτι από το Astral Sleep??? [-X[-X[-X