Timo Tolkki (ex Stratovarius) - 21 Απριλη - Pireaus Academy

Δεν είναι ρε primal πως θα κλαίω τα λεφτά μου, απλά αφού υπάρχει εναλλακτική θα προτιμήσω (μάλλον) Scyclad στην hometown, που και μούφα να είναι το Live θα περάσω φίνα :sunglasses: Εμένα πάντως ο Λίβας δεν με πείθει και από εκεί προκύπτει ο σκεπτικισμός μου. Προφανώς όχι επειδή είναι Έλληνας, αλλά βάσει αυτών που είδα στο youtube. Αν τον είχα δει live και είναι όπως τα λες δεν θα είχα ενδοιασμούς. Το fun service μου θα το πάρω από το setlist αλλά έχω μεγαλώσει και έχω δει πολλές συναυλίες για να μην γίνομαι γκρινιάρης όταν στραβώνουν -για συγκεκριμένους λόγους- οι συναυλίες

Μικρά είναι σε σχέση με το να κυνηγήσεις μεγαλύτερα ονόματα πιο ακριβά που η χασούρα θα μετριέται σε 10χιλιαρα και όχι σε χιλιάρικα αν δεν μαζέψει κόσμο. Το έχω ξαναπει και είναι νόμος της αγοράς γενικότερα. Όσο μεγαλύτερο το ρίσκο, τόσο μεγαλύτερο το κέρδος. Από την στιγμή που κάποιος βολεύεται να κάνει μικρού βεληνεκούς gigs, δεν θα πάει για το μεγάλο κέρδος (αρα στην πρώτη στραβή και το μεγάλο χωνί). Simple as that

To Abigail tour του Βασιλιά γίνεται με μεράκι και με σωστό line-up πάντως και δεν το συγκρίνω με το λαιβ του Tolkki που περισσότερο φέρνει σε αρπαχτή παρά σε κάτι πιο καλλιτεχνικής φύσης/ανησυχίας. Προφανώς και οι μεν και οι δε για τα λεφτά το κάνουν. Ίσως βιάζομαι να βγάλω συμπέρασμα, αλλά αυτό μου βγάζει εμένα αυτή η κίνηση.

Για το αψυχολόγητο κοινό θα συμφωνήσω μέχρι κεραίας.

Το επιβεβαιώνω κι εγώ ότι ο KD ήταν εξαιρετικός. Είχε αρκετά ακριβή παραγωγή στο σόου, καλούς μουσικούς και δεν νομίζω ότι μπορεί να συγκριθεί με αυτό που κάνει ο Tolkki, το οποίο μου κάνει πιο πολύ προς λογική Di Anno ή Warrel Dane και λοιπά συναφή live που έχουμε δει κατά καιρούς.

Επίσης, μια χαρά είναι να υπάρχουν και nostalgia based συναυλίες και μακάρι να έχουν όλες οι συναυλίες το κοινό τους, αλλά εδώ η αίσθηση μου είναι πως αποτελούν τον κανόνα και την προτεραιότητα παραπάνω από όσο μπορώ να κατανοήσω το λόγο. Απλή διαπίστωση είναι την οποία μεταφράζει ο καθένας όπως θέλει.

Το ότι πήρε Έλληνα τραγουδιστή μου είναι αδιάφορο. Θα έπρεπε να μου αρέσει περισσότερο αυτό που ακούω επειδή είναι Έλληνας ή ντε και καλά πρέπει να μην μου αρέσει για άλλους λόγους; Δεν καταλαβαίνω. Το σκηνικό με το X-Factor το βρίσκω αστείο πάντως.

Πεσμένος είναι ο Tolkki, άλλα σημαντικός (δλδ ντάξ η δεύτερη μπάντα σε επιτυχία και πωλήσεις μετα απο helloween στο power. Kαι κάτι παραπάνω να θελε να κάνει (εκτος απο το αν κάτσει ποτε reunion των κλασσικών) δεν θα μπορούσε δεδομένα να το κάνει αν δεν “αρχισει” απο κάπου. Dane ήταν πιο αρπαχτό, γιατι έπαιζε με όποιον έβρισκε. Πάντως επειδή είχα πετύχει στην τελευταία Nevermore, ήταν χάλια δε μιλιώντουσαν, οι άλλοι είχαν βρεί κατι γκόμενες να γαμήσουν και γράφανε τους πάντες στα παλαια τους τα παπούτσια, ο dane ήταν normal και κούλ οσο δεν πήγενε.
Καλα Dianno η άτακα hi … (απαντηση) I wish i was :stuck_out_tongue: έχει μεινει στην ιστορία ! Ντάξ, ο παυλάκης μόνο για τα φράγκα το κάνει αφου τα σκάτωσε και πούλησε τα δικαιώματα για ντρόγκια.

Ο Tολκκι, εδώ ουσιαστικά πήρε 2 που έχουν παίξει σε προσφατους δίσκους μαζί τους και έναν καλό σεσιονά, τον λαντεμπουργκ + κάποιον που ένιωσε ότι του έκανε και προφανώς δεν θα έχει παριζιάνικες απαιτησεις για $.
Γιατι κάλος ο “ταδε” ή ο δείνα, αλλα όταν αυτου του τύπου οι τραγουδιστές αρχισουν να παίρνουν κορτιζόνες για να βγάλουν τα λαιβ, συνήθως το “μαμάνε” μετά. Πάντως οι σπανιόλικες dates είναι μετά και αν έχει Έλληνα, λογικά πρεπει να το αρχίζουν απο έδω ? Επομένως θα ναι “φρέσκος” στο live.

ο tolkki παλια δεν ητανε που εβλεπε λεει το σατανα μποστα του και κατι τετοια και ειχε μπει σε τρελαδικο ενα διαστημα.καλα και ειδαμε στο ροδον 2 φορες stratovarius δλδ.τωρα ενα γεια θα περασω να πω.ο Λιβας τη δουλεια του κανει.μαλακας ειναι να μη παει στη μπαντα του Τοlkki.αλλα χαμος βλεπω στα σοσιαλ μιντια γινετε.ελληναρες,μη δουν κανα συνανθρωπο να προκοβει.αμεσως νατον φανε.χαχαχα

Η δική μου ανάγνωση : *(?) Εγιναν διαφορα μεταξυ των οποιων και ενα στημενο μαχαίρωμα με κετσαπ, τον κατούρησε επι σκηνης ο keyboardist κτλ.
Βασικά απο ότι είχε βγει και είχε πεί (fb) oTT, ειχαν υπογραψει πολυ κακο deal με sanctuary την εποχή που η εταιρια πήγε απο τοπ of the industry στον κουβά (ηθελημένα) μέσω χρηματηστηριακών παιχνιδιών, και ενω στην αρχή προσπαθησαν να το σπάσουν με “κολπάκια” τύπου : φεύγουν οι 2 (koti + Johansson), παίρνουμε άφωνη γυναίκα, καμπάλα/μαντουμπάλα ο σατανας ζεί, γάμησα το χιτλερ κτλ, αλλαα πρέπει να το μυρίστηκαν οι εταιριάρχες και τους είπαν “το θέλουμε” όπως και ναναι.
Γι αυτό βγήκε και η πατάτα “όμονυμο”, παροτι ενώ είχαν “demo” το γαμάτο πρώτο “Revolution Renaissance” (που υπάρχει και demo με Strato band). Απλά όταν αναμενωμενα πάτωσε, τότε έπαθε όντως ένα meltdown, μικροτερο όμως και μάλωσαν for real. Του είπαν είσαι παπαρας και φραγκοφονιας και τους είπε "παρτε τα γκαφρα και το “ονομα” (μεγάλη μαλακία…) γιατι πίστευε οτι δεν θα επαιρνε πόδι.
Τα υπολοιπα γνωστα, λιγο πολύ. 4 καλοί αλλα οχι τόσο καλοι δίσκοι χωρίς τον TT, ο κοτι, να νομίζεις οτι θα πεθάνει οταν πάει πιο ψηλά (βλέπε Paradise απο το τελευταίο video, νομίζεις οτι θα πέσει κάτω - δεν έχει αναπνοή στη μέση του στίχου και σβήνει σε ενταση) ε αλλά η μπίζνα και το όνομα, τραβάνε ακόμα αλλά λιγοτερο.
Ο άλλος 1,5 καλο δίσκο και σκαμπανευάσματα. Και μεγάλα ονόματα αλλά ψιλοπαπαρίτσες αν και γράφει αμα θυμιθει κανά ώραιο εδω κι έκει (μερικά στα avalon δεν είναι κακα), απλά απο οτι καταλαβα αν δεν δεί και “καλά” φράγκα, η του ζητάνε φράγκα ΔΕΝ το ψήνει και γράφει νεροβραστα προχειρα εξαργυρονοντας το όνομα και “βλέπουμε”…
Στην εποχη των ισχνων αγελάδων που ζούμε… αμα του είπαν στους Symfonia επαιζα εδω εκεί θελω τόσα και δεν έμενε χαρτι (και επρεπε να πηγενοφέρνει και τον Matos απο Βραζιλια, εύλογο γιατί το πουλεψε… (αναφέρει παλι σε ποστ οτι ο UK, ελεγε ήμουν Helloween, φερε 10.000 και βάλε να τα παίζει ο alex (που έχει τώρα και είναι καλός) αλλα βάλε το ονομα μου … tragic λιγο αν αληθευεί, αλλά 10 εδώ, αλλά τόσα ο matos και γενικά μερικά να κάνεις δουλεια, θα έμενε με το πουλί στο χέρι, οπότε καλύτερα low budget και αν πιασει, παρά “ντίβες” αλλα no honey.
Διαφωτιστικά το ποστ του και όχι τόσο “παράλογα” αν το σκεφτείς.
Απλά κανει το λάθος να μην έχει μανατζερ να τους “γειώνει” τους άλλους. ΗΣΟΥΝ ο drummer, πάρε 2.000 και αμα θές και φυσικά τα γραφεις, αλλιως κάτσε και παίχτον. κτλ κτλ κλτ… αντ αυτού τσατίζεται προφανως ο ίδιος και άντε να κάνει δουλειά έτσι. Και ένας καλός μανατζερ θα μασαζάρε both him + strato για κανα reunion… γιατι τα φράγκα ουδείς εμίσησε.
Για το λιβα, όπως και να το κάνεις αν σου πει έλα να κάνουμε κάτι, πρεπει να σαι μαλάκας να μην το θες στο CV. Φυσικά και τρέχοντας θα πας.
Τρελά με κορδέλα ΡΕ ! Galaxies !

Επειδή “γνωρίζω” θα πω οτι το Set list είναι ενα ΥΓΡΟ ΟΝΕΙΡΟ.
-"Τι εννοείς οτι δεν υπάρχει τέτοιο κομματι ?"
Τιμάει σχεδόν όλους τους δίσκους που έχει κάνει, εκτος απο το ανεκδιήγητο s/t αν θυμάμαι.

Ανακοίνωσε και Θεσ/νίκη Ο Αραβίδης. Λογικά μεσα στο ΣΚ.

Interview του ψηλέα.

Σκάσανε Rainbow λέει χτες όλο το συγκρότημα μέσα στην καλή χαρά…

μονο εμενα δε μου φαινεται καλα ο timo?

σα μοσχαρι εχει γινει αυτος ρε.ε τα τελευταια χρονια αφου το ειχε πει ειχε θεματα υγειας.

Παιζει καλά πάντως λένε οσοι πήγαν στις πρόβες, γενικά ακούγεται πολυ καλά όλο.
Για να δούμε… είχα βάλει episode τις προάλλες και γούσταρα και κατέβασα (απο το ράφι) πολλά 90s πραματούδια και μεράκλωσα !

1 Like

και imaginations και land of the free και marriage of heaven & hell και draconian και carnival και turn loose the swans και prince of the poverty και Port Royal
καταραμενη νιοτη

2 Likes

σημερα παντως που συναντησα tolkki αποτι καταλαβα βγαζει δε το βγαζει το live.ηδη ακυρωθηκε το meet n greet στο ragnarock λεει λογο ασθενειας.απορω τι τον ξεσηκωσαν να κανει τουρ κτλ.

Μπα. Προβάρουν λέει 3-4 ωρες και διπλές, κανει ζέστη κανει κρύο, έχει κρυώσει κιολα. οποτε κουρασμένος είναι. Under the weather = αδιαθεσία… δεν είναι και παιδαρέλι δα. Nα πω την αλήθεια και εμένα με τριγυρνάει και δε θέλω να πάω και να σέρνομαι (πχ στους wolf είχα πυρετό και δε γουσταρα μια - όχι όμως επειδη το live δεν έλεγε.)
Αλλα ρε διαόλε, πολυ κατίνες οι μεταλλάδες. Διαβαζα, δεν μ αρέσουν τα ρούχα του, το ένα το άλλο. Τα ρουχα του θα πας να ακούσεις ? (αν πάς) Πάρε ενα cosmo ή ciao κι άραξε.

και ο παο κανει 3 ωρες προπονηση τη μερα αλλα εχασε απο τον πλατανια.:grin:

ελπιζω μονο να μην ισχυουν αυτα που ακουσα για το λαιβ.

Για μολογα.

Αμα δεν πήγες αλλα άκουσες … Ντάξ. Είχε μετριο κόσμο και μεσα στο Academy, είχε άπλα, αλλα ήταν ωραία. Κοινό που γενικά γούσταρε καλό σετλίστ με αρκετά παλιά κομμάτια, διαφορα show ανάμεσα (χορεύτριες κτλ), καλός ήχος και ο tolkki, αν και εμφανώς καταοπονημένος και με κάποιο πρόβλημα στον ενισχυτή (βαβούριαζε το καθαρό κανάλι σε σημεία ήταν καλός.) Ο Λίβας το πήγε το γράμμα (μονός, αφού backing δεν είχε και τα πιο πολλά κομμάτια έχουν 200 αρομονίες και δευτερές φωνές απο πίσω, οπότε για 1 φωνή ηταν ψιλοwow), κοπέλες λυποθημούσαν (!?) Γούσταρα είδα άτομα που ήμασταν μαζί κάγγελό στο ΡΟΔΟΝ τότε ! Συγκίνησης.

Η μαλακία είναι ότι είχαν προβάρει και άλλα λέει αλλά δεν ήταν 100 % ευχαριστημένοι, οπότε τα “πνίξανε” και επειδή τ αφεντικό είχε ρετάρει λίγο δεν πήγε 2ώρο αλλα 1.45 περίπου (σχεδον τίμιος Τόλκκι). Hold On To Your Dream ας πούμε έλεγε το σετλίστ αλλα δεν παίχτηκε… Κρίμας. Μαλακία που δεν τελείωσαν εδώ να έχουν δέσει σωστά.