To/η πιο αλητεία κομμάτι/μπάντα

http://www.youtube.com/watch?v=PyBS_1vGwpU Το συγκεκριμένο κομμάτι δεν ξέρω γιατί αλλά με βγάζει πολύ αλητεία στο ρεφραίν!!!

Ξέθαψα σήμερα αυτό το θρεντ, επειδή ήθελα λίγο να θυμηθώ τί έχει ποσταριστεί πάνω κάτω, άνοιξα μπόλικα λινκς, και μπορώ να πω ότι, αλλού περισσότερο αλλού λιγότερο, πέρασα γαμώ. Βέβαια νομίζω ότι οι περισσότεροι έχουν κάπως διαφορετικά στο μυαλό τους το τί εστί “αλητεία” στη μουσική, σε σχέση με μένα - άλλη τη συνδέουν σχεδόν αποκλειστικά με hardcore punk, άλλοι βάζουν ως προϋπόθεση το να λένε οι στίχοι για πιώματα, τσαμπουκάδες με μπάτσους κτλ., ενώ άλλοι - με το συμπάθειο - έχω την αίσθηση ότι απλά πόσταραν απλά αυτό που τους πωρώνει περισσότερο…
Όσο για μένα, θα λεγα ότι μέχρι τώρα αυτό που έχω στο μυαλό μου ως αλητεία το πλησίασαν περισσότερο απ’ τους υπόλοιπους ο Grym κι ένα άλλο παλικάρι που πόσταραν Howlin’ Wolf, καθώς και ο Country Joe που ανέφερε τους MC5… respect και στους τρεις!

ΠΑΡ’ ΟΛΑ ΑΥΤΑ, υπάρχει κι ένα κομμάτι που είναι τόσο αλητεία, που δεν ξέρω, μου φαίνεται ότι μπροστά του όλα τα υπόλοιπα θυμίζουν live των Ονειράμα ή κάτι τέτοιο.

[SPOILER]http://www.youtube.com/watch?v=9oTUh4_NAXQ

[I]I walked 47 miles of barbed wire
Use a cobra snake for a necktie
I got a brand new house on the roadside
Made from rattlesnake hide

I got a brand new chimney made on top
Made out of a human skull
Now come on, take a little walk with me, Arlene and tell me:
Who do you love?

WHO DO YOU LOVE

I’ve got a tombstone hand and a graveyard mind
Just twenty-two and I don’t mind dyin’

WHO DO YOU LOVE

I rode around the town’n use a rattlesnake whip
Take it easy honey don’t give me no lip

WHO DO YOU LOVE

The night was dark and the sky was blue
Down the alley a ice wagon flew
Hit a bump and somebody screamed
You should’a heard just what I seen

WHO DO YOU LOVE

I’m the baddest man that you’ve ever seen
I’m and old woman’s wish and a young woman’s dream
Hmmmm
Who do you love…[/I]
[/SPOILER]

BADDEST. SONG. EVER.

Κλειδώστε το σιγά σιγά.

Υeah Baby!!!Θα επανέλθω με πολλά παραδείγματα κάποια μέρα!

νταξ μαζι σου αλλά μια μπάντα ή εναν καλλιτεχνη δε τον κάνει μονο ένα στοιχειο αλήτη ε. Τα περισσότερα που είδα μέσα εδώ αλητείες θα τα έλεγα

Ναι ρε καπετάνιε κι εγώ γούσταρα με τα περισσότερα αλλά πρόσεξε να δεις τί γίνεται, όταν μιλάμε για μια συγκεκριμένη διάθεση στη μουσική, ή αν θες ένα συγκεκριμένο vibe που θες να σου βγάλει, τα πράγματα θέλοντας και μη λειτουργούν συνειρμικά. Δηλαδή μπορεί ένα κομμάτι να είναι badass, η μπάντα που το γραψε να αποτελείται από τα χειρότερα τσογλάνια κτλ. κτλ., αλλά εν τέλει για τον α’ ή β’ λόγο εσύ να μην κάνεις στο μυαλό σου την απαραίτητη “σύνδεση” ώστε να πεις “ναι αυτό θα πει αλητεία”. Ντάξει εγώ όταν μιλάμε για αλητεία σκέφτομαι αυτόματα ότι πρέπει αφ’ ενός η μουσική να σου βγάζει μια τσογλανιά ή πουτανιά ή κάτι τέτοιο (κι όχι απαραίτητα να είναι βρώμικη heavy μουσική), κι αφετέρου οι στίχοι να είναι κι αυτοί σ’ ένα αντίστοιχο επίπεδο της τσογλανιάς που λέγαμε - καμιά φορά παίζει ρόλο επίσης η φωνή κτλ. Δεν είναι κάτι εύκολο να περιγράψω βασικά. Ή στο βγάζει αυτό το πράγμα το τάδε κομμάτι ή δε στο βγάζει κι αυτό είναι όλο.

Ένα παράδειγμα, κι ας πρόκειται για κομμάτι που το μάθανε όλοι (κι εγώ μαζί) από διαφήμιση στην τηλεόραση:

Νομίζω το ίδο πραγμα λέμε απλα εσυ το απλώνεις…σε καθε κομμάτι που κουβαλάει αλητεία (ή δίσκο) παίζει ρόλο καποιο στοιχείο που φιλτράρεται και μέσα απο τα δικά σου γουστα. Για μένα π.χ. μεγάλη αλητεία εκτος του οτι αναφέρθηκε εδω μέσα είναι και οι BLACKFOOT έτσι; Αλλά αυτους δε τους λέω αλητες για τον ίδο λόγο που λέω αλητες τους MOTORHEAD τους TURBONEGRO ή τους DEAD MOON. Με πιάνεις;

Όχι απόλυτα βασικά. :stuck_out_tongue:

Εννοείς ότι πέρα απ’ το στοιχείο της αλητείας στη μουσικής δε σου βγάζουν οι ίδιοι οι μουσικοί ότι είναι αλήτες ξέρω γω;

(btw εγώ δε βρίσκω και πολλή αλητεία στη μουσική των Blackfoot - ένα cool στοιχείο περισσότερο)

Εγώ μεγάλους αλήτες θεωρώ π.χ. τους Five Horse Johnson.

για ποιους λές; γιατι για τους παραπάνω που ανέφερα μια χαρα αλήτες είναι.

Για τους BLACKFOOT μωρέ, εσύ τους ανέφερες. :lol:

έντιτ
Εκτός κι αν εννοούσες τους 22-20’s ας πούμε.

www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=1ahSyQZfy1Y#t=1s

Ανοίγεις λινκ του Ντέκαρντ σε μη-οφφ τόπικ θρεντ -> πέφτεις πάνω σε οτινανιά -> συνειδητοποιείς ότι πρόκειται για κλασσικό ηλίθιο ποστ Ντέκαρντ -> pwned again

Dejavu

Τα ήθελε ο κώλος σας αδέρφια μου αλήτες πουλιά, που προσπαθούσατε επί ματαίω να συνεννοηθείτε :har:

Αν δεν ποστάρεις ον τόπικ πατάω ριπόρτ για σπαμ, παλιοπούστη

Εντάξει ο τύπος έβγαλε οφτόπικ τον Κιάμο, που στις χαλαρές βραδιές φεύγουν 2-3 τραπέζια στην σκηνή και στις καλές όλη η πρώτη σειρά

αλλά αφού θες οντόπικ πάρε να χεις http://www.youtube.com/watch?v=uObnA344Kes

Report on its way

Για να μη σπαμάρω σαν κι εσένα, ΠΑΠΑΡΑ, ποστάρω δεύτερο κομμάτι από τον ίδιο δίσκο με προηγουμένως, γιατί θεωρώ γενικά ότι υπάρχει κάτι το πολύ αλήτικο σε καλλιτέχνες της δεκαετίας του '80 που προσπαθούν να πιάσουν το κλίμα της δεκαετίας του '50:

οχι ρε φιλε οι μπλακφουτ είναι αλητες και σα τύποι. Αυτο που θέλω να πω είναι οτι η καθε αλητικη μπαντα προσφέρει μια διαφορετικη οπτικη γωνια σε αυτο που θεωρω εγω τουλαχιστον αλητεiα. Π.χ. οι ρεντ φανγκ ειναι αλητες μουσικα και επειδη δε περνουν τον εαυτο τους πολυ στα σοβαρα οι χαι ον φαιαρ βγαζουν πολεμικη αλητεια οι βενομ προκλητικη - σατανικη οι μοτορχεντ βγαινει η αλητεία τους απο τα τόσα που έχουν δει στο δρόμο.
Οι πανκς εχουν την αλητεία της προκλησης.
Οι νταρκθρον την “μαυρη” αλητεία
Υποθέτω πως καταλήγω στο συμπέρασμα οτι για είναι αλητικια η μπάντα πρεπει να έχει γεννήθει και λίγο μ αυτό

Τώρα εντάξει, σε κατάλαβα.
Απλά ο τρόπος που ορίζεις την αλητεία στη μουσική είναι πιο ευρύς απ’ τον δικό μου.
Fair enough captain.

ok then baby…

http://www.youtube.com/watch?v=uQALGe_j_hs&feature=related

στο μυαλο μου τουλαχιστον, ο ορισμος της αλητειας ειναι οι 3 πρωτοι δισκοι των καφρων Ιταλων BULLDOZER, οι τυποι δεν ειχαν ιερο και οσιο… τιτλοι κομματιων οπως Whiskey Time, Don’t Trust the Saint, Sex Symbols Bullshit, Another Beer (is What i Need), Ilona the Very Best (ασχολουνται και με τα πολιτικα οι καφροι - βλεπε Τσιτσιολινα! :stuck_out_tongue: ), Misogynists (με ρεφρεν "masturbation - save your money) ! και τονους ακραιου χιουμορ…

παρτε την μεγα-αλητεια Sex Symbols Bullshit με την επικη εισαγωγη της Χ τυχαιας starlet που αφιερωνει την επιτυχια της στους δικους της, ενω καπακια ο AC Wild της αφιερωνει μια μεγαλοπρεπη…χλεπα :lol:

επισης το Whiskey Time που με ρεφρεν “Come on lets go to the streets, looking for red shining lips” και τη “μποχα” της motorhead-ιλας και venom-ιλας ειναι ενα απο τα πιο “βρωμικα” κομματια τους…

…και δυστυχως δεν μπορω να βρω την φωτογραφια τους που κατουρανε σε κατι τζακια…

[B][SIZE=“5”]SYPHILITIC VAGINAS[/SIZE][/B]