Tool

You Lied

Βασικά κάτι τέτοιο κατάλαβα κι εγώ γι’ αυτό το έγραψα μεταξύ σοβαρού και αστείου αλλά άραξε, δεν παρεξηγώ.

Χωρίς να έχω δει τους Tool, βλέποντας τα setlists τους πάντα είχα την αίσθηση ότι θα έπρεπε να παίζανε περισσότερο.

Φιμπονάτσι ξεφιμπονάτσι, όταν πρωτοβάλαμε όλοι μας το Λατεράλους να δαμάσει τα αυτιά μας, τίποτα από όλα αυτά δεν μας ήταν γνωστό. Στην πορεία τα μάθαμε και ψαρώσαμε περισσότερο. Η καθαρά μουσική εμπειρία των πρώτων εκείνων ακροάσεων που σου έδιναν τον εγκέφαλο στο χέρι με ελάχιστα πράγματα ανταλλάσετε στο μάταιο τούτο κόσμο. Εκτός κι αν κάποιος περίμενε εναγωνίως το “τρακ 9” (που όσοι έχουμε προμηθευτεί τις πρώτες κόπιες αναφέρετε ως “Lateralis” κάτι αντίστοιχο μεταξύ Aenima/Aenema) για να αρχίσουν να μετράνε συλλαβές γνωρίζοντας από πριν τον κύκλο αναπαραγωγής των κουνελιών.

Επειδή πιο πάνω συμφώνησα με αυτό που πολύ ωραία τοποθετείς. απλά η συμφωνία μου ήταν πάνω σε μια μίξη προσωπικής προτίμησης και αντικειμενικής αλήθειας (ή μάλλον το πως έχω στο μυαλό μου την αντικειμενική αλήθεια, αφού σαν έννοια δεν υφίσταται), που για κάποιο λόγο προσπαθώ να κάνω πάντα όταν μιλάω για μουσική. Αν λοιπόν η ζυγαριά γύρει προς την προσωπική προτίμηση, θα έλεγα αντάξιους (αν όχι καλύτερους) τους Arcturus, που έβγαλαν και 3 μεγαλουργήματα άλλωστε.

Στην συζήτηση για πιο παραγωγικές μπάντες, με πιο απλωμένη την ποιότητα στους δίσκους τους, όπως οι Porcupine tree ή οι Ulver, δεν θα μπω γιατί θα ξεφύγουμε

ΟΚ, ας προβοκάρω κι εγώ λιγουλάκι. Συμφωνώ απόλυτα στη λογική και την ουσία αυτού που έγραψε ο Γράκχος. Και για μένα αρκούν και περισσεύουν 2 δίσκοι, με τη διαφορά ότι και τα υπόλοιπα των Τοοl μια χαρά γαμάνε, απλά δεν έσπρωξαν τη μουσική (ως τέχνη) όπως τα 2 αριστουργήματά τους.

Σεβαστές οι προτιμήσεις όλων (ΟΚ, όχι όλων), αλλά το να θεωρείς, έστω προσωπικά, καλύτερους τους Arcturus από τους Τοοl Deck δε σε τιμάει καθόλου. Όπως επίσης το να συγκρίνεις τα 2 κορυφαία τους με τα 3 των Νορβηγών. Στη μία περίπτωση έκανε κλικ παγκόσμιος διακόπτης και γύρισε το κεφάλι του ο πλανήτης και στην άλλη λίγοι πιστοί αγάπησαν, αλλά ούτε καν σύσσωμη η μαίταλ ή η προγκ κοινότητα δεν προσκύνησε. Ούτε συζήτηση για την επιδραστικότητα βέβαια…

Α και αυτό το P. Tree αγκαλιά με Ulver ακούγεται σαν τελικός τσου-λου Barca-Panaitolikos…

Το καταλαβαίνω ότι ακούγεται κάπως, αλλά για αυτό και το διαχώρισα. Ουδεμία σύγκριση επιδραστικότητας αναγνώρισης και γενικά σημασίας. Αλλά τι να κάνω που τα 3 αλμπουμς των νορβηγών με έχουν αγγίξει σε αντίστοιχο βαθμό με τα 2 των tool. Και ένα αντίστοιχο παράδειγμα μπάντας που για μένα έφτασε σ αυτά τα επίπεδα με 2 δίσκους, αλλά ποτέ δεν καταξιώθηκε αντίστοιχα από την ροκ προγκ ξερωγω κοινότητα, είναι οι fates. Και εσύ αν μου πεις για τους discipline ίσως, θα το δεχτώ.

με αντίστοιχο τρόπο θα δικαιολογήσω και το p.t.-ulver :stuck_out_tongue:

εδιτ
για να το πω αλλιώς. Αυτό που έχω ορίσει ως αντικειμενικότητα στο κεφάλι μου, μου λέει: tool, p.t., radiohead, neurosis κτλ. και μετά έρχεται το προσωπικό γούστο να συμπληρώσει fates, arcturus, sieges even, ulver κτλ. (όχι ότι τα πάνω δεν είναι μέρος του προσωπικού μου γούστου)

εδιτ 2
τελικά το έριξα αενιμα, επειδή είναι πολύ πίσω

Kαι πάλι φάουλ για τους Neurosis. Aντικειμενικότητα my ass… :har:

:stuck_out_tongue:
οκ ίσως χάνουν σε αναγνώριση, αλλά το ρεφάρουν από επιδραστικότητα

και στην τελική δεν φταίνε οι Arcturus που δεν άγγιξαν το κάθε tool-φιμπονάστσι κολεγιόπαιδο ή τον κάθε θηατεροαυνάνα ή την κάθε εναλλακτική ρεντιοχεντογκόμενα.

Μερικές μουσικές όσο αριστουργηματικές και αν είναι, δεν είναι για όλους κύριοι 8)

[SPOILER][/SPOILER]

Πάντως οι πορείες τους (για μένα) είναι ίδιες (Αrcturus - Tool) :
Εξαιρετικό το 1ο τους αλμπουμ (μας τα χαλάει λίγο η παραγωγή στο Undertow).
Ιστορικά, διαστημικά και ότι άλλο επίθετο θέλουμε τα 2 επόμενα. Και είναι και διαφορετικά μεταξύ τους.
Και το 4ο πάλι εξαιρετικό, κατώτερο των προηγούμενων αλλά είχε να δώσει πάρα πολλά. Μερικά κλασικά κομμάτια και για τις 2 μπάντες.

ρε συ dekay. αφου λεει [B][I]Αν λοιπόν η ζυγαριά γύρει προς την προσωπική προτίμηση[/I][/B].
με αυτή την σημείωση μπορεί να βάλει και τα ζουζούνια αν θέλει!!

Δεν κατάλαβα φίλε, τι θες να πεις;

Ότι τα Ζουζούνια δεν ήταν επιδραστικά;

Αν είναι φάουλ οι Neurosis τότε το ίδιο ισχύει και για τους King Crimson για την εποχή τους. Εννοώ ότι και αυτούς λίγοι τους ξέρουν σε σχέση με άλλες μπάντες (Genesis,Pink Floyd,Led Zeppelin) αλλά έχουν επηρεάσει όλο το prog rock. Άρα το πόσο γνωστή είναι μια μπάντα δεν έχει καμία σχέση με την επιδραστικότητα της που την καθιστά και σημαντικότερη. Οι Neurosis
λοιπόν είναι κάπου εκεί ψηλά μαζί με τους Tool στις κορυφαίες μπάντες της τελευταίας 20ετίας
στο χαλαρό.

πως δεν ηταν!!? απόδειξη οτι τόσα χρόνια μετά τα συζητάμε

πάντως το λεει ο deckard [B][I]Ουδεμία σύγκριση επιδραστικότητας αναγνώρισης και γενικά σημασίας[/I][/B]

Nαι,για αυτο άγγιξαν τον καθε παπαουρομεταλλα,προγκρερσιβομεταλλα και περιξ:p

Ελα σοβαρά,καμία σχέση οι δύο μπάντες,απλως ο Ντέκυ το ανέφερε,σαν να αρχίσω να λεω ποσο γαμανε οι Golden Earing και να κανουμε σύγκριση με Τουλ.

Επειδή είμαι βέβαιος πως το λες σοβαρά αυτό για τους KC δε θα πω “καλό το αστειάκι”, γιατί δε θέλω να ειρωνευτώ. Κατά τα άλλα, το ίδιο (και ίσως περισσότερο από τους Genesis) επιδραστικοί ήταν και είναι. Το σημαντικότερο είναι ότι δεν τους ακούν μόνο progsters (όπως τους Genesis, κακά τα ψέματα), αλλά ακόμα και πάνκηδες. Και δεν είναι λίγοι αυτοί που τους ξέρουν ρε συ, αν είναι δυνατόν. Σκέφτηκες ποτέ ότι κατά πάσα δε θα υπήρχαν Tool αν δεν υπήρχαν ΚC;

Όσο για το πόσο γνωστή είναι μία σημαντική μπάντα, θεωρητικά δε διαφωνώ. Εκτός ελαχίστων εξαιρέσεων όμως τα δύο ταυτίζονται, ειδικά όταν αλλάζει η μουσική ή κάτι νέο προστίθεται. Από Beatles μέχρι Mastodon και από PF μέχρι SOAD. Και οι Tool βρίσκονται εκεί μέσα, όπως και οι Nirvana, οι Soundgarden και όλοι όσοι έβαλαν από τούβλο μέχρι μενίρ στο rock οικοδόμημα. Οι Neurosis είναι σπουδαία μπάντα, αλλά ο πλανήτης δεν ταρακουνήθηκε. Αν όφειλε είναι άλλη κουβέντα. Αν θέλεις την προσωπική μου ταπεινή, δεν τους θεωρώ αδικημένους, ούτε το αντίθετο. Α και συμφωνώ με το bold κομμάτι, αλλά αυτό δεν εξασφαλίζει απαραίτητα μια θέση στον Όλυμπο…

Το αν ειναι ετοιμος ομως ο κοσμος να ταρακουνηθει δεν ειναι αλλη κυβεντα,οι Neurosis ακομα παρων θεωρουνται.Επισης ποσες μπαντες ταγμενες σε παρομοιο μπολιασμα συγχρονων σκηνων του ακραιου ηχου ταρακουνησαν τον πλανητη στο βαθμο που εσυ εννοεις…με τι συγκρινουμε;Και στη τελικη,γιατι εχει σημασια αυτο στο αν ειναι οντως ‘‘εκει ψηλα’’ απο τη στιγμη που συμφωνεις και συ με τα bold που ειναι ολο το ζουμι;

Στην πρώτη ερώτηση: καμία μάλλον (ίσως όχι τυχαία και το είδος δεν είναι διακαιολογία).

Στη δεύτερη: με όλες τις μπάντες που είναι υποψήφιες για μεγάλες, ανεξάρτητα είδους.

Στην τρίτη: μπορεί να μην έχει σημασία για κάποιους, για μένα έχει όσον αφορά την κλιμάκωση της σπουδαιότητας. :slight_smile:

[SPOILER]edit: οι Νeurosis γαμάνε, αλλά δε συζητάμε αυτό.[/SPOILER]

Παντως αυτο για το οτι μπορει να μην ειναι ετοιμη η ‘‘φαση’’ για Neurosis δε το πα επειδη ειναι κλασσικο επιχειρημα,αλλα επειδη στη συγκεκριμενη περιπτωση το πιστευω παρα πολυ οτι τα επομενα χρονια θα υπαρξει στροφη σε ηχους με τους οποιους οι Neurosis θα ειναι αρκετα πιο επικαιροι και σχετικοι(εννοω στο ευρυτερο ροκ ας πουμε).Τελος παντων,αν καναμε αυτη τη συζητηση για Kyuss(που εχουν και πολυ πιο απλο ηχο)μεχρι και αρχες 00s το πιο πιθανο ειναι οτι δε θα διεφεραν πολυ αυτα που θα λεγες.

Για το εδιτ,προφανως δε συζηταμε αυτο.Οποτε εξηγεις αν δε βαριεσαι το quotαρισμενο;Δηλαδη το γιατι οι Neurosis πιθανοτατα δε θα μπουν στο βιβλιο ‘‘20 μπαντες που ταρακουνησαν τον πλανητη τα τελευταια χρονια’’ που θα βγει του χρονου το καταλαβαινω,αλλα θελω να μου εξηγησεις τα περι κλιμακωση της σπουδαιοτητας.

Χμμ πείτε με περίεργο αλλά απορία. Επειδή δεν κινούνται και σε πολύ διαφορετικό χώρο, είναι οi Mastodon σημαντικότεροι από τους Neurosis?

for non faggot reason