Top compilation!

Λοιπον… χθες θυμηθηκα τις παλιες καλες εποχες και καθησα και εγραψα μια κασσετουλα!!! αυτο το πραγματακι με την ταινια και τα 2 καρουλακια!!!:):slight_smile:

στο θεματακι που ανοιγω θα ηθελα να μου πειτε την τοπ συλλογη σε κασσετα που ειχατε γραψει πριν χρονια και συνεχιζει να ειναι τοπ για εσας και αν δεν εχετε 20 κομματια που δεν θα λειπανε ποτε απο 1 συλλογη!!!

κάποια στιγμή είχα κάνει το εξής ποστ στο τοπικ “ο δίσκος με τις περισσότερες αναμνήσεις” σχετικά με κάποιες αγαπημένες κασσετοσυλλογές. Περιποιημένο, με σκανναρισμένα τα χαρτάκια από τις κασσέτες κλπ κλπ, οπότε ας το ξαναποστάρω εδω. Μεταξύ άλλων είχα τις εξής αγαπημένες συλλογές πιτσιρικάς

το στανταρ με το κομματι να κοβεται μισο και να συνεχιζεται στη 2η πλευρα… :):):slight_smile: θεικο!!!

ποποποπο και γαμω τα θεματα…
η πρωτη κασσετα με ‘‘ξενα’’ στο δημοτικο ειχε…

deep purple-child in time, soldier of fortune
black sabbath-feels good to me
Gary moore-emty rooms, the loner
nazzareth- love hurts
scorpions-believe in love και νομιζω wind of change
ufo-belladona
king crimson-epitaph
dio-all the fools sailed away
cinderella-heartbreak station

πρεπει να χε και κανενα ακομα αλλα δεν μου ρχετε τωρα…

θυμαμαι χαρκτηριστικα οταν λεγαμε σε κανενα φιλο μας να μας γραξει η να του γραψουμε καποια κασσετα, κανονιζαμε το μεγεθος της κασσετας…45αρα, 60αρα, 90αρα…8) τι ωραια που ητανε

απιστευτο κομματι!!!:thumbup::thumbup:

Θα κοιτάξω να ανεβάσω και εγώ! Ειδικά ο Παναγιώτης θα πορωθεί,χεχε :wink:

βούρκωσα.

νομίζω πως η καλύτερη κασσέτα που είχα ποτέ ήταν μιά 90αρα με το One Foot in Hell στη μία πλευρά και το Freedoms Rise στην άλλη :cry:

θα θελα παντως να ρωτησω ενα παιδακι που τωρα παει δημοτικο να μου πει αν ξερει τι ειναι κασσετα…

θυμαμαι που γυρναγα τη κασσετα με τον bic για να μη τελειωσει η μπαταρια απο το wm… ωραιες αναμνησεις…

τελος παντων η αγαπημενη μου (την οποια δεν τη εχω:(:(:() ειχε μεταξυ αλλων:

conquistadores
i want out
painkiller
for whom the bell tolls
purgatory
detroit rock city

και αλλα που δεν θυμαμαι και την ειχα ονομασει METALMANIA

τί μου θύμησες…

Γαμώ τα θέματα…θα ψάξω στις κασσέτες που διασώθηκαν:):!:

Δυστυχως δεν προλαβα την εποχη της κασετας εγω. Αν και μου φαινεται πολυ ενδιαφερον νομιζω πως πλεον εχει περασει σε δευτερη μοιρα λογω του CD.

Και εγω θα το κανω αυτο.Τις εχω παντα προσβασιμες :D:!:

Οι 3-4 πρώτες κασέτες μου είχαν μέσα Rock-Metal τραγούδια από τον ΑΤΛΑΝΤΙΣ (τότε που έβαζε ο Λιγνός “Riding The Storm” 8O ) και μετά είχα 2 με Μaiden. Μετά μόλις είχε διαδοθεί το Napster κατέβαζα αβέρτα και πέρναγα σε κασέτες , αλλά εκανα και μεταφορά από CD σε κασέτες!

Θυμάμαι κάτι γαμάτες εποχές που είχα πάρει το Best Of The Beast και έγραφα σε 120 κασέτες. Έβαζα το βράδυ, πήγαινα κοιμόμουνα και το πρωί έγραφα την άλλη μισή. Τι εποχές!!

Και το Walkman το χα λιώσει στην κυριολεξία! Θυμάμαι πόσο καημό το χα να πάρω ένα και είχα πάει στο Praktiker με τη μάνα μου και όση ώρα κοίταζε κάτι φωτιστικά, εγώ είχα ψαρώσει με κάτι εξώφυλλα Manowar και Sabbath και έψηνα τη μάνα μου να μου πάρει ένα Walkman! Aχχχχχ…

Λοιπόν έψαξα λίγο και βρήκα την πρώτη κασέτα που μου είχαν γράψει εν έτει 2001 με μέταλ (και… όχι μόνο) επιλογές. Πριν από αυτή την κασέτα υπήρχε… τίποτα βασικά, ήταν η επίσημη αρχή για μένα.

Δείτε:

Πλευρά Α’

  1. Stratovarius - Speed of Light
  2. Metallica - Battery
  3. Iron Maiden - Fear of the Dark
  4. Helloween - I Want Out
  5. Scorpions - He’s a Woman, She’s a Man
  6. Offspring - One Fine Day (NAI)
  7. Iron Maiden - The Trooper
  8. Stratovarius - Forever

Πλευρά Β’

  1. Scorpions - No One Like You
  2. Metallica - The Unforgiven II
  3. Offspring - Original Prankster
  4. Iron Maiden - Run to the Hills
  5. Stratovarius - Tomorrow
  6. Scorpions - Hurricane 2000 (κι όμως, είναι από εκείνο το συμφωνικό!)
  7. Iron Maiden - Be Quick or be Dead

Τι εποχες και αυτες, walkman, κασετες και τα λοιπα. Ειδικα το γυρισμα με στυλο, μου εφερε πολυ βαθια θαμενες αναμνησεις… :roll: Δεν μπορω να βρω ευκολα κασετες τωρα, αλλα θυμαμαι οτι στα γραμμενα επαιζαν πολυ οι Scorpions, οι Metallica, οι Iron Maiden,οι Deep Purple, οι Guns & Roses, οι Aerosmith… Ηταν και αλλα, θα ψαξω να βρω και θα ποσταρω…

Τις έχω στο χωριό αυτές τις κασέτες τώρα, αλλά μια από τις αγαπημένες μου (γραμμένη από την αγαπητή Angel of Death) είχε Maiden, Manowar, Alice Cooper και άλλα κλασικής ροκ και την έλιωνα για κανά 6μηνο πριν αποφασίσω να αγοράσω cd:p

Πωπω θεϊκό θρέντι! Το πρώτο που μου έρχεται στο μυαλό είναι η κασέτα συλλογή που μου είχε γράψει ο θείος μου όταν ήμουνα 6η δημοτικού. Φυσικά την είχα λιώσει και ήταν η αφορμή να πάρω την κάτω βόλτα μουσικά (μέχρι τότε άκουγα μόνο κάτι βλακοχιτάκια που παίζονταν στα πάρτυ, στυλ ace of base και κάτι τέτοιες μαλακίες). Βαριέμαι να την ξεθάψω αλλά θυμάμαι τι είχε μέσα.
a side:
Bad Company - Can’t Get Enough
Rolling Stones - Brown Sugar, Start Me Up
Creedence Clearwater Revival - I Heard It Through The Grapevine, Susie Q
Steppenwolf - Born To Be Wild
Edgar Broughton’s Band - Evening Over Rooftops
Janis Joplin - Piece Of My Heart
b side:
Led Zeppelin - Rock n’ Roll, Black Dog
The Doors - Roadhouse Blues, Love Her Madly, Hello I Love You, Love Street, Break On Through, Alabama Song, Take It As It Comes