Παιδεραστία

Μετα απο προταση του asyftaos να ανοιχτει αναλογο θρεντ ,λογω της συζητησης που ξεκινησε σε θρεντ στα οφφ, ανοιγω αυτο το τοπικ να πουν ολοι την αποψη τους για αυτο το θεμα…λοιπον…αρχικα να ξεκαθαρισω οτι χρησιμοποιοντας τον ορο “παιδεραστια” εννοω αυτο που ονομαζεται απτον νομο ως παιδεραστια…Δηλαδη ενα ατομο ανω των 18 χρονων να “παρενοχλει” σεξουαλικα ατομα της ηλικιας κατω των 18…

Προσωπικα οπως ειπα και στο αλλο θρεντ,νοιωθω μεγαλη αηδια και απεχθεια προς αυτα τα ατομα,κυριως αυτους που παρενοχλουν παιδικες ηλικιες…Στις εφηβικες ηλικιες παλι,σας μιλαω μεσω εμπειριων που εχω απο φιλες μου και γνωστες μου,φορτωνουν τα μυαλα των εφήβων κοριτσιων διχως να φανερωνουν ποιος ειναι ο αρχικος τους σκοπος,δηλαδη η παιδεραστια…Παρα πολλα τα παραδειγματα καθημερινα απο κοπελες που εχουν πεσει σε τετοιες παγιδες,και αλλες την γλιτωσαν φθηνα,ενω αλλες κατεληξαν με αποτελεσματα οπως βιασμοι,ανεπιθυμητες εγκυμοσονες η ισχυρα σοκ…

θα θελα να δω τις γνωμες σας πανω σε αυτο το “εγκλημα” και θα επιστρεψω και γω με αναλυτικοτερες αποψεις…

πολύ λεπτό θέμα, αν κ δε βλέπω τον λόγο ύπαρξής του, καθώς δεν πιστεύω πως υπάρχουν υπέρμαχοι… άρα ?

όπως κ να έχει, handle with care

Κοιτα δεν νομιζω πως η υπαρξη του ποντιουμ ειναι μονο για τα υπερ και κατα ενος συγχρονου προβληματος…μπορει να γινει συζητηση για εγκληματα,και στην συγκεκρημενη περιπτωση την παιδεραστια…

Όντως λεπτό, και τι να πεις εδώ που τα λέμε. Έχουν γίνει συζητήσεις μεταξύ φορουμιτών εδώ:

http://rocking.gr/modules/forum/showthread.php?t=5282

Ίσως θα ήταν καλύτερα να γίνει ένα merge…

με μια φραση ο παιδεραστης κανει μεγαλυτερο κακο απο τον δολοφονο του οποιου το θυμα παυει να υπαρχει του αφαιρει τη ζωη ενω ο παιδεραστης του την καταστρεφει.

Το 19-20 με 16-17 δηλαδη το θεωρειτε αληθεια παιδεραστια?Δε ρωταω τι λεει ο νομος,αλλα τι νομιζετε.
Να μην απαντησουν πληγωμενοι ανηλικοι που τους φαγαν την γκομενα 19χρονοι.

Όχι. :wink:

Κι αν η κοπέλα είναι 17, δηλαδή ακόμη με τις ορμόνες της εφηβείας, δίχως προηγούμενες σχέσεις κι ο άλλος 40άρης, που δε γυρνάει ενήλικη γυναίκα να τον κοιτάξει, γιατί είναι ώριμη αρκετά για να δει πως αυτός είναι μέγα καραγκιόζης;

προφανώς όχι. αλλά όταν αλλάζουν οι διαφορές, πχ 20 - 15, 19 - 14 ! το θέμα γίνεται πιο δύσκολο :-s

To 19-20 με 16-17 εννοείται πως δεν είναι παιδεραστία ανεξάρτητα από το τι λέει ο νόμος. Αυτό είναι προφανές. Το 30-32 με 16-17 όμως;; Αφού δεχόμαστε πως όταν μια 16χρονη τα φτιάχνει/κάνει κάτι με κάποιον τρία χρόνια μεγαλύτερό της δεν έχει αποπλανηθεί ουσιαστικά τι έχουμε να πούμε για μια σχέση/ξεπέτα με διαφορές πάνω από δεκαετία; Γιατί αν μια 16χρονη θεωρείται αρκετά ώριμη για να κάνει επιλογές και να μην θεωρείται θύμα παιδεραστίας τότε δεν θα πρέπει να το κάνουμε σε όλες τις περιπτώσεις και ανεξαρτήτα από την διαφορά ηλικίας;

To ερώτημα ήταν αν αυτός ήταν 19-20.

Όσο αφορά τον 40αρη, ξέρουμε ποιά είναι η απάντηση ε. Αν και είναι πολλές οι 17ρες που κάνουν τέτοιες τρέλες. Και έχουν και αυτές κάποια ευθύνη, αν θες τη γνώμη μου (αν και δυσανάλογη λόγω έλλειψης εμπειριών)

Συνοπτικά: θεωρώ πως κάθε κοπέλα άνω των 15 έχει και κείνη τις ευθύνες της και κάνει και αυτή της επιλογές της.

Ο 40αρης διώκεται ποινικά για το ότι μπλέκεται με μία 17χρονη. Όταν ο ίδιος 40αρης μπλέκεται με μια 18χρονη θεωρείται απλά κατάπτυστος από την κοίνωνια αλλά δεν μπορείς να του πεις κουβέντα. Μιλάμε για πολύ λεπτές καταστάσεις…

τότε όμως θεωρητικά δεν διώκεται και ο 19αρης με τη 17χρονη ?

Επίσης, η γυναίκα αναπτύσσεται σωματικά νωρίτερα απο τον άντρα. Άμα συγκρίνουμε μαθητές πρώτης λυκείου ή τρίτης γυμνασίου, τα αγόρια δείχνουν πολύ πιο παιδιά σε σχέση με τις συμμαθήτριες τους.

Οι σεξουαλική ανάπτυξη των γυναικών επίσης, έχει ήδη επέλθει με την ήβη. Το θέμα είναι ο ψυχολογικός αντίκτυπος, καθώς και το αναμφισβήτητο γεγονός πως η σωματική με την συναισθηματική ανάπτυξη δε συμβαδίζουν.

Και ναι, ο ένας μήνας πριν κλείσει τυπικά τα 18 η άλλη προφανώς και δεν έχει καμία διαφορά στην ουσία. Τι 18, τι 17 και 6 μήνες.

Μα θεωρητικά διώκεται…:wink:

Κατά την γνώμη μου τέτοια θέματα δεν μπορούν να μπουν σε καλούπια…

Εγω το λεω γιατι ο παπαρδελας προφανως σε κατι τετοιο αναφερεται,βλεπει πολλες κοπελες της ηλικιας του να κοιτανε μεγαλυτερους (γιατι αυτες κι αν κηνυγανε 20χρονους) και τσατιζεται.

Τωρα 35αρηδες με 16χρονες ειναι τραγικο.Πολυ.

Απο τα 16 και πανω δεν θεωρειται αποπλανηση, εκτος αν η διαφορα ειναι μεγαλυτερη του +5.
Ετσι εχω ακουσει, αν κανω λαθος ας με διορθωσει καποιος που γνωριζει καλυτερα τον νομο.

Επιτρέψτε μου να πω ότι όταν ακούω την θλιβερή αυτή λέξη μου ρχονται ηλικίες 2 (και λιγότερο) - 11 ετών.
Το βρίσκω επίσης ανώμαλο να βιάσεις / κάνεις σεξ με ένα κοριτσάκι που δεν έχει κλείσει τα 14 -15 του.
Αλλά στις μέρες μας άλλες ολοκληρώνουν σε τέτοιες ηλικίες.
Λόγω γεγονότων βασικά, οι περισσότερες υποθέσεις με τέτοιους καθυστερημένους ήταν σε μικρές ηλικίες.

Eξαιρεση σε ολα αυτα ειναι οι γονοι μεγαλων οικογενειων (Χιλτον,Αθηνα Ωναση κτλ) που τις “καλοπιανεις” απο τα 11-12 για να λυσεις το προβλημα της ζωης σου :stuck_out_tongue:

ο νομος νομιζω οτι ειναι 17+ και μετα εισαι καθαρος, τωρα αν υπαρχει κανονας με διαφορα ηλικιας δεν το γνωριζω.
προσωπικα παντως ξερω πολλες περιπτωσεις με κραυγαλεες διαφορες ηλικιας, μιας και επειδη ζω σε κλειστη κοινωνια ειναι ευκολο να μαθει κανεις τα παντα για τους γυρω του.
γνωμη μου ειναι πως κοπελες κατω των 15 δεν εχουν συναισθηση των πραξεων τους, μιας και το 70% απο αυτες μπορει πολυ ευκολα να εντυπωσιαστει και ως συνεπεια να χρησιμοποιηθει απο εναν μεγαλυτερο της, ειτε αυτος ειναι 20 ειτε ειναι 40.πρωτα απολα οι μονοι ενηλικοι που καταφευγουν να ριχνονται σε τετοιες ηλικιες ειναι αυτοι που τρωνε συνεχως Χ απο τους συνομιληκους τους με αποτελεσμα να καταφευγουν σε αυτη τη ‘‘λυση’’. απο την αλλη ειναι συνηθες οι αντρες να τα φτιαχνουν με μικροτερες τους, ασχετα αν ειναι ανηλικες η οχι.
προσφατα στο μερος μου ετυχε περιπτωση, ενα ατομο που γνωριζα χρονια να χουφτωνει κοριτσακια 12 ετων.περα απο αυτο το πιο κραυγαλεο ειναι οτι το συγκεκριμενο ατομο ειχε θεση στο δημοτικο σχολειο της περιοχης και το πιο ελλεινο (που ανερει ισως αυτο που ειπα παραπανω) ειναι οτι ειχε ηδη σχεση με Γυναικα . υποψην οτι το ατομο αυτο ειναι γυρω στα 30.
μια αλλη περιπτωση που τυχαινει να γνωριζω ειναι ενας 23χρονος να εχει σχεση με μια 13χρονη, ενω το γνωριζαν οι γονεις της μικρης.εδω το μεριδιο της ευθυνης δεν πεφτει στους γονεις που το γνωριζαν και δεν αντεδρασαν?
και τωρα το παραδειγμα ενος συμμαθητη μου οπου εκανε σσχση με μια 28χρονη.αυτο δεν ειναι παιδεραστια?το οτι αυτος που υπεστη την εκμεταλευση ηταν αγορι ομως αναιρει την πραξη?αλλα τωρα τι να πας να πεις στον πατερα του αγοριου?μυνησε την καριολα που πηδηξε τον γιο σου?!δεν πιστευω…
γαμωτο ομως , οταν βλεπεις εναν 20χρονο να κανει ‘‘παρεα’’ με ενα ματσο 13χρονες δεν καταλαβαινεις τον σκοπο του?οι ιδιες δεν το καταλαβαινουν?δεν πιστευω, και γιαυτο αλλωστε εκανα μια ‘‘συζητηση’’ (που κατεληξε σε μονολογο δικο μου) με κατι αμυαλα 13χρονα για το συγκεκριμενο θεμα.εδω δεν εχουν μεριδιο ευθυνης και οι ιδιες?αυτο που προσπαθω να πω με τα παραπανω ειναι οτι δεν ειναι κατι τοσο απλο, γιατι περα απο τις περιπτωσεις με κραυγαλεες διαφορες ηλικιας (20-40) υπαρχουν και πιο ειδικες περιπτωσεις.

Υ.Γ. οταν ακους τον ιδιο 20χρονο να κοιταει μια 14χρονη και να σου λεει ‘‘πολυ ανεπτυγμενη ειναι αυτη μαλακα’’ δεν του λες ενα ‘‘αντε και γαμησου’’?
Y.Γ.2 συγνωμη για την ασυναρτησια των σκεψεων μου αλλα δεν εχω συνηθησει να γραφω μεγαλα κειμενα σε υπολογιστη
Υ.Γ.3 ευτυχως τον σεπτεμβρη μετακομιζω αθηνα…