Παιδεραστία

[QUOTE=asyftaos;662659
και τωρα το παραδειγμα ενος συμμαθητη μου οπου εκανε σχεση με μια 28χρονη
[/QUOTE]
Αυτος ειναι [SIZE=“3”]ΑΡΧΟΝΤΑΣ[/SIZE]

η συγκεκριμενη δεν εχει κανει ποτε σχεση με ατομο ανω των 18…

Ειναι δυνατο οπλο η @@?

εννοεις αν ειναι καλη γκομενα?

Προφανως…[δεν παμε στο οφφ τοπικ γιατι ειναι σοβαρο θεμα ξερω γω]

μουναρα αλλα την εχουν παρει ολοι (οχι οτι μας χαλαει)

Εδώ δεν μπορούν να μπουν καλούπια παρά μόνο ένα.

Ποιος είναι ο σκοπός του μεγαλύτερου (αντιστοίχως -ης) στην ηλικία κάθε φορά.

Γιατί στο 0.001% των περιπτώσεων μπορεί ένας 30άρης να πάει με 16άρα και να υπάρχει όντως συναισθηματικό δέσιμο κλπ. κλπ. και ο ένας να’χει βρει στον άλλο αυτό που ψάχνει. Ακούγεται πολύ ουτοπικό αλλά (σε μικρότερο ποσοστό ίσως απ’αυτό που έγραψα) μερικές φορές ισχύει.

Όπως όλοι ξέρουμε όμως απ’την καθημερινή μας ζωή, καθώς ίσως έχει τύχει να γνωρίσουμε άτομα που έχουν σχέσεις με άλλα μεγαλύτερα στην ηλικία κατά 5 χρόνια τουλάχιστον, συνήθως ο σκοπός του ενός (ή και τον 2) είναι το sex έτσι απλά ή απλά η ικανοποίηση του εγωισμού (“καλύτερα να’χω γκόμενα μια μικρή - πιπίνι να το παίξω και λίγο μάγκας στους φίλους μου”) και σε αυτές τις περιπτώσεις έχουμε να κάνουμε με παιδεραστία, ακόμα και αν δεν ανταποκρίνεται η περιγραφή στην αυστηρή έννοια του όρου. Απ’την στιγμή που εκμεταλλεύεται κάποιος την ανωριμότητα (εδώ η ανωριμότητα αναφέρεται στο εκ φύσεως χαρακτηριστικό των εφήβων, μη μου πείτε πως κάποιος έχει τόση ωριμότητα πριν τα 18 - και βάλε μερικές φορές - για να αντιμετωπίσει τόσο ψύχραιμα αυτά τα ζητήματα) ενός ατόμου για να ικανοποιήσει τις ορμές του ή απλά για λόγους γοήτρου (μη ευγενείς σκοποί εν πάσει περιπτώση) εγώ θεωρώ ότι πρόκειται για πράξη που αξίζει να διώκεται ποινικά, ανάλογα βέβαια με το πόση πίεση ασκεί ο μεγαλύτερος. Μπορεί να πρόκειται για ένα απλό flirt, μπορεί όμως να της / του γίνει και βδέλλα.

Και αυτό που είπε ο Therion στην προηγούμενη σελίδα:

προσωπικά δεν το βρίσκω και τόσο αστείο, γιατί δείχνει πως πλέον οι έφηβοι (δεν θέλω να φανώ ρεαλιστής μεν, σεξιστής δε γράφοντας “οι έφηβες” - γιατί δεν είμαι) όσο περνά ο καιρός γίνονται πιο ανώριμοι στις επιλογές τους. Είναι φυσιολογικό να τσατίζεται κάποιος όταν βλέπει όλες τις συνομήλικές του να ψάχνουν σχέσεις με μεγαλύτερους. Ο καθένας που το’χει βιώσει αυτό λογικά θα νιώθει ότι κάπου υστερεί σαν άτομο και ότι πλέον δεν έχει καμία ελπίδα να έχει σχέσεις με κοπέλες της ηλικίας του. Σε τελική ανάλυση, όσο συμβαίνει αυτό, η υπογραμμισμένη λογική που ανέφερα παραπάνω ανακυκλώνεται - ένας φαύλος κύκλος μέσα στον οποίο ένα ευαίσθητο άτομο μπορεί να καταρρεύσει κιόλας. Η λογική που είναι πλέον κοινή γραμμή για πολλούς άντρες (“όλες οι γυναίκες πουτάνες είναι μωρέ, μην το ψάχνεις!”) κάπως έτσι ενισχύεται.

Σίγουρα δεν είμαι και ο πλέον κατάλληλος να μιλήσω περί αυτού, απλά με όσα βλέπω στον κοντινό μου περιβάλλον αυτές τις εντυπώσεις έχω. Και εν τέλει, ξεφύγαμε λίγο απ’αυτό που συνηθίζουμε να λέμε παιδεραστία αλλά για την παιδεραστία έτσι όπως την ξέρουμε τα πράγματα είναι ψιλοstandard.

Πολύ Τένια Μακρή post όμως. :stuck_out_tongue:

Η ηλικία της “συναίνεσης” στην Ελλάδα είναι με βάση τον νόμο τα 15 χρόνια.
Άρα η όποια κουβέντα για παιδεραστία (που είναι και το θέμα του θρεντ)έχει να κάνει με ηλικίες μικρότερες από αυτή.

Ρε παιδιά, μη κρυβόμαστε πίσω απο το δάχτυλο μας. Πόσες φορές έχει τύχει να πάτε κάπου βράδυ ας πούμε και να δείτε μια κουκλάρα με μίνι και καλοφτιαγμένη και να πείτε “πω καλό μωρό αυτό”. Και στην πορεία να διαπιστώσετε πως είναι μόλις 16-17 χρονών.

Επίσης, η έφηβοι σήμερα δεν είναι οι έφηβοι 40 χρόνων πριν, ούτε καν όπως ήμασταν εμείς όταν πηγαίναμε σχολείο. Πολλοί απο αυτούς έχουν σεξουαλικές σχέσεις πριν συμπληρώσουν τα 18. Βέβαια, οι περισσότερες απο τις σχέσεις αυτές είναι με συνομήλικους, πάνω κάτω. Ωστόσο αυτό δείχνει πράγματα.

Ερωτική διάθεση υπάρχει, και θέληση. Και αν ο μεγαλύτερος που τα έχει με το πιπίνι κάνει “επίδειξη”, πόσο μπορούμε να πούμε πως δεν ισχύει το ίδιο για την 17χρονη που καυχιέται επειδή τα έχει με έναν μεγαλύτερο?

Όπως είπα, θεωρώ πως απο τα 16 και πάνω λίγο πολύ οι ευθύνες αρχίζουν να συγκλίνουν, και για μένα κάπου εκεί είναι το όριο. Απο κει και πέρα, το αν θα πληγώσει κάποιος κάποιον, αν θα αποπλανήσει ή αν θα εκμεταλλευτεί, είναι γενικότερο και δεν σχετίζεται μόνο με τις ηλικίες.

εδιτ, με βάση το απο πάνω. Όντως, το να λέμε “παιδιά” και να αναφερόμαστε σε 17χρονα για μένα είναι λάθος.

Χαχαχαχ, αυτό.
Κι εγώ στα 15 μου νευρίαζα με τους παλιομαλάκες της τρίτης λυκείου και άνω εξωσχολικούς που έτρωγαν τα ΜΟΥΝΑΚΙΑ μας αλλά πλέον 5 χρόνια μετά συνειδητοποιώ ότι δεν υπάρχει καλύτερο πράγμα σ’αυτή τη φάση της ζωής μου από 16χρονα μωρά.

εδιτ: άσχετα αν δεν χώνομαι ποτέ.

Εγω παντως στα 22 μου τα χα για 6 μήνες με μια 17χρονη και ήταν καλααααα.

κατω απο 15…
θελουν αποσπασμα!!

Τελοc

Αυτή η εξίσωση όμως ποιές ηλικίες αφορά? Γιατί ο άλλος θα μπορούσε να ναι 35 ξέρω γω και αυτή 20…

Aνισωση ειναι. Ουσιαστικα σου δειχνει αν μια σχεση ειναι κοινωνικα αποδεκτη στις δυτικες κοινωνιες.

Πρεπει η ηλικια του μικροτερου της σχεσης να ειναι >= με την ηλικια του μεγαλυτερου της σχεσης / 2 + 7

Αν καποιος δλδ που ειναι 27 χαρχαλευει καποια που ειναι 17 τοτε εχουμε:

27/2 + 7 = 20,5

To 20,5 ειναι μεγαλυτερο απο το 17 αρα δεν ειναι αποδεκτο το χαρχαλεμα:p

Αυτό για να είμαι ειλικρινής δεν το ήξερα. Τα 15 μου φαίνονται λίγα πάντως, ακόμα και με τα σημερινά δεδομένα. 17-18 θα’ταν το σωστότερο όριο, για μένα … Ακόμα και τα περισσότερα άτομα 17-18 ετών πλέον είναι ακόμα πολύυυ ανώριμα, κι ας λένε πολλοί ότι “οι σημερινοί νέοι ωριμάζουν πιο γρήγορα” κλπ. κλπ. Σε σχέση με παλιότερα μπορεί να’ναι πιο ώριμοι, δε λέω, αλλά και πάλι είναι μακριά από αυτό που πιστεύω ότι έχουμε στο μυαλό μας όλοι σαν “ωριμότητα”, ειδικά για τόσο λεπτά ζητήματα. Πολύ σπάνια θα κοντραριστούν σοβαρά η λογική με το συναίσθημα στις αποφάσεις που παίρνουν σχετικά με τα θέματα “σχέση” και “σεχ” (καλά σ’αυτά συνήθως καλό είναι να υπερισχύει το συναίσθημα αλλά εδώ μιλάμε για κάτι άλλο…).

@ giannis: Αχαχαχαχ, οκ. :stuck_out_tongue:

Δε τα κατείχα ποτέ τα μαθηματικά. :stuck_out_tongue:

χαχαχαχα… Respect για τις λέξεις “χαρχαλεύει” και “χαρχάλεμα”…:D:lol:

Giannis, αν αυτή εχει πατήσει τα 18 επιτρέπεται το χαρχάλεμα? :stuck_out_tongue:

Αντικατάσταση FAIL

Τον πιάσαμε τον Ellanor… θα φωνάξω το “Ηθών” :stuck_out_tongue: