Μεταναστεύοντας

από μουνιά λέγε τι παίζει, τι μας νοιάζουν τα άλλα

Κάτσε εσύ, κατευθείαν. Άσ’ τον να μας τα πει όλα. :stuck_out_tongue:

Αυριο θα κατευω στη πολη και θα εχω καλυτερο δειγμα…κατι μελαχρινες με μπλε ματια και λευκη επιδερμιδα μου ανοιξαν την ορεξη παντως…ωραια φαση! 8)

Μελαχρινές με λευκή επιδερμίδα βρίσκεις κι εδώ, τα άλλα να μας πεις. Για το πανεπιστήμιο, τη διαμονή, τις τιμές, αυτά τα καθημερινά τέλος πάντων… Βασικό πολύ: και η επικοινωνία. :stuck_out_tongue:

Αν αναγκαζόμουν να μεταναστεύσω (και λέω αναγκαζόμουν καθαρά λόγο οικογένειας, γιατί αυτό το κράτος και την πλειοψηφία των πολιτών του, το έχω βαρεθεί -χρησιμοποιώ την πιό ήπια έκφραση), θα προτιμούσα σίγουρα Δανία, Σουηδία ή Νορβηγία.
Επειδή είχα την τύχη να περάσω ένα μικρό διάστημα από τις παραπάνω χώρες, η ποιότητα ζωής και οι παροχές των κρατών στους πολίτες είναι εξωπραγματικές.
Οι μισθοί είναι εξαιρετικοί και το μόνο αποτρεπτικό (για το ξεκίνημα) είναι το κόστος ζωής (ειδικά στη Νορβηγία), το οποίο με δεδομένα Ελλάδας είναι απλησίαστο.

Άλλο κόστος ζωής, άλλοι μισθοί όμως… Εμένα μου τη σπάει η νοοτροπία μερικών εδώ ότι εμείς είμαστε οι πρώτοι, εμείς είμαστε οι καλύτεροι, εμείς περνάμε καλά… ειδικά αυτό το τελευταίο όταν μου το λένε μου έρχεται να τους πετάξω στο κεφάλι ό,τι βρω μπροστά μου… έχω τρέξει και σε κρατικά νοσοκομεία και σε υπηρεσίες από πολύ μικρή ηλικία και έχω αντίθετη γνώμη για όλα αυτά!

Προφανώς, γι’ αυτό έγραψα άλλωστε πως το κόστος ζωής επηρρεάζει στο ξεκίνημα.

Αν πας να βρείς σπίτι στο Όσλο πχ πρέπει να έχεις υπόψιν πως ο κατώτατος μισθός είναι 14 ευρώ/ώρα μικτά (σα να λέμε 2500 ευρώ/μήνα -κατώτατος πάντα, αν έχεις πτυχίο κλπ οι μισθοί ανεβαίνουν κατά πολύ) με φορολογία 20% και πως ο άνεργος παίρνει το 85% του τελευταίου μισθού του επί σχεδόν 2 χρόνια, τότε για δεδομένα Νορβηγίας ένα ενοίκιο της τάξης των 1000 ευρώ για ένα διαμέρισμα είναι φυσιολογικό.

Γενικά η Νορβηγία είναι ακριβή χώρα, αλλά όχι μονομερώς. Ακριβή είναι και όταν σε πληρώνουν και όταν πληρώνεις!
Η Δανία και η Σουηδία (σε επίπεδο τιμών γιατί έμεινα ελάχιστες μέρες και δεν έμαθα για μισθούς κλπ) ήταν ένα 20-30% πιό ακριβές από την Ελλάδα.
Φυσικά σε επίπεδο παροχών και εξυπηρέτησης των πολιτών τους δεν υπάρχει κανένα νόημα να συγκρίνεις το οτιδήποτε.

Καλά, τέτοιους μισθούς εδώ ούτε στα όνειρά μας δε θα δούμε…

Και στην τελική, δεν είμαι στην χειρότερη οικονομική κατάσταση, ούτε σε καλή είμαι όμως… αυτό που με εκνευρίζει ωστόσο δεν είναι μόνο η αβεβαιότητα για το που και πως θα είμαστε αύριο, αλλά και η συμπεριφορά τους απέναντι σε όλους μας. Προσωπικά (επειδή προφανώς δε θεωρώ ότι είμαι η μόνη που αντιμετωπίζει προβλήματα), η αδιαφορία και η αγένεια με εκνευρίζουν αφάνταστα, δε θα μιλήσω καν για εξυπηρέτηση και πρόνοια, τα είπες όλα εσύ. Αυτές οι λέξεις δεν υπήρχαν πριν την κρίση, τώρα θα υπάρξουν; Τίποτα, όλα στα παλιά τους τα παπούτσια, για να μην πω πουθενά αλλού…

Ε, γιατί δεν μεταναστεύεις?

Δεν ξέρω αν ρωτάς σοβαρά ή όχι…

Αλλά σ’ αυτό που λες… Δεν είναι απλή υπόθεση να μεταναστεύσεις. Και βέβαια θα το ήθελα, αλλά προτεραιότητα έχει η σχολή μου(να την τελειώσω). Κι έπειτα δεν ξεκινάς μια μέρα να πας σε μια ξένη χώρα. Πέρα από αυτό, υπάρχουν κι άλλα που πρέπει να εξετάσω παραπάνω πριν πάρω την απόφαση να φύγω…

Εχω 4,5 μηνες Γερμανια .Πηρα την απόφαση να φυγω κατευθείαν εξω για σπουδές.Δεν μπορώ να πω οτι το μετάνιωσα αλλα ουτε κι οτι χερομαι για την επιλογή.Απο την μια η ζωη εδω ειναι εύκολη μπαίνεις γρηγορα στο πρόγραμμα κι όλα κυλάνε αλλα δεν ξέρω …:-s
Σε καμία περίπτωση πάντως δεν φεύγεις έτσι απο την μια μερα στην αλλη εδώ θα συμφωνήσω

^ Για σπουδές όχι.
Για δουλειά ναι.

Πόσους ξέρω που τους έπεσε δουλειά στα χέρια είτε μετά από αίτηση είτε μέσα από προφίλ σε χώρο κοινωνικής δικτύωσης και την έκαμαν σε χρόνο dt (within a week κι ετσ). Με οικογένειες κι απ’όλα. Όχι απαραίτητα σε χώρες της επιλογής τους.

Αυτή είναι η έννοια της οικονομικής μετανάστευσης, αν έχεις χρόνο να το προετοιμάσεις κατ’επιλογήν ή αν είσαι φοιτητής δεν έχει “πλάκα”

Δεν λεω πολλα γιατι θα ρθειτε ολοι πανω… :stuck_out_tongue: ειδικα με το δημοσιο εχω μεινει απλα μαλακας…σε φαση τσιμπα με ξερωγω. Τραπεζα, ηλεκτρονικο κουμπι, σηκωνεται η υπαλληλος και με εξυπηρετει κατευθειαν… δεν παει να εισαι και απο την ουγκαντα, 2-3 πραγματα γραφειοκρατικα χρειαζεσαι για νεα ζωη…οχι χιλιαπενηντα…ετσι και παρεις το περμιτ απολαμβανεις απευθειας ολα τα δικαιωματα που εχουν οι ντοπιοι…οικονομικες καρτες για τα.παντα μεσα στη πολη (συγκοινωνια, διαφορος χωρους, αξιοθεατα κλπ). Ειδικα στη συγκοινωνια που ειχα περισσοτερη επαφη ειδα εξωπραγματικα πραγματα, διευκολυνσεις για να γυρισεις ολα τα μερη της Δανιας…αψογη εξυπηρετηση και στο πανεπιστημιο σημερα, ολα ξεχωριστα, οργσνωμενα, δεν εχω δει ουρα πουθενα! Μετρο, τρενα , λεωφορεια , ολα ηλεκτρονικα και στην ωρα τους. Μεχρι κσι εφαρμογη στο κινητο ειναι τα tickets…οτι βολευει το καθενα…γενικα δεν τη παλευουν με την εξυπηρετηση ολων των πολιτων, ειναι ο νουμερο ενα λογος της εθνικης τους περηφανειας…ανεργοι μεταναστες που εχουν συμπληρωσει καποιο χρονο στη χωρα παιρνουν ιδιαιτερως ευσεβες επιδομα, σε φαση δλδ να μπορουν να ζησουν ανετα στη χωρα. Αυτα απο μια επαφη. Μενει να βρω μια. Part-time δουλεια να στηριξω τις σπουδες και ειμαι απλα απολυτως κομπλε. Οι παντες μιλανε αγγλικα, δεν εχουν κανενα κολυμα με τη γλωσσα τους. Γενικα ιδιαιτερως ανακουφιστικο οτι βιωσα τις τελευταιες μερες. Αυτη η απροσδιοριστη γαμ_μενη ναυτια που τελευταια παντα εβρισκε τροπο να φωλιαζει στο στομαχι μου, απεχει, δεν ταξιδεψε μαζι μου…οι φοιτητες καντε οτι καταλαβαναιτε και αναλογα με τις δυνατοτητες του ο καυενας…αλλα ψαχτειτε και μην επαναπαυεστε με ρισκα που δεν υπαρχουν. Σκεφτειτε μακροπροθεσμα. Προσωπικα εγω μετα απο 9 μηνες στη μαυρη αγαουλα της Λημνου κανω παντου…και ολοι οσοι εχουμε φαει παρομοια αγγουρια δεν εχουμε να φοβηθουμε τιποτα απλα…ισα ισα, το πιστευω, ειμαστε και μαγγιτες και κανουμε τη διαφορα εηω…

Α, ωραία. Θα μας ξεναγήσεις κιόλας. :smiley:

Ελατε να κανουμε κοινοτητα…δεν εχω βρει αλλο Ελληνα, πρεπει να ειναι καμια 150ρα στο βορειο τμημα της χωρας…:!:

Ω, μια χαρά!

Πάντως αυτό με την κοινότητα, μου είχε περάσει και μένα απ’ το μυαλό, αν έβγαινα έξω.
Μπορεί να ακουστώ κάπως, αλλά δε με ενδιαφέρει και πολύ να γνωρίσω Έλληνες, αν τύχει καλώς, αλλά αν δεν τύχει ε δε θα το επιδιώξω κιόλας… Θέλω να πω, ότι με τον άλλον δε θα με “δέσει” η κοινή καταγωγή…

Και κατά βάθος είμαι κακιά που το λέω, αλλά δε θέλω και να γνωρίσω, εντάξει δε μιλάω για όλους αναφέρομαι στις κοινότητες που είπε ο elmarad, γιατί όταν εδώ τους χρειαζόμουνα που ήσαν; Η ευγένεια(άλλο ανέκδοτο κι από κει); Γι αυτό έχω κακιώσει λίγο… Χωρίς παρεξήγηση κιόλας. Δε μιλάω για μεμονωμένα άτομα, αλλά για κοινότητες, χορούς, συλλόγους και άλλα τέτοια… τίποτα δε με συγκινεί απ’ όλ’ αυτά.

Εννοω οχι τοσο τραντισιοναλ, περισσοτερο φοιτητικη…καταλαβαινω αυτο που γραφεις, αλλα εχω την αισθηση οτι εξω μπορει να ειναι διαφορετικη…

[SPOILER]
Τεσπα αμα το σκεφτεσαι να ανεβεις πες μου, κανει και κρυο εδω πανω, μια χαρα θα βολευτουμε! :p[/SPOILER]

:lol::lol::lol::lol:

Καλά, αν ανέβω, θα σου πω… :lol:

[SPOILER]\:D/:p[/SPOILER]

Νομίζω ότι με έκανες να ζηλέψω με τα τελευταία ποστ σου.
Έχω κάνει αίτηση για μεταπτυχιακό στη Δανία αλλά ακόμη να μου απαντήσουν. Δεν την είχα σκεφτεί παλιότερα και ψαχνόμουν στις πιο στάνταρ χώρες. Επειδή τελικά τα πράγματα δεν “βόλεψαν” αποφάσισα να ψάξω και εκεί. Βρήκα ακριβώς το μεταπτυχιακό που θέλω. Δυστυχώς δεν είμαι αισιόδοξη.
Μου άρεσε σαν χώρα, τρόπος ζωής (ότι διάβασα) και πιστεύω θα μου ταίριαζε. Μακάρι να με δεχτούν και να ανέβω!

Σάηλεντ η ελλάδα δεν σε καταλαβαίνει, σε βλέπω καρφί για έξω, γουαδελούπη ίσως.