Μεταναστεύοντας

προχτές θα έλεγα εγώ…! :smiley:

Μη νομίζεις, κι εδώ έχει ανέβει το κόστος ενοικίασης 10-20% ανάλογα την περιοχή μέσα σε 2-3 χρόνια, αρκετά δυσανάλογα με τις (μη) αυξήσεις των μισθών, που ας πούμε ότι για φυσιολογική δουλειά γραφείου ξεκινάνε από 1.000-1.200 ευρώ καθαρά. Αν και το τι είναι φυσιολογική δουλειά στο Βερολίνο είναι αρκετά συζητήσιμο.

Βέβαια μπορεί κάποτε με 250 ευρώ να έβρισκες ικανοποιητικό δωμάτιο σε σπίτι με συγκατοίκους -όλοι οι λογαριασμοί και το ίντερνετ μέσα, και ανάλογα τη διαχείριση νερού, γκαζιού, θέρμανσης έρχεται ένα εκκαθαριστικό στο τέλος του χρόνου-, ενώ τώρα βρίσκεις με 300+, αλλά και πάλι αυτές οι τιμές είναι εξωτικές για κάτι Αγγλογαλλίες.

Εγω που δινω 160 all inclusive πρεπει ναμαι περιπτωση μαλλον…

Εσύ είσαι περίπτωση γενικότερα.

οσοι εχουν αναλογη εμπειρια
μπορουν να μας ενημερωσουν
τι παιζει με τα ωραρια εργασιας?

εχω την εντυπωση οτι δουλειες βασει πτυχιου με καλο μισθο
εχουν υπερωριες χωρις πληρωμη

Ολλανδια σχεδον σε ολες τις αγγελιες για δουλεια που εχω δει, ειδικα απο μεγαλες εταιρειες, γραφουν καπου στα επιθυμητα χαρακτηριστικα “No 9 to 5 mentality”. Επομενως σε προιδεαζουν οτι αμα περιμενεις να δουλευεις το 8ωρο σου και να φευγεις, αλλαξε πλευρο και ξανακοιμησου.

Δεν μπορω να σου πω για υπερωριες με ή χωρις πληρωμη παντως, αυτο λογικα παει ανα εταιρεια.

βασικα πιστευω οτι ισχυει παγκοσμιως
ποιος εργοδοτης θα σου δινει 30000
για να την κοπανας μολις το ρολοι δειξει 5?

αυτο βεβαια δεν ισχυει
για τις unskilled χαμηλομισθες θεσεις,
οπου εκει βλεπεις να πληρωνονται κανονικα οι υπερωριες
ή για τις πιο “χειρονακτικες” skilled δουλειες (τυπου τεχνιτης)

O συγκάτοικος που ξεκινά πρακτική στην TOTAL την πετρελαϊκή στο Aberdeen, μου είπε για αυστηρό 8ωρο (9-5) με μία ώρα διάλειμμα για φαγητό στις 13.00.
Δύο άλλοι φίλοι που δουλεύουν στο R&D των ΙΒΜ και Xinlix αντίστοιχα, δεν έχουν στάνταρ ώρα που πάνε στο γραφείο, συνήθως 9.30 με 10.30 και φεύγουν κατά τις 6-6.30, έχοντας και την πολυτέλεια πολλές φορές να αράξουν σπίτι να δουλέψουν. Και σε γενικές γραμμές απ’οτι κατάλαβα, άμα τηρούν τα deadlines και είναι παραγωγικοί, δεν τους πρήζουν τα παπάρια ούτε με ωράρια ουτε με τπτ.
Ανάλογα τις εταιρείες, τον κλάδο, την θέση κλπ…

To ζήτημα με τα ωράρια δεν είναι στάνταρ ούτε ανά χώρα ούτε ανά κλάδο ούτε ανά εταιρεία.

Παρολαυτά, μέσω διαφόρων συζητήσεων, η (αρκετά διευρυμένη στην Ελλάδα) λογική του τύπου “λιώστε τον υπάλληλο μέχρι να πεθάνει” αποφεύγεται στο εξωτερικό γιατί τα συνεχή 10-12ωρα καταλήγουν να τον κάνουν πολύ πιο επιρρεπή στα λάθη και εν τέλει αντιπαραγωγικό και εχθρικό προς το αντικείμενό του.

Η φράση “No 9-5 mentality” υποθέτω ότι έχει περισσότερο να κάνει ακριβώς με τη νοοτροπία απλής διεκπεραίωσης των καθηκόντων παρά με το ωράριο καθαυτό.

και παλι εξαρταται

ειναι αναλογα τη δουλεια

πχ ενας μηχανικος/project manager
οπου παρακολουθει 2 εργα ας πουμε
και μεσα σε μια μερα εχει να παει
πχ σε 2 εργοταξια και μετα στο γραφειο
αναγκαστικα θα δουλεψει παραπανω απο 8αωρο
καθως θα εχει περασει τη μιση του μερα στο αμαξι

απο την αλλη
αγγλια που διαβαζα μια ερευνα
εχουν καταγραφει παρα πολλες απληρωτες υπερωριες
πχ διαβαζα για μια προκειμενη απολυση στο δημοσιο
και οι υπαλληλοι καθονταν υπερωριες για να ολοκληρωνουν τις υποχρεωσεις τους
και να φαινονται οτι κανουν καλα τη δουλεια τους, μπας και γλυτωσουν τη θεση τους!!!

Kάπως έτσι είναι και με βάση τις δικές μου εμπειρίες. Γενικά έχω παρατηρήσει πως η Ελληνική νοοτροπία “το ξενυχτάμε για να φαινόμαστε δουλευταράδες και ας κωλοβαράμε στην πραγματικότητα” παίζει στις μεσογειακές χώρες (Ιταλία, σε πολλές περιπτώσεις Γαλλία και Ισπανία -αν και αυτοί κάνουν δίωρο lunch break που πάνε και σπίτια τους αν μένουν κοντά!) και συνήθως ξεκινάει από μανατζαραίους που είναι τραγικοί στην οργάνωση του χρόνου.
Από Ολλανδούς ειδικά, είμαι σχεδόν βέβαιος πως το “No 9-5 mentality” είναι όπως το ερμηνεύεις. Γενικά οι Ολλανδοί είναι αρκετά ευέλικτοι και με θέματα όπως δουλειά από το σπίτι/ευέλικτα ωράρια για νέους γονείς κλπ.
Ένας Ολλανδός συνάδελφος πριν περίπου 10 χρόνια (στην Ολλανδική θυγατρική Αμερικάνικης εταιρείας) είχε εξασφαλίσει να δουλεύει τις Παρασκευές από το σπίτι γιατί δεν είχε που να αφήσει το παιδί του!

Καλά δεν ξέρω πού είναι αυτοί που κωλοβαράνε παρότι ξενυχτάνε. Εμείς στον δικό μου τομέα λιώνουμε πάντως (μαζί με τους πρότζεκτ μάνατζερς -που μόνο μάνατζερς δεν είναι οι κακόμοιροι) και αυτό είναι ζήτημα εργοδοτικής πολιτικής που λέει “παίρνω όσα περισσότερα γίνεται από όσο λιγότερους γίνεται με όσο λιγότερα χρήματα γίνεται”.

Απλά καπιταλιστικά μαθηματικά δηλαδή.

Το “κωλοβαράμε” πήγαινε σε κακή οργάνωση του χρόνου κυρίως και όχι κυριολεκτικά.
Αν έιστε “καμμένοι” στη δουλειά σου, τα όποια κέρδη παραγωγικότητας θα χαθούν γρήγορα
Κατά τα άλλα, άσε τα “καπιταλιστικά μαθηματικά” να τα συζητάμε σε άλλα θρεντς, μην ξεφεύγουμε off topic. :wink:

συμφωνω με αυτο!

αν οχι ολοι
ενα μεγαλο κομματι σκεφτεται ετσι

δεν ξερω αν υπαρχουν αφεντικα
που να σκεφτονται οπως λες mule
κυριως οταν η επιχειρηση τους δεν ειναι πολυ παραγωγικη
οπωτε στο μυαλο του οι 2 επιλογες του ειναι
α)να δωσει και αλλα χρηματα, για παραπανω προσωπικο,εκπαιδευση,καλυτερο εξοπλισμο κλπ
και
β) χωρις να δωσω παραπανω χρηματα, αναγκαζω τον εργαζομενο να δουλευει παραπανω (ε του πουστη, κατι παραπανω θα κερδισω)

Eγώ απλά ανέφερα κάποια πράγματα από εμπειρίες που είχα δουλεύοντας με διάφορους Ευρωπαίους. Προφανώς και στην σημερινή Ελλάδα του 26% ανεργίας και της σχεδόν μηδενικής επαγγελματικής κινητικότητας οι περισσότεροι εργοδότες μπορεί να σκέφονται “ζητάω ό,τι θέλω και όποιου του αρέσει”. Η κουβέντα όμως γινόταν για το τι σημαίνει “no 9 to 5 mentality” εκτός Ελλάδας και ειδικότερα στην Ολλανδία.

α οκ
σιγουρα σε ευρωπη
ισχυουν αλλα πραγματα

εγω μιλουσα για ελλαδα

Και στην Ευρώπη, όταν ο εργαζόμενος δεν λέει [U]“όχι”[/U], ο εργοδότης δεν θα τον εμποδίσει να δουλέψει [U]“αυτοβούλως”[/U] υπερωρίες πάντως. Αυτό είναι ένα θέμα που απασχολεί πολλούς Έλληνες που έχω γνωρίσει και δουλεύουν στο εξωτερικό. Ακριβώς λόγω του άγχους για την κατάσταση στην Ελλάδα, καταλήγουν να δουλεύουν πολύ παραπάνω από τους συναδέλφους τους γιατί δεν θέλουν να ρισκάρουν την θέση τους.

Ίσως κρίνω και εξ ιδίων τα αλλότρια, γιατί προσωπικά πολύ σπάνια λέω “όχι” όταν έρχονται και με ρωτούν αν μπορώ να κάνω κάτι ακόμη και με βρίζω αργότερα. Αυτό το κουσούρι μου έχει μείνει από Ελλάδα όπου το “όχι” δεν υπάρχει ως απάντηση.

Kαι δεν κάνεις άσχημα Κάρβου γιατί κακά τα ψέματα αυτή τη στιγμή ο Έλληνας εργαζόμενος στο εξωτερικό έχει να αποτινάξει από πάνω του και την ρετσινιά του τεμπέλη και αναποτελεσματικού που μας έχουν συλλογικά φορέσει κάποια ΜΜΕ στον γερμανόφωνο κόσμο…
Βέβαια πό την στιγμή που έχεις αποδείξει κάποια πράγματα, αργότερα ή γρηγορότερα θα τα εξαργυρώσεις.

Προς το παρόν, ακόμη σπουδάζω στην Ολλανδία…
Δε θα έλεγα ότι θα μου άρεσε για μόνιμα πάντως! Ειδικά το φαγητό ρε παιδιά… και κάποια θεματάκια με την περίθαλψη (φτού μακρυά από μας) που αντιμετώπισε ένας φίλος είναι πρόβλημα… Σαν χώρα είναι όντως όμορφη και αρκετά “φιλελεύθερη” που λέμε… Και οικονομικά καλά είναι απ’ ότι βλέπω/ ακούω… Για δουλειά, αν ξέρεις ολλανδικά έχεις μεγάλες πιθανότητες… :!:

Ενώ στην Ελλάδα σε περιθάλπτουν μία και καλή! :stuck_out_tongue: