Μεταναστεύοντας

Παντως εμενα με βοηθησαν ατομα απο το πουθενα (που δεν το περιμενα κιολας) ενω αλλοι με διεψευσαν.
Αν κρινω κιολας απο καποια γραφομενα…βρασε ρυζι.

Περιορισμούς στη μετανάστευση από χώρες της ΕΕ βάζει λέει η Ελβετία: http://www.dw.de/swiss-announce-plan-to-limit-eu-immigration/a-16771187

Politics που θέτει πρόβλημα σε πολλούς Έλληνες που ψάχνουν δουλειά εδώ τους τελευταίους μήνες. Νομίζω όμως πως το 2014 άρονται όλοι οι περιορισμοί εκ μέρους της Ελβετίας (το έχει υπογράψει με Ε.Ε.), οπότε πρακτικά το μέτρο θα εφαρμοστεί για …6 μήνες.

Και γιατί πρέπει να μείνουμε έγκλειστοι στην Ευρωπαϊκή 'Ενωση βρε παιδιά;

Εμένα πάντως δεν με εμπνέει.

Εξωτικές εναλλακτικές:

α) Ηνωμένα Αραβικά Εμιράτα

β) Nέα Ζηλανδία

γ) Χονγκ Κονγκ

δ) πείτε άλλη

Ξερεις ποσο δυσκολο ειναι να μεταναστευσεις στην Νεα Ζηλανδια ή στο Χονγκ Κονγκ?
Τουλαχιστον στην Ευρωπη μπορεις και μετακινεισαι χωρις βιζα. Και εχε υποψη πως ο τιτλος του thread δεν ειναι “σπουδαζοντας” οπως καποιοι απο εδω το μεταφραζουν.

^ Για Νέα Ζηλανδία πάντως μία περίοδο παλευόταν να βγάλει κανείς working visa, εάν πληρούσε τα λοιπά αντικειμενικά κριτήρια των προκηρύξεων. Δεν ξέρω τι γίνεται αυτή τη στιγμή. Επιπλέον έβγαιναν για ένα διάστημα αβέρτα προκηρύξεις για δουλειές, τουλάχιστον στον δικό μου ευρύτερο τομέα.
Είναι η μόνη χώρα στην οποία είχα ζηλέψει να πάω την τελευταία διετία (και λόγω της συγκεκριμένης δουλειάς που είχα “βρει”)

Και αυτό παρόλο που ο maniacdancer αποπειράθηκε πιστεύω να δουλέψει τα πλήθη.

ΤΟ ΕΙΔΑ Κ ΕΦΡΙΞΑ. ΣΕ ΠΑΩ ΡΕ ΦΡΗΚΟΥΛΑ ΑΛΛΑ ΤΙ ΚΑΘΕΣΑΙ Κ ΑΣΧΟΛΗΣΑΙ .ΠΕΡΙΜΕΝΕΙς ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΛΑΝΑΘΡΕΜΕΝΑ; ΠΑΡΑΤΑ ΤΑ ΚΙΑ ΚΟΙΤΑ ΤΗΝ ΠΑΡΤΗ ΣΟΥ. ΑΣΤΑ ΤΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΝΑ ΧΑΙΡΟΝΤΑΙ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΤΩΝ ΔΙΚΩΝ ΤΟΥΣ. ΑΥΤΑ ΦΤΑΙΝΕ; ΕΤΣΙ ΤΑ ΜΕΓΑΛΩΣΑΝ. ΣΙΧΤΙΡΙΑΖΩΜΑΙ. ΣΟΡΥ ΓΙΑ ΤΑ ΓΡΑΜΜΑΤΑ ΕΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΤΟ ΠΣ

Σε ευχαριστω που με πας Μαιρουλα και ελπιζω νασαι καλα.
Κοιτα…δεν υπονοησα πως η τυπισα στο Δουβλινο η καποιος αλλος ειναι καλοαναθρεμμενος.
Αυτα που γραφω ειναι σαφη. Θα σου δωσω ενα παραδειγμα.
Πχ οταν στην Ελλαδα εχεις κανονικο σπιτι, εξοχικο και τελος παντων κληρονομια που θα σου μεινει και δεν προκειται να πεινασεις, ποιος ο λογος να φυγεις? Θα μου πεις παντα υπαρχουν λογοι. Πχ καριερας.
Ο τιτλος του thread ειναι [I]μεταναστευοντας[/I]. Μηπως σε παρενθεση θα πρεπει να γραφτει “λογω αναγκης” ή να αλλαχτει σε “σπουδαζοντας στο εξωτερικο”?
Anyway θα επαναλαβω κατι που -οχι τυχαιως- ειπα και πριν: [I]με βοηθησαν ατομα απο το πουθενα (που δεν το περιμενα κιολας) ενω αλλοι…[/I]
Κατα τα αλλα, οπως γραφει και ενας τυπας εδω μεσα, εγω ειμαι περιπτωση γενικοτερα. Πιθανον.

Λοιπόν εγώ σπουδάζω Τορίνο και φέτος τελειώνω τις σπουδές μου.
Επειδή έχω σκεφτεί να έρθω ένα χρόνο Ελλάδα για να δουλέψω ή και να κάνω πρακτική κάπου μέχρυ να ξαναφύγω του παραχρόνου για Μάστερ και επειδή όμως είμαι μόνιμος κάτοικος εξωτερικού (Ιταλίας), θα ήθελα κάποιον απο εσάς να με διαφωτίσει τι παίζει με τον τομέα ασφάλισης στην Ελλάδα.
Συγκεκριμένα μπορώ να είμαι ασφαλισμένος στην Ελλάδα παρόλο που είμαι κάτοικος εξωτερικού (επειδή έχω κάρτα υγείας της Ε.Ε. ξέρω ότι στάνταρ έχω πρώτες βοήθειες παρόλ αυτά θα ήθελα κατά πόσο είναι πιθανή η ασφάλιση μου στη μαμά πατρίδα).

Επίσης τι παίζει με το ΤΕΕ; Γνωρίζετε αν μπορώ να γραφτώ με Bsc στο ΤΕΕ;

με τις φορολογικες δηλωσεις τι γινεται?
αμα εισαι εξωτερικο, πρεπει να κανεις?

Απ’ όσο ξέρω όχι αλλά έχει να κάνει και με το αν έχεις περιουσιακά στοιχεία στην Ελλάδα…

Επίσης, αν είχες εισοδήματα το 2012 στην Ελλάδα, γιατί να μην κάνεις;

δεν εχω εισοδημα
εχω μονο ενα αμαξι στο ονομα μου
αρα λογικα πρεπει να κανω
γιατι συμφωνα με τα υπαρχουσα κριτηρια
εχω τεκμηριο διαβιωσης 3000 και το τεκμηριο του αμαξιου που ειναι οσο ειναι
αρα πρεπει να παρουσιασω και αποδειξεις? σωστα?

επισης
στη διευθυνση τι βαζω?
συνεχιζω να βαζω την παλια μου στην ελλαδα
ή
κανω κατι αλλο?

Πρέπει να κάνεις αν είχες εισόδημα το 2012. Επειδή λογικά θα κάνω για μερικούς μήνες δουλειά, γιατί έχω και εγώ στα σχέδια μου να μεταναστεύσω από Σεπτέμβρη.

Μιλάς για το 2013, του χρόνου εσύ αν με το καλό έχεις μεταναστεύσει, θα πρέπει να κάνεις δήλωση στην Ελλάδα.

Mε τον τελευταίο φορολογικό νόμο θα πρέπει να κάνεις δήλωση -έστω και μηδενική- αν έχεις κλείσει τα 18.
Είναι ξεκάθαρο πως πλέον στο όνομα του κυνηγιού μαγισσών που λέγεται “πάταξη της φοροδιαφυγής” δεν τηρούνται καν τα προσχήματα και οι φορολογικές αρχές απαιτούν το φακέλωμα των πάντων, ακόμα και αυτών που δεν έχουν εισοδήματα και μέχρι να αποκτήσουν δεν θα έπρεπε να έχουν καμία δουλειά με αυτές!
Δεν αμφισβητώ το μέγεθος της φοροδιαφυγής στην Ελλάδα όπου ακόμα και σήμερα πάρχουν άνθρωποι 30 και 40 χρονών που δεν κάνουν δήλωση, απλά οφείλω να επισημάνω πως για άλλη μία φορά η κυβέρνηση μας επιλέγει να στραφεί ενάντια στις προσωπικές ελευθερίες για να μπορεί να βάζει πιό εύκολα χέρι στις ιδιωτικές περιουσίες.
Περαστικά μας.

Ας έβαζε τουλάχιστον χέρι σε καμιά σοβαρή περιουσία γιατί εκεί που βάζει θα βγει το χέρι με ένα ευρώ.

Εγω που δεν εχω τιποτα (μηδεν εισοδημα, μηδεν σπιτια, μηδεν σε ολα γενικως) κανω μηδενικη καθε χρονο και ας βρισκομαι στο εξωτερικο απο περυσι. Περυσι εβαλα καποια διευθυνση Ελλαδας οπως θα κανω και φετος, παρολο που δεν εχω διευθυνση αφου δεν υπαρχουν ουτε γονεις κλπ δηλαδη ειμαι αστεγος ουσιαστικα (και παρολα αυτα κανω δηλωση!) αλλά εσυ δεν εχεις τετοια προβληματα οπότε οπως λεει και ο Mule κανεις αναγκαστικως δηλωση με διευθυνση αυτη που εχεις στην Ελλαδα.

Αυτό ισχύει από φέτος. Πρέπει να κάνεις δήλωση ανεξάρτητα αν έχεις εισόδημα, ακίνητα, αμάξι κλπ. Μέχρι πέρυσι όσοι δεν είχαν τίποτα απλά δεν έκαναν. Όχι ότι θα τις κοιτάξει και κανένας βέβαια.

Όχι μόνο θα τις κοιτάξει, αλλά παίζει να πληρώσει κιόλας κάποιος που δεν έχει τίποτα, ούτε περιουσία, ούτε εισόδημα :lol:.