Μεταναστεύοντας

Χαχαχα, τουλάχιστον, είσαι σε καλό δρόμο…βρήκες την πόλη!!!:lol: Ναι ρε συ, καλά θα ήταν…

Είκοσι Έλληνες μεταναστεύουν την εβδομάδα στη Γερμανία

Ειδικό αφιέρωμα με τίτλο «Κρίση και μετανάστευση»

Στο φαινόμενο της νέας ελληνικής μετανάστευσης στη Γερμανία εστιάζει το αφιέρωμα του περιοδικού «Μετανάστευση, ενσωμάτωση, διαφορετικότητα», του πολιτικού Ιδρύματος των Πρασίνων «Χάινριχ Μπελ», σύμφωνα με εκτιμήσεις του οποίου, εβδομαδιαίως φθάνουν στο Βερολίνο, κατά μέσο όρο, 15-20 νέοι και νέες από την Ελλάδα.

Υπεύθυνη της συγκεκριμένης έκδοσης του περιοδικού, όπως αναφέρεται σε άρθρο της Ντόιτσε Βέλε, είναι η κοινωνιολόγος του Πανεπιστημίου Χούμπολντ του Βερολίνου Ηλέκτρα Πασχάλη, η οποία αν και βρίσκεται μόλις έξι χρόνια στη γερμανική πρωτεύουσα, γνωρίζει από πρώτο χέρι τι σημαίνει νέα ελληνική μετανάστευση.

Στο ειδικό αφιέρωμα του γερμανικού περιοδικού, με τίτλο «Κρίση και μετανάστευση. Η νέα ελληνική μετανάστευση στη Γερμανία», φιλοξενούνται, επίσης, κείμενα της Έλενας Μαρδά, η οποία εργάστηκε για πολλά χρόνια στην Κομισιόν, της Πηγής Μουρμούρη, υπεύθυνης του Ελληνικού Κέντρου «Το Σπίτι», στο Νόικελν του Βερολίνου, της Ανδρομάχης Γρηγοροπούλου, δασκάλας σε διάφορα ελληνικά σχολεία, του Κωνσταντίνου Κουβέλη, πρόεδρου του Πολιτιστικού Συλλόγου «Εξάντας» στο Βερολίνο, του σκηνοθέτη Αλέξανδρου Ευκλείδη και της ιστορικού Τέχνης Περσεφόνης Μύρτσου.

«Η έκθεση αυτή προήλθε ως αντίδραση στη μονομερή και αρνητική ειδησεογραφία που επικρατεί και στα ελληνικά και στα γερμανικά μίντια. Όλα αυτά που ακούγονται για τους ‘τεμπέληδες’ Έλληνες, που δεν θέλουν να δουλέψουν και έρχονται στη Γερμανία. Γενικά, για όλα τα αρνητικά που ακούγονταν για ένα φαινόμενο, το οποίο είναι πολύ πρόσφατο και βρίσκεται ακόμα σε εξέλιξη» επισημαίνει η 29χρονη κοινωνιολόγος Ηλέκτρα Πασχάλη, σημειώνοντας ότι για όλους αυτούς τους λόγους, τελικά συμπεράσματα δεν μπορούν να εξαχθούν.

Ομοιότητες και διαφορές με τους παλιότερους

Στην έκθεση επιχειρήθηκε, κατ’ αρχήν, μία σύγκριση με την ελληνική μετανάστευση στις αρχές της δεκαετίας του '60. Το βασικό κοινό στοιχείο είναι η αναζήτηση δουλειάς στη Γερμανία, όμως οι άνθρωποι που πήγαν τις δεκαετίες του '60 και του '70 διέθεταν χαμηλό μορφωτικό επίπεδο και προέρχονταν από φτωχές περιοχές της Ελλάδας.

«Οι νέοι Έλληνες, που έρχονται τώρα εδώ, διαθέτουν πολύ υψηλό μορφωτικό επίπεδο και υψηλή εξειδίκευση. Τότε ήταν συνήθως άνδρες που είχαν ήδη εξασφαλίσει εργασία, μέσω ενός συμβολαίου και ήθελαν να έρθουν για περιορισμένο χρονικό διάστημα. Σήμερα, οι νέοι ψάχνουν μόνοι τους για δουλειά, και όχι οργανωμένα όπως παλαιότερα» αναφέρεται στο αφιέρωμα.

Ωστόσο, πολλοί από τους νέους που πηγαίνουν σήμερα στη Γερμανία δεν μιλούν τη γλώσσα κι αυτό είναι μία ακόμα ομοιότητα με τη γενιά των Ελλήνων μεταναστών του ΄60. Οι νέοι Έλληνες μετανάστες, πάντως, δεν σκέφτονται να γυρίσουν γρήγορα στην πατρίδα, όπως οι παλαιότεροι.

Μία μεγάλη διαφορά είναι, επίσης, ότι ενώ οι παλαιότεροι έψαχναν να ενταχθούν σε κάποιον σύλλογο, σε μια Ελληνική Κοινότητα, οι νέοι που πηγαίνουν στη Γερμανία είναι αρκετά απομονωμένοι. Έχουν, ίσως, κάποιους φίλους ή γνωστούς εκεί, αλλά κυρίως πορεύονται μόνοι τους. Και οι τόποι «συνάντησής» τους είναι κυρίως το ίντερνετ και τα μέσα κοινωνικής δικτύωσης.

Για την έρευνα, που δημοσιοποιήθηκε μόλις τον περασμένο Ιούλιο, δεν υπάρχουν ακόμα κάποιες αντιδράσεις από γερμανικούς ή ελληνικούς φορείς και όπως αναφέρει η Ντόιτσε Βέλε, θα παρουσιαστεί προσεχώς σε ημερίδα του παραρτήματος του ιδρύματος «Χάινριχ Μπελ», στη Θεσσαλονίκη.

ψάχνοντας άλλα, βρήκα αυτό που μπορεί να βοηθήσει όλα τα παιδιά που είναι έξω

http://www.expatforum.com/

Eσωτερικη μετανάστευση και τα μυαλά στο πατητίρι

Τις καλησπέρες μου στο φόρουμ από το βροχερό μαντσεστερ. Σήμερα έληξε και επίσημα η σύμβαση μου στο Παρίσι και για τα επόμενα τρία χρόνια θα σας ποστάρω από εδώ. Ελπίζω μετά το πέρας αυτών των τριών ετών να γυρίσω Ελλάδα… λέμε τώρα. Μέχρι τότε

Dance dance dance to the radio

Σε ζηλεύωωωωωωωω :frowning:

παναγιωτη τι λεει το μαντσεστερ?
εχεις παει λονδινο για να μπορεις να κανεις συγκριση?

αμα δεις τον morissey δως του χαιρετισματα…:lol::lol:

σιγκναλ, δεν έχω πάει λονδινο. Και στο Μαντσεστερ μόλις ήρθα πριν δυο μερές οπότε δεν το εχω περπατήσει ακόμα, αν και είχα έρθει προ λίγων μηνών ξανά για την συνέντευξη και τέτοια. Δεν είναι καθόλου τουριστικό μέρος, τέρμα βιομηχανική πόλη και γενικά καταλαβαίνεις γιατί αυτό το μέρος γέννησε τους Joy Division! Τα προάστια πάντως είναι αρκετά όμορφα. Περισσότερα εν καιρώ!

λοιπόν έχω επισκεφτεί δυο φορές την Νυρεμβέργη για διακοπές. Συγγενείς μου εκεί έχουν δικα τους μαγαζιά εδώ και 10 χρόνια,ταβερνομπυραριες (συγκεκριμένα θείος και κουμπάρος) και τώρα ετοιμάζομαι και εγώ να φύγω για σπουδές Νομικής στην Νυρεμβέργη …:slight_smile:

Mετα απο 6 μηνες on/off Ελλαδα / Λονδινο , αυριο πεταω για τα ξενα με πιο μονιμες διαθεσεις… Ειδομεν ! Μει δε φορσ μπι γουιδ μι. Να κανουμε κανα γκρουπακι οι Λονδρεζοι να πηγαινουμε σε κανα λαιβ.

ρε λονδρέζοι, απορία

ειναι τα νοικια τοσο ακριβα? ποσα λεφτα πρεπει να βγαζεις για να μενεις μονος σου, πχ σε ενα σπιτι 60 τμ ? αξιζει δλδ το λονδινο αν δεν παιζεις μπαλα στην Αρσεναλ ?

Holy fuck!!

μάλλον θα σε ενοχλήσω κάποια στιγμή

*ευχαριστώ που απάντησες!

Oλα πανε με βαση τη περιοχη και τη ζωνη, μετα αν ειναι απλα ενα δωματιο σε ενα μεγαλο σπιτι που μοιραζεσαι κουζινα/τουαλετα, και τελος εαν ειναι μεσα οι λογαριασμοι.
Ενα γενικο price range θα ελεγα ειναι 400-600 pounds το μηνα για κατι αξιοπρεπες ( εννοειτε μικρο, τα flat ειναι στο 1000ρικο) . Το νοικι σε συνδυασμο με τη μεταφορα αποτελουν τα βασικα εξοδα στο Λονδινο. Με 1,500 (τα οποια δεν ειναι και τοοσο δυσκολα να τα πιασεις) βγαζεις το μηνα.

χεχε νοου προμπλεμ!
(πληροφοριακά 21 πετάω απο εκει κε μετά ενοχλα ελεύθερα :p)

α φεύγεις και νωρίς. 5 του άλλου φεύγει η κοπέλα μου.
ελπιζω απο εκεί να μας “επισκέπτεσαι”. αλλιώς θα σου στείλω ταχυδρομικό περιστέρι. :stuck_out_tongue:

νορισ γιατι εχει εγγραφές , γλωσσικές εξετάσεις στο πανεπιστήμιο
να κάνεις και γνωριμίες αλλιώς θα ναι πολύ κρύος ο χειμώνας :stuck_out_tongue:

Νυρεμβέργη και η κοπέλα σου ?
αν σου πω απο τωρα σκεφτομαι ποτε θα κατέβω ελλαδα #-o
αναλόγως πωσ θα κυλήσει λ…

οχι ρε. μην σκέφτεσαι ετσι.
ναι νυρεμβεργη. ελπιζω μετά τον χειμώνα να βρεθεί κάτι και για μένα και να έρθω και εγώ.άντε θα κάνουμε παρέα :stuck_out_tongue:

οσο αφορα το λονδινο
το θεμα ειναι
μπορεις να μεινεις σε shared house?
να μην ξερεις τι συγκατοικος θα σου τυχει
γιατι να μοιραζεσαι κουζινα και μπανιο δεν ειναι κατι απλο

και περα απο ζωνη και περιοχη
παιζει ρολο
και αν βρισκεσαι κοντα σε σταθμο τραινου/tube
και πιθανοτατα αν βρισκεσαι κοντα στη high street που ειναι ολα τα μαγαζια,supermarket κλπ κλπ

αν δεν εισαι διατεθιμενος να μοιραστεις σπιτι
τοτε κατα τη γνωμη μου πας γυρω στο χιλιαρικο στο νοικι

και μετα βαζεις λογαριασμους
με ενα 150αρι πληρωνεις ανετα ρευμα(μαζι με θερμανση),νερο,τηλεφωνο(με δωρεαν κλησεις ελλαδα),ιντερνετ και τηλεοραση (sky)

τα μεταφορικα ειναι ενα μεγαλο θεμα
γιατι μπορει να σου τυχει η δουλεια σου να ειναι κοντα
και να θελεις 80 λιρες το μηνα
και μπορει να σου τυχει να ειναι μακρια σου
και να θελεις πανω απο 200 λιρες το μηνα

φαγητο μαζι με εξοδα σπιτιου
πιστευω με ενα 400αρι εισαι καλυμενος

μετα πρεπει να προσθεσεις οτι εξοδα κανεις στις εξοδους σου (αμα κανεις)
πες δηλαδη οτι βγαινεις μονο σαββατο και χαλας κανα 20λιρο το πολυ
το οποιο περιλαμβανει μεταφορικα και 5-6 φθηνες μπυρες ή 2-3 πιο ακριβες

μετα θα βαλεις και το κινητο
το οποιο μπορει να κυμαινεται απο 10 λιρες το μηνα σε pay as you go (καρτοκινητο που λεμε εμεις) χωρις ιντερνετ και καποιες ωρες σε κλησεις
εως 36 λιρες το μηνα συμβολαιο οπου παιρνεις φουλ τα παντα και δωρο κινητο τυπου iphone 4 και samsung sIII

απο κει και περα προσθετεις αν μπορεις εξοδα που κανεις μεσα στο χρονο
οπως συναυλιες, ρουχα, φαρμακα, κανα ταξιδι πισω στην ελλαδα να δεις τους δικους σου, 150 λιρες περιπου το χρονο για tv licence κλπ κλπ

ολα αυτα οπως τα υπολογιζω εγω αναγονται σε 2000 λιρες το μηνα
δεν ειναι και ευκολο να τα βγαλεις
αλλα αν εχεις αυτα που ζητανε μπορεις

τωρα αν δεν παιζει να βρεις με τη πρωτα δουλεια με μισθο 2000 καθαρα
τοτε αναγκαστικα κοιτας το σεναριο του shared house
μεχρι να σταθεις στα ποδια σου

παρατηρηση αν κοιτατε για δουλειες απο ελλαδα
οι μισθοι που βλεπετε στις αγγελιες συμπεριλαμβανουν φορο και εισφορες
οπωτε θα υπολογιζεται οτι καθαρα ειναι περιπου το 80% απο αυτα

και επισης η βασικη συνταξη που παιρνουν ολοι οσοι πληρωνουν εισφορες
ειναι γυρω στα 300 με 400λιρες!!! ΤΙΠΟΤΑ δηλαδη
αμα θες μεγαλυτερη συνταξη
κανεις προγραμμα προσθετης συνταξης (ιδιωτικη εταιρεια ή αν σου προσφερει κατι η εταιρεια που δουλευεις)

αν τα βαλετε κατω ολα αυτα
ο μεσος ελληνας ηταν πολυ καλυτερα απο τον μεσο αγγλο
που ολοι λεγανε δεν ειναι ιδιοι οι μισθοι!
14 μισθους ο ελληνας, με πολυ καλυτερη συνταξη και πολυ χαμηλοτερα νοικια σε πολυ καλυτερα σπιτια και πολυ φθηνοτερα μεσα μαζικης μεταφορας!

Κάπως έτσι και δουβλίνο, για να βγεις ανετα σε shared house θες τουλαχιστον 1200 ευρώ. Αν θες μονάχος σου πας στα 1500-1600.

Α και σε γενικες γραμμες : Κ Ω Λ Ο Σ Π Ι Τ Α…

όπως τα είπαν οι άλλοι απο πάνω είναι γενικα, επίσης είδα μια διαφήμιση με κάτι σαν student halls αλλά for young professionals που μου φάνηκαν ενδιαφέροντα και πρακτικά έχεις δωμάτιο και μοιράζεσαι κουζινά αν καταλαβά καλά.

επισής επειδή ακόμα είμαι φοιτητής δεν ξέρω τι παίζει και με counsil tax και πόσο παει το μαλλί…