Πολιτική Ορθότητα

Χωρίς να απαντώ στο αρχικό ποστ, πιστεύω ότι όσον αφορά το διαδίκτυο, τα φόρα, τα δίκτυα όπως facebook, hi5, fora και τα συναφή, πολιτικά ορθό είναι να το παίζεις μάγκας πίσω από το πληκτρολόγιο και την οθόνη.

Κοινώς, δε γίνεται να σε εμποδίζει κάτι όταν δεν το έχεις δει ποτέ στη ζωή σου για να το αναγνωρίσεις.

Πολιτικά ορθό είναι να τη λες σε αυτούς που το παίζουν μάγκες με πολιτικά ορθά επιχειρήματα!
Και μετά να χαίρεσαι. όπως και με το τελευταίο ποστ σου στις “κυκλοφορίες”.

Κλαίω!

  1. Δεν περιγράφεις «παρέμβαση», αλλά «αποκλεισμό» των έργων. Είμαι κατά του αποκλεισμού οποιουδήποτε έργου, ακόμη και των ξεκάθαρα ρατσιστικών.

  2. Αν πρόκειται για παρέμβαση με τη μορφή υποσημείωσης, στα βιβλία, που επεξηγεί τη χρήση του εκάστοτε όρου, τους θέτει στην προοπτική της εποχής και, αν χρειάζεται, υπενθυμίζει την ισχύουσα σχετική νομοθεσία, είναι νομίζω η θεμιτή λύση.

  3. Ενδιαφέρουσα είναι η περίπτωση του Louis-Ferdinand Céline, ενός από τους μεγαλύτερους Γάλλους συγγραφείς, αν όχι του μεγαλύτερου του περασμένου αιώνα. Πρόκειται περί διαβόητου αντισημίτη και η ευτυχής πρακτική στη Γαλλία είναι η εξής: όποτε αναφέρονται σε αυτόν σκιαγραφούν και τη ρατσιστική του πλευρά, ώστε πάντα να προϊδεάζεται και ο εκάστοτε άσχετος. Και πάλι, το θεωρώ θεμιτή λύση. Καλύτερα να γίνεται «καραμέλα» το «μεγάλος συγγραφέας, αλλά…», παρά οι διάφορες αρρωστημένες νοοτροπίες.

Τα πράγματα είναι πολύ απλά, κατά τη γνώμη μου. Το θέμα είναι τί λέει το ανέκδοτο, ποιόν κοροϊδεύει και ποιός είναι ο αποδέκτης του. Ένα ανέκδοτο που εμπαίζει τον ρατσισμό είναι θεμιτό και απολαυστικό. Ένα ανέκδοτο που διατηρεί στερεότυπα και τους προσφέρει μια διάσταση κανονικότητας είναι απεχθές, για μένα. Πάντως, το χιούμορ είναι επικίνδυνο (και ύπουλο) εργαλείο, θέλει μεγάλη προσοχή και επιβάλλει βαριές ευθύνες στον εκάστοτε «αστείο».

Δεν το λέει το ρητό, το λένε όλες οι κοινωνικές επιστήμες. Το μέγα θέμα είναι ποιός, πώς και πού βάζει το όριο και αυτό είναι ένα άλλο μεγάλο θέμα…

Προφανώς αλληλοεπηρεάζονται και για αυτό το λόγο υπάρχει και η κοινωνική άμυνα του πολιτικώς ορθού. Είσαι άδικος λιγάκι γιατί, ακόμη και στην Αμερική (ή μάλλον ιδίως στην Αμερική) εμφανώς δεν περιορίζονται στην «ποινικοποίηση» του λόγου. Τουναντίον και μάλιστα συνήθως δεν συμφωνώ με την πρακτική των «θετικών διακρίσεων», γιατί το πιθανότερο είναι να διαιωνίσουν την ανισορροπία και απλά να μεταλλάξουν την περιθωριοποίηση.

Συμφωνώ απολύτως, αλλά αυτό είναι το επιχείρημα όλων των ρατσιστών. Συνεπώς, δεν μπορούμε να επαφιόμαστε στο «φιλότιμο» του καθενός. Το ρατσιστικό ανέκδοτο προσκολλά το ρατσισμό στην καθημερινότητα και καταφέρνει να μας πείσει να μην σοκαρόμαστε από αυτόν.

Τώρα μην δακρύσουμε και για τα ανέκδοτα για τις ξανθιές! Αυτό δεν έχει καμία σχέση με το ρατσισμό και δεν έχω ακούσει ποτέ είδηση σχετικά με ξανθιά που ξυλοκοπήθηκε ή δολοφονήθηκε λόγω στερεοτύπου.

  1. Υποθέτω πως δεν υπάρχει πουθενά κοντά σου ρατσισμός κατά των λευκών, συνεπώς προφανώς δεν σε θίγει το να σε πει κάποιος «λευκό». Εξάλλου, υποθέτω ότι ποτέ κανείς δεν σε έχει αποκαλέσει έτσι.

  2. Προφανώς αντικειμενικά ο μαύρος είναι μαύρος, αγαπητέ. Όμως, η χρήση των λέξεων σε κάθε κοινωνία έχει μια ιστορία και ένα “άρωμα”. Αν σε λέγανε «γκιαούρη» ή «γραικό» πριν από διακόσια χρόνια, θα διαπίστωνες τη διαφορά.

  3. Το να αποκαλείς κάποιον «μαύρο» σημαίνει ότι εστιάζεις στο χρώμα του και όχι π.χ. στο επάγγελμά του, το ύψος του, την καταγωγή του κλπ. Γιατί όμως το κάνουμε αυτό; Λέγοντας «ρε συ, έχω έναν γνωστό μαύρο…», η θεμιτή συνέχεια της πρότασης είναι π.χ. «…που δεν χρειάζεται να βάζει αντηλιακό, χάρη στη μελανίνη του δέρματός του». Αντιθέτως, αν η συνέχεια είναι «…που είναι οδηγός λεωφορείου», θεωρώ ότι το χρώμα του δέρματός του ήταν άχρηστη πληροφορία και μάλλον υποβόσκει ο ρατσισμός.

  4. Επιπλέον, κάποιες λέξεις χρησιμοποιούνται επιθετικά με ρατσιστική διάθεση. Όταν λοιπόν πει ο οποιοσδήποτε «Τί είναι αυτά που λέει ο αράπης, ρε;», είναι εμφανές ότι το χαρακτηριστικό που επικαλείται, πέραν του γεγονότος ότι πιθανότατα δεν έχει σχέση με τη προκείμενη κατάσταση, προφανώς φανερώνει πρόθεση να μειώσει των άλλο, προβάλλοντας το χρώμα του δέρματος ως μειονέκτημα ή ως κριτήριο της φερεγγυότητας του άλλου. Αυτό δε πραγματοποιείται εντονότερα χρησιμοποιώντας τη λέξη «αράπης», παρά τη λέξη «μαύρος».

Αν ζουσα σε μια καινωνια στην οποια υπαρχει μεγαλος αριθμος και των 2 (για το παραδειγμα μας) φυλων, και καποιος με αποκαλουσε λευκο, αλλα οχι με τροπο μειωτικο, δε θα με ενοχλουσε. Ειναι ενα ειδος ρατσισμου ακινδυνο πιστευω. Οπως αν θα λεγαμε καποιον ξανθο για παραδειγμα. Ναι μεν διαχωριζει αλλα με τροπο φυσικο.

Για το ονομα γραικος, κατ’αρχας να διαυκρινησουμε οτι προερχεται απο τους Γραικους, μια αρχαιοελληνικη φυλη, οπως απο εκει προερχεται και η λεξη greek στα αγγλικα. Το θεμα τωρα ειναι πως θα το χρησιμοποιησει ο Τουρκος. Θα το χρησιμοποιησει απλα για να σε χαρακτηρισει ως ελληνα, η θα το χρησιμοποιησει με την εννοια του σκλαβου (οπως και το γκιαουρης) με τροπο προσβλητικο? Το παιχνιδι καπου εκει παιζεται πιστευω και συμφωνω με αυτο που ειπε ο Muse (αν δεν κανω λαθος) νωριτερα για τα βιβλια του Steinbeck και τη χρηση της λεξης “αραπης”.

Στο σχολιο σου περι αχρειαστης πληροφοριας οπως με το παραδειγμα του μαυρου οδηγου λεωφορειου συμφωνω απολυτα. Ειναι μια αχρηστη πληροφορια την οποια ομως χρησιμοποιουμε πολλες φορες αυθορμητα. Παραδεχομαι οτι αν δεν το εχω κανει κι εγω ηδη, θα μπορουσα να το κανω χωρις να το καταλαβω και χωρις να εννοω κατι αρνητικο. Ισως ειναι αυτο που λενε μερικοι οτι ολοι καπου μεσα μας ειμαστε λιγο πολυ ρατσιστες, χωρις απαραιτητα να πιστευουμε πως ο αλλος ειναι κατωτερος κοινωνικα η οτιδηποτε τετοιο. Απλα σαν μια φυσικη αντιδραση σε κατι το διαφορετικο απο εμας :-k

Μας έχει φάει η ρημάδα.

Σβήστηκε το θρεντ “τυφλός, κουφός ή ανάπηρος” ή με γελούν τα μάτια μου?

Ελπίζω να μην πιάσει αυτούς τους χρήστες η ίδια ευαισθησία μήπως μας διαβάζουν συγγενείς αστυνομικών, παιδιά ταξιτζήδων, Πόντιοι ή o Τοτός.

Η πολιτική ορθότητα (δεν μου αρέσει σαν όρος, αλλά θα επεκταθώ αργότερα διότι κοινώς βαριέμαι) εξυπηρετεί κάτι όταν έρχεται να συνοδεύσει ένα κοινωνικό process ενσωμάτωσης μία (υπο)ομάδας. Γενικά, μία χαρά τα έχετε πει από πάνω.
Είμαι εν μέρει υπέρ αυτής όταν πρόκειται για κοινωνική αναγκαιότητα (διότι έχω ακούσει τουλάχιστον 2 φορές γιαγιδες να βρίζουν με πολύ άσχημο τρόπο μετανάστες σε λεωφορείο και η αλήθεια ήταν πως χρειάζονταν φίμωμα. Έστω και για το “θεαθήναι”.
Και ένα πρόβλημα που ανακύπτει δεν είναι τόσο αυτό το “θεαθήναι”, ότι δηλαδή ο καθένας μπορεί να κρυφτεί πίσω από λέξεις (α, να γιατί δεν μου αρέσει ο όρος “πολιτικά όρθό”, είναι υπερβολικά σκαιώδης, στα όρια της ειρωνίας). Όσο ο φόβος που δημιουργείται τελικά για τις λέξεις. Και μπορεί να δημιουργήσει ακόμη και χάσμα συνεννόησης.
πουχου ένας από τους καλύτερους μου φίλους και συγκάτοικός μου στην Αγγλία είναι μαύρος. Και έχοντας συζητήσει πολλές φορές το θέμα, συνειδητοποίησα πως έχουν γίνει ταμπού λέξεις που δεν θα έπρεπε. Αν αποκαλέσετε το φίλο μου “αφροαμερικανό” θα ξεραθεί στα γέλια. Είναι αναντίρρητα και αναμφισβήτητα μαύρος. Πάμε αλλιώς: “Αλβανός”, “Πακιστανός”, “ανάπηρος” - ένα πλήθος λέξεων που “φοβόμαστε” να χρησιμοποιήσουμε εις το όνομα του πολιτικώς ορθού. Μία υπόθεση είναι πως αυτή η συμπεριφορά (γλωσσικής) αποφυγής, όταν υπορχρησιμοποιηθεί και υπερφορτιστεί συναισθηματικά, καταλήγει να απομακρύνει τον Άλλο (τον όποιο άλλο - μέλος της όποιας μειονοτικής ομάδας) παρά να τον ενσωματώνει. Με το να εθελοτυφλούμε στις φυλετικές, θρησκευτικές, πολιτικές, πολιτιστικές, σωματικές διαφορές δεν παύουμε να είμαστε ρατσιστές. Το θέμα είναι να τις αναγνωρίσουμε και να τις σεβαστούμε, όχι να τις κρύψουμε πίσω από ωραίες λέξεις.

Υ.Γ. Το “άτομα με ειδικές ικανότητες” νομίζω ξεκίνησε από παραδρομή του λόγου κάποιου ηλίθιου και κάποιοι άλλοι ηλίθιοι τον μιμήθηκαν. Σοβαρά τώρα. Μόνο ο Σούπερμαν είναι άτομο με ειδικές ικανότητες. Η φράση αυτή επίσης κάνει ανθρώπους να γελάνε.

Η πολιτική ορθότητα μερικές φορές εμπεριέχει τη μεγαλύτερη υποκρισία. Ορισμένα θέματα, με το να μετατρέπονται σε θέματα “ειδικού σχολιασμού”, όπου και ισχύουν ειδικοί άτυποι κανόνες και περιορισμοί, αυτομάτως κατηγοριοποιούνται ως “ξεχωριστά”, απομονώνονται απο τα υπόλοιπα, και τελικά, περιθωριοποιούνται.

Το αποτέλεσμα? Τα θέματα αυτά ανάγονται σε ταμπού, των οποίων η “ειδική μεταχείριση” συχνά είναι περισσότερο ρατσιστική απο οτιδήποτε άλλο. Το παράδειγμα της αναπηρίας είναι πρόσφατο, για όποιον κατάλαβε.

Προσωπικά εγώ καταλήγω στην παιδεία του καθενός. Περισσότερη παιδεία και χαρακτήρας, λιγότερη πολιτική ορθότητα, να τι μας χρειάζεται.

Μακάρι ο εύκολα θιγμένος να το συνειδητοποιούσε αυτό, αντί να εξοβελίζει εύκολες ηθικοπλαστικές επιθέσεις.

εδιτ. Και πολύ σωστά πάνω ο Almighty C αναφέρεται στον “'Αλλο”. Ο Άλλος, εκείνος που δεν είναι σαν “εμάς”, που είμαστε “κανονικοί”, ο 'Αλλος, για τον οποίο πρέπει να προσέχουμε τι λέμε και πως το λέμε.

Όλα τελικά καταλήγουν σε κείνη την (αναγκαία?) ψευδαίσθηση ασφάλειας και ομαλότητας που θέλουμε να βιώνουμε.

Καταρχας θελω να πω οτι γραμμενη την εχω την πολιτικη ορθοτητα. ΑΛΛΑ, οταν βλεπεις users να γραφουν καλυτερα νεκρος παρα αναπηρος, κουφος ή τυφλος, ε δεν γινεται να μην αντιδρασεις. Ειδικα εαν ισχυει το ενδεχομενο οπως ειπε ο awake να μας διαβαζει καποιο ατομο με ειδικες αναγκες.

Οσο για το αντιπαραδειγμα του Karvou, το μπατσιλικι ειναι κατι που το επιλεγεις και φυσικα αντιστρεψιμη κατασταση (παραιτηση ειναι η μια και μοναδικη λυση), ενω τα ατομα με ειδικες αναγκες ουτε το επιλεγουν ουτε μπορουν να κανουν κατι γι’αυτο.

Α επισης, τι θα λεγατε αν ανοιγα ενα τοπικ με poll, “Τι θα θελατε να ειστε?”.
-Αλβανος?
-Πακιστανος?
-Κινεζος?
Αν εκει απαντουσε καποιος “Καλυτερα νεκρος”, θα αντιδρουσατε? Ακριβως το ιδιο ρατσιστικες ειναι και οι 2 περιπτωσεις…

Αλβανος ρε ! Οτι ειμαι κατα το ημισυ δηλαδη :stuck_out_tongue:
Το πιο σημαντικο ειναι πως λες κατι και οχι τι λεξεις χρησιμοποιεις.

Γιατί είναι κακό να είσαι Αλβανός, Πακιστανός ή Κινέζος και θα παρεξηγόταν κάποιος;

Πάντως, Deathster, μην παρεξηγηθείς, εγώ Κινέζος θα διάλεγα. Εκεί πέρα είναι όλοι μικροτσούτσουνοι οπότε ξέρεις τι θραύση θα κάναμε εμείς οι Βαλκάνιοι; Οι μαύροι της Κίνας θα ήμασταν!

Σαφως και εχει σημασια το πως λες κατι, αλλα επειδη μεσω του φορουμ βλεπουμε μονο γραμματακια και οχι τις εκφρασεις του ομιλητη, ειναι λιγο δυσκολο να κρινεις απο το τροπο που τα λεει :wink:

:lol: Στανταρ ατακα αυτη. :stuck_out_tongue:

Ναι ρε.Απλα και με τον γραπτο λογο μπορεις να εισαι πιο σωστος. :wink:

Πας καλά άνθρωπες μου. Ρε τι πίνεται γαμώ το στανίο σας μερικοί εδω μέσα; Το θρεντ ρωτούσε αν σας τύχαινε ένα απο αυτά ποιο θα διαλεγατε; τυφλός, κουφός ή ανάπηρος και εγω είπα θα ήθελα να είμαι νεκρος. Ναι λοιπόν εγω σαν ΚΑΘΑΡΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΕΠΙΛΟΓΗ ΤΗΣ ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΓΑΜΟΖΩΗΣ θα ήθελα να είμαι νεκρός. Ποιον μπορει να προσβάλω με κάτι τέτοιο εκτός απο κάποιον ηλίθιο που δεν μπορεί να το καταλάβει αυτό;

Το τι θα διαλεξω εγω να κάνω με τη ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΓΑΜΟΖΩΗ αν ειμουν σε μια αναλογη κατάσταση είναι δικό μου θέμα και δεν αφορά ΟΥΤΕ ΠΡΟΣΒΑΛΕΙ ΚΑΠΟΙΟΝ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗ ΙΔΙΑ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΚΑΙ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΠΑΛΕΨΕΙ καλα κάνει αλλα εγώ δεν θα το έκανα ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΓΑΜΗΜΕΝΗ ΕΠΙΛΟΓΗ. Αυτο που είπα απλα χρησιμοποιήθηκε απο κάποιους ανεγκεφαλους σαν τον awake που φαντάζομαι μου εκανε report για να βγάλει μπροστά την ψευτοηθική που την θυμαται όποτε γουστάρει, ξεκινόντας τις ηθικοπλαστικές επιθέσεις εναντιον μου επειδή προσβάλω λεω τους ανάπηρους και κουφούς και του τυφλούς.

[SIZE=“5”]ΜΑΘΕΤΕ ΝΑ ΞΕΧΩΡΙΖΕΤΕ ΜΕΡΙΚΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΠΡΙΝ ΠΕΙΤΕ ΤΗΝ ΜΑΛΑΚΙΑ ΣΑΣ ΚΑΙ ΠΡΙΝ ΞΕΚΙΝΗΣΕΤΕ ΝΑ ΤΟ ΠΑΙΖΕΤΑΙ ΠΡΟΣΤΑΤΕΣ ΤΗΣ ΗΘΙΚΗΣ.[/SIZE]

Καλά ντε! Τι φωνάζεις; Μέχρι και στην Κίνα σε ακούσαμε!

Εμ τι θες να κάνω όταν διαβάζω κάτι τέτοια κουλά; Το ωραίο είναι πως συγκρίνει κιόλας το αναπηρος, κουφος ή τυφλος με τις εθνικότητες (αφου συγκινει και τις επιπτωσεις μιας ιδιας απάντησης στο θέμα) και εμμέσως με λεει και ρατσιστή. Ότι να ναι

Ποιον μπορεις να προσβαλεις με κατι τετοιο? Καποιον με αναπηρια και με ΣΚΑΤΑ ψυχολογια. Χεστηκα για οποιοδηποτε ηθικη, απλως οταν εκφραζομαι προσεχω να μην λεω πραγματα που δεν θα ηθελα να ακουσω για μενα, οπως πχ καλυτερα νεκρος παρα μια οποιαδηποτε κατασταση την οποια βιωνω.

Επειδη δεν καταλαβες το παραδειγμα μου προφανως, ας εξηγησω. Δεν συγκρινω τα 2 πολλ, αλλα ειναι αναλογα παραδειγματα. Οπως δεν διαλεγεις την αναπηρια, ετσι δεν διαλεγεις εθνικοτητα. Και οι 6 περιπτωσεις ειναι μειονοτητες, μερη της ελληνικης κοινωνιας που βιωνουν καθημερινα τον ρατσισμο.