Πολιτική Ορθότητα

Τότε ρε φίλε πρέπει να το βουλώνουμε και να μη λεμε τίποτα ποτέ. Φαντάσου δλδ να έχεις φάει την ερωτική απογοητευση την ζωή σου και σε ένα θρεντ, την μερα ξερω γω του αγιου βαλεντινου όλοι να λενε " πω πω ρε αν δεν είχα γκομενα σημερα θα ειχα πηδήξει απο το μπαλκονι". Δηλαδή εγω μετά πρέπει να φοβάμαι μην τυχών και πηδήξει αυτός απο το μπαλκονι επειδή έφαγε χυλοπιτα εκεινη την μερα; Και αυτο είναι ένα απο τα 1000 παραδειγματα που μπορω να σου πω.

Εσυ φίλε μιλάς για ειδική μεταχειριση σε άτομα διαφορετικά απο τους υπόλοιπους του στυλ “μην λέτε κατι που μπορει να πειράξει κάποιον που είναι έτσι”. Η ειδική μεταχείριση σε τέτοιες καταστάσεις και ανθρωπους είναι που τους βάζουν στο περιθώριο και τους κάνουν πιο ανάπηρους.

Να πω μόνο πως μου φαίνεται λίγο περίεργο να βάζει κανείς στο ίδιο καζάνι τις έννοιες “εθνικότητα” και “αναπηρία”.
Η εθνικότητα προσδιορίζει την ταυτότητα κάποιου, δείχνει ένα “ανήκειν” σε ένα παρελθόν και σε μία εθνοτική ομάδα μπλα μπλα μπλα, ενώ η αναπηρία σε πολύ δευτερεύοντα βαθμό.
Έτσι το αισθάνομαι, χωρίς να μπορώ να το προσδιορίσω ακριβώς.
Δηλαδή η παραπάνω συζήτηση δεν μου κολλάει καλά.
Οι φράσεις
“Δεν θα ήθελα να είμαι τυφλός” και “δεν θα ήθελα να είμαι Πακιστανός” δεν μου φαίνονται συγκρίσιμες. Αλλά πραγματικά δεν μπορώ να προσδιορίσω καλύτερα γιατί…

σχετικαμε αυτο που λεει ο ντεντ

μεσα σε χαλαρη κουβεντα με φιλους ευκολα μπορει να ειπωθει κατι τετοιο
αντιθετως, σε ενα φορουμ οτι γραφεις μενει
και μπορει ευκολα να το διαβασει καποιος που εχει το συγκεκριμενο προβλημα

πιο απλα, θα το ελεγες αυτο σε εναν αναπηρο?
καλα καατε και σβησατε το θεμα κατα τη γνωμη μου (οχι, δεν εκανα εγω ριπορτ:p)

-πρεπει να το εχω ξαναγραψει καπου στις προηγουμενες σελιδες, αλλα πραγματικα δεν αντεχω την υποκρισια που συναδει με τον ορο ´πολιτικα ορθος’’, αν και πολλα πραγματα στην πολιτικη (γιατι πολιτικο θεμα ειναι κατα βαση, οχι κοινωνικο) ειναι ετσι.

Βαριέμαι να διαβάζω όλα τα ποστς, η γελοιότητα έχει και κάποιο όριο…

Να σβηστεί το θρεντ για την αστυνομική βία, μπορεί να μας διαβάζουν αστυνομικοί και να προσβληθούν…
Να σβηστούν τα πολιτικά θρεντ, μπορεί να μας διαβάζουν ψηφοφόροι του ΛΑΟΣ ή Αμερικάνοι και να προσβληθούν…
Να σβηστεί το blackmetal thread προωθεί μπάντες που ζητάνε τον αποκεφαλισμό του Χριστού και των παπάδων, μπορεί να μας διαβάζουν χριστιανοί και να προσβληθούν…
Να σβηστεί το μισό φόρουμ γιατί περιέχονται λέξεις όπως γαμάω, μουνί, πούτσος, αρχίδι και μας διαβάζουν γυναίκες και αντισεξιστές, μπορεί να προσβληθούν…

Ψευτοηθική του κώλου, φτύνω στον τάφο της!

σορυ αλλα ασχετοαστοχο !!!

+1

Δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα…Κρίμα η παρομοίαση ενός ανάπηρου μ’ ένα τραγόπαππα κι ενα φασίστα

ναι ρε
αμα πεις στον ψηφοφορο του λαος οτι ειναι χαζος θα σε πει μαλακα
αμα πεις σε εναν αναπηρο οτι στη θεση του θα ειχες πεθανει, δεν ξερεις πως θα αντιδρασει

ειναι πολυ λεπτα αυτα τα θεματα

Ω, πώς δεν το είχα σκεφτεί?

Οπότε καλά κάνουν και σέρνουν τις μπάντες στα δικαστήρια επειδή στους στίχους τους έχουν μηνύματα για φόνους και αυτοκτονίες! Άμα τους διαβάσει κανένας με ψυχικές διαταραχές δεν ξέρεις πώς θα αντιδράσει…

εχεις δει πολλες τετοιες μπαντες να προβαλλονται στην τηλεοραση ομως?

@κριςπ: χαχα ναι έτσι! Ακριβώς!

Αραξε, δεν σου’ πα ότι σου απαγορεύω να εκφράσεις ελεύθερα την αποψή σου, ότι προτιμάς να είσαι ατροφικός στο ένα σου πόδι, απ’ ότι μουγκος (δεν ξέρω και πως γράφεται)…Αλλοι στο απαγορευσαν…

Απλά ενδεχομένως κάποια άτομα να πειραχτούν σοβαρά (ψυχολογικά)

Αντίστοιχα και στο τελευταίο σου παράδειγμα δεν συμφωνώ με την απαγόρευση τέτοιων μουσικών (τρεχάματα σε δικαστήρια) αλλά και στην περίπτωση αυτή υπάρχει πέριπτωση να επιρρεάσει αρνητικά κάποια άτομα…Δεν την καταδικάζω την μουσική αυτή, απλά δεν την ακούω.

Όχι, έχω δει στο φόρουμ όμως.

Επίσης στο συγκεκριμένο θρεντ δεν είχα ποστάρει καν, το θεωρώ αστείο όμως που σβήστηκε (και μάλιστα δεν καταλογίζω ευθύνη στους μοντς) γιατί υπ’ αυτήν την έννοια μπορούν άνετα να σβηστούν όλα αυτά που είπα. Αν αύριο πάω και κάνω ένα fake account και καταγγείλω πχ. τη διάδοση σατανιστικών και βίαιων ιδεολογιών στο blackmetal thread (φαντάσου πόσο εύκολα μπορεί να επηρεαστεί ένα παιδί 15 χρονών διαβάζοντας κάτι τέτοια ε) θα είναι υποχρεωμένοι οι μοντς να το σβήσουν ή όχι?

Ο ΚρισΠ μιλάει σοφά.

Για να θυμηθώ μια πρόσφατη ατάκα του Ζούγκλα, “γίναμε Αμέρικα”.

(inb4 ποστ διαμαρτυρίας από red pyramid!)

Εχει ενα δικιο ο Κρις ρε παιδια. Αμα πιασουμε το καθε κακο που μπορει να συμβει στη ζωη μας και το κανουμε ταμπου χαριν πολιτκης ορθοτητας, να μη μιλαμε καθολου.

Να μην λεμε οτι θα προτιμουσα να ειμαι τυφλος παρα αναπηρος γιατι μπορει να διαβασει ενας αναπηρος, να μην λεμε θα προτιμουσα να πεθανω στον υπνο μου παρα να με ποδοπατησουν ελεφαντες γιατι μπορει να διαβασει καποιος που ο θειος του πεθανε σε σαφαρι απο ελεφαντες, και γενικα με το καθετι που μπορει να θιχτει ο καθενας γιατι εχει ενα παρομοιο κακο βιωμα να κανουμε οτι δεν υπαρχει και δεν ειναι μερος της ζωης αλλα μια κρυφη πραγματικοτητα που προσποιουμαστε οτι δεν υπαρχει.

Αυτο που κραταω εγω ειναι αυτο.

οχι

αλλο ομως να σχολιαζεις μια ιδεολογια ή ενα καλλιτεχνικο εργο (οτι και αν εκφραζει) και αλλο να ειρωνευεσαι κοινωνικες ομαδες δημοσια

Ποιος ειρωνευτηκε ρε σεις κοινωνικες ομαδες δημοσια? Ληγμενα παιρνετε?

Απλά άλουκαρντ κάποια πράγματα δεν είναι τόσο ισοδύναμα…

Και ναι απ’ όλες αυτές τις σελίδες αυτό που ξεχώρησα ήταν αυτή η φράση του Almighty C

Aπλά δεν γουστάρω να γίνεται και χιουμοράκι για τέτοιες κατάστασεις…Μη τα ισοπεδώσουμε κι όλα

(δεν είπα ότι έγινε κάτι τέτοιο, αλλά μη φτάσουμε εκει)

Δεν είδα καμιά ειρωνία, λυπάμαι.

Το να θεωρεί κάποιος ότι δεν θα μπορούσε να ζήσει έχοντας κάποια σωματική αναπηρία είναι η γνώμη του και δεν προσβάλλει κανέναν.

Αν υπήρχε χλευασμός προς ανάπηρους θα ήμουν ο πρώτος που θα τα έχωνε σ’ αυτον που το χε γράψει.

Εκεί πάντως που ίσως να συμφωνήσω με κρισπ είναι στα διαγραφής των θρεντ

Ρε μη λετε οτι θελετε. Το συγκεκριμενο poll ρωταγε ενα πολυ απλο και χωρις κανενα χιουμορ πραγμα. Τι θα προτιμουσατε απο τα 3 αν κατι ηταν να συμβει. Με αλλα λογια, ποιο απο τα 3 για σενα θα ηταν το λιγοτερο επωδυνο. Δηλαδη επειδη εγω νομιζω οτι για μενα θα ηταν χειροτερο να ημουν κουφος προσβαλλω τους κουφους?

Φανταζομαι οτι το περι χιουμορ πηγαινε για το ποστ του Dead. Γι’αυτο ομως δε φταιει το poll.
Ειναι σα να μου λες οτι θα διαγραψεις thread/poll που ρωταει “σε ποια χωρα θα προτιμουσες να ζεις α)…, β…), γ…)” γιατι ενας εκει μεσα πηγε και εγραψε οτι δε θα ηθελε να ζει στην γ χωρα γιατι ολοι εκει ειναι σκατοφασιστες ξερω γω.

Εντιτ: Και δε θεωρω οτι το ποστ του dead περιειχε ειρωνια. Ειπε οτι θα προτιμουσε να ειναι νεκρος παρα να ζει με καποια απο τις παραπανω αναπηριες. Αυτο δεν ειναι πολιτικα μη ορθο. Καποιοι ανθρωποι αντιμετωπιζουν καταστασεις διαφορετικα. Ο ενας μπορει να το παλεψει παρα την αναπηρια του και ο αλλος μπορει να νομιζει οτι πλεον η ζωη του καταστραφηκε και μπορει να αυτοκτονησει. Φανταζομαι οτι ο dead θα ηταν καπου κοντα στη δευτερη κατηγορια.
Αν ημουν αναπηρος δε θα ενιωθα προσβεβλημενος με την ατακα του dead. Ισως να τον περιφρονουσα που δεν εχει τοση “ψυχικη δυναμη” για να το παλεψει αλλα και παλι ειναι ο τροπος που βλεπει το πραμα.

το σκετπικο αυτων που το εσβησαν μπορει να ηταν πως σε ενα τετοιο θρεντ ειναι πολυ ευκολο να γραφουν απο χρηστε πραγματα που ακομη και αν δεν εχουν σκοπο μνα προσβαλουν κανεναν, εντουτις να το κανουν αθελα τους (γιατι τα λογια αν δεν ειναι πολυ προσεκτικα διατυπωμενα ευκολα περερμηνευονται, ποσο μαλλον εδω οπου γραφουμε γραμμες με αυθορμητο τροπο)