Πολιτική Ορθότητα

Γιατί δεν μου κάνει καθόλου εντύπωση;

Έντιτ: Το ξανάκανε έντιτ ο Έλανορ, σχολίασα κάτι που πλέον δεν είναι γραμμένο.

Είπα γάμα το… :wink:

edit. Επειδή δε μπορώ να μη το σχολιάσω τελικά…

Οι μοδς δεν είναι πάντα ένα ομοιογενές σώμα. Υπάρχουν και διαφωνίες. Λειτουργεί ο άτυπος νόμος της πλειοψηφίας. Στην ουσία το θέμα ξεκίνησε απο τον Awake, ο οποίος ζήτησε επίμονα να διαγραφεί το θρεντ και εύκολα φαίνεται εξοβελίζει επιθέσεις προς πάσα κατεύθυνση, με μεγαλόστομες δηλώσεις περί “φαρισαισμού”. Και ναι, προσωπικά με ενοχλεί αυτό.

“Πολιτική ορθότητα είναι τυρανία με καλούς τρόπους”

-Τσάρλτον Ήστον:p

αμα δεν καταλαβαινετε οτι το συγκεκριμενο θεμα/πολλ πιο πολυ κακο εκανε παρα καλο εδω μεσα τι να πω [-X

επισης ειμαι περιεργος

αν ειχα ανεβασει ενα τοπικ με τιτλο

‘‘που δεν θα θελατε να εχετε γεννηθει’’

και εβαζα πχ επιλογες

1.εβρος
2.πυργος
3.κρητη

και ελεγα καλυτερος νεκρος παρα κρητικος(η θεσσαλονικιος)

θα ειχαν ακουστει κραυγες να κλειδωθει το θεμα ,ναι η οχι ? :-k

ολοι εδω μεσα οι ‘πατριωτες’ και μη θα φωναζαν και να δω μετα αν 8α μιλαγαμε για πολιτικη ορθοτητα


επισης καταλαβε καποια στιγμη οτι δεν εχει να κανει με πολιτικη ορθοτητα η επιθυμια να κλεισει το θεμα.εχει να κανει με την ελαχιστη ανθρωπινη ευαισθησια.

οσοι δεν το καταλαβαινετε τι να πω

και ελλανορ τα περι φαρισαισμου πηγαινε στο οτι οι mods επιδεικνυουν ‘ευαιασθησιες’ σε λαθος τομεις.

το τσοντοτοπικ τους χαλασε , λες και ο καθε πιτσιρικας εδω θα μπει για να βρει τσοντες να τον ‘παιξει’ λες και δεν υπαρχουν στο ιντερνετ 5 δισ site με τσοντες και πορνογραφικο υλικο

στην τελικη ουτως η αλλως μαλακιες γραφαμε στο συγκεκριμενο τοπικ,σιγα την απωλεια.οποτε μην το παιζουμε θιγμενοι και φιμωμενοι.

παρεμπιπτοντως ειμαι μελος εδω σχεδον 3 χρονια και ειναι το πρωτο(1ο) τοπικ που ζηταω να κλεισει.και ναι το ζητησα επιμονα γιατι για μενα ενα αναπηρο παιδι να το διαβασει και να το αποκωδικοποιησει λαθος εμενα με πειραζει ρε φιλε.τι να κανουμε τωρα ??? δοξα τω θεο ο δεαd και ο καθε dead(και ο καθε awake) εχει απειρα τοπικ να γραψει τις μαλακιουλες του.

τοσα τοπικ εχουμε εδω που γραφουμε μαλακιουλες για να περναμε την ωρα μας.δεν θα μας λειψει το συγκεκριμενο θεμα.αντε μπραβο γραφουμε τα αυτονοητα στις 6 το πρωι

οποτε για κατσε σκεψου λιγο μηπως βλεπεις τα πραγματα σε λαθος διασταση?

καλημερες

1 Like

Οτι τωρα δηλαδη συγκρινεις το να εισαι αναπηρος με το να εισαι απο την Κρητη ξερω γω. Η συγκριση σου μπορει να προσβαλλει καποιους ανθρωπους. Να σβηστει αμεσα παρακαλω. :lol:
Ακομα και ενας Κρητικος να το παρει λαθος, εμενα θα με πειραξει. Οπως εσυ δεν καταλαβες τον τροπο που το εννοουσε ο dead ετσι και καποιος μπορει να μην καταλαβει το παραδειγμα σου σωστα?

δεν εχω τπτ με τον dead(και τον καθε dead) εδω μεσα

απλα το συγκεκριμενο τοπικ μου εκατσε στραβα.
αφου λοιπον κλειδωσαμε το θεμα με τις τσοντες ας κλειδωσουμε και αυτο(θα ελεγα αν ημουν φασιστακι)

δεν ειναι ομως ετσι

ενα τοπικ κλεινει λογω χαζων φοβων
ενα τοπικ κλεινει λογω αγαπης για τον συνανθρωπο

βλεπεις ομως ποσο ευκολα μπερδευουμε ανομοια πραγματα μεταξυ τους ?

τι συγκρινουμε ?

και επιμενω, τι σχεση εχουν οι λεξεις φαρισαισμος και πολιτικη ορθοτητα στο θεμα του τοπικ της αναπηριας ?

αυτα…

υγ : το παραδειγμα με τους κρητικους/θεσσαλονικιους/πυργιωτες/αθηναιους ειναι τυχαιο.παρακαλω να μη γινω παλι στοχος απειλων.ευχαριστω

Awake, παω να ζητήσω να κλείσει το τόπικ των Tool ε!

Στο Aenema λένε ότι ο μόνος τρόπος για να διορθωθεί το LΑ είναι να καταστραφεί ολοσχερώς.
Φαντάζεσαι κάποιο ψυχάκι να το διαβάσει αυτό και να το αποκωδικοποιήσει λάθος?

Πότε χάλασε τους μοδς το τόπικ με την τσόντα (αν αναφέρεσαι στο συγκεκριμένο) ρε Awake, τι λες δηλαδή. Το μόνο που πρόσεξα είναι πως τονίστηκε πως δεν πρέπει να ποσταριστούν στο φόρουμ λίνκς με την κυκλοφορία, με τον ίδιο τρόπο που δεν επιτρέπονται τα λινκς για οποισαδήποτε επίσημη κυκλοφορία (μουσικές, βίντεο, κλπ). Δηλαδή μη λέμε ό,τι θέλουμε.

Κατα τ’ άλλα καλά έκανες και ζήτησες να κλείσει, απο τη στιγμή που σε τελική ανάλυση έχεις αυτή την άποψη (και σεβαστή), εξάλλου αρκετοί άλλοι έχουν την ίδια άποψη με σένα. Εμένα ο τρόπος με ενόχλησε. Επίθεση και μεγαλόστομα σχόλια στα καλά του καθουμένου. Και αναφορά στους άλλους λες και είναι βλάκες, υποκριτές και δε ξέρω και γω τι. Cool. :wink:

Τις καλημέρες μου και απο δω, θενξ για την απάντηση.

Kαι που να ήταν ρε παιδιά και κανένα σημαντικό τόπικ. Αξίζει τόσος διάλογος για ένα τόπικ που στο κάτω κάτω της γραφής δεν έκαιγε και κανέναν;

κρισπ, γινεσαι γραφικος, δεν χρειαζεται να στο πω, εξυπνος εισαι

και οντως, μια βλακειουλα θρεντ ηταν, δεν χρειαζεται να το αναλυουμε ξανα και ξανα

επισης
south park, cartman’s silly hate crime (δεν θυμαμαι σεζον)

Δεν ειναι τοσο το τοπικ οσο η δικαιολογια με την οποια εκλεισε.
Απο δω και περα οποιος βλεπει ενα θρεντ που θεωρει οτι μπορει να προσβαλλει καποιον στο ιντερνετ που θα το διαβασει θα μπορει να ζηταει να διαγραφει ξερω γω?
Στην κοινωνια μας υπαρχουν ενα σωρο ατομα που μπορει να προσβληθουν παρα πολυ ευκολα με το παραμικρο που μπορει να διαβασουν, ή να νιωσουν ασχημα αν διαβασουν μια συζητηση για μια αρρωστεια για παραδειγμα απο την οποια πασχουν.
Δε θα μπορουμε να πιανουμε κουβεντα για τον καρκινο επειδη καποιος καρκινοπαθης μπορει να το διαβασει και να νιωσει ασχημα.
Γιατι κουβεντα ηταν αυτο που γινοταν στο θρεντ. Δεν ειρωνευτηκε κανεις κανεναν. Ενα ποστ μονο υπηρχε που θα μπορουσε να ερμηνευτει λαθος (και ετσι εγινε).

Εσείς γίνεστε γραφικοί με το να θίγεστε με κάτι που ΘΑ μπορούσε να αποκωδικοποιηθεί λάθος από κάποιον και σας πιάνουν τάχα μου “κοινωνικές ευαισθησίες”.

Έντιτ: Ωπ, με χαρακτήρισες γραφικό, προσβλήθηκα, πατάω ριπόρτ!

για τετοιες βλακειουλες ολοι σας θιγεστε και καλα για την ´ελευθερια του λογου’’ και αλλα

οταν μας βιαζουν καθημερινα ομως, οχι μονο δε διαμαρτηρεστε αλλα τους ψηφιζετε και απο πανω

μαλάκες πρόκειται για την απάντηση-μπαλαντέρ εδώ ε! :lol::lol::lol:

Λευτεριά στην τζούλια που αποφάσισε να κάνει καριέρα :stuck_out_tongue:

ΠΑΟΚ…ΣΑΜΠΑΝΙΑ…ΤΡΟΜΟΚΡΑΤΙΑ… ΦΕΡΤΕ ΤΗΝ ΤΖΟΥΛΙΑ…ΣΤΟΝ ΠΑΜΠΛΟ ΤΟΝ ΓΚΑΡΣΙΑ

:thumbup:
το πιο ωραίο είναι ωστόσο το ποιος το λέει! αν και ο κύριος ήστον δεν φημίζεται για την πολιτική ορθότητά του!

Αυτό. Όλο.
Να σχολιάσω μόνο, όσον αφορά στη μαυρισμένη πρόταση, πώς το μεγαλύτερο πρόβλημα δεν είναι πως θα σε χαρακτηρίσει αυτός που θα αποκαλέσεις μαλάκα και τυχαίνει να είναι ανάπηρος (και καλά θα κάνει να σε βρίσει, είναι δεν είναι μαλάκας. η οργή είναι απολύτως φυσιολογική αντίδραση σε μία τέτοιου είδους διαπροσωπική συνομιλία), αλλά πώς θα σε χαρακτηρίσει ο τρίτος - παρατηρητής.
Να λοιπόν πώς η πολιτική ορθότης γίνεται ένας τρόπος κοινωνικού ελέγχου.
Τον οποίο τελικά όλοι μας εσωτερικεύουμε, και συμβαίνουν όλα αυτά που αναφέρθηκαν στις πρώτες σελίδες του πολύπαθου τούτου θρεντ.

Και τελικά αυτό είναι και το πρόβλημα που διαπραγματεύεστε στις τελευταίες σελίδες: τη διαμεσολάβηση (αν και δεν έχω παρακολουθήσει ποιος προσέβαλλε ποιον φοβούμενος ότι θα αποκληθεί ποιος τι και με τη μεσολάβηση ποιανού διότι βαρέθηκα διότι είστε :offtopic: στο μέτρο που η συνομιλία σας είναι επί προσωπικού επιπέδου κι έχετε βιάσει το θρεντ και αν συνεχιστεί τούτο το πανηγύρι και γι άλλες σελίδες θα κάνω report που δεν έχω κάνει ποτέ, ε)
:lightsabre:

εμενα σαν χρηστη με θιγει και με προσβαλει η ηλιθιοτητα. μπορω να κανω ριπορτ απο αυριο καθε ηλιθιο ποστ που διαβαζω εδω μεσα?

Server is too busy. Please try again later.

Μπορείς αλλά έχω την εντυπωση πως έχεις καλύτερα πράγματα να κάνεις