Εκλογές 2009

Παίδες πόσο πιθανό βλέπετε σενάριο συγκυβέρνησης ΝΔ-ΠΑΣΟΚ-ΛΑΟΣ? Γενικά τέτοιες αλλαξοκωλιές τις έχετε ως σενάριο στο μυαλό σας?

Έπεσε λογοδιάρροια στο θέμα και δεν σας προλαβαίνω σήμερα (έχω να παω και σε έναν μικροαστικό γάμο :p), αλλά θέλω να σχολιάσω το θέμα της “αυτοοργάνωσης της κοινωνίας” και “εξουσία σε τοπικά συμβούλια” κλπ.
Στην παρούσα ιστορική και χρονική στιγμή/κατάσταση, κάθε χώρα χρειάζεται κεντρική ισχυρή διακυβέρνηση με έναν ισχυρό πρόεδρο εκλεγμένο απευθείας από το λαό (σύστημα τύπου Ρωσίας δηλαδή) και όχι τοπικά συμβούλια και διάφορες τέτοιες αηδίες (τουλάχιστον για την εποχή που ζούμε, στο μακρινό μέλλον ίσως να είναι εφαρμόσιμο). Το θέμα είναι σε ποιον θα λογοδοτεί η κυβέρνηση, στο λαό και μόνο ή στην ολιγαρχία;
Χωρίς ισχυρή κεντρική διακυβέρνηση (ε ρε Στάλιν που χρειάζεται αυτή την εποχή :p) το χάσαμε το κορμί… μας!

ΝΔ-ΠΑΣΟΚ ή ΝΔ-ΛΑΟΣ παίζει άνετα. Το 2ο λόγω ιδεολογικής συγγένειας και το 1ο λόγω πρόσφατου παραδείγματος στη Γερμανία. Αν είναι να προστατευτεί η ολιγαρχία, και παιδί μαζί θα κάνουν 8)

Ναι, ισχυρή κυβέρνηση η οποία θα λογοδοτεί στο λαό!!! Που το έχεις ξαναδεί αυτό το πράγμα; Κατα τα άλλα λες ότι είναι αηδία τα τοπικά συμβούλια, προφανώς θες να πεις ουτοπία, αν κατάλαβα καλά τον τρόπο σου.
Ενώ η ισχυρή κυβέρνηση που θα ΛΟΓΟΔΟΤΕΙ ΣΤΟΝ ΛΑΟ τι είναί; Έχεις δει εσύ κυβέρνηση να μην υπηρετεί τα ολιγαρχικά συμφέροντα, τα οποία εξάλλου την έκαναν κυβέρνηση; Για τον Στάλιν δεν σχολιάζω, εδώ υπάρχουν ακόμα και σήμερα νοσταλγοί του χίτλερ και πολλοί μάλιστα, στο στάλιν θα κολλήσουμε τώρα…

ΝΔ-ΛΑΟΣ ειναι πολυ πιθανο σεναριο λογω συγγενειας Α βαθμου. Πασοκ-ΝΔ εντελως απιθανο,εκ διαμετρου αντιθετες αποψεις + πολιτικες. Εξ’αλλου κανενας απο τους δυο αρχηγους δεν θα γινοταν δεκανικι του αλλου εστω και για μια μερα. Μια οικουμενικη κυβερνηση θα ηταν πραγματικα μια διεξοδος προς κατι καλλυτερο,αλλα και παλι σιγουρα θα αυτοκαταστρεφοταν σε χρονο Δτ,αφου δυσκολα θα συναινουσαν σε ριζικες μεταρρυθμισεις

δεν το πιστευω αυτο.στην πολιτικη του πασοκ και της νδ ισχυει το “δεν ειναι γιαννης(ΝΔ) ειναι γιαννακης(ΠΑΣΟΚ)”.πιστευω οτι μπορει να σταθει σαν σεναριο το ΝΔ-ΠΑΣΟΚ μονο και μονο για να μην χασουν την εξουσια…

Ας πω κι εγώ μερικές σκόρπιες σκέψεις μου.

Όσο η αριστεροί στην Ελλάδα θα τσακώνονται για το ποιος είναι πιο αριστερός, τόσο πιο δεξιές κυβερνήσεις θα έχουμε με το πέρασμα των ετών. Προσωπικά δε μπορώ να καταλάβω τη μανία κάποιων για τις ιδεολογικές λεπτομέρειες. Ενημερώνω, πως ΚΑΜΙΑ ψήφο δεν πρόκειται να κάνει τον κόσμο όπως τον έχετε φανταστεί εσείς. Οι ψήφοι απλά μετατοπίζουν την κοινωνία εκεί που συμβιβάζονται οι απόψεις των πολλών.

Αν το κριτήριο για το αν θα ψηφίσετε μία παράταξη εξαρτάται από το άσπρο/μαύρο κριτήριο “θα γίνει η κοινωνία ΑΚΡΙΒΩΣ όπως ΕΓΩ τη θέλω ή όχι?”, τότε είστε μόνοι σας, αφήνετε το μέλλον σας σε άλλους και δικαιωματικά σας ειρωνεύεται ο Ζούγκλαου όταν λέτε “τίποτα δεν αλλάζει με την ψήφο”. Αν μπορείτε να κάνετε ένα βήμα πίσω στην ιδεολογία σας και να ταχθείτε με όποιον έχετε περίπου κοινές πεποιθήσεις, τότε αυτός ο συνασπισμός σας μπορεί να πετύχει πολλά σημαντικά πράγματα στα οποία συμφωνείτε. Πληροφοριακά, κάθε φορά που μια πολιτική παράταξη μαζεύει 30,000 ψήφους γιατί αρνήθηκε να συμβιβαστεί στο οτιδήποτε, δεν πεθαίνει με το σταυρό στο χέρι. Τραβάει κι άλλους μαζί της.

Αριστερός δεν είμαι, αλλά ούτε και δεξιός. Μπορεί να είμαι, αλλά στα @@ μου εδώ και πολλά χρόνια. Στις εκλογές ο λαός έχει τη δυνατότητα να επηρεάσει το μέλλον του σε ΠΡΑΚΤΙΚΟ κι όχι σε θεωρητικό επίπεδο. Όπως είπε και ο Before the Dawn, η ποιότητα ζωής μπορεί να ανέβει σημαντικά και μέσα στο καπιταλιστικό μοντέλο. Αυτό που με ενδιαφέρει είναι η ελληνική κοινωνία να μπορέσει να κερδίσει όσα περισσότερα μπορεί από τη νέα κυβέρνηση που θα ακολουθήσει.

άχρηστος+ψεύτης ιδεολόγος < άχρηστος ιδεολόγος < ικανός + ψεύτης ιδεολόγος < ικανός + ειλικρινής ιδεολόγος

όπου βλέπετε τη λέξη ιδεολόγος, βάλτε αριστερός ή δεξιός ή νεφελίμ και μόνη προϋπόθεση που θέτω για αυτές τις ιδεολογίες, είναι οι αγνοί σκοποί. (Αν οι σκοποί δεν είναι αγνοί ή μιλάμε πλέον για τελείως διαφορετικές αξίες στη ζωή (π.χ. ρατσιστές, φασίστες,κλπ) , τότε προφανώς αλλάζει η κατάταξη μου)

Προσωπικά δε με νοιάζει. Είτε καπιταλισμός, είτε κομμουνισμός, είτε σοσιαλισμός ή φιλελεύθερη οικονομία υπάρχει, εγώ ο ίδιος άνθρωπος θα είμαι και λίγο πολύ τις ίδιες ιδέες θα έχω, την ίδια συμπεριφορά και με τον ίδιο τρόπο θα μεγαλώσω τα παιδιά μου. Άσε που και στα 2 συστήματα, χρήσιμος θα είμαι :p. Και τα 2 συστήματα έχουν τα θετικά τους και τα αρνητικά τους για την κοινωνία και στις εκλογές ΔΕ με ενδιαφέρει ποιο από τα 2 είναι καλύτερο, γιατί αυτό ΔΕΝ αποφασίζεται στις 4/10 που έχουμε εκλογές.

Το διάλογο για το προς τα που θα έπρεπε να κινηθούν οι ιδέες που εκφράζονται οι παρατάξεις πρέπει να τον κάνεις κάθε μέρα για να έχει αποτέλεσμα. Τις 30 μέρες των εκλογών πρέπει να επιλέξεις από το ΥΠΑΡΧΟΝ καλάθι, αυτό που πιστεύεις είναι το καλύτερο για το τόπο και το μέλλον του.

Ανάλυση απόψεων μου για τις παρατάξεις, αν κάποιος νιώθε θιγμένος γιατί ψηφίζει κάτι από αυτά, … δε με νοιάζει και ιδιαίτερα :lol:

Ν.Δ.: σε αυτές τις άπειρες κυβερνήσεις που σχημάτισε αυτά τα 5 χρόνια απέδειξε πως αποτελείται και από ανίκανα στελέχη, αλλά και από πάρα πολλούς ψεύτες, που μόνο σκοπό είχαν να φάνε. Ειλικρινά, τα σκάνδαλα είναι τόσα πολλά αυτά τα 5 χρόνια που βαριέμαι να τα μαζέψω σε ένα ποστ. Η Ελλάδα έπιασε πάτο σε όλους τους τομείς. Καήκαμε, πτωχεύσαμε, ανεργία χτύπησε κόκκινο, φτάσαμε σε σημείο να νιώθουμε περήφανοι μόνο για το Ζαγοράκι, το Διαμαντίδη και τα μπούτια της Παπαρίζου.

Και δεν αντέχω να ακούσω ξανά βουλευτή της ΝΔ, όταν σκάει το σκάνδαλο, αντί να απολογηθεί στον ελληνικό λαό λέγοντας έστω “είμαι αθώος”, να επιλέγει ως υπερασπιστική γραμμή το “εγώ είμαι του κόμματος”. Και το κόμμα όντως να στηρίζει αυτά τα διεφθαρμένα άτομα. Πάτος, πάτος, πάτος…

ΠΑΣΟΚ: Οι παλιοί ΠΑΣΟΚτζήδες, παρά τα άπειρα προβλήματα τους, ήταν ως επί το πλείστον ικανά άτομα, που πριν τη μεταπολίτευση δεν είχαν στον ήλιο μοίρα. Στην κατάταξη μου, μπαίνουν στο ικανοί + ψεύτες. Απείρως προτιμότεροι από το “ανίκανος και ψεύτης”. Για μένα δεν είναι τυχαίο, που τα σκάνδαλα επί ΠΑΣΟΚ δεν ακούγονταν με την ίδια συχνότητα. Έτρωγαν, αλλά έτρωγαν και έξυπνα βρε αδερφέ. Και όσο έτρωγαν, είχαν και την ικανότητα να αποφύγουν καμιά κρίση παραπάνω από τη ΝΔ.

Ο φόβος μου είναι οι νέες γενιές ΠΑΣΟΚων κι αυτό γιατί από ένα σημείο και μετά και το ΠΑΣΟΚ λειτούργησε ως επιχείρηση, που όποιος πρόσφερε κάτι στην επιχείρηση πήγαινε και ψηλά και έτσι πολλά ανίκανα άτομα ανέβηκαν στην ιεραρχία. Ο Παπανδρέου κέρδισε το Βενιζέλο στην προεδρία του κόμματος, γιατί οι παλιοί ΠΑΣΟΚοι δεν ανέχτηκαν τον τυχοδιωκτισμό και άρπακτικό βλέμα του Βενιζέλου την επομένη της ήττας του ΠΑΣΟΚ. Οι νέοι ψηφοφόροι όμως του ΠΑΣΟΚ ψήφισαν Βενιζέλο, δίνοντας το σύνθημα “εμείς θέλουμε τη νίκη του ΠΑΣΟΚ, ανεξαρτήτως ιδεολογικού κόστους”. Φοβάμαι πως οι νέες γενιές υποψηφίων του ΠΑΣΟΚ δε θα διαφέρουν ιδιαίτερα από τις νέες γενιές υποψηφίων της ΝΔ. Μόνο στο τι θα τάζουν.

ΥΓ. Διαφωνώ πως ο Καραμανλής είνια καλύτερος από τον Παπανδρέου. Θεωρώ πως οι περισσότεροι έχουν ψαρώσει από τον Καραμανλή γιατί έμαθε να μιλάει με στόμφο και αργά. Κατά τα άλλα, όχι ηγέτης δεν είναι, αλλά κανονικότατος υπάλληλος.

ΚΚΕ:Γραφική παράταξη που έχει φορέσει κατ’εμέ παρωπίδες και δε βλέπει τι γίνεται γύρω της. Έχει αδικαιολόγητες εμμονές, αρνείται να παραδεχθεί πως πολλά από αυτά που πρεσβεύει απέτυχαν ή αποδείχθηκαν λάθος και πεισματικά εκμηδενίζει τα επιτεύγματα του οτιδήποτε διαφέρει από αυτό που πρεσβεύει. Έχει όμως 2 χαρακτηριστικά που δε τα έχει κανείς άλλος.

  1. Αυτά που λένε τα πιστεύουν
  2. Πάντα κάτι λένε

Σε όλα τα debates για τα δικά μου γούστα ο νικητής είναι η Παπαρήγα. Εκεί που ο Καραμανλής θα έλεγε “θα κυβερνήσουμε με υπευθυνότητα τον τόπο” και ο Παπανδρέου “θα κοιτάξουμε το συμφέρον του ελληνικού λαού” (δηλαδή φράσεις κλισέ που δε τους διαφοροποιούν από τους υπόλοιπους - ποιος θα έλεγε και θα υποστήριζε εξάλλου το αντίθετο), η Παπαρήγα έβγαινε με θάρρος και έλεγε πράγματα που θα μπορούσε κάποιος να διαφωνήσει μαζί τους. Είχε το θάρρος της γνώμης της και μηδέν διάθεση να γλύψει για να γίνει αρεστή.

ΛΑΟΣ: Πραγματικά, παράταξη που οι βουλευτές της, δίχως τον Καρατζαφέρη έχουν iq 40. Εξουσιομανείς, τυχοδιώκτες, μισάνθρωποι, με τεράστιες εκπτώσεις στις όποιες αξίες τους και που με αερολογίες φουσκώνουν τα μυαλά των αερόμυαλων. Και ανίκανοι και ηλίθιοι. Η χείριστη μορφή πολιτικής ζωής για αυτό τον τόπο.

ΣΥΡΙΖΑ Έχει απογοητεύσει τους παλιούς του ψηφοφόρους (αυτό το 3,5% που το έβαζε κάθε χρόνο στη βουλή) κι αυτό γιατί ο τυχοδιωκτισμός μελών του (βλ. Τσίπρας et al) τον οδήγησε σε μια ηλίθια προσπάθεια να μαζέψουν ψήφους από όπου να 'ναι, με μικροπολιτική που έκανε κρα. Ο λόγος που έγινε μόδα το να δηλώνεις ΣΥΝ (και για μενα ΣΥΡ=ΣΥΝ), ήταν γιατί κάποτε αυτοί που ψήφιζαν ΣΥΝ ήταν απογοητευμένοι αριστεροί που εκτιμούσαν αυτή την ελευθερία κινήσεων που υπήρχε σε αυτή την παράταξη. Είχαν πετάξει τον Κωνσταντόπουλο να βγαίνει στα κανάλια και μετά ήταν κάμποσες μονάδες η κάθε μια με τη δικιά της φωνή και άποψη. Ο εκσυγχρονισμός του Τσίπρα και του Αλαβάνου ήταν “βουλώστε το, πλέον θα έχουμε κοινή γραμμή από εδώ και πέρα”. Αυτό το έκαναν πολύ άκομψα και έτσι πλέον κινδυνεύουν και για εκτός βουλής. Εύχομαι 1-2 παλιοί βουλευτές τους που εκτιμώ ακόμη να καταφέρουν να μπουν στη βουλή. Η πολυφωνία είναι επιθυμητή και οι συγκεκριμένοι έχουν και πράγματα να πουν. Αλλά πολύ χαίρομαι που ο κόσμος τους δε μάσησε το κουτόχορτο που πήγαν μερικοί να τους πασάρουν…

Οικολόγοι: :lol3: :lol3: :lol3:

Θα ήθελα να το αφήσω ασχολίαστο, αλλά δε μπορώ! Είναι το ανέκδοτο αυτών των εκλογών. ΔΕ ΛΕΝΕ ΤΙΠΟΤΑ! Έβαλαν ένα πιασάρικο όνομα (ποιος δε θέλει να συνεχίσει να υπάρχει η Γη στη σημερινή της κατάσταση;) και με αυτό μπαίνουν στη βουλή! Σε λίγο βλέπω και πολιτική παράταξη με το όνομα “Αντζελίνα Τζολί” να σαρώνει ανά τον κόσμο! Όποιος κάνει τον κόπο να μπει στην ιστοσελίδα τους, θα βάλει τα κλάματα από τα γέλια. Εγώ σταμάτησα να διαβάζω τις θέσεις τους μετά από την καταγγελία τους για τη βία στις γυναίκες, που έγραφε ουσιαστικά πως στην Ελλάδα 2 γυναίκες τρώνε ξύλο το μήνα (ή την εβδομάδα, δε θυμάμαι) κι αυτό πρέπει να σταματήσει. Αυτό ήταν! Θέσεις για το τι πρέπει να γίνει δεν είχαν! Γιατί αυτό συμβαίνει, δεν είχαν ιδέα! Για ρεπόρτερ σε εφημερίδα καλοί θα ήταν. Για Βουλή ούτε για αστείο.

Εξωκοινοβουλευτική Αριστερά: Σκόρπια μικρά κόμματα, που δυστυχώς δε μπορώ να πω πως έχω τις γνώσεις για να εκφράσω άποψη για αυτά. Το ότι όμως η ψήφος μου δε θα επηρεάσει τη δομή της κυβέρνησης ούτε κατά το ελάχιστο δε μου αρέσει. Επίσης, δεν είμαι οπαδός του επιχειρήματος για τη σημαντικότατη συνδικαλιστική τους δράση. Αν θέλουμε να αναπτυχθεί ο συνδικαλισμός στην Ελλάδα (ώστε να πάψει και να ελέγχεται από συγκεκριμένες συντεχνίες) και το οποίο είναι για μένα το Α και το Ω για την ποιότητα ζωής των πολιτών στο παρόν μοντέλο ανάπτυξης μας, τότε νομίζω πως θα έχει πολύ μεγαλύτερη ανάπτυξη αν αυτό θεσμοθετηθεί από κάποια πιο αριστερίζουσα κυβέρνηση, παρά από το αν μια από αυτές τις συντεχνίες έχει περισσότερη ισχύ στις διαπραγματεύσεις της.

Άκυρο/Λευκό: Στις εκλογές για μένα, το να μην έχεις άποψη ισοδυναμεί με “βαριέμαι να αποκτήσω άποψη”. Τότε πλέον μιλάμε για ιδιώτη 100%. Και μην ξεχνάμε πως η λέξη idiot βγαίνει από το “ιδιώτης”. Έτσι για να μην ξεχνάς και πως σε ονομάζουν κάμποσοι σύγχρονοι πολιτισμοί…

Ιδανικότερο “ρεαλιστικό” σενάριο για μένα:

Κυβέρνηση συνεργασίας ανάμεσα σε ΠΑΣΟΚ - ΚΚΕ. Οι παλιοί ΠΑΣΟΚτζήδες θα αναλάβουν τη διακυβέρνηση (γιατί προηγούνται των νέων σε ιεραρχία) και οι του ΚΚΕ θα πρέπει να κάνουν σωστή δουλειά για να μη χύσουν την καρδάρα και καθότι οι περισσότεροι τα πιστεύουν αυτά που λένε, θα φοβούνται και οι του ΠΑΣΟΚ να κάνουν γερές λαμογιές.

Σενάριο που εκτιμώ θα γίνει:
Κυβέρνηση ΠΑΣΟΚ με 160+ βουλευτές. 2-3 αποδιοπομπαίοι τράγοι για τη SIEMENS και σβήσιμο του ελλείματος στα χαρτιά μέσα σε 1,5 χρόνο με λογιστικά τρικς. Ακριβώς όπως δηλαδή και η ΝΔ το δημιούργησε στην αρχή.

Να τι θα ψηφισετε οι γαυροι.

Το ποδόσφαιρο τελείωσε άδοξα γι΄ αυτόν καθώς η καριέρα του τερμάτισε μάλλον απρόσμενα, όμως μία νέα καριέρα μπορεί να ξεκινάει. Ο λόγος για τον Γιώργο Ανατολάκη που εκτός απρόοπτου πολιτεύεται! Ο πρώην αμυντικός του Ολυμπιακού, έχει δεχθεί κρούση από τον Γιώργο Καρατζαφέρη για να βάλει υποψηφιότητα στις εκλογές με το ΛΑΟΣ στη Β΄ Πειραιά. Ο Ανατολάκης δεν έχει απαντήσει ακόμα, αλλά δεν αποκλείεται να ανοίξει μια νέα σελίδα στη ζωή του.

χαχαχαχαχαχ γαμαει χχααχαχαχχα

να δω ανατολακη στην βουλη και τιποτα αλλο…:lol::lol::lol:

1ον: Δεν έχω περίπου κοινές πεποιθήσεις με κκε και συν. Έχω καθόλου κοινές…
2ον: Όταν αρχίσουν οι εκπτώσεις σε αυτά που φαίνονται λεπτομέρειες, έχει αρχίσει να χάνεται και η μπλάλα με μαθηματική ακρίβεια.
3ον: Αν καλά κάνει να μας ειρωνεύεται για το με την ψήφο δεν αλλάζει τίποτα, τότε εμείς τι να κάνουμε για σας που θα αλλάξετε τον κόσμο με την κάλπη!!!
4ον: Μάλλον θες να πεις ότι απ’ τα χειρότερα, κάτι θα υπάρχει που θα ναι λίγο καλύτερο. Αυτό είναι οπορτουνισμός.
5ον: Λες ότι για σένα δεν θα άλλαζε κάτι σημαντικά είτε καπιταλισμός είτε κομμουνισμός. Αν μιλάμε για κομμουνισμό στα χαρτιά θα συμφωνήσω, γι αυτό εξάλλου δεν κολλάω με το κκε πουθενά. Αν όμως μιλάμε για πραγματικό κομμουνισμό ή αναρχισμό, λες σοβαρά ότι για σένα θα ναι το ίδιο;;; Και την ίδια στιγμή μου λες να υποχωρήσω στις λεπτομέρειες;;; Εδώ, για σένα, πραγματικό κομμουνισμό να είχαμε δεν θα άλλαζε τπτ και γω πρέπει να γίνω κκες, μήπως βγάλει 30 βουλευτές και αλλάξει κάτι!!!
Αυτό λέγεται αντίφαση.

από τηλεφώνημα στην ελληνοφρένεια

-ελα ρε Αποστόλη, παλιόγαυρε. Πάρε ένα τηλέφωνο τον κόκκαλη
-γιατί?
-γιατί τώρα με τις εκλογές, τόσοι αριστεροί θα βγουν στις τηλεοράσεις. πέστου να τσιμπήσει έναν !

  1. Εγώ έχω αρκετά κοινές πεποιθήσεις με όποιον έχει σκοπό να βελτιώσει την ποιότητα ζωής στην Ελλάδα για όσο το δυνατόν περισσότερους πολίτες. Επίσης, έχω επίγνωση των δικών μου ορίων. Υπάρχουν άπειροι άνθρωποι που είναι ικανότεροι, εξυπνότεροι και πιο ψαγμένοι στις απόψεις τους από εμένα. Από τη στιγμή που εκτιμώ πως αυτοί είναι ικανότεροι από εμένα για να κυβερνήσουν 10 εκ. πολίτες, μπορώ να δεχθώ και το να μη συμφωνούμε. Αν συμφωνούσαμε, τότε δε θα ήταν κάποιος ικανότερος από τον άλλο. Το αν εσύ έχεις τόσο εκ διαμέτρου αντίθετες απόψεις, δε με νοιάζει ιδιαίτερα.

  2. Ορίζεις τη μαθηματικη ακρίβεια; Περισσότερο ως ανακρίβεια μου κάνει…

  3. Κοίτα, το καλό του να είναι κάποιος εκ φύσεως είρωνας, μεταφράζεται στο ότι δε τον πειράζει να τον ειρωνεύονται. Μπορείς ελεύθερα να με ειρωνεύεσαι που πιστεύω ό,τι πιστεύω. :wink:

  4. Αν αυτό είναι για σένα ο οπορτουνιστής, τότε ναι είμαι. Επιλέγω να στηρίξω με την ψήφο μου παρατάξεις που δε ταυτίζομαι 100% και θεωρώ πως έχουν πιο χαμηλό άνω ταβάνι από άλλες, αλλά και οι οποίες θα βοηθήσουν πιο γρήγορα τους άνεργους φίλους μου, από το να στηρίξω παρατάξεις που ταυτίζομαι και αφήνουν το τόπο στη μοίρα τους, ελπίζοντας να καταστραφούν τα πάντα για να αναλάβουν αυτές μετά ως σωτήρας… Επίσης, δε θα με χάλαγε να είχα και τον Ρεγκέιρο της ΑΕΚ στον Ολυμπιακό, από τη στιγμή που δε βρήκα το ιδανικό αριστερό χαφ.

  5. Την αναρχία δε τη συμπιέραλαβα γιατί τη θεωρώ αμελητέα ποσότητα. Φωνακλάδικη, αλλά αμελητέα. Επίσης τη θεωρώ ανεφάρμοστη. Και καθότι ανεφάρμοστο, εγώ θα είμαι πάλι χρήσιμος :stuck_out_tongue:

Απορία. Αφού η ψήφος δεν έχει αξία για σένα, γιατί προσπαθείς να μεταπείσεις κόσμο στο τι θα ψηφίσει;

:

1ον: Αφού έχεις κοινές πεποιθήσεις στήριζε, εγώ δεν έχω. Το αφήνω τις ευθύνες και την διακυβέρνηση στους ικανότερους από μένα κι ας έχω αντίθετες πεποιθήσεις, θα ίσχυε και για το χίτλερ ας πούμε; και μην υπεκφύγεις με καμιά εξυπνάδα του στυλ, αυτόν δεν τον θεωρώ ικανό. Η διατύπωση σου είναι ότι πιο μοιρολατρικό…
2ον: Αυτά που εσύ θεωρείς λεπτομέρειες είναι πολύ σοβαρές ιδεολογικές και κυριώς πολιτικές διαφορές. Αν συμβιβαστείς με αυτές είπα ότι θα χάσεις με ακρίβεια την μπάλα, δλδ θα είσαι και θα επιδιώκεις πια κάτι άλλο και στο τέλος οι φαινομενικές λεπτομέρεις θα ρουφήξουν όλη την αρχική ιδέα. Δε βλέπω καμιά ανακρίβεια στο να μην κάνεις εκπτώσεις στις ιδέες σου.
3ον: Εδώ θα συμφωνήσω. Έτσι είναι ο σωστός είρωνας.
4ον: Και ποιος θα βρει δουλειά στους φίλους σου; τα δεκανίκια κκε, συν;;;;; (ας ψηφισετε τότε νδ-πακακ μήπως και…) Αν θες να είσαι οπορτουνιστής κανένα πρόβλημα, δεν μπορείς όμως να μου ζητάς να ακολουθήσω (μη πεις δεν απευθυνόμουνα σε σένα, όλο το ποστ αναφέρεται σε μένα και τον before the dawn, είναι ηλίου φαεινότερο)
5ον: Η αναρχία είναι πολύ σοβαρή υπόθεση, και όχι φωνακλάδικη αμελειτέα ποσότητα. Για την ιδεολογία του αναρχισμού μιλάω.(και τίποτα δεν είναι ανεφάρμοστο, δες ισπανία 36. Τώρα, αυτή τη συγκεκριμένη ιστορική στιγμή μπορεί να είναι, αύριο δεν ξέρεις). Αλλά έτσι κι αλλιώς αποφεύγεις το 5ο ερώτημα (που δεν ήταν η αναρχία βεβαίως, αυτή απλά αναφέρθηκε). Δεν μου είπες λοιπόν: Γραφείς ότι είτε καπιταλισμός είτε κομμουνισμός για σένα δεν αλλάζει στα σοβαρά κάτι. οκ. Τότε γιατί πρέπει εγώ να κάνω έκπτωση στις ιδέες μου, μήπως και πάρει 30 βουλευτές το κκε και αλλάξει κάτι;;; Συγνώμη, συμφορουμίτη μου, δεν σε γνωρίζω κιόλας, αλλά αυτή είναι ΣΟΒΑΡΗ ΑΝΤΙΦΑΣΗ. ΣΤΑ ΟΡΙΑ ΤΟΥ ΠΑΡΑΛΟΓΟΥ
ΥΓ. Δεν προσπαθώ να μεταπείσω κανέναν. Ότι θέλει ας κάνει ο καθένας. Απόψεις έγραψα και δεχθηκα ερωτήσεις επί αυτών, οπότε και απάντησα. Αν ενοχλώ, να φύγω, να πάω αλλού…:lol:

Ρε γμτ, μη συνδέεις το άκυρο ή την αποχή μόνο με αυτούς που δεν έχουν άποψη και τους απολιτικούς. Ένα ποσοστό διαλέγει αυτά ως πολιτική επιλογή, εδώ και γενιές μάλιστα. Τόσο μεταξύ ψηφοφόρων, όσο και μεταξύ πολιτικών σχημάτων, κομμάτων, κλπ.

Ναι, έμεινα μόνο σε αυτό απο όσα έγραψες, γιατί ενώ σε άλλα έχεις την - ορθότατη - τάση να τα βλέπεις απο πολλαπλές σκοπιές, εδώ το βλέπεις μονοδιάστατα. Ίσως γιατί επιμένεις στην θέση σου (σεβαστή και ισχυρή εξάλλου) οτι απο τη στιγμή που δε μπορείς να επηρεάσεις την δομή της κυβέρνησης, η μη-ψήφος δεν έχει νόημα. Ένα επιχείρημα που όπως έχω ήδη πει, με προβληματίζει και μένα προσωπικά πολύ.

Αλλά δε παύει να ισχύει και αυτό που λέω πάνω.

Πω πω η απουσία μου από το φόρουμ με άφησε πολύ πίσω στο διάλογο και υπάρχουν ένα σωρό θέματα στα οποία θέλω να απαντήσω. Σε γενικές γραμμές συμφωνώ με τον Before The Dawn κι ας στεναχωρώ ορισμένους φίλους μου (που έχουμε παίξει και μια μπάλα μαζί ρε αδερφέ!)

Ξεκινάω όσο πιο επιγραμματικά μπορώ:

  1. Δεν είναι ευθύνη οποιουδήποτε μη ΚΚΕ κουμμουνιστή να αποδείξει ότι το συγκεκριμένο κόμμα δεν είναι πλέον κόμμα ανατροπής. Το αντίστροφο. Θα ήθελα να δω το ΚΚΕ να μιλάει ξανά για Κουμμουνισμό. Πραγματικό εννοώ, και σε πολιτικό επίπεδο και σε ιδεολογικό. Αποκορύφωμα βεβαίως της αλλοτρίωσης του ήταν το προπέρσινο σύνθημά του “ακόμα και αν δεν συμφωνείτε με όσα λέμε ψηφίστε μας για να διαμαρτυρηθείτε σε ΝΔ-ΠΑΣΟΚ”. Αίσχος.

  2. Η εξωκοινοβουλευτική αριστερά αντιπροσωπεύεται όντως με μικρό ποσοστό στις εκλογές. Αυτό ισχύει για διάφορους λόγους. Τόσο λόγω της εγγενούς αντίφασης της ανατροπής του κατεστημένου με τη συμμετοχή στις εκλογές, όσο και για λόγους αδυναμίας δικής της, όπου πρέπει να γίνει (και γίνεται) αυτοκριτική. Από το σημείο αυτό όμως μέχρι και το να λέμε ότι δεν έχει απήχηση στην κοινωνία απέχουμε πολύ. Δείτε τα φοιτητικά συλλαλητήρια, δείτε την εξέγερση του Δεκέμβρη, δείτε σε πόσους κοινωνικούς αγώνες βρίσκεται μπροστά όχι παρασυρόμενη αλλά οδηγώντας τις εξελίξεις. Προσοχή, για να μην παρεξηγηθώ όπως παλιότερα, δε λέω “γεννάει” τις εξελίξεις.

  3. Η ιδεολογική ορθότητα των Μαρξιστών με την πολιτική τους τακτική έχει κάποιες φορές απόσταση. Κατά συνέπεια η “καταμέτρηση” των πραγματικών με τους φαινόμενους κουμμουνιστές και η τοποθέτησή τους σε κάποια πλευρά είναι άτοπη. Για παράδειγμα σέβομαι ως τεράστιο θεωρητικό του Μαρξισμού τον κ. Μηλίο, πολιτικά όμως θεωρώ ότι αναλώνεται χωρίς λόγο στο εγχείρημα του Συνασπισμού. Τώρα αυτό τον κάνει καλό ή κακό Μαρξιστή;

  4. Η διαφορά της αριστεράς με τη δεξιά είναι ότι η δεξιά έχει να κάνει κάτι πολύ συγκεκριμένο. Να διαχειριστεί με τον ιδανικότερο τρόπο τα συμφέροντα της αστικής τάξης κρατώντας ταυτόχρονα σε επίπεδα ανεκτά τη λαϊκή μάζα ώστε να μην εξεγείρεται. Η αριστερά έχει να κάνει κάτι πολύ πιο δύσκολο. Να προτείνει μία πολιτική λύση που θα σπάσει ακριβώς αυτό το κατεστημένο και θα συγκρουστεί όχι μόνο με συμφέροντα, αλλά και με μία ήδη διαμορφωμένη κοινωνική συμπεριφορά. Στην περίπτωση αυτή λοιπόν οι ιδεολογικές και πολιτικές διαφορές, οι “λεπτομέρειες” όπως τις ονομάζετε, κάνουν τη διαφορά. Αυτές οι λεπτομέρειες είναι που οδήγησαν στον σταλινισμό, αυτές είναι που οδήγησαν και στη ρεφορμιστική στροφή της ΕΣΣΔ, δυστυχως αυτές διμόρφωσαν ακόμα και την ιστροία της Ελλάδας (βλέπε ΕΑΜ κτλ)

Και Ψηνάκης με Λ.Α.Ο.Σ.;

Αυτό ακριβώς είπα και εγώ, ότι αυτές οι λεπτομέρειες δεν είναι καθόλου λεπτομέρειες, για να λέει κάποιος ότι πρέπει να τις υπερπηδήσουμε ελαφρά τη καρδία
(στο 3, αν ενδιαφέρει βέβαι η γνώμη μου κάποιον, ναι, τον κάνει κακό μαρξιστή)

ChrisP, εσυ που εφτιαξες το poll, τι θα ψηφισεις, θα μου πεις ?

ΣΥΡΙΖΑ, αν και δοκιμάζουν την υπομονή μου…