Παιχνίδια Παίζουμε;

καλα το divinity original sin 2 τοχει παιξει κανεις?
εχω παθει πλακα

εχω ακουσει τα καλυτερα για το divinity

Έχω κάνει 2-3 αναφορές πιο πίσω.

Άρχισα το πρώτο OS τέλη Δεκέμβρη, και σταμάτησα να παίζω τέλη Μάρτη όταν και τερμάτισα και το δεύτερο. fun times.

Σήμερα βγαίνει επιτέλους μετά από ΑΝΑΜΟΝΗ ΑΙΩΝΩΝ και το GOTY ‘18 και συμπέφτει εντελώς τυχαία με μια βδομαδούλα άδεια απ’ τη δουλειά για να μπορέσουμε να λιώσουμε αξιοπρεπώς. Υπενθυμίσεις στο κινητό για να μην ξεχνάμε να τρώμε και να πίνουμε νερό και φύγαμε.

1 Like

Το Pillars? Nα μας πεις γνωμη. Εγω παντως που ξεκινησα τελικα το Mass Effect Andromeda δεν μπορω να καταλαβω ακομα γτ το κραζανε. Μπορω να πω οτι ειμαι και ενθουσιασμενος. Δεν εχω παιξει πολυ, αλλα τα γρφικα και η ατμοσφαιρα ειναι πολυ καλη, τα πατς εχουν διορθωσει τα θεματα που χε με εκφρασεις κτλ και το action κομματι ειναι απολαυστικο. Για το στορυ ειναι νωρις να πω κατι, αλλα μεχρι τωρα παει μια χαρα

αυτο ακριβως.μια χαρα παιχνιδι

Πες μας γνωμη

Ας πω μια γνώμη, μην την πάρετε βέβαια και ως αντικειμενική γιατί ναι μεν προσπαθώ να είμαι αντικειμενικός σε isometric crpgs και σε παιχνίδια της Obsidian, αλλά δεν μου βγαίνει και τόσο νομίζω. :stuck_out_tongue:
Ένιγουέι.

Αρχικά να πω ότι έχω παίξει 80 ώρες σε μία εβδομάδα και το main quest το έχω προχωρήσει 3 φορές(!) οπότε άποψη περί main story δεν μπορώ να εκφράσω. Απ’ ότι διαβάζω αν το κάνεις rush είναι 25-30 ώρες περίπου και υπάρχουν αρκετά ανάμεικτες αντιδράσεις πάνω σε αυτό. Πάνω στο main quest ξαναλέω, οι κριτικές για το παιχνίδι γενικά είναι πάρα πολύ καλές.

Για το παιχνίδι τώρα, πού να αρχίσω και πού να τελειώσω. Το πρώτο πράγμα που πρέπει να αναφέρω είναι: ΒΕΛΤΙΩΣΕΙΣ ΣΤΑ ΠΑΝΤΑ. Δεν μπορώ να το τονίσω αρκετά αυτό. Το έχω αναφέρει και πιο πάνω, η Obsidian μαζί με την Larian είναι οι ναυαρχίδες όχι μόνο της επιστροφής των isometric crpgs που ζητάγαμε χρόνια αλλά κατά τη γνώμη μου και της εξέλιξης προς το καλύτερο του είδους. Τολμάνε να δοκιμάσουν πράγματα, επιτυχημένα.

–Story+Writing+Setting.
Πέρα απ’ το μέιν quest που όπως ανέφερα δεν το έχω προχωρήσει, το υπόλοιπο γράψιμο είναι από πολύ καλό έως εξαιρετικό. Έχουμε αφήσει πίσω το Baldurs Gate style του πρώτου, και έχουμε περάσει σε κάτι διαφορετικό και πολύ πολύ ενδιαφέρον. Το παιχνίδι το παίζουμε σε έναν μεγάλο χάρτη αρχιπελάγους, η κίνηση στη θάλασσα γίνεται μέσω πλοίου και με τρόπο που θυμίζει Battle Brothers, Storm of Zehir expansion του Neverwinter Nights 2 και το Expeditions: Conquistador. Το αρχιπέλαγο σφύζει από ζωή, πλοία, νησάκια με ναούς, ruins, αυτόχθονες, πειρατές, encounters -τεσπατοπιασατετονοημα- με αισθητική που παραπέμπει σε Πολυνησιακές και Καραιβικές επιρροές. Τα side quests είναι πάρα πολλά, και σίγουρα δεν τα έχω βρει όλα, και εκτός από τα (όπως στ πρώτο) bounties που φαίνεται ότι έχουν μπει για να παίρνεις xp, λεφτά και reputations με αυτούς που στα δίνουν, τα υπόλοιπα είναι πολύ καλοφτιαγμένα κατά τη γνώμη μου και ως επί το πλείστον με δύσκολες αποφάσεις, οι οποίες σχεδόν ποτέ δεν είναι μαύρο/άσπρο η επίλυσή τους. Αυτό σημαίνει και τόνους replayability και roleplaying ευκαιρίες, σε συνδυασμό φυσικά με τα διάφορα builds που μπορείς να κάνεις στο παιχνίδι.

–Combat+Character Creation
Και μιας και είπα builds, τι να πρωτοαναλύσω εδώ πέρα. Οι επιλογές είναι φαινομενικά άπειρες. Εκτός απ’ τα κλασικά races, background, jobs που είχε ο χαρακτήρας σου, υπάρχουν subclasses για την κάθε class (δεν υπάρχουν καινούριες classes απ’ το πρώτο) και προσφέρεται η δυνατότητα για single class ή multiclass. Το multiclass δεν προτείνεται για πρώτο playthrough, καθώς ο χαρακτήρας σου δεν θα ανοίξει ποτέ τα τελευταία δύο power levels του, που εκεί είναι οι πιο δυνατές abilities του κάθε χαρακτήρα, αλλά προφανώς βγαίνουν τρελοί συνδυασμοί μέσω multiclassing. Προσωπικά μόνο single class έχω φτιάξει μέχρι στιγμής, και σε μένα και στους companions (όταν κάνεις recruit κάθε companion και sidekick, σου προσφέρεται η δυνατότητα να διαλέξεις μεταξύ single class ή multiclass)
Δεν ξέρω τι άλλο να αναφέρω εδώ πέρα και να μην γράφω ώρες ολόκληρες.
Η μάχη τώρα, δυστυχώς προς το παρόν είναι αρκετά unbalanced και το παιχνίδι είναι πάρα πολύ εύκολο, ειδικά late game. Το ξεκίνησα μεσαία δυσκολία, ανέβασα βέτεραν και αναγκάστηκα να πάω path of the damned. Υπάρχει level scaling στο επίπεδό σου βέβαια, αν θες συνέχεια challenge. Έχουν πει ότι επικεντρώνονται πρώτα στα bug fixes και μετά θα πιάσουν gameplay balances, fixes, values, buffs nerfs κλπ.
Πολύ βελτιωμένη και η μάχη, με νέες και καλές προσθήκες. Μπορείς να κάνεις slow combat πολύ σε σημείο που γίνεται turn based σχεδόν, ίσως η σημαντικότερη προσθήκη για μένα. Έχουν αφαιρεθεί abilities spells per rest/ per encounter κλπ, όλα μπορείς να τα κάνεις σε κάθε μάχη αντλώντας από την power source pool του κάθε χαρακτήρα (rage για barbarian, discipline για fighter κλπ) και κάθε ability κοστίζει τόσους source points κλπ, γεμίζοντας πάλι μετά από κάθε μάχη.
Στην αρχή με ξένισε το γεγονός ότι μειώθηκε το πάρτυ σε 5 members, αλλά σε λίγες ώρες το ξεχνάς και σχεδόν χαίρεσαι που δεν υπάρχει 6ος και μειώνεται ο πονοκέφαλος απ’ τις πληροφορίες σε κάθε μάχη.
Και σταματάω κάπου εδώ και για τη μάχη, μην γράφω και ώρες ολόκληρες (όχι ότι δεν γράφω ήδη ώρες ολόκληρες αλλά τεσπά :P)
Υπάρχει και ship combat, αλλά δεν την έχω παίξει πολύ ώστε να εκφέρω άποψη, καθώς το μόνο που κάνω είναι να πηγαίνω ντουγρού στο πλοίο ώστε να προχωρήσω σε deck combat. Σίγουρα θέλει δουλίτσα.
Τα πλοία με τα οποία εξευρευνείς το Deadfire Archipelago btw είναι πολύ customizable, αλλάζεις πανιά, άγκυρες, τιμόνια, χρώματα, κανόνια (και με διαφορετικά στατιστικά), και μέχρι και όνομα βάζεις. Μπορείς να αγοράσεις και άλλα πλοία, πανάκριβα βέβαια, αλλά μπορείς, φτιάχνοντας το δικό σου στόλο. Το κάθε πλοίο έχει θέσεις για πλήρωμα που τους κάνεις equip ανάλογα με τα στατιστικά τους. Και κάνοντας βόλτες στο αρχιπέλαγο χαλάς resources για το πλήρωμά σου, φαγί, ποτό, με το καθένα να ανεβάζει ή να κατεβάζει morale. Φουλ morale δίνει bonuses, χαμηλό μπορεί να οδηγήσει και σε mutiny. Και φυσικά δεν μπορούσαν να λείπουν τα chanties. Νταξ, δεν είναι και black flag σκηνικά, προφανώς, οκ, αλλά και πάλι γαμάει. Αυτά και άλλα όμορφα σε σχέση με τα πλοία.

–Γραφικά.
Η αλλαγή σε Unity 5 ήταν πολύ καλή επιλογή, το παιχνίδι είναι πανέμορφο, όλα τα μέρη hand drawn και τα περισσότερα τοπία jaw droping, με μεγάλη ποικιλία. Βάλτε slow combat σε κάποια φάση και χαζέψτε spells, θα με θυμηθείτε. Τα water effects (όχι στη θάλασσα, στη στεριά) είναι μούρλια, shadow/lights φωτισμός τα σπάνε, τι να πω, ΠΑΝΕΜΟΡΦΟ.

–'Ηχος, μουσική, VO.
Ο ήχος θα ήθελε λίγο δουλίτσα σε κάποια ηχητικά εφέ, αλλά δεν χαλάει κάτι την απόλαυση. Το soundtrack είναι πολύ καλό, αρχικά ίσως φαίνεται generic αρκετά, αλλά με το καιρό συνηθίζεται, και είναι αρκετά ταιριαστό θα έλεγα. Κακά τα ψέματα, με κάτι Wild Hunt και D:OS 1+2 soundtracks που έχουν κυκλοφορήσει τελευταία είναι δύσκολο να ξετρελαθώ με κάτι νέο :stuck_out_tongue:
Το VO είναι full, κάτι που είναι εξαιρετική προσθήκη. Στο μέιν κουέστ μέχρι και narrator υπάρχει για τις περιγραφές. Και μέχρι στιγμής δεν έχω συναντήσει npc που να μην έχει VO. Το βρίσκω εξαιρετικό και πολύ ταιριαστό με το setting και το παιχνίδι. Το cast του Critical Role (“σειρά” στην οποία μαζεύονται ένα μάτσο voice actors και παίζουν dnd, όσοι δεν το ξέρετε και ψήνεστε, δείτε το, είναι πολύ καλό) έχει πάρει το μισό παιχνίδι πάνω του, οι τύποι είναι εξαιρετικοί σε αυτό που κάνουν και τους αξίζουν συγχαρητήρια για τη δουλειά που έκαναν στο Deadfire.

Γενικά αυτά τα ολίγα(χαχαχα) μέχρι στιγμής, όσοι διαβάσατε μέχρι εδώ ο επόμενος γύρος λάγκερ από μένα για να μας ανέβει και το morale λίγο.

Χαλαρά και ξεκούραστα το παιχνίδι της χρονιάς για μένα, και ας μην το έχω ολοκληρώσει. Δεν ξέρω τι μπορεί να βγει που να με κάνει να αλλάξω γνώμη. Το παιχνίδι το έχω απολαύσει απίστευτα στο κάθε δευτερόλεπτο που έχω ρουφήξει, με έχει βάλει να κάνω roleplaying, το immersion που μου έχει δημιουργήσει το κόβω με το μαχαίρι, κάθε στιγμή που δεν παίζω με κάνει να θέλω να μπω να παίξω, μέχρι και ποστ-σεντόνι στο ρόκινγκ με έβαλε να γράψω (στο οποίο δεν ανέφερα ούτε τα μισά από όσα θα ήθελα), σπαταλώντας 2 ώρες στις οποίες θα μπορούσα να παίζω Deadfire.

Σταματάω κάπου εδώ τις γραφικότητες εξύμνησης και προτείνω σε όποιον θέλει να το παίξει να περιμένει κανά δυο patches ξέρω γω να γυαλιστεί να balanceαριστεί για ακόμη καλύτερη εμπειρία.

Χαχα θελω λαγκερ. Απολαυσα ολο τον ενθουσιασμο. Πολυ χαιρομαι. Τα loading times? Βελτιωθηκαν; Ακουγεται επος γενικα. Να χε κ turns ρε γαμωτο. Εγω λεω να το παρω φθινοπωρο που θα βγουν τα dlc. Ριχνω willpower checks

Έχουν πει φθινόπωρο για τα expansions; Δεν το βλέπω πολύ έφικτο, ο Sawyer χθες είπε ότι δεν έχουν ξεκινήσει καν να τα φτιάχνουν, τα βλέπω να καθυστερούν περισσότερο.

Τα loading times είναι σε πολύ καλύτερη κατάσταση σε σχέση με το πρώτο παιχνίδι, αλλά είναι και πάλι συχνά, οπότε “μαζεύονται”. Ελπίζω σε παραπάνω βελτίωσή τους με κανά πατς.

Turns τι εννοείς; Turn based combat; Μπορείς να κάνεις τελείως slow τη μάχη, βοηθάει απίστευτα.

Ναι το turn based combat εννοω. Ενταξει δουλευε και με το pause. Aπλα μ αρεσει σαν gameplay

Για τα dlc

1 Like

:wave:

3 Likes

Τι είπες τώρα ρε; Πω πω, περάσαν τα παιδικά μου χρόνια σε φλασιά βλέποντας το βίντεο

ΥΓ Μόνο νεύρα για το μαύρο “censored” που έπεφτε στο πρώτο Larry κάθε φορά που κατάφερνες να “ρίξεις έναν” μετά από τόσο κόπο που έκανες. (να βρεις το τηλέφωνο, να σκεφτείς πως θα φύγει ο νταβατζής για να ανέβεις στο δώμα, να πάρεις προφυλάξεις γιατί την πρώτη φορά που πήγες ξεσκούφωτος πέθανες μόλις πάτησες το πόδι σου στο πεζοδρόμιο…)

lsl_3

2 Likes

Lipon to Axiom Verge apla GAMISE. to kalutero Metroid style game pou xo pai3ei (meta ta Metroid enoite min to 3eftilisoume kiollas?). kai sto Switch akoma pio gamato (ti na kanoume eimai Nintendo fan ap to 1985). tora w8 to Wolfenstein 2 (gia Switch ki auto min 3exniomaste etsi?) alla prepei na termatiso kai to Doom. mipos exei pai3ei kaneis to a Robot named Fight na mou pei ediposeis? thanks.

ποπα

Έρχεται το τέλος! :blush:

1 Like

Αφηνω αυτο εδω

3 Likes

Ρε γαμώτο, δείχνει πολύ gta η φάση και πρόθεση να χτυπήσει rockstar( ; )
Δεν ξέρω, εγώ προσωπικά ξενέρωσα λιγάκι. Ελπίζω να κάνω τεράστιο λάθος και να βγει κάτι… διαφορετικό από αυτό που δείχνει.

Και εγω πηρα GTA vibes, αλλα να σου πω την αληθεια δεν νομιζω οτι θα χει σχεση. Απλα εχουμε ξενερωσει λιγο λογω παλετας νομιζω. Περιμεναμε κατι νυχτερινο. Βεβαια δεν ειναι καν gameplay trailer. Εχει βγαλει και μια ανακοινωση καπου η εταιρια η οποια ηταν καθησυχαστικη για μενα. Οτι ειναι big single player story driver rpg με customizable χαρακτηρα κτλ. Επισης θυμαμαι και οταν ειχε πρωτοβγει το Witcher που αρκετοι μιλαγαν για GTA.

Επισης ανακοινωθηκε και Elder Scrolls 6 με ενα τρεηλερακι το οποιο δεν ειναι και πολυ διαφωτιστικο. Μεχρι και στον ιδιο χωρο με το Skyrim θα μπορουσε να ναι που λεει ο λογος.

1 Like

Μια από τα ίδια η Microsoft και χθες. Gears Of War 5, Forza Horizon 4, Halo μπλαμπλαμπλα. Πρέπει να μετρούσαν μέχρι και τα dlc για Cuphead, Player unknown battlegrounds και Sea Of Thieves. Άντε και του χρόνου!

Τουλάχιστον είδαμε αυτό!

Άντε να δούμε και τη Σονάρα.

2 Likes

όταν βγήκε το σήμα της activision μετά το fromsoftware έκλασα λίγο πάνω μου αλλά οκ, το trailer delivered as hell…φαίνεται γαμηστερό

στα + της χτεσινής, λιγότερο απογοητευτικής από την πρώτη μέρα but still απογοητευτική, για μένα το cyberpunk2077 ήταν το αναμενόμενο hightlight, αν και δεν είδαμε ούτε gameplay ούτε release date…επος

πλας, οκ, νέο Doom :smiley:

1 Like