Παιχνίδια Παίζουμε;

Μετα απο 2 μηνες και πολλες ωρες τερματισα το Mass Effect Andromeda…σιγουρα δεν φτανει την αρχικη τριλογια αλλα δεν παυει να ειναι ενα πολυ καλο παιχνιδι…

1 Like

K εχω φτασει καπου στο 70%. Αδικαιολογητο το κραξιμο που φαγε.

1 Like

Έρχεται το πρώτο dlc για το Kingdom Come Deliverance!

Εν τω μεταξύ, έχουν βγει 500 updates από τότε που το τελείωσα. Είμαι περίεργος να δω τι άλλαξε. Έχει προστεθεί Hardcore mode σίγουρα.

1 Like

εχω ξεκινησει the shadow of the colossus…τι ομορφο παιχνιδι…

4 Likes

Ρε τι απίστευτα καβλωτικό Ε Π Ο Σ είναι το Hollow Knight (!!!)

2 Likes

Θα κανω σοβαρο ποστ αυριο απο τη δουλεια (προφανως :yum: ) για αυτο ΤΟ ΕΠΟΣ ΕΠΩΝ!

ειναι τα bosses πολυ δυσκολα ή εγω ειμαι αχρηστος;

Και ενα απο τα καλυτερα σαουντρακ στην ιστορια του Gaming κατα την ταπεινη μου αποψη

Λοιπόν το αστείο με το switch είναι αυτό, ότι από τη μια λίγο είμαι εκνευρισμένος που η Nintendo τον παίζει -κλασσικά- και τα παιχνίδια βγαίνουν με το σταγονόμετρο (αναμενόμενα δεν υπάρχουν οι κλασσικοί ΑΑΑ τίτλοι, δεν γίνονται συνεργασίες με άλλα Studio, τα exclusives τύπου νέο Metroid ή νέο Donkey Kong κτλ ούτε καν αναφέρονται στην Ε3 ενώ πήξαμε στα remasters και στις επανεκδόσεις), από την άλλη το switch μου έχει δώσει έως τώρα, το Zelda aka μια πρωτόγνωρη gaming εμπειρία και τώρα το Hollow Knight, ίσως το καλύτερο platform - metroidvidia που έχω παίξει ποτέ, παιχνίδι που με σιγουριά το έχω πλέον σε μια άτυπη λίστα με τα 50 αγαπημένα μου παιχνίδια ever…

Να πώ για το lore? Απίστευτο, βαθύ και εξωφρενικά δαιδαλώδες και σύνθετο. Για τα γραφικά-περιβάλλον? Mιλάμε ότι περισσότερο χαζεύω τους χώρους παρά παίζω ώρες ώρες. Για τα boss-fights? Όπου το Dark Souls συναντά το platforming, η δυσκολία αγγίζει δυσθεώρητα ύψη και το αποτέλεσμα είναι ώρες επί ωρών και στρατηγικές επί στρατηγικών για να ρίξεις κάτω έναν γαμημένο μπάμπουρα? Για την μουσική/ήχο? Ας δεί κάποιος πχ ένα boss fight με την Hornet για να καταλάβει για τι μουσικό έπος μιλάμε και μετά ας παίξει το Greenzone, όπου ο παραμικρός θόρυβος μέσα από τις ατελείωτες φυλλωσιές σε προειδοποιεί ότι κάτι θα σε αρπάξει καθώς περπατάς στα στενά του δρομάκια…

Το παιχνίδι είναι hands down ένα γαμημένο αριστούργημα, ότι πιο κοντά έχει κυκλοφορήσει σε metroidvidia/platform μορφή των παιχνιδιών της FromSoftware (μιλάμε για διαολεμένη δυσκολία, μην νομίζει κανείς ότι είναι platforming και εύκολο, παράτησα χτες ένα boss το οποίο παίζω κυριολεκτικά 5 μέρες-από αρκετές ώρες τη μέρα- γιατί απλά δεν μπορώ και συνέχισα τις περιπλανήσεις για να γίνω πιο δυνατός και να ανοίξω το χάρτη και μετά να ξαναγυρίσω πίσω) και μετά το Zelda θα έλεγα ότι είναι υποχρεωτική αγορά σε κάθε κάτοχο switch, πιο πολύ από τα Odyssey, Mario Kart και σια…

2 Likes

file to Mario Odyssey einai enas ap tous kaluterous titlous tou Switch (aneta to Mario 64 killer it’s just THAT good). alla des to kai ap tin 8etiki meria, to proto xrono pirame Mario kai Zelda (apo dunata Nintendo titles), ok to 18 den fenete na xei kati toso dunato (ektos kai an goustareis para poli to Smash Brothers) alla exoume parei Skyrim, Doom, Wolfenstein 2 kai tosa indie games pou gamane. kai des to kai ap autin tin meria, afou den yparxoun top notch Nintendo games gia to upoloipo tou 18 8a boreis na pai3eis pio polla indies (pou den 8a xes ton xrono na ta pai3eis an eixame kataigismo apo Nintendo titles) pou vgenoun gia to Switch. opos leei kai to tragoudi you win some you lose some

Είναι όπως τα λέει ο Lupin, το παιχνίδι σε κάποιες φάσεις είναι γαμημένα δύσκολο και σου σπάει τα νεύρα που πρέπει να κάνεις πάλι 5’ ίδιας διαδρομής για να φτάσεις στο boss που έχασες, να παίξεις 5’’ και αυτό το πράγμα ΞΑΝΑ ΔΕΚΑ ΦΟΡΕΣ μέχρι να βρεις τη στρατηγική για να το σκοτώσεις.

Χθες μετά από 4μιση ώρες σερί παιχνιδιού έσβησα το 8ωρο συνολικά save πάνω στα νεύρα μου και γαμώτημπαναγίατου έχω zelda, odyssey για το switch και άλλα 3-4 για το ps4, detroit become human και god of war 4 τα άφησα για του χρόνου γιατί απλά δεν προλαβαίνω, ε ρε μπάσταρδοι δε θα κάτσω να φάω τη μισή μέρα για να κάνω reruns την ίδια γαμημένη βόλτα για να φτάσω στον κάθε πουσταρά Soul Master, έχω και ζωή.

Αυτά σκεφτόμουν χθες έτσι όπως ήμουν κάπου στο 99% ηρεμίας μου, σήμερα ξύπνησα και θέλω να το πιάσω πάλι και να το φτάσω εκεί που ήμουν χθες. Είναι τόσο εκνευριστικά εθιστικό που μάλλον θα το αφήσω για τον σεπτέμβριο, να κάθομαι τα βράδια να το λιώνω, θα είμαι και πιο ήρεμος, κομπλέ.

btw, είχα πει ότι δε θα τσεκάρω καθόλου walkthrough και μέχρι χθες το τήρησα, αφού έσβησα το save σκέφτηκα να δω λίγο την πορεία που “πρέπει” να ακολουθήσεις, μια χαρά τα πήγαινα αλλά τα σκάτωσα στο fungal wastes, δε βρήκα ποτέ τον χάρτη, μετά mantis village και mantis lords, τον μπούλο εννοείται, αλλά είχα τόσο μακριά το τελευταίο save που έχασα και 2η φορά και πήραν μπούλο και τα 2500 geo που είχα. Κάπου εκεί άρχισε να πέφτει το ποσοστό ηρεμίας, βρήκα μετά και έναν που μου είπε “α μην πας στους mantis lords, πήγαινε στη διπλανή πόλη που έχει έναν σιδερά για να σου κάνει καλύτερο το όπλο”, ναι χαίρω πολύ, ίσως να μουΤΟΕΛΕΓΕΣΝΩΡΙΕΤΕΡΑΔΠΡΙΝΠΑΝΩΣΤΟΥΓΑΗΜΜΕΝΟΥΣΜΑΝΤΙΣΛΟΡΝΤΣΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΡΓΚόλα καλά πήγαν από εκεί και πέρα, στον Soul Master δεν άντεξα και έπεσε το οριστικό rage quit.

Τα λέμε όταν το ξαναπιάσω, θα διαβάζω το ποστ του Lupin να παίρνω κουράγιο (!)

2 Likes

Κάτοχος Switch εδώ, μόλις ψήθηκε κατάθεση για Hollow Knight. Καλά λόγια είχα διαβάσει ως τώρα, αλλά προφανώς τα πράγματα είναι πολύ σοβαρά.

Κι ας είμαι ακόμα στα ξεκινήματα του L.A. Noire (έχω παράπονα από το πορτ, δυστυχώς).

Λογικά θα επανέλθω με καντήλια στο πρώτο απάλευτο boss fight :upside_down_face:

1 Like

χαχα, Soul Master καργιόλης, το πρώτο boss που πραγματικά με έφτασε στα όριά μου… αλλά χωρίς να θέλω να σποιλάρω, στη παρούσα μου φάση μακάρι να έβρισκα πάλι έναν Soul Master :stuck_out_tongue:
ή και 2 ταυτόχρονα :stuck_out_tongue:

Γενικά όσο κάνεις progress θα απλοποιηθούν τα πάντα σε ικανοποιητικό βαθμό, ο χάρτης, η ιστορία (short of) και κυρίως οι μεταφορές από τη μια περιοχή στην άλλη -θα γλιτώνεις πολύ χρόνο κτλ-… ειδικά με τις δυνάμεις που αποκτάς σταδιακά, τώρα μου φαίνεται απίστευτο να παίξω πάλι από την αρχή γυμνός από βασικές κινήσεις και powers/items…

πάντως νομίζω ότι άμα το πάω story-driver μόνο είμαι κοντά στο τέλος αλλά έχω ξεκινήσει exploration και έχω ανακαλύψει χίλια δύο μέρη και μυστικά που είναι σαν ξεχωριστά actual παιχνίδια… και πάνω που λέω ‘‘νταξ αυτό θα ήταν ωραίο dlc, μπράβο τους που το ενσωμάτωσαν στο παιχνίδι και το κάναν πιο μεγάλο’’ ξαφνικά καταλαβαίνω ότι δεν θα το τερματίσω ποτέ αν δεν βγάλω και αυτά τα κομμάτια γιατί στο τέλος και η ιστορία δένει με την κύρια και αντικείμενα βρίσκω και δυνάμεις που δε προχωράς με τίποτα χωρίς αυτά…κοινώς το παιχνίδι έχει φαινομενικά ‘‘side-quests’’ τα οποία σε καλούν όταν απλά κολλάς στο main story, αλλά ανακαλύπτεις στη πορεία ότι είναι actual κομμάτι του main story και το παιχνίδι σε κάνει από μόνο του να πας εκεί…δεν ξέρω πως μπορώ να το εκφράσω διαφορετικά, το progression του παιχνιδιού είναι ΤΕΛΕΙΟΤΗΤΑ…μάντις λορτνς δηλαδή φαντάσου, νομίζω δεν είναι καν υποχρεωτικό boss…αλλά θα σου αλλάξει τη ζωή -in many ways - αν τους βγάλεις και προχωρήσεις από κει και μετά ΣΤΟ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ LEVEL ΤΟΥ ΠΑΙΧΝΙΔΙΟΥ (από άποψη δυσκολίας και κλίματος βέβαια) μέσω του Mantis Village…

κατά τα άλλα, Soul Master ναι, γαμώ το σπίτι του!

τοσο καλο ρε σεις το Hollow knight; εχω δει βιντεακια και δεν μου εχει κανει “κλικ”

ναι είναι τόσο καλό
είναι κάτι παραπάνω από απλά ‘‘τόσο καλό’’ δλδ :stuck_out_tongue:

από bosses παντως, so far νο1 Hornet #2 το πιο απολαυστικό ελέω setting-μουσικής-δυσκολίας-κινήσεων και πόρωσης :stuck_out_tongue: αλλά πιο δύσκολο… όποιος άτυχος ανακαλύψει το The Hive, τον περιμένει μια εμπειρία ανευ προηγουμένου :stuck_out_tongue:
Αν και έχω ακόμα κάμποσα bosses πριν το τέλος και απότι καταλαβαίνω, τα πιο άσχημα δεν έχουν έρθει ακόμα

συμφωνω με ολα τα καλα που ειπε ο lupin αλλα η δυσκολια στα bosses + οτι τo respawn γινεται μακριά απο εκει που πεθαινεις μπορουν να το κανουν πολυ εκνευριστικο. Ακομα αρχη ειμαι, το αρχισα μια μερα πριν το ποστ του bastard αλλά Ori and the Blind Forest και Child of Light τα απολαμβανα περισσοτερο

1 Like

αφηνω αυτο εδω… https://www.youtube.com/watch?v=v5CZQpqF_74

1 Like
1 Like

Έπαιξα το From the Ashes. Καλό σαν αφορμή να ξανασχοληθείς με το παιχνίδι αλλά δεν κρατάει πολύ ρε να πάρει. Στην ουσία απλά ξοδεύεις όλα τα λεφτά που έχεις μαζέψει για να ξαναχτίσεις ένα χωριό, κάνεις μερικά δρομολόγια για να μαζέψεις υλικά και προσωπικό, λίγο λαθρεμπόριο όταν ξεμείνεις, μερικές υποθέσεις σαν δικαστής και αυτό ήταν όλο. Περιμένω τα υπόλοιπα!

Ξεκινησα Pillars 2 κ λογικα σημερα αυριο κ το Banner Saga 3. Πολυ ενθαρρυντικο το πιλαρς μεχρι τωρα

3 Likes