Μουσική και Οπαδοί

επειδή χάσαμε τη ρότα μας, θέλω επί του θέματος να πω πως όλοι οι οπαδοί όλων των συγκροτημάτων είναι παντού οι ίδιοι. αρνούμαι διαχωρισμό του τύπου “αυτή η μπάντα έχει βλαμμένους οπαδούς και η άλλη έχει καθηγητές πανεπιστημίου”. παντού θα βρεις τους γκαου και παντού τους σωστούς.

Καταρχήν φίλτατε συνέχισε αβίαστα τους χαρακτηρισμούς προς τη μεριά μου, πριν έκανες λόγο για εμπάθεια, τώρα για κατινιές.

Αλλιώς εννοείς εσύ τον επαγγελματισμό κι αλλιώς εγώ.

Ναι ναι, έχεις δίκιο: επαγγελματικές είναι οι μπάντες που βασίζουν το έργο τους στο να σατιρίζουν το αγαπημένο τους συγκρότημα δηλώνοντας παράλληλα και πίστη.

Οver & out

Α, και μοντς: εγώ ζήτησα το ποστ μου να μεταφερθεί στο τόπικ των Ανώριμων. Μην τους κόβουμε και το πόστκάουντ.

Χμ, διαβάζοντας τα ποστ και όσον αφορά τα πρώτα με την άποψη του megatherion, ίσως απλά να συμβαίνει αυτό επειδή υπάρχουν άτομα που ακούνε μια μπάντα και το δείχνουν και γουστάρουν, αλλά υπάρχουν και άτομα τα οποία δεν το δείχνουν παραέξω και το κρατάνε για τον εαυτό τους και τους γύρω τους.
Απλά οι πιο εκδηλωτικοί τυχαίνει να είναι και ηλίθιοι κάποιες φορές και να κάνουνε και καφρίλες.
Κι εγώ είμαι της γνώμης ότι οι οπαδοί δε μπαίνουνε όλοι σε ένα τσουβάλι, απλά οι πιο “φανατικοί” ίσως καθορίζουν, λανθασμένα κάποιες φορές, το οπαδικό κοινό της εκάστοτε μπάντας/καλλιτέχνη.

το οπαδικο κοινο μπορει…αλλα οχι την ιδια τη μπαντα.:slight_smile:

τα γραπτά ευτυχώς μένουν. έτσι μπορεί ο καθένας να δεί αν αυτό που κάνεις λέγεται κριτική ή κατινιά. συγνώμη αν σε προσβάλλουν οι χαρακτηρισμοί μου αλλά δεν έχω κάποιες άλλες λέξεις γιά να περιγράψω αυτό που κάνεις από την πρώτη μέρα που μπήκα σε αυτό το φόρουμ. επίσης γιά την ιστορία, με αρνητικά λόγια έχουν εκφραστεί και άλλα παιδιά εδώ μέσα αλλά δεν έχω γράψει κάτι ούτε έχω ανοίξει διάλογο. εσύ πίεσες ευαίσθητα κουμπιά και θεώρησα πως οι χαρακτηρισμοί σου (ή η κριτική σου όπως λες) δεν θα έπρεπε να μείνουν αναπάντητοι γιατί δημιουργούν εντυπώσεις.

α, και κάτι τελευταιο. ήσουν ο πρώτος που μίλησες γιά ποστ κάουντ σε τοπικς ε. μην το ξεχνάμε. αν θελεις μπορούν οι μοντς να κλειδώσουν τα ανωριμα τοπικς για αοριστο διάστημα μηπως μας ξεπεράσουν καποια άλλα που αξίζουν περισσότερο και έτσι αποκατασταθεί η κατάφορη αδικία!

Σωστά, ξέχασα το τελευταίο μέρος του συλλογισμού μου :stuck_out_tongue:
Και κάπως έτσι καταλήγει να τ’ ακούει και η μπάντα. :smiley:

Σορρυ φίλε τραμπάκουλα αλλά ο καθένας προσεγγίζει αλλιώς την μουσική, οπότε αυτό είναι υποκειμενικό. Εσύ το βλέπεις από μια συγκεκριμένη οπτική γωνία, κάποιος άλλος από άλλη. Εγώ ας πούμε (δεν σας ακούω και δεν θα εκφέρω άποψη επ’αυτού) δεν μπορώ να πάρω το ίδιο στα σοβαρά το Πλοκάμι του Καρχαρία και τους Meshuggah (φέρνω ένα τυχαίο παράδειγμα).

επειδή χάσαμε τη ρότα μας, θέλω επί του θέματος να πω πως όλοι οι οπαδοί όλων των συγκροτημάτων είναι παντού οι ίδιοι. αρνούμαι διαχωρισμό του τύπου “αυτή η μπάντα έχει βλαμμένους οπαδούς και η άλλη έχει καθηγητές πανεπιστημίου”. παντού θα βρεις τους γκαου και παντού τους σωστούς.

Έγραψα κάτι διαφορετικό στην 1η σελίδα; :roll:

Ντάξει δηλαδή και κατινιά να κάνει ο Ρεντ Ραμ (που δεν κάνει, σ’αυτό έχω την εντύπωση ότι τον αδικείς) τραμπάκουλα μ’εκπλήσσει που ενοχλείσαι / ασχολείσαι τόσο.

Φιλικά τα πάντα όλα βέβαια, το να’χουμε υφάκι μιλώντας για τέτοια θέματα είναι στα όρια του γραφικού.

edit: προς Ρεντ Ραμ αυτό: ε τι κάθεσαι και ψάχνεις κι εσύ τώρα με το ποστ κάουντ … λάδι στη φωτιά ρίχνεις … και στην τελική μπορεί οι Πόεμ να αξίζουν περισσότερη προβολή ας πούμε (για σένα, γιατί εγώ δεν έχω ακούσει ποτέ μου Πόεμ), αλλά και πάλι αυτό υποκειμενικό είναι, μου φαίνεται πως είσαι ελάχιστα φάουλ σ’αυτό το θέμα τέλος πάντων …

Μουσική είναι, αράχτε … δεν μπορώ να διακρίνω γιατί πρέπει ως ακροατές να ασχολούμαστε με το ποιος αξίζει περισσότερη προβολή και ποιος όχι κτλ. κτλ. Αυτή η λογική μου θυμίζει αυτό που συμβαίνει όταν μια μπάντα βγαίνει λίγο απ’τους underground κύκλους και την μαθαίνουν περισσότερα άτομα, όταν γκρινιάζουν αυτοί που την ξέρανε παλιότερα, επειδή τάχα μου ξεπουλήθηκε και έγινε μέηνστρημ …

φυσικά και είναι υποκειμενικό φίλε μου. είναι η άποψή σου και είναι σεβαστή. άλλο όμως είναι να πεις “εγώ δεν μπορώ να σας πάρω στα σοβαρα” και άλλο είναι να πείς “δεν αξίζετε τη δημοφιλία ή την επιτυχία” γιατί αυτό είναι το συμπέρασμα που βγαίνει από τα γραφόμενα του παλικαριού, μην κοροιδευόμαστε. νομίζω πως τα όρια είναι διακριτά. όταν πας να παρουσιάσεις την υποκειμενική σου γνώμη ώς αξίωμα ή ως την “αντικειμενική” τότε υπάρχει θέμα. τεσπά, οβερ & αουτ έγραψε πρίν και δεν θα το ζορίσω άλλο. λυπάμαι εαν οι Ανώριμοι δημιουργούν σε κάποιους το αίσθημα της πίκρας και τις αδικίας. αυτό πάντως σίγουρα δεν το αισθάνονται τα συγκροτήματα της ελληνικής σκηνής με τη συντριπτική πλειοψηφία των οποίων διατηρούμε πολύ καλές σχέσεις και όσοι μπούν στον κόπο να μας γνωρίσουν έχουν θετικά λόγια να πούν. μην αδικείτε αυτές τις μπάντες με τα γραφόμενά σας. καμία δεν χρειάζεται οίκτο και καμίας το ψωμάκι δεν κλέβουμε με αυτό που κάνουμε.

τεράστια κουβέντα ο οπαδισμός στη μουσική.
δυστυχώς, είναι δύσκολο να κρατηθεί σε υγιή επίπεδα γενικώς.
όπως δεν αντέχεται ο ραγιαδισμό που έχουμε ως λαός στα κόμματα, έτσι δεν αντέχεται από ένα σημείο και μετά στην μπάλα (εκεί ο “χαβαλές” το σηκώνει λίγο περισσότερο) και φυσικά δεν αντέχεται στη μουσική.

τώρα το αν και πόσο οι οπαδοί είναι η εικόνα της μπάντας είναι σχετικό και εξαρτάται από το πόσο “δυνατός” σαν χαρακτήρας είναι κάποιος.

καλώς ή κακώς στο rock και το metal πολλές φορές βρίσκουν καταφύγιο και άνθρωποι που δεν τα πάνε πολύ καλά με την κοινωνικότητα και ψάχνουν κάτι να ταυτιστούν. Πάντως, η γενίκευση είναι λανθασμένη.

[ol]
[li]Λοιπον,δεν ειχα παρει χαμπαρι οτι το μεταφερατε το καταστημα και γι’αυτο τηρησα σιγη ιχθυος.:roll:[/li][li]Τραμπακουλα,μολις ανεφερες το ονομα “Ανωριμοι”…με κερδισες.[-X Καλα,δεν το λες απο την αρχη να ξερω με ποια οπτικη γωνια “κανω κουβεντα”?Επισης, με εχει φαει η δικια μου να δουμε ανωριμους.Μεγαλη πλακα,χαβαλες και ΟΚ μουσικη.Εγω πως να ψηθω με μια μπαντα που “προβαλει” Μανοχορ?Γουσταρετε?ΟΚ!Σας γουσταρουν?ΟΚ!Δεν θα εχω προβλημα κιολας.Δεν την ακυρωνω αλλα δεν θα τη σκεφτω και δευτερη φορα.Σωστο ή οχι, ο καθενας εχει διαφορετικη κριση.[/li][li]Ειτε το θελεις ειτε οχι, η μπαντα που συνδιασε τοσες εννοιες με τη μουσικη της [Τρου-ιλα,επικουρα,γυναικεια υποταγη,death to false metsal,μαχες,γουνακια,johnson’s baby oil,chopper bikes,δερματινα γιλεκα ΚΑΙ πανταλονια,ανδρισμο ακροατη (τριχες στο στηθος απο τσι πρωτες νοτες) και ολα οσα ακομη θελει σκεψη για να θυμηθω) ΔΕΝ μπορει να βγει “λαδι”.Ολοι ειμαστε οπαδοι σε κατι (μουσικη,αθληματα,μετα σαικς συνηθειες) και ολο και καπου παιζουν “κολληματα”.[/li][li]Ενω στην Ελλαδα εχουμε σιγουρα το φαινομενο του Μεϊντενισμου, Μανογουοραδες ΔΕΝ ειναι!Δεν φτανουν ρε φιλε,πως να το κανουμε?Γιατι?Γιατι πολυ απλα, ειναι αλλα τα μηνυματα της μπαντας!!Φαντασου με τα νουμερα οπαδων (οχι δεν μιλαω για τους “οπαδους-νουμερα”) και την αφοσιωση που δειχνουν στη μπαντα,να ηταν οι Μεϊντεν οσο γραφικοι ειναι οι “All men play on ten”…Θα μιλουσαμε για μουσικο σκοταδισμο στο μεταλ!(μην πεταχτει τωρα κανενα “νουμερο” και πει οτι ειπα για τους Μεϊντεν!!!ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ηταν!)[/li][li]Παντα,ΜΑ ΠΑΝΤΑ οι κουβεντες που κανω για τους Μανοχορ ξεκινουν ως “αστεια”.ΟΜΩΣ, με την τρου-ιλα που σας διακρινει βαρατε επικο φεϊλ στην αυτοκριτικη.Αντι να μιλαμε και να γελαμε για τους τραγελαφικους που παιζουν στις ταξεις αυτων των οπαδωνε, μιλαμε για αριθμητικα νουμερα και καταληγουμε στους 4-5 που τελικα πρεπει να εχω δει/γνωρισει εγω.[/li][li]ΗΜΑΡΤΟΝ ρε μαγκα…ημαρτον!και εγω εχω “βαφτει” κατα καιρους αλλα καποια extremities μενουν στις συζητησεις/αντιπαραθεσεις.Και εκανα λογο για αυτα…δεν γινεται να μην ακουω τη μπαντα και να ξερω ΤΟΣΟΥΣ γραφικους οπαδους της.[/li][li]Ειναι καλος καθρεφτης,ακου με που σου λεω.Το ξερεις και επειδη δεν σε αντιπροσωπευει (και πολυ καλα κανει) βαρας μπλοκ.:p[/li][/ol]

TRAMPAKOULAS
επειδή χάσαμε τη ρότα μας, θέλω επί του θέματος να πω πως όλοι οι οπαδοί όλων των συγκροτημάτων είναι παντού οι ίδιοι. αρνούμαι διαχωρισμό του τύπου “αυτή η μπάντα έχει βλαμμένους οπαδούς και η άλλη έχει καθηγητές πανεπιστημίου”. παντού θα βρεις τους γκαου και παντού τους σωστούς.

κανεις δεν εκανε διαχωρισμο.Ελα, δειχνεις αρκετα ευφυης για να καταλαβαινεις οτι δεν πιανει το συνολο ο χαρακτηρισμος.Ομως στη μεριδα των συγκεκριμενων (που ειλικρινα περα απο τους εμφανεις, εχουμε και τους απολυτα “καμμενους”) μιλαμε για ΤΖΑΚ_ΠΟΤ!

φίλε μεγαθήριον εγώ ΠΡΩΤΟΣ έχω πέσει “θύμα” του γκάου μανογουρισμού που ευθύνεται γιά τη δυσφήμιση του συγκροτήματος (και όσοι ήταν στο πάρτυ του ροκιν το 2007 ήταν μάρτυρες) και ας είμαι στην “πρώτη γραμμή” σε ότι αφορά την αγάπη γιά τη μπάντα και τη μουσική της. ακόμα και τώρα δέχομαι πυρά από διάφορους γραφικούς… αυτοί όμως δεν είναι η εικόνα του γκρουπ, είναι λίγοι και γιά μένα δεν θα έπρεπε να μπαίνουν στο ίδιο καζάνι με όλους τους άλλους οπαδούς που στην Ελλάδα τουλάχιστον τηρούν πάντα μιά αμυντική στάση απέναντι στα σχόλια της πλειοψηφίας.

ο συνδυασμός όλων αυτών των εννοιών που λες, δεν είναι αποκλειστικά έργο της μπάντας αλλά περισσότερο φούσκωμα από τα μέσα που αντιλήφθηκαν από νωρίς πως το θέμα Manowar έχει ψωμί. σίγουρα η μπάντα μιλάει γιά “αληθινό μέταλ” και “ηρωική συμπεριφορά” αλλά από κει και πέρα δεν βλέπω γιατί πρεπει να ενοχλούν οι ενδυματολογικές επιλογές, οι μηχανές και τα έλαια σώματος. τόσες άλλες μπάντες κάνουν τα ίδια πράγματα. θες να μιλήσουμε γιά γυναικεία υποταγή? γιατί δεν μιλάμε γιά τους Kiss, τους Wasp, τους Motley Crue? αν είναι να μιλήσουμε γιά ρούχα και καλλυντικά γιατί δεν πιάνουμε το black metal? γιά μηχανάκια και δερμάτινα έχουμε κοτζαμάν Judas Priest. οι Manowar μας φταίνε? και γιατί η ανοχή του κόσμου εξαντλείται όταν πρόκειται γιά την τετράδα από το Auburn ενώ σε άλλες περιπτώσεις κάνουμε τα κορόιδα?

και επειδή η κουβέντα γίνεται γιά τους οπαδούς, σε πληροφορώ (αν και το ξέρεις) πως εξίσου γκάου υπάρχουν και μενιντενάδες και μεταλικάδες και μεγκαντεθάδες. αρκεί να διαβάσεις γράμματα στο χάμμερ ή να παρακολουθήσεις φορουμικές συζητήσεις.

Δεν έχω καταλάβει τι ακριβώς συζητάμε εδώ.

[ul]
[li]Για το αν είναι καλός ο οπαδισμός στη μουσική? Προφανώς και όχι.
[/li][li]Για το ποια μπάντα έχει τους “χειρότερους” οπαδούς? Όλες οι “μεγάλες”.
[/li][li]Για το αν χωράει χαβαλές μεταξύ οπαδών συγκροτημάτων? Σε μικρό βαθμό είναι ανεκτός, αλλά το πoδόσφαιρο τότε τι το έχουμε?
[/li][/ul]

good point

ο συνδυασμός όλων αυτών των εννοιών που λες, δεν είναι αποκλειστικά έργο της μπάντας αλλά περισσότερο φούσκωμα από τα μέσα που αντιλήφθηκαν από νωρίς πως το θέμα Manowar έχει ψωμί. σίγουρα η μπάντα μιλάει γιά “αληθινό μέταλ” και “ηρωική συμπεριφορά” αλλά από κει και πέρα δεν βλέπω γιατί πρεπει να ενοχλούν οι ενδυματολογικές επιλογές, οι μηχανές και τα έλαια σώματος. τόσες άλλες μπάντες κάνουν τα ίδια πράγματα. θες να μιλήσουμε γιά γυναικεία υποταγή? γιατί δεν μιλάμε γιά τους Kiss, τους Wasp, τους Motley Crue? αν είναι να μιλήσουμε γιά ρούχα και καλλυντικά γιατί δεν πιάνουμε το black metal? γιά μηχανάκια και δερμάτινα έχουμε κοτζαμάν Judas Priest. οι Manowar μας φταίνε? και γιατί η ανοχή του κόσμου εξαντλείται όταν πρόκειται γιά την τετράδα από το Auburn ενώ σε άλλες περιπτώσεις κάνουμε τα κορόιδα?

ελπιζω να μπορεις να καταλαβεις το ποϊντ.

Μπαντα “ιν καρακτερ” με ολα αυτα τα χαρακτηριστικα ειναι μονο μια.
Γυναικεια υποταγη και οι μπαντες που ανεφερες, σιγουρα ναι αλλα οχι με ιστοριες για αγριους.Μιλαμε για σλιζι καταστασεις, σε επαφη με τη δικη τους πραγματικοτητα και οχι για Ουνους.Ασε που τουλαχιστον οι μεν WASP τα εκοψαν πλεον αυτα και οι υπολοιποι μιλουσανε για προσωπικες εμπειριες και οχι για φασεις “Pleasure slave” κοκ.

Οσο αφορα τα δερματινα και τα μηχανακια, παλι οβερ δε τοπ οι “Τρου”.
Γιατι στο παραδειγμα σου,η μηχανη υπαρχει για ενα μονο κομματι ,ενω τα δερματινα ξεκινησαν (και) απο τις σεξουαλικες ορεξεις της Θεάς της υψηλης οκταβας.
Φαντασου να επαιζε κατι παρομοιο (αναφορικα με τη σεξουαλικη προτιμηση) στη μπαντα αυτη!
Εχεις αναλογιστει ποσοι οπαδοι τους θα “πουλευαν” για κατι τετοιο?

Δεν εχω αυταπατες και σιγουρα οταν κανω το κοροϊδο,το δειχνω.

Η μονη ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ αξια μπαντα για μηχανη στη σκηνη ειναι οι SOD.:stuck_out_tongue:

Το λέει και το όνομα του group!!!:lol:

Αααα επισης Τραμπακουλα πες ενα νουμερο απο ελληνικες μπαντες που εχουν/ειχαν πανω απο 200 ατομα απο κατω… Ακουμε και λιγο πανκ ρε manowar-αδες, κοτζαμ πανκης σας ειχε σωσει τα “χρυσα” χρονια:lol:

να σας πώ και εγώ την γνώμη μου για αυτά που λέτε τόση ώρα;

  1. Οι μπάντες φυσικά δεν πρέπει να κρίνονται απο τους οπαδούς μιας και ο καθένας έχει διαφορετικό χαρακτήρα.
  2. Red rum την γνώμη σου για τους ανώριμους μπορείς να τις πεις στο thread τους εδώ λεμε αλλα πράγματα.
  3. Τραμπάκουλα ,με όλο το ρεσπέκτ για εσένα και τους ανώριμους που ακούω αρκετά πολύ τον τελευταίο χρόνο,χαλάρωσε μια άποψη άκουσες δεν χρειάζετε να κάνεις έτσι
  4. Το θέμα με τους manowar είναι αστείο για ένα λόγο.Ελεος ρε παιδιά ξεπεράστε τα κόμπλεξ σας, η μουσική προχωρά αυτές τις διαφωνίες τις έκαναν τα 13χρονα στα 90ς.Το θέμα τρου και μη τρου δεν υπάρχει είναι όλα μεσα στο μυαλό του μεταλά.Αν γουστάρετε ακούτε manowar, αν όχι δεν ακούτε.[SIZE=“4”]Έτσι πάει το θέμα[/SIZE].Με όλα τα συγκροτήματα όχι μονο τους manowar.

δεν πιάνω το συλλογισμό σου αγαπητέ. όσο γιά το πανκ δεν μου αρέσει σαν μουσικό είδος. υπάρχει πρόβλημα?

αν νομίζεις πως με “πικάρεις” με το να μου λες πως ο friedman είναι πάνκης τότε πέφτεις έξω δεν με νοιάζει και αν γουστάρει τσάρλεστον και στον ελεύθερό του χρόνο χορεύει φοξ τροτ. μπαη δε γουέη ο αγαπημένος μου Manowar κιθαρίστας είναι ο David Shankle

Eίπα 2 φορές μάλιστα να μεταφερθεί εκεί το ποστ μου. Δεν είμαι μοντ για να μετέφερε και τα ποστ στα οποία απαντούσα.

Τεράστιο δίκιο. Ross the boss τρελό πανκιό.:smiley:

ειμεθα 13αχρονοι κολλημενοι 19 χρονια μετα!:lol:

το θεμα “Tρου” το εθεσε η ιδια η μπαντα…με το κυνικο και εντελως οξυμωρο “True metal people wanna rock not pose …”

μουχαχαχαχαχα…με τα καραΠΟΖΕΡΙΑ!

κι εκει τρωνε και το χαπακι οι φανς!