Μουσική και Οπαδοί

και για τους μπλακαδες.

οκ νεβερ μαιντ

Εγω δεν μπορω να καταλαβω τι θεμα εχει και κραζει ολη την ωρα το μεταλ.Οκ πες οτι εχεις να πεις και τελειωσε,με αυτο κανει νομιζω φανερωνει μεγαλυτερο κομπλεξ απο αυτους που κραζει.Κι επισης στις περιγραφες που κανει περισσοτερο μου κανουν για σκηνικα περασμενων δεκαετιων παρα για τωρα.Οπως και να’χει δεν υπαρχουν μονο τετοιοι μεταλαδες πλεον.

Προφανώς κύρια πηγή “έμπνευσής” του είναι το excalibur στη Θεσσαλονίκη.

o sigkekrimenos prwin xristis tou forum itan poli kalos stis mousikes tou protaseis. to blog tou exei gelio, kata vasi simfwno, akougontai ligo travigmena auta pou leei, alla oso na’nai, mesa apo tin ypervoli vgainoun arketes alitheies.

Ντάξει,βασικά το χειρότερο είναι ότι κάποιοι με το ζόρι πάνε να μας πείσουν πως το αληθινό ροκ του 80 είναι το a.o.r και το λεγόμενο melodic rock.Μαλακίες ολκής λέω εγώ, το “ροκ” της νοικοκυράς με το τσεμπέρι που χαιδεύεται μονο με την σκέψη του Μαικλ Μπολτον ή της ευτυχισμένης Αμερικάνικης οικογένειας ενώ τρώει το πρωινό της. Ακίνδυνο, άνευρο, αδιάφορο, απευθύνεται στα γνωστά ξενέρωτα μουλάρια που θα ήθελαν να γίνουν γιάππηδες αλλά δεν μπορούν, και ονειροπολούν μέσω αυτής της μουσικής πουστιάς.Αλλά εδώ σε λίγο θα μας πουν ότι ο μεγαλύτερος ηθοποιός που βγήκε το 80 ήταν ο Ντον Τζόνσον, τι ψάχνεις…

edw pethana, vasika me vriskei 6543154% symfwno.

Alla to thema einai oti peftei stin loumpa oti krazei autous pou pernane to mnm “auti einai i alithini mousiki”, kai stin ousia kanei to idio apo tin “alli pleura”.

nomizw oti kserw gia poio skiniko leei me tin anafora sto fan club ekeinis tis mpantas, pou dexthike apeiles klp klp apo diaforous. an ontws katalava kala, xilia mpravo pou ta grafei.

αφου δε σ ενδιαφερει μην εκφερεις αποψη γι αυτο που λεω. Η γραφικότητα τους δε σημαίνει ότι δε μ ενοχλεί η νοοτροπία του σημερινού έλληνα 20άρι μετάλα, που γαλουχήθηκε από τα μεταλ χαμερς και τα tv wars. γραφικότατοί είναι εδώ και δεκαετίες όπως λες, so what. την παρουσια τους ομως ακομα την βρισκω ενοχλητικη. Κι αυτοι/ κι εσυ, τη δικια μου. Την αποψη μου λεω απλα

Μάθε πρώτα να διαβάζεις ένα ποστ, να κατανοείς τι λέει και μετά να απαντάς.

Αυτό που προσπαθώ να σου εξηγήσω είναι ότι η συμπεριφορά που περιγράφεται στο μπλογκ του τύπου όχι απλά δεν είναι διαδεδομένη στο ΣΗΜΕΡΑ, αλλά αποτελεί ισχνή μειοψηφία.

Ο 20άρης (ακόμα και 30άρης) μεταλλάς του σήμερα είναι 10 φορές πιο πιθανό να λατρεύει τους KYUSS, να έχει παρευρεθεί στο περσινό λάηβ FNM/BAD RELIGION και να ποστάρει κάποιο folk/country άλμπουμ σε φόρα, παρά να κυρήττει την όποια “death false metal” γραφική ιδεολογία. Αν υπάρχουν ακόμα 100 ή 200 τύποι που το κάνουν αυτό είναι για να γελάμε μαζί τους. Με αυτούς τους συγκεκριμένους 100 ή 200 όμως.

Ντάξει δε θα λεγα, ότι μιλάμε για 100-200 τυπάκια, και το γεγονός οτι γουσταρουν kyuss δε μου λεει απολυτως τπτ. Κανε μια γυρα σε facebook κλπ να δεις για ποιον κοσμο μιλαω (που ξερω οτι το εχεις κανει δηλαδη).[B] Ειναι οι ιδιοι που καθε χρονο στη λιστα του ροκινγκ και αλλων φορων βγαζουν καλυτερο δισκο της χρονιας το best of του DIO. Οι ιδιοι που σκανε τα 90ευρα στο σονισφιρ και λενε ευχαριστω.[/B] Τωρα αν ειναι 100 ατομα, συγχωρεστε με.

Για μένα τελοσπαντων πρακτικα το ιδιο κανουν αυτοι οι μεταλλαδες με τους προδεκαπενταετιας που αναφερεις.

Και αυτη τη στιγμή δε κράζω τον μεταλ-φιλο γενικά, κράζω την πιο τελευταία-σιχαμενη μορφή του, απο την οποια δυστυχως εχουμε μπουχτισει εδω περα. Με την μουσικη και με πολυ κοσμο του ειδους δεν εχω προβλημα γενικα.

worst επειδή δεν έχω καταλάβει. Πιστεύεις ότι αυτή η αντιπαθής για σένα πλειοψηφία, στράφηκε στο μέταλ λόγω του χαρακτήρα της μουσικής ή λόγω της όλης χάμαιρ και λοιπών δημοκρατικών δυνάμεων προπαγάνδας ?

εδιτ: δεν πρόλαβα το εδιτ σου

το ποιά ήταν η σπίθα δε λέει κάτι. Μπορεί να ταν ο μεγάλος ξάδερφος, ο μαγκας της ταξης που εβαφε με αιρον μειντεν τα θρανια της ταξης, ή το τυχαιο τεταρτο-βραδο οπου η μαμα κι ο μπαμπας βγηκαν για ποτο κι εκατσα να δω χακο περβανιδη ή ο,τιδηποτε αλλο. Αυτο που εχει σημασια ειναι το μετεπειτα “ψαξιμο” σε αυτο που σου κεντριζει το ενδιαφερον μεσα απο αυτα τα κωλοπεριοδικα και τους συντακτες τους, τις εκπομπες (οπου πληρωνεις για να σε παιξουν πρακτικα), τα κωλομπαρα κλπ, τα οποια συντηρουν μια πολυ συγκεκριμενη μορφη οπαδων του μεταλ. Να μου πεις πριν 15 χρονια δεν υπηρχε και κατι αλλο για ψαξιμο. αλλα πλεον υπαρχει:wink:

Το έχεις τα δικια σου, αλλά λίγο υπερβολικό σε βρίσκω.

Στην πλατεία εξαρχείων πάντως, μπλούζες μότορχεντ είναι αγκαλιασμένες με μπλούζες kreator και αμάνικα blasphemy συνομιλούν με exploited γύρω από τις αυτοσχέδιες φωτιές.

Τώρα αν προσπαθούμε να κρίνουμε απο fb και ποιος πάει στο χωράφι, τρέχα γύρευε. Πάντως τα “λοφία” στους slayer το 2005 έδιναν κι έπαιρναν.

από πολύ εώς πάρα πολύ υπερβολικό το κείμενο. σε λίγο θα πει ότι το μέταλ φταίει και για το global warming.

Με την ίδια λογική εσύ και οι φίλοι σου είστε οι κλασσικοί πάνκηδες που κράζετε τους μεταλάδες και πιστεύετε οτι η μουσική σας είναι πιο “αληθινή”.

καρδούλες πάντα, το ξέρεις οτι σ’αγαπάω

Γιατί δεν φταίει?

[SPOILER]
[/SPOILER]

δε μπορώ να πω, σαυτό έχεις κάποιο δίκιο:!:

το ΠΟΣΟ ασχολειται να κραζει στο μπλογκ του μαλλον δηλωνει οτι η κοινωνικη του ζωη ειναι λοβοτομημενη. του ριχνω μερικα δικια σαν αποψεις, αλλα ειναι αυτο που λεμε χανεις το δικιο σου απο τον τροπο σου. και μονο που αντι να πει την αποψη του και τελος, την λεει με ενα εκατομμυριο σαλτσες και βρισιες, και μονο που σπαταλαει τοσο χρονο για να βγαλει χολη, εμενα μου μυριζουν τρελα κομπλεξ…

ισως εχει καποια δικια αλλα και μενα μου φαινεται οτι αυτο ειναι μαλλον φαινομενο πολιοτερων εποχων. Οχι πως τωρα δεν συμβαινει αλλα δεν νομιζω οτι γινεται με την παλια συχνοτητα. Παντως γραφικοι και κλειστομυαλοι υπαρχουν παντου. Θεωρω λιγο βλακεια να ασχολεισαι , σοβαρα τουλαχιστον , με το να υποτιμας και να ιντριγκαρεις τους οπαδους της “αντιπαλης” μουσικης , ενω μπορεις να ασχοληθεις με την μουσικη που σου αρεσει. Εξαλλου με το μεταλ και γενικα με την μουσικη πρεπει να ασχολεισαι εφοσον σε εκφραζει η ειναι ενα χομπυ κτλ… Αν το κανεις για να προκαλεσεις το κανεις για τους λαθους λογους…

ρε και καλά κάνουν! Κι εγώ ο ίδιος κάνω παρέα με μεταλάδες και θρασάδες, νομίζω όμως ότι ξεκαθάρισα ποιά μερίδα οπαδών αντιπάθω, οι οποίοι δε μου φαίνονται και λίγοι στην χώρα μας.

Anyway

Το κράξιμο όμως δεν είναι περι αληθειας και τρουιλας στην ουσια. Μια χαρα αληθινη μουσικη ειναι η μεταλ (οταν δεν την ξεπουλανε τελειως). Σχετιζεται αντιθετως με αλλα πραγματα που ανεφερα (όπως ειναι τα μεσα με την οποια την προσεγγιζουν αυτη τη μουσικη)

Σε όλους τους χώρους υπάρχουν τα λάθος άτομα, προσωπικά δε ξέρεις πόσο φταίξιμο και μαν του μαν κράξιμο -για διάφορους λόγους- έχω ρίξει/ρίχνω/θέλω να ρίχνω στον κάσσικό έλληνα ΚΑΤΣΑΠΑΝΚΗ που χει πάρει το DIY το χει ξεσκίσει, κι έχει κάνει το δικό του μονοπώλειο σε κάθε πόλη. Anyway κουβεντα να χουμε…

(κι εγω σ αγαπαω:p)

O μέσος μεταλλάς έχει πλέον συνηθίσει το χαρντκορ που έχει ενσωματωθεί στο μέταλ του περισσότερο από το χαρντκορά που δε μπορεί με τίποτα να συνηθίσει το μέταλ να ενσωματώνεται στο χάρντκορ του.

Τα υπόλοιπα είναι για να κράζουν κάτι τύποι σαν το worst enemy.

there we go

let the flame begin :stuck_out_tongue: