Μουσική και Οπαδοί

Επισης εχουν γελιο και τα ψευδωνυμα στα σχολια απο κατω…Εκτος τοπου και χρονου πραγματικα.

ωραίο σχόλιο είναι ένα για την ιζόλδη :stuck_out_tongue:

Αντε να γινει κι απο κανεναν Τριστανο… :lol:

Η μουσικές προτιμήσεις δεν λένε κάποια πράγματα για τον άνθρωπο?

Το ίδιο να ακούς ‘τι κάνω μόνη μου μες στο σαλόνι μου’ το ίδιο να ακούς μια μουσική που βοηθάει στο να διαμορφώνονται πολιτικά και κοινωνικά άτομα?

Όλα καλά είναι?

Και στις ταινίες το ίδιο?

Εννοείται ότι η μουσική δεν έχει στεγανά,ο καθένας μπορεί να ακούει ότι γουστάρει,αλλά κάνεις επιλογές,και οι επιλογές γενικά καθορίζουν.

Περί “Sun Knight”: να πω την αλήθεια εγώ δεν τον πρόλαβα ως συντάκτη του Χάμμερ οπότε πέραν του ότι (προφανώς) δε μ’ έχει επηρρεάσει, δεν μπορώ να έχω και εικόνα σχετικά με το κατά πόσον επηρρέασε άλλους παλιότερους από μένα. Έχω όμως την αίσθηση ότι η όποια επιρροή του αφορά κυρίως σε μπάντες, μουσικές κτλ. Γιατί αυτός ο σιχαμένος ναζιστικός μυστικισμός που βγάζουν τα κείμενά του ως blogger δε νομίζω δα ότι έχει και καμιά μεγάλη πέραση στους της ελληνικής “true” σκηνής. Δηλαδή δεν έχω παρατηρήσει κάτι τέτοιο, τί να πω.

Όχι ότι δεν είναι έτσι κι αλλιώς τραγική η όποια τέτοια επιρροή, ακόμα κι αν αφορά σε μετρημένα στα δάχτυλα άτομα, αλλά λέμε τώρα.

με μια (προχειρη) ματια στο μπλογκ του θεωρω τετοια ατομα πραγματικα εκτος τοπου και χρονου… και ας ακουνε ποιοτικο χεβυ μεταλ (τον προλαβα σαν συντακτη). αν ειναι τοσο νοσταλγος “εκεινων” των ιδεολογιων και “εκεινων” των στρατων, ας παει να μεινει στην Λατινικη Αμερικη οπου ξεφυγαν και ερπονται ακομα τα απομειναρια “εκεινου” του “πολιτισμου” (οξυμωρο σχημα η λεξη πολιτισμος, ξερω…).

ΕΔΙΤ : ξερει κανεις το πραγματικο του ονομα ? its a long shot, αλλα και ο Τζανετατος (true metal zine, heavy metal collectors Κλπ), στα δικα του κειμενα και editorials, εγραφε κ αυτος με εναν αερα ελιτισμου και εμεις-οι-λιγοι-οι-εκλεκτοι στυλ…

του sun knight εννοείς?

ναι στο μπλογκ του sun knight. περιμενα τιποτα μουσικα reviews και αντι αυτων διαβαζα τις διαφορες μεταξυ wehrmacht και waffen ss …ε γαμησε μας ρε μπαρμπα, γραψε εκει για cirith ungol που ξερεις :stuck_out_tongue:

χαχαχα:lol:
ο πρασούλας είναι ρε ο sun knight!

α οκ 8)

δεν εκατσα να τα διαβασω ολα γιατι βασικα νομιζω οτι δεν υπαρχει νοημα σε αυτα που συζητατε τοσες σελιδες τωρα. συμφωνω σε πιο μεγαλο βαθμο στο οτι οσοι γαλουχουνται πλεον απο το ιντερνετ και οχι απο τα περιοδικα δεν ταμπελοποιουν-ται ευκολα και γενικοτερα οτι οι κολλημενοι μεταλαδες υπαρχουν σε μικροτερο ποσοστο απο οτι παλια. πιστευω οτι παντα θα υπαρχουν καποιοι γραφικοι οι οποιοι με εναυσμα απο τη ρομαντικοτητα η τον κομπλεξισμο τους θα λενε μαλακιες μεχρι να πεθανουν για τα υπολοιπα ειδη/οπαδους…

Περήφανος συντάκτης του blog punk from the gutters εδώ.
Καταρχάς, worst enemy, δεν έχεις λόγο να με αντιπαθείς, γιατι το 7αρακι Tragedy το είχα πάρει 15 ευρώ από ένα ταξίδι μου στο Βερολίνο, από την Core Tex.

Κατά δεύτερο λόγο, δεν με ενδιαφέρει να φέρω την μουσική επανάσταση του punk στην Ελλάδα, να rock bars να παίζουν Pennywise αντί για Savatage, και να έρχονται για λαιβ οι Germ Attak 4 φορές τον χρόνο. Ούτε λέω πως αυτά που ακούω εγώ είναι “ο σωστός δρόμος”. Δεν υπάρχει “σωστός δρόμος”. Είναι γούστα του καθενός.

Εκείνο που με εκνευρίζει είναι η δικτατορία. Ίσως έκανα λάθος που το γενικοποίησα, έπρεπε να το θέσω σε τοπική βάση (δλδ στην σκατούπολη που ζώ, την Θεσσαλονίκη), μιάς και πραγματικά οι Αθηναίοι δεν μπορείτε να κατανοήσετε το cult-ιλίκι της πόλης, και δεν σας αδικώ για αυτό.

Περί δικτατορίας λοιπόν…Δεν μπορεί ρε παιδί μου ένας μεταλάς (όπως ο κολλητός μου, ναι ρε συ, ο καλύτερος μου φίλος είναι μεταλάς-απίστευτό ε?) να πηγαίνει με μπλούζα Machine Head στον Σύνδεσμο Φίλων Heavy Metal Excalibur και να τον στραβοκοιτάνε καταρχάς, και κατά δεύτερο λόγο να του λένε “Με τέτοιο μπλουζάκι μην ξανάρθεις”. Δεν μπορεί το ίδιο άτομο, να παίζει dj σε μαγαζί, και επειδή έβαλε ξέρωγω Turbonegro να τρώει πέσιμο και να του λένε “ντρεπόμαστε για τις μαλακίες που βάζεις”. Δεν γίνεται εδώ και 4 χρόνια να μην μπορούμε να κλείσουμε μία βραδιά και ένα πάρτυ, και να τρώμε συνέχεια άκυρο λόγω του ότι “θα παίξετε punk ε?”. Δεν γίνεται ρε παιδί μου να φοράει τισερτακι Pennywise η δικιά μου και της λέει ο μπετόστοκος στον δρόμο “γκομενίστικα πράματα, που να ακούσεις ατσάλι μωρή…”. Δεν γίνεται άτομο που ακούει a.o.r και είναι dj και τυχαίνει να δουλεύουμε στην ίδια δουλειά να μου λέει “δεν μπορώ να ακούσω ούτε νότα από punk όχι για το μουσικό, αλλά επειδή βρωμάτε κατά κανόνα, είστε λέσια και οι γκόμενες σας είναι μπάζα”. Δεν γίνεται να υπάρχουν μεταλοπατέρες που να ωθούν τους πιτσιρικάδες στην βία απέναντι σε αντίστοιχους πιτσιρικάδες που ακούν punk, με λεγόμενα όπως “το 1998 στους Slayer κατέβασα την μάπα ενός πάνκη ο οποίος τόλμησε να εμφανιστεί στο λαιβ”. Δεν γίνεται σε μία κοινωνική εκδήλωση ακα γενέθλια φίλου, να μου εμφανίζεται μέλος του Excalibur που ΥΠΟΤΙΘΕΤΑΙ πως είναι και μορφωμένο, και να μου λέει “σου αρέσει το punk? Ε εντάξει, γούστα είναι αυτά, και σε άλλους αρέσει η παιδεραστία και η ομοφυλοφιλία”. Δεν γίνεται ρε παιδί μου όλο αυτό το καριολίκι.

Γενικά, στην πόλη παίζει ένα τεράστιο καλτιλίκι όπως προείπα, το οποίο δεν μπορείτε να το κατανοήσετε αν δεν το ζήσετε. Και αναγκαστικά, μπαίνεις στο τριπάκι της άμυνας, η οποία περιλαμβάνει την ειρωνεία και τον χλευασμό απέναντι στους άλλους, και όχι απέναντι στην μουσική τους. Δεν είναι κόμπλεξ, εξάλλου και μέσω απειλητικών μηνυμάτων αλλά και φημών που έχουν βγάλει, με έχουν επικηρύξει για τα γραφόμενα μου, και κάποια στιγμή θα μου κάτσει και το γλυκό (και το ξέρω), αλλά αυτό δεν θα με σταματήσει ούτε από το να τους λοιδορώ, ούτε από το να τους κράζω. Και αυτό όχι επειδή εγώ είμαι ο σωστός, ούτε επειδή έχω κόμπλεξ, απλά είμαι λιγότερο μαλάκας από το σημείο του να βρίζω μία γυναίκα στον δρόμο επειδή φοράει μπλούζα Darkthrone.

Αυτό είναι που μου την σπάει. Οτι δεν μπορεί στην πόλη μου να δωθεί διέξοδος σε ένα πιτσιρίκι, να ακούσει και κάτι άλλο στον χώρο του rock, εκτός από metal. Και γάμα το punk, χέστο και πασάλειψε το. Τόσα είδη υπάρχουν, γιατί δηλαδή τέτοια γαμημένη μονομανία?

Παναγιώτη ναι, το συγκεκριμένο παλικάρι που έκανε αυτό το fan club είναι πολύ καλός μου φίλος, με ΣΟΒΑΡΑ προβλήματα υγείας, και ενώ το γνωρίζαν το πρόβλημα του, του την έπεσαν λεκτικά και με απειλές για την ζωή του.

Και τέλος, δεν φαντασιώνομαι καμία επικράτηση του punk, ούτε να πάψουν να πάιζουν τα πάντα, και να παίζεται μόνο punk παντού. Δεν είναι θέμα ουτοπίας, αλλά ζήτημα ελευθερίας επιλογής. Γουστάρω να υπάρχουν τα πάντα διαθέσιμα, και να μπορεί ο κόσμος να επιλέξει τι του αρέσει. Να πάει κάποιος και να ακούσει swing ένα βράδυ, και το επόμενο βραδιά psychedelic 60s rock αν θέλει.Και κάπου εδώ, η κουβέντα θα πάει στα σκατοραδιόφωνα της πόλης, και στο πόσο μεγάλο κακό έχουν κάνει αυτά. Μαλάκα μου, η Θεσσαλονίκη είναι 15 χρόνια πίσω για πλάκα.

Πάντως να πω εδώ, πως η συμπεριφορά των εν λόγω τρου-άδων, είναι λογική και έχει και βάση…και η βάση της είναι πάνω στον συντηρητισμό. Και φυσικά, όλοι γνωρίζουμε τις πολιτικές τους απόψεις… :slight_smile:

Υγεία, ευτυχία, και Idiots Rule στα ηχεία.

Πολυ ντεμοντε να κραζεις τους μεταλαδες. Αυτη την εποχη κοροιδευουμε τους hipsters.

Btw δεν εχει μεινει η θεσσαλονικη 15 χρονια πισω, εσεις εχετε μεινει 15 χρονια πισω που ακομα ασχολειστε με “μεταλαδες εναντιων πανκηδων”.

που σκατά γίνονται ολα αυτά?!
ή χάλασε το ίντερνετ και βγάζει μηνύματα απο το παρελθόν?

Και πρέπει εγώ να πληρώσω τα σπασμένα? Δε καταλαβαίνω, την εποχη που μου το δωσες το πουλαγαν τα ντιστρο 5 ευρω. Μαλακια μου δεν ειχα ψαχτει, αλλα δε σημαινει οτι δεν ησουν λαθος. Τεσπα δε ξερω, εγω συνηθιζω να ριχνω λιγο την τιμη σε κατι που πουλαω, δεν ειμαι εμπορος οταν πουλαω κατι, απλα δε το θελω.

όχι ρε.
Αλλά θέλω να σου πω πως δεν σε έκλεψα. Δεν το έκανα δηλαδή επίτηδες ή με δόλο. Το έβαλα την τιμή που το πήρα. Ούτε εγώ ήξερα ότι πωλούνταν στα distro πλέον τόσο. Και εγώ μαλάκας πιάστηκα, πήγα και πήρα 2 γιατι “πρώτη έκδοση” ξέρω γω.

τελοσπάντων η διαφορά απλά ήταν εξωφρενική και τρελάθηκα λίγο. Αν είναι όπως λες συγχωρεσε με, αλλα και παλι διαφωνω να πουλαμε κατι στην τιμη αγορας, για τον λογο που προειπα,

ενιγουει, υγεια.

Ναι ρε συ, το καταλαβαίνω.
Φαντάσου και την δικιά μου την ξενερωματάρα μόλις είχα δεί τι είχες γράψει. Και ειδικά όταν είχα δεί την τιμή του σε distros (που το είχαν φέρει 1-2 μήνες μετά).
Οff topic είμαστε, άσε με να φάω το κράξιμο που μου αναλογεί τώρα :smiley:

Βασικα, κυριε Πανκη το προβλημα δεν το εχει η πολη αλλα οσοι ασχολειστε με τετοιες μικροτητες και απο τις δυο πλευρες. Οπως το λεει ο αποκατω :

Δηλαδη κυριε Πανκη, εσυ θεωρεις σωστο να ξερνας ολο αυτο τον οχετο μισους και κομπλεξ προς τη μεταλ κοινοτητα, απλα επειδη εχεις προβληματα με καποιους απο το Excalibur ??
Nα παιρνει η μπαλα ολους τους μεταλλαδες της Θεσσαλονικης η κοντρα σου με ενα συγκεκριμενο παρεακι ??

Σοβαρεψου εσυ πρωτα, για να σε παιρνουν στα σοβαρα και οι υπολοιποι.

Πουθενα ρε.
Αφου στο λεει ο lexluthor : η παρεα του μαλωσε με την παρεα του Excalibur, και ξαφνικα ‘’ στην Θεσσαλονικη δεσποζει η δικτατορια των τρουμεταλλων ‘’ !
Το εχουμε γραψει ολοι, οτι αυτα που αναφερει στο μπλογκ του ειναι εκτος τοπου και χρονου.

Έλα μωρέ κάθεσαι και ασχολείσαι, επειδή δεν του έδιναν οι γονείς του μικρό σημασία πρέπει να το κάνουμε εμείς τώρα.