Μουσική και Οπαδοί

πφ
ούτε καν όμως.
Δεν είναι ζήτημα παρέας, είναι ολόκληρης νοοτροπίας. Τα έγραψα και πιο πάνω, διάβασε καλύτερα.

υγ- το Excalibur είναι απλά η κορυφή του παγόβουνου.

Αυτα που λες μου ακουγονται ΠΑΡΑΛΟΓΑ, διοτι εγω - που μαλιστα μεσα στο φορουμ εχω χτισει την εικονα του ‘‘δογματικου τρουχεβιμεταλλου’’ - με την ιδια ανεση που την παρασκευη θα παω σε ενα αυτοοργανωμενο punk live στα πανεπιστημια και θα περασω καλα, με την ιδια ανεση θα παω το σαββατο στα λαδαδικα να ακουσω τις μεταλλιες μου και ισως να χαιρετησω και καποιους θαμωνες του Excalibur περνωντας εξισου καλα, χωρις να παρατηρω κανενα προβλημα πουθενα.

Για σενα παρ’ολ’αυτα, ατομα σαν και εμενα ειναι μερος του παγοβουνου ε ?

Εσύ είσαι εσύ.
Εχώ απλά ανέφερα γενικότερες συμπεριφορές και τάσεις.
Αν εσύ είσαι τόσο γαμάτος, μπράβο σου και μαγκιά σου.

Ε ακριβως οπως ‘‘εγω ειμαι εγω’’ , ετσι και τα 5-6 ατομα του Excalibur απο τα οποια βγαζεις το αυθαιρετο και γενικο συμπερασμα για την νοοτροπια του μεταλ κοινου, ειναι ‘‘τα 5-6 ατομα του Excalibur’’ με τα οποια εχεις προσωπικο προβλημα, γεγονος που δεν ενδιαφερει και δεν απασχολει κανεναν αναγνωστη που θα τυχει και θα διαβασει τις γελοιοτητες, τις υπερβολες και τις φαντασιωσεις των κειμενων του blog σου. :wink:

και εγώ χαρντκοράς είμαι -[I]δεν έχω δα και θεσπέσια σχέση με το καθαρόαιμο μεταλ[/I]- αλλά τις “μεταλλικές” παρέες μου [B]τις έχω και δεν τις χαλάω για κανένα λόγο/κομπλεξ/κοντρα/κοκ[/B]… Τους αγαπάω όλους, τους πάω και βέβαια δεν έχω κολλημα να πάω σε μεταλ λαιβ -να περνάω καλά γουστάρω βρεεεε…!!!

[B]Αντίρρηση, κανείς;;;[/B]

λες κ όλες αυτές οι μουσικές εχουν τις ΤΡΟΜΕΡΕΣ διαφορές. Ολα rock n roll είναι.

Α γειά σου. Το καλύτερο το είπε ο Καπετάνιος. Ας αγαπηθούμε. :hippie:

[SPOILER]Ρε μαλάκα καπετάνιε γράφε περισσότερο ρε. :slight_smile: Θέλω περισσότερα ποστ σου. <3[/SPOILER]

βαριεμαι να γραφω μωρε…αμα είχε ενα κολπο να στελνω ηχητικα μυνήματα θα ήταν πιο καλά…

Πραγματικά το πόσο δίκιο έχει στην παραπάνω πρόταση το παλικάρι,μόνο οι Θεσσαλονικείς και δη αυτοί που παρακολουθούμε-ζούμε στενά τα μουσικά πράγματα της πόλης μπορούμε να κατανοήσουμε 100%.Γιατί εκτός απ τα ραδιόφωνα,είναι και τα live stages,τα δισκάδικα,οι διοργανωτές(τακα τακα τακα τακα τακα τα) ,οι ντιτζέηδες και φυσικά η γενικότερη νοοτροπία του μέσου έλληνα φοιτητή στην πιο “ερωτική πόλη της Ελλάδος” και άλλα τέτοια φαιδρά…Άλλη μεγάλη κουβέντα βέβαια αυτή,μια και δεν ταιριάζει με το παρόν θέμα.

Α.Δεν είμαι ούτε πάνκης ούτε μεταλλάς,οπότε δε με αφορά η ενδεχόμενη αντιπαλότητα.

Hokam αν και γνωρίζω -και μου έχεις επιβεβαιώσει- πως η Θεσ/νίκη είναι μεγάλη “σκυλομάνα” :stuck_out_tongue: είχα την εντύπωση πως τα ραδιόφωνα σας είναι κάπως καλύτερα από τα εδώ. Κάνω λάθος; :-s
Bέβαια η εντύπωση μου είχε δημιουργηθεί σε μεγάλο βαθμό πριν από 10 χρόνια όταν επιστρέφοντας με αυτοκίνητο την επομένη της συναυλίας του Satriani στους Λαζαριστές έπεσα σε έναν σταθμό που λεγόταν Rock, σχολίαζε διθυραμβικά το live της προηγούμενης βραδιάς και έπαιξε ένα πολύ καλό σερί από Satriani, Ηughes Turner Project, UFO, RHCP (το ολοκαίνουριο BTW), Zeppelin και άλλα ανάλογα. Τον άφησα να παίζει μέχρι που έχασα το σήμα λίγο πριν τα Τέμπη.
Κάνοντας τη σύγκριση με τον σταθμό που λέγεται Rock fm στην Αθήνα, αλλά και τα υπόλοιπα Αθηναϊκά ραδιόφωνα που δηλώνουν πως παίζουν rock σας βρήκα σε καλύτερη κατάσταση…

Κοίτα,έχουμε κατά βάση 2,5 rock/metal επίσημους σταθμούς.Το rock radio 104.7 του Βακάρου και το 1055rock(που έχει και την metal συχνότητα στους 106.5).To Imagine του Κανάκη είναι ένα κουλουβάχατο μουσικών,όπως και τα μαγαζιά του και οι μπάντες που προωθεί.Σε κάτι μικρότερα επίσης μπορεί να πετύχεις κανά 2 εκπομπές-διαμάντια(πχ το prog δυωράκι στο 95,8 ).

Παλιότερα το 1055 στη βραδυνή του ζώνη είχε ΑΠΙΣΤΕΥΤΕΣ μουσικές.Είχε προσλάβει όλη την παρέα του πάλαι ποτέ Ράδιο Ακρόπολις και μπορούσες να ακούσεις από τα πλέον καμένα 70’ς obscure διαμάντια,μέχρι ωριαία αφιερώματα σε shred κιθαρίστες και instrumental πειραματισμούς.Κάθε βράδυ 11-1 είχαμε “μάθημα”.:stuck_out_tongue:

Πλέον και οι 2 σταθμοί αφιερώνουν το μέγιστο του χρόνου τους σε mainstream εμπορικά κυρίως πράγματα(όχι κατ’ανάγκη κακά,απλά όχι κάτι το ιδιαίτερο),με διαλείμματα ωστόσο που παίζουν ίσως και κάτι πιο ενδιαφέρον.Απ αυτά που μου λες ότι άκουσες μάλλον τον Βακάρο πρέπει να πέτυχες που κυρίως παίζει με βάση πολύ συγκεκριμένο playlist σε όλες τις εκπομπές.

Έχω μικρή εμπειρία απ τους ραδιοφωνικούς σταθμούς των Αθηνών,οπότε δεν μπορώ να χω εμπεριστατωμένη άποψη.Γεγονός είναι πάντως πως ό,τι άκουσα δε το θεώρησα και τίποτα το ιδιαίτερο.

Εγώ, που προφανώς είμαι εντελώς άσχετος, λόγω Jammin? είχα μια εικόνα πολύ ανοιχτόκαρδων μουσικόφιλων για τους Θεσσαλονικείς…

Μα την εποχή που έπαιζε το Jammin’ πάνω κάτω έτσι ήταν τα πράγματα.(Όχι ότι πάλι τα σκυλάδικα δεν είχαν τη μερίδα του λέοντος της νυχτερινής διασκέδασης,απλά την τελευταία 10ετία τα γαβ-γάμηλα έχουν χτυπήσει απάτητες κορυφές…)

Σιγά τη διαφορά Αθήνας-Θεσσαλονίκης σε νοοτροπία. Τα ίδια είναι, απλώς η Αθήνα έχει γίνει τόσο αχανής μεγαλούπολη που τελικά τα πάντα είναι ασήμαντα μέσα στο χάος της. Στην Θεσσαλονίκη ακόμα και 50 άτομα μπορεί να κάνουν τη διαφορά (οι Ηρακλειδείς ας πούμε :lol: ) και να ακουστούν, αυτό δε σημαίνει όμως ότι ανάγονται σε γενικευμένες συμπεριφορές και νοοτροπίες.

Πού να είχες τους δικούς μας ραδιοφωνικούς σταθμούς, by the way, θα έφριττες.

βασικα και οι 2 πλευρες εχουν δικιο. απο τη μια ο πανκης μπορει να επικεντρωνεται σε συμπεριφορες και νοοτροπιες συγκεκριμενων ατομων απο την αλλη δεν εχει αδικο σ’αυτα που λεει για τη Θεσσαλονικη και τη γενικοτερη κατασταση με τη μουσικη. ο,τι εγραψε και ο χοκαμ πιο πανω. και γω αλλα και τα περισσοτερα ατομα που ξερω που μεγαλωσαν με μεταλ, θα πατησουν σε μεταλ κλαμπς μαι φορα το μηνα και δεν περιμενουν να ακουσουν κατι περα απο τα συνηθισμενα. και τα ατομα που θα δεις μεσα θα ειναι κατα 90% τα ιδια που βλεπεις εδω και 5 χρονια. οποτε ο πανκης μιλαει για μια μειοψηφια αλλα αυτοι φαινονται γιατι η πλειοψηφια των μεταλλαδων πλεον δεν ασχολειται.

Πω μαλάκα,ο Βαγγέλης!He’s alive !! :!:

Πιθανό. Το θέμα όμως είναι πως εδώ αυτά δεν τα ακούς ούτε σε playlist… :roll:

Τα Grammies τι ρόλο παίζουν;Το λες για καλό ή για κακό,γιατί δεν κατάλαβα…:-k:lol::lol::lol:

έφτασαν οι Γκρην Ντεη τα 25 χρόνια ζωης;; Αυτο σημαινει οτι του χρονου θα μπορουν να μπουν στο ροκ εν ρολ χολ οφ φέημ! Σε τι κόσμο ζούμε, θέε μου;

Ειδικα η γενια μας με το American idiot και το stadium arcadium μπηκε στο ροκ.Οσοι ειμαστε 18-19 αυτα ακουγαμε τελη-δημοτικου και αρχες γυμνασιου και απλα παραδεχτειτε το γιατι οποιος δεν ακουγε αυτα μαλλον ακουγε χατζηγιαννη και βισση.