Προγράμματα

dvdvideosoft

θελω ενα προγραμμα για να τραβαω βιντεο , τι κανω στο πισι

και ενα για να βαλω καμια δεκαρια προσωπα και να μου τα ενωσει
:anyone:

δεν παιζει να μη ξερει κανεις για το πρωτο

camtasia

Θελω σε ορισμενα σημεια απο ενα βιντεο να αλλαξω τον ηχο και να βαλω ηχο απο αλλο βιντεο.
Ποιο προγραμμα προτεινετε;

ulead ειχα γω καποτε και εκανα σχεδον τα παντα με βιντεα και ηχους

Και το sony vegas ειναι ευκολο. Σου δειχνει σε ξεχωριστα καναλια βιντεο και ηχο, βαζεις σε ενα αλλο καναλι τον ηχο που θες και εισαι ετοιμος. Το μονο που πρεπει να ξερεις ειναι οτι βιντεο και οριτζιναλ ηχο τα βλεπει σαν group(λογικα και τα υπολοιπα προγραμματα επεξεργασιας) και αν πας να σβησεις τον ηχο απο ενα σημειο και μετα, θα σβηνει και το βιντεο. Απλως κανεις ενα δεξι κλικ σε βιντεο ή ηχο και εχει μια επιλογη ungroup ή κατι τετοιο και εισαι ετοιμος. Ή πατας το U που ειναι η συντομευση.
Επισης, αφου λες οτι θελεις να αλλαξεις τον ηχο σε ορισμενα σημεια και υποθετω οτι ενδιαμεσα θα ξαναβαζεις τον οριτζιναλ, αν θες να κοψεις σημεια του ηχου, κανεις κλικ στο σημειο που θες να κοψεις και εμφανιζεται πανω του ο δρομεας και πατας S (για split) και το κοβει.

Ευχαριστω και τους δυο. Το εκανα με το vegas πολυ ευκολα.

Θέλω ένα απλό προγραμματάκι για να κολλάω του υπότιτλους σε βίντεο. Επίσης step by step οδηγίες για το πως διάολο γίνεται και αν ισχύει για όλους τους τύπους βίντεο. Όποιος έχει όρεξη ας κάνει κάποια στιγμή ένα σχετικό ποστ.

Eγώ χρησιμοποιώ το mkvmergeGui … Ότι και να είναι το αρχείο , δημιουργεί ένα νέο που θα είναι .mkv που έχει περασμένους τους υπότιτλους… Δεν κάνεις τίποτα ιδιαίτερο … Κάνεις “add” το βίντεο με τους υπότιτλους που θέλεις και πατάς “start muxing” … Μια προσοχή μόνο, στο .srt να ορίσεις τη γλώσσα στην οποία είναι , γιατί μπορεί να μην τα προβάλλει σωστά… Αν το υπάρχον βίντεο είναι ήδη .mkv με κάποιους περασμένους υπότιτλους , όταν το κάνεις add , το mkvmergeGui θα σου δείξει ότι έχει και υπότιτλους περασμένους μέσα… Οπότε απλά ξεκλικάρεις τους συγκεκριμένους υπότιτλους … Αν έχεις γρήγορο pc , δεν κάνει πάνω από μισό λεπτό … Στο δικό μου κάνει 5-10 λεπτά…

thanks

Libreoffice για μαθηματικές ασκήσεις με έχει ικανοποιήσει σχετικά.
Για ασκήσεις γεωμετρίας τι πρόγραμμα να χρησιμοποιήσω; Ο γούγλης δεν ήταν και πολύ κατατοπιστικός και το libre δεν έχει πχ το μικρό τριγωνάκι που βάζεις στο Β στο ΑΒΓ για να δείξεις ότι είναι τρίγωνο κλπ.
Χαλπ. Επείγον. SOS. Ιμέρτζενσε.

Δοκίμασε κάποιο από αυτά:

[B]GeoGebra[/B]

[B]EucliDraw[/B]

Geogebra είναι για σχήματα πιο πολύ. Αυτό θα χρησιμοποιήσω για σχήματα αλλά το θέμα με το τριγωνάκι πάνω στο ΑΒΓ δεν μου το λύνει. Θενξ!
Επίσης στο libreoffice βρήκα τη λύση με το csup {Δ}, βάζει καπελάκι το Δ και φαίνεται όπως το θέλω. Τσατσιούλα αλλά works for me.

//Τελικά το euclidraw φαίνεται πιο κομπλέ. Για ασκήσεις ευκλείδιας πρώτης λυκείου το θέλω οπότε μου κάνει. Τένκιου τένκιου

Latex ρε ράνια.

Ή mathtype for ms office…

Δωρεάν προγράμματα για φοιτητές από τη microsoft(π.χ. windows 7/8 pro κ.α.)
Τρέχει από πέρυσι το πρόγραμμα
https://www.dreamspark.com/

Στην σελίδα του περιοδικού ΣΙΝΕΜΑ για κάποιο λόγο δεν μπορώ να δω τα βίντεο. Αυτό το είχα αποδώσει στο παλιό pc αλλά συμβαίνει και με το νέο. Δεν είναι φυσικά youtube, βασικά δεν ξέρω τι διάολο είναι αλλά κάθε φορά που πατάω play μου βγάζει μήνυμα video not found or access denied. Χρειάζεται κάποιο πρόγραμμα για να τα παίζει αυτά και αν ναι ποιο;

http://www.e-go.gr/cinemag/moviespage.asp?catid=23661&advid

ωραία ερώτηση., ουτε εγώ μπορώ να τα δω. πειτε τι φταίει και καμιά λύση

μολις επαιξα 2 βιντεακια και μου τα εδειξε κανονικα
δεν ξερω τι μπορει να φταιει