Προγράμματα

εγώ το χρησιμοποιώ τακτικά και δεν έχω τέτοιο θέμα. το gom είναι καλό αλλά έχει ένα μεγάλο μειονέκτημα. δεν διαβάζει υποτιτλους από αρχεία matroska οπότε σε αυτή την περίπτωση αναγκαστικά χρησιμοποιώ km.

να συνεισφέρω και εγω στην κουβέντα.

[SPOILER]όποτε διαβάζω/ακούω την λέξη matroska, σκέφτομαι πρόστυχα πράγματα
αυτό[/SPOILER]

Υπάρχει κάποιος/α που ασχολείται με video editing με το premiere? έχω ένα προβληματάκι κ χρειάζομαι βοήθεια.

Έχω πρόβλημα μεγάλο πλέον με τους media player στον υπολογιστή αφού όσους χρησιμοποιώ παρουσιάζουν πρόβλημα στα video. BS player έχει πρόβλημα με τις μεγάλες αναλύσεις εικόνας που κολλάει, ο VLC δεν μου αναγνωρίζει ελληνικούς υπότιτλους τις περισσότερες φορές, KMPlayer στα περισσότερα bluray-rip δεν αλλάζει τις ρυθμίσεις φωτεινότητας, χρώματος, αντίθεσης κτλ και συνήθως είναι αρκετά φωτεινή η εικόνα, GOM player δεν απενεργοποιεί το screensaver όταν παίζει αν και το έχω τσεκαρισμένο στα options και το έχω κάνει install 100 φορές. Έχει γαμηθεί το σύμπαν γενικά. Για δώστε μερικές άλλες λύσεις για κανέναν άλλον media player που να μην τον παίρνει από παντού.

Δεν κανεις κανα φορματ ?

Κατεβασε το MPC-HC.Πολυ light και γενικα πολυ γαματο προγραμματακι.

Δοκίμασε και τον Pot Player είναι τιμιότατος : http://www.videohelp.com/tools/PotPlayer

οκ thanks, Το MPC-HC το είχα στο παλιό pc και το είχα ξεχάσει.

Δεν νομίζω πως χρειάζομαι format, με το BS και KM τα είχα πάντα αυτά τα θέματα. Σε ταινίες που κατεβάζω με μεγάλη ανάλυση τα βρίσκουν δύσκολα.

Τελευταία με εκνευρίζει το KMPlayer. Δεν δέχεται ελληνικούς υπότιτλους, δεν μπορώ να το “διορθώσω” και δεν παίζει MP4. Είναι πολύ εύχρηστο όμως.
Έχετε να προτείνετε άλλο πρόγραμα για να βλέπω σειρές, ταινίες κτλ ή να “φτιάξω” το KM?

vlc player

GOM player. Ο καλύτερος.

Ε ναι.

200 φορες εχουν βγει προβληματα στα video players και ολο κατι kmp vlc και
κουραφεξαλα.Gom και τελος.
Αντε και BS για να κατεβαζεις τα subs και μονο γι’αυτο.

να φτιαξεις το km8)

μπορει να μου πει καποιος καποιο προγραμμα που να μετατρεπει audio αρχεια σε mp3 (128 kbps θελω οποτε θα βοηθουσε να υπαρχουν αρκετες επιλογες ποιοτητας) και να αντικαθιστα τα αρχικα αρχεια στον ιδιο φακελο με τη μια??
ευχαριστω

Android application για οργάνωση δισκοθηκης, κατά προτίμηση με σάρωση barcode, γνωρίζουμε;

Ξέρει κανείς να μας πει αν εδώ στα μέρη μας το VPN είναι κάτι απαραίτητο η όχι; Γενικά έχω διαβάσει ότι μειώνει πολύ την ταχύτητα ιντερνετ. Δεν ξέρω βέβαια γενικά τι κίνδυνος υπάρχει για να φας πρόστιμο αν πιάσουν την ip σου να κατεβάζει torents. Γερμανία και αλλού πέφτουν προστίματα κανονικά και με τον νόμο. Εδώ;

Για το τελευταίο κομμάτι που λες, θα σου απαντήσω το εξής: Έτσι απροειδοποίητα, λίγο δύσκολο. Στη Γαλλία σου στέλνουν πρώτα ειδοποίηση του στυλ “πιάσαμε την ΙΡ σου να κατεβάζει παράνομα, αν το ξανακάνεις τότε θα πληρώσεις πρόστιμο”.
Προσωπικά δεν μπορώ να διανοηθώ ότι θα αρχίσουν τα πρόστιμα να έρχονται στην Ελλάδα, χωρίς warning ή χωρίς να έχει δοθεί στη δημοσιότητα σχετική είδηση. Επίσης δεν ξέρω αν υπάρχει καν νόμος για σχετικά αδικήματα.

Οπότε για παράνομο downloading, είναι χλωμό να σε πιάσουν. Για άλλη εγκληματική δραστηρίοτητα, εκεί αλλάζει το θέμα.

Για Γερμανία έχω ακούσει πως σου έρχεται κατευθείαν πρόστιμο. Επίσης αυτό που μου είπε φίλος πριν λίγο είναι ότι στην Ελλάδα ναι μεν υπάρχει σχετικός νόμος αλλά δεν έχουμε κάνει σύμβαση με τον φορέα που ρίχνει τα πρόστιμα για αυτό ακόμα δεν υπάρχουν περιστατικά.

Δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα στην Ελλάδα σχετικά με “παράνομο” downloading. Δεν νομίζω να έχει στείλει καν πρόσφατα κάποιος ISP notice σε κάποιον πόσο μάλλον να του επιβληθεί πρόστιμο. Το μόνο που έχει γίνει είναι να κυνηγήσουν ελληνικά site με torrens. Σε συγκεκριμένες χώρες της Ευρώπης πέφτει κυνηγί με απότελεσμα να μην μπορείς να κατεβάσεις torrent χωρίς VPN γιατί οι ISP είναι υποχρεωμένοι ακόμα και να σου κόψουν το ιντερνετ. Γενικότερα προσπαθούν να περάσουν διάφορους νόμους σε όλη την ΕΕ περί πνευματικών διακαιωμάτων και πειρατείας, αλλά ευτυχώς η Ελλάδα δεν είναι Ευρωπαική χώρα οπότε δεν προβλέπω να αλλάξει κάτι στο εγγύς μέλλον :stuck_out_tongue: .
Πάντως στο εξωτερικό αντί για VPN για να αντιμετωπίσουν αυτό το πρόβλημα χρησιμοποιούν πολύ τα λεγόμενα seedboxes. Noικιάζεις ένα server με συκγκεκριμένο αποθηκευτικό χώρο(Ξεκινάει από 7-10 ευρώ τον μήνα και μπορεί να φτάσει μέχρι και 50 αν θές αποθηκευτικό χώρο πολλά tera) που μπορείς να τον ελέγχεις από τον σπίτι σου και κατεβάζεις σε αυτόν τα torrent που θες(Oι server έχουν συνήθως γύρω στο 1gbps download speed). Στην συνέχεια είτε κατεβάζεις απευθείας τα torrent από τον server στο pc σου, είτε πολλά seedboxes σου επιτρέπουν να κάνεις streaming την μουσική και τις ταινίες που έχεις αποθηκευμένα σε αυτά.