Ελληνόφωνο Ροκ/Έντεχνο κυκλοφορίες - προτάσεις

Οι " Αγγελοι Της Νυχτας "…κυκλοφορουν σύντομα το νεο τους album… που θα εχει 8 ολοκαινουργια τραγουδια + 2 απο το demo που ειχε κυκλοφορησει ( με τιτλο "Απλα Περαστικοι " ) ξανα ηχογραφημενα…

Για τους φιλους των " Αγγελων " παραθετω ενα ακυκλοφορητο τραγουδι ( με τιτλο το " Το jokey ξεβαψε " ) που ΔΕΝ θα ειναι στο καινουργιο album αλλα η μπαντα θα ηθελε να το μοιραστει μαζι σας… το κομματι ειναι απλα ενα demo home production…

http://rapidshare.de/files/38438156/jokey_mix_total.mp3.html

Ευχαριστουμε τους φιλους αλλα κ τους εχθρους μας - για την υποστηριξη - ολο αυτον τον καιρο που προσπαθουμε για το ελληνικο Ροκ μεσα απο τα τραγουδια μας…

Η σελιδα των " Αγγελων Της Νυχτας " σε free server προς το παρον http://evilnanouk.110mb.com

Ευχαριστουμε κ παλι…!!!

…παραθετω επισης ενα τραγουδι απο τον " Μοναχικο Ταξιδιωτη " / …Η γνωμη σας πολυτιμη και ολα τα σχολια ευπροσδεκτα…

http://rapidshare.de/files/38438197/tha_perimeno2.mp3.html

Ολες οι κιθαρες και οι φωνες ειναι απο τον " Μοναχικο Ταξιδιωτη "… ενω το τραγουδι ειναι demo home production…

[CENTER]Μανωλης Φαμελος - Η Ευτυχια Ειναι Αυτο


[/CENTER]

Αν και ‘‘ροκ’’ δε το λες, μονο εδω κολλαει ν’ αναφερθει. Μολις το ξεθαψα… πως περναν τα χρονια ρε γμτ…

Επος.

Καλά ε, το ομώνυμο κομμάτι μεγάλο κόλλημα

Προσωπικα μ αρεσει πολυ το ελληνικο ροκ(η πως θελετε να το πειτε)…Αγαπημενα μου γκρουπς ειναι οι Τρυπες και τα Διαφανα Κρινα…Αλλα επισης καραγοσυταρω τα 2 πρωτα απο Ξυλινα,τα Μωρα στη φωτια,το πρωτο δισκακι των Ενδελεχεια.
Ο Ατλαντις οσο και αν συνεχιζει και προωθει κατι λαθος κατα την αποψη μου(και αλλων πολλων βεβαια) ειναι ο μονος σταθμος,τουλαχιστον στην Αθηνα,που μπορεις να ακουσεις κατι τετοιο.Βεβαια απο τη στιγμη που εφτιαξε αυτη τη κωλοδισκογραφικη παρουσιαζει μονο τα δικα του γκρουπς…:wink: …Παντως θυμαμαι μερες 99-00 τοτε που ξεκινουσα να ακουω ροκ κλπ μεσω του Ατλαντι εμαθα πολλα πραματα…(ηταν η δευτερη πηγη μετα την αδερφη μου:D )…
Τωρα τελευταια ξανακολησα και εψαξα λιγο βαθυτερα την φαση.Οσο μπορει καποιος βεβαια απο το ιντερνετ.Συγκροτηματα των οποιων ακουγα ενα δυο κομαμτι τοτε βρηκα ολοκληρους δισκους.
Το ντεμπουτο απο το συγκροτημα Μασκες ας πουμε ειναι παρα πολυ καλο δειγμα(1995 νομιζω) ελληνικου ροκ με ωραιο στιχο και μελωδιες.Επισης μ αρεσαν οι Μαυρη Μαγιονεζα σε πιο χαβαλετζιδικο στυλ με ενα πολυ καλο πρωτο δισκο.Φυσικα οι Λευκη Συμφωνια με τα παθιαρικα φωνητικα τους8) και τις 80s κιθαρες(λογικο αλλωστε)…Αλλο γκρουπ που μ αρεσει ιδιαετρως ειναι τα Αρνακια σε πιο πανκ υφος(οχι δεν ειναι αντδραση φαση) με πιο κοινωνικο στιχο…Απο καινουρια γκρουπς ατο που μου εκανε καποια εντυπωση ειναι τα γυμνα καλωδια τα οποια εχουν και 2 αρκετα καλα κλιπς.Παντως επιφλασομαι για την αυθεντικοτητα τους οπως ειπε και καποιος παραπανω…

Παντως οποιος ψαγμενος στη φαση ας κανει προτασεις:D :slight_smile:

Μιας και είπες για τα Αρνάκια που είναι αγαπημένο γκρουπ, ας μεταφέρω ένα παλιότερο ποστ μου:

και μιας και είπες και για κάποια πρόταση, είχα κάνει μια κλασσική πρόσφατα στο τόπικ “δισκάρες”:

Αυτος εισαι!Σορυ αλλα δεν ειχα μπορεσει να διαβασω ολο το θεμα.Θενξ θα τους ψαξω τους εν πλω.:slight_smile:

Α και μιας και αναφερθηκα στα αρνακια…Το τραγουδι τους προδοσια απο τον πρωτο δισκο ειναι απο τα ωραιοτερα ελληνικα κομματια που εχω ακουσει.

Aν θες να έχεις μια πρώτη επαφή με την καλύτερη εποχή του ελληνικού new wave χώρου τσέκαρε την Συλλογή - Αντί θανάτου. Ίσως μετά την Διατάραξη Κοινής Ησυχίας να είναι η δεύτερη πιο σημαντική συλλογή στον ελληνόφωνο ανεξάρτητο χώρο. Την αναφέρω μιας και συμμετέχουν και τα αρνάκια ( με το κομμάτι Καμμιά Ευκαιρία - πριν βγάλουν δίσκο βέβαια ). Κυκλοφόρησε το ‘86,από την τότε ανεξάρτητη,Famous Music (FM Records),σε λιγότερες απο 500 κόπιες και σύντομα έγινε ανάρπαστη…Περιείχε 9 τραγούδια από 8 εναλλακτικά συγκροτήματα της εποχής,μεταξύ αυτών και το λογοκριμένο κομμάτι των ΑΝΤΙ…,’‘Σταμάτα να μιλάς για θάνατο’’. Βέβαια είχε κυκλοφορήσει σε κασσέτα και τώρα ούτε για αστείο δεν την βρίσκεις, αλλά:

http://rapidshare.com/files/61112412/sintagi_anti_thantatou.zip

Σταμάτα να μιλάς για θάνατο, μωρό μου.
Σταμάτα να μου λες πως μόνο αυτό μας μένει.
Κατάλαβέ το, δεν είναι αυτή η τελευταία μας λύση.
Κατάλαβέ το, πως κάτι τέτοιο τους βολεύει.
Σταμάτα να μιλάς για θάνατο, μωρό μου.
Δεν το νιώθεις; Αυτή η νύχτα είναι διαφορετική.
Άκου τα ανήσυχα βήματα έξω στο δρόμο.
Άκου πως τρέμει απόψε του μπάτσου η φωνή.
Γιατί απόψε η επανάσταση αρχίζει.
Γιατί απόψε οι μπάτσοι θα νιώσουνε ρίγη.
Γιατί απόψε θα πάψω να μιλάω για ειρήνη.
Κι όσο γι’ αύριο, δε με νοιάζει τι θα γίνει.
‘Ισως σέρνομαι σε κάποιο μπουντρούμι.
‘Ισως μπάτσοι να μου τσακίζουνε τη μούρη.
‘Ισως κήτομαι στο δρόμο νεκρός,
με λιωμένο το κεφάλι απ’ τα κλομπς.
Μα για ένα μόνο πράγμα θα ‘μαι σίγουρος,
πως δεν κρέμομαι απ’ το γάντζο στο ταβάνι.
Μα για ένα μόνο πράγμα θα ‘μαι σίγουρος,
πως δεν είμαι πια μονάχος.
Πως δεν είμαι πια μονάχος.
Σταμάτα να μιλάς για θάνατο, μωρό μου.
Δεν αντέχω να σ’ ακούω άλλο, φτάνει.
Κατάλαβέ το, δεν είναι αυτή η τελευταία μας λύση.
Ξεκρέμασε κι εκείνη τη θηλιά απ’ το ταβάνι.
Σταμάτα να μιλάς για θάνατο, μωρό μου.
Δεν το νιώθεις; Αυτή η νύχτα είναι διαφορετική.
Άκου τα ανήσυχα βήματα έξω στο δρόμο.
Άκου πως τρέμει απόψε του μπάτσου η φωνή.
Γιατί απόψε η επανάσταση αρχίζει.
Γιατί απόψε οι μπάτσοι θα νιώσουνε ρίγη.
Γιατί απόψε θα πάψω να μιλάω για ειρήνη.
Κι όσο γι’ αύριο δε με νοιάζει τι θα γίνει.
Ίσως σέρνομαι σε κάποιο μπουντρούμι.
Ίσως μπάτσοι να μου τσακίζουνε τη μούρη.
Ίσως κήτομαι στο δρόμο νεκρός,
με λιωμένο το κεφάλι απ’ τα κλομπς.
Μα για ένα μόνο πράγμα θα ‘μαι σίγουρος,
πως δεν κρέμομαι απ’ το γάντζο στο ταβάνι.
Μα για ένα μόνο πράγμα θα ‘μαι σίγουρος,
πως δεν είμαι πια μονάχος.
Πως δε θα ‘μαι πια μονάχος.
Γιατί απόψε η επανάσταση αρχίζει.
Γιατί απόψε οι μπάτσοι θα νιώσουνε ρίγη.
Γιατί απόψε θα πάψω να μιλάω για ειρήνη.
Κι όσο γι’ αύριο δε με νοιάζει τι θα γίνει.
Γιατί απόψε η επανάσταση αρχίζει.
Γιατί απόψε οι μπάτσοι θα νιώσουνε ρίγη.
Γιατί απόψε θα πάψω να μιλάω για ειρήνη.
Κι όσο γι’ αύριο δε με νοιάζει τι θα γίνει

Γιεα. Αν και το αγαπημενομ απ το δισκο ειναι το “Φιδι”. :smiley:

κύριε καθηγητά τα σέβη μου
απλά
:bow2: :bow2: :bow2: :bow2: :bow2:

να ξέρες τι μου θύμισες τώρα και όντως δεν υπάρχει πουθενά το χω ψάξει

αλλά παίδες και κόρες έτσι και πέσει στα χέρια σας βουτήξτε το όπως βουτήξτε και την πρώτη κασσέτα του τζιμάκου αυτή που πουλούσε μόνος στου ζωγράφου αντί 50 δρχ τότε που κανένας ροκάς έντεχνος αριστερός κλπ κλπ κλπ γιαλαντζί ή μη με δεξιά ή αριστερή τσέπη του κώλου ή μη δεν τολμούσε να τον υπερασπιστεί…
κάπου γύρω στο 1982 άρχισαν σιγά σιγά να αλλάζουν τα πράγματα με την αλλαγή να κορυφώνεται το 1985 που ο δίσκος ΖΕΣΤΑ ΠΟΤΑ των Κατσιμιχαίων με την καταλυτική παρέμβαση του Μανώλη του Ρασούλη σπάει το κατεστημένο και φέρνει την πρώτη άνοιξη στην ελληνικη δισκογραφία

Βασικα για μενα οι ‘‘οναρ’’ ειναι απ τα αγαπμενα ελληνοφωνα ροκ συγκροτηματα…:smiley: :smiley:

σε πολύ mainstream μοτίβο όμως:wink:

Τρομερο κομματι ‘‘καθηγητα’’ ευχαριστω!τα υπολοιπα κομματια της συλλογης δεν με τρελαναν αλλα αυτο πραγματικα αξιζει!

:slight_smile: :slight_smile: :slight_smile:

να 'σαι καλά! Οι Αντί ήταν από τα πολύ μπροστά γκρουπ της σκηνής!

Δεν ηξερα που να το ποσταρω για αυτο ειπα να το κανω εδω.Οι μωρα στη φωτια δινουν λαιβ στις 21 του Μαρτη στο Κυτταρο!Το οποιο θα ηχογραφηθει και θα βιντεοσκοπηθει μαλιστα!Να δουμε αν δεν θα ειμαστε αφραγκοι να παμε!:smiley:

Θα είναι απίστευτα…

Όλοι εκεί!

Παιδιά το event είναι την Δευτέρα. Μην πάει κανείς σημερα…

http://www.morastifotia.gr/sunaulies.html

Οντως ειμαι ελλεεινος…Δευτερα ειναι…Δυστηχως μαλλον δν θα παω μιας και δεν βρηκα παρεα…στην επομενη λοιπον…

Πάντως αν αποφασίσεις να πας κ δεις δυο τύπους με μπλουζάκια Γενιά Του Χάους έλα να μας μιλήσεις!!