Θέσεις εργασίας-πληροφορίες

Λοιπον δεν ξερω αν ενδιαφερεται κανεις αλλος

αλλα επειδη οι καιροι ειναι δυσκολοι

αν υπαρχει ενδιαφερον
καλο θα ητανε
να ειχαμε ενα θρεντ οπου αν γνωριζαμε για καποια θεση εργασιας
να την γνωστοποιουσαμε
μηπως υπαρχει καποιος συμφορουμιτης που ψαχνει για δουλεια

προσωπικα ενδιαφερομαι να βρω δουλεια :slight_smile:

ειμαι ηλεκτρολογος μηχανικος απο τει
και δουλευω ηδη 2 χρονια σε μια τεχνικη-κατασκευαστικη εταιρεια

αν εχει παρει κανενος το αυτι τιποτα σχετικο
ας ενημερωσει :slight_smile:

thanks
εκ των πρωτερων

δουλευω ηδη 2 χρονια σε μια τεχνικη-κατασκευαστικη εταιρεια

προβληματα?

κι εγω ψαχνω σε κατι αναλογο εδω και ενα χρονο (ειμαι on-off σε διαφορες περιπτωσεις)
αλλα η αρχιτεκτονικη στην Ελλαδα μαλλον δεν με “παει”!

ναι

ωραριο
αμοιβες
οργανωση προσωπικου
και
και
και

Ευγε αρχηγε…Πολυ χρησιμο thread…

Λοιπον, εχω τελειωσει το τμημα Ναυπηγικης του ΤΕΙ Αθηνας και για την ωρα δουλευω περιστασιακα μεχρι να βρω δουλεια πανω στο επαγγελμα που σπουδασα ή σε κατι παρεμφερες…

Οποιος ξερει ή εχει ακουσει τιποτα για εργασια σε κλαδους Ναυπηγικης, Ναυτιλιακων Εταιριων, Λιμενικου ας ενημερωσει…Αν δεν ξερετε που να κατηγοριοποιησετε αυτο που εχετε ακουσει και αφορα ή ειναι κοντα στους παραπανω κλαδους, ενημερωστε σε καθε περιπτωση…

Ειτε απο εδω στο forum, ειτε με e-mail στο: cdoulge@hotmail.com

Ευχαριστω πολυ…!!

σκατά πάντως

ζόρικοι καιροί

και δεν παιζει δουλεια
και οι εργοδότες εκμεταλλεύοναι στο έπακρο την κατασταση
(η αντίδραση του δικού μου σε διάφορα θέματα ειναι : η πορτα ανοιχτη και στα σκυλια δεμενα!!!)

και δεν βρίσκεις εύκολα κάτι σχετικό με αυτό που έχεις σπουδάσει
και τα ωράρια δεν υπάρχουν
και οι μισθοι δεν ειναι αναλογοι

και
και
και

κοιτα…ειναι πολλοι οι παραγοντες πλεον!
Απο την μια εχεις υψηλα ποσοστα (αναλογικα) ατομων που εχουν τελειωσει ΤΕΙ ή ΑΕΙ…
Απο την αλλη εχεις το ολο θεμα με την οικονομια γενικοτερα.
Αυτο κανει τα πραγματα ακομη χειροτερα στον κατασκευαστικο τομεα,που ουτως ή αλλως ηταν σε κριση απο το 2004…
Προσθεσε και την απροκαλυπτη ταση εκμεταλλευσης των εργοδοτων…
Ε,δεν θελει και πολυ!

Παντως πραγματι εναι ζορικα τα πραγματα και πλεον εχω αρχισει να στρεφομαι σε αλλες “προοπτικες”,καθως το να βρω δουλεια στο αντικειμενο μου,μοιαζει αδυνατο.
Ειπαμε να δουλευουμε…οχι να μας περνανε για χαζους.

σκεφτόμουν χθες να ανοίξω ένα τέτοιο thread…κσι εγώ σε αναζήτηση εργασίας αλλά ντάξει κάπως κινούνται τα πράγματα απο άποψη συνεντεύξεων…δεν υπάρχει δηλαδή απόλυτη σιγή…πέρα απο θέσεις καλό θα είναι να λέγονται και 5 λόγια σχετικά με career paths να προτρέψουμε όσους ψάχνουν ότι η προυπηρεσία σε σχέση με τα πτυχία και τα μεταπτυχιακά δυστυχώς είναι 100 φορές πιο σημαντική και γενικά tips για εργοδότες, εταιρίες, θέσεις, interviews κτλ…τόσοι ήμαστε κάποιος θα βοηθήσει κάποιον άλλον…

Μπράβο signal…

Για ΙΤ, στην εταιρεία που μπήκα πρόσφατα εγώ, παίζει να ψάχνουν ακόμα για CRM consultants και πιθανώς Java developers. Μην ψαρώνετε από τους τίτλους, οι πρώτοι απλά χρειάζονται βασική SQL κατανόηση και οι δεύτεροι μια κάποια εξοικείωση με Java.

Θέλουν πτυχίο από Πληροφορικές ΑΣΟΕΕ ή ΕΚΠΑ ή ΗΜ/ΜΥ νομίζω.
Προϋπηρεσία όχι ιδιαίτερα απαραίτητη.

η προυπηρεσια ειναι πολυ σημαντικη

καλο ειναι δηλαδη να επιλεξεις καλα την δουλεια σου
και οχι αντε βρηκαμε μια μπηκαμε μεσα

δηλαδη εγω που ξεκινησα στα 26
(εκατσε μια εταιρεια για πρακτικη - μου ζητησανε να μεινω
και εμεινα εκει - που να ψαχνω τωρα λεω για δουλεια)

και τωρα ειμαι 28 - θελω να αλλαξω εταιρεια - αλλα σκεφτομαι επισης μηπως κινηθω και σε αλλο τομεα, περα απο τον κατασκευαστικο

οτι κινησεις ομως κανω τωρα
καθοριζουν την καριερα μου

δηλαδη οταν θα παω να χτυπησω πορτα
στα 30κατι μου θα εχω απο πισω την προυπηρεσια που απεκτησα

δυσκολα δηλαδη θα παρουν καποιον στα 30κατι του για να ξεκινησει απο το 0
οπωτε αναγκαστικα θα ψαχνω για δουλεια σε οτι εχω αποκτησει εμπειρια

θελει να choose wisely

εχεις απόλυτο δίκιο σ αυτό , σε αυτες τις ηλικες δε σε παίρνει για πολλά πειράματα, και δεν ειμαστε 22 να πεις οτι θα δουλεψεις παρτ οπου να ναι προκειμενου να βγαζεις καποια χρηματα, και βλέπεις…αυτες είναι αποφάσεις ζωης και αυτοματα με την επιλογη ενος τομεα , αποκλειεις ισως οριστικα εναν άλλο…
εγω περασα πρόσφατα ενα εξαμηνο χωρίς δουλεια και βρηκα τελικα πραγματικα απο σποντα…αν και ο ναυτιλιακος τομεας οπου δουλευω ειναι αρκετα κλειστός κύκλος,
γενικά ζητανε μηχανικούς και ναυπηγους κτλ. I ll keep an eye on that και θα ενημερωσω αν προκυψει κατι γτ πραγματικα δε φανταζεστε ποσο σας καταλαβαινω…:frowning:

λοιπον

το karriera.gr

εχει ενα ωραιο συστηματακι
οπου ανεβαζεις το βιογραφικο σου
και το στελνεις πολυ ευκολα σε οποια αγγελια σε ενδιαφερει
οπωτε οσοι ενδιαφερεστε τσεκαρετε

επισης αλλο ενα site
για δουλεια

ειναι το skywalker.gr
τσεκαρετε το και αυτο

Aν πάλι θελήσετε να ξεφύγετε λιγάκι από τούον εδώ τον άδικο ντουνιά, υπάρχει και αυτο:

http://europass.cedefop.europa.eu/europass/home/vernav/Europass+Documents/Europass+CV.csp

Πολύ χοντρικά, ανεβάζετε ένα βιογραφικό σύμφωνα με τα πρότυπα του site και αυτό φτάνει σε εταιρείες, εκπαιδευτικά ιδρύματα κλπ. Δεν βρίσκεις ακριβώς δουλειά, μπορείς όμως να βρεις έτσι internship ή εκπαιδευτικό πρόγραμμα ή άσκηση ή τέτοια πράματα. Και το ωραίο είναι ότι σε βρίσκουν αυτοί! Αν θέλουν βέβαια…:oops:

παντως,το καριερα ειναι ΣΟΥΠΕΡ απογοητευτικο απο την αποψη οτι οσα νεα/ενημερωσεις λαμβανω δεν ειναι ΠΟΤΕ στον τομεα μου…λαμβανω μονιμα κατι σαν το"πλησιεστερο" για το οποιο βεβαια απειροελαχιστες φορες ενδιαφερομαι…

Γενικα, παιζουν καποιες αγγελιες και ειναι γεγονος οτι προσφερουν “κατι” αλλα εχει να κανει και με τον κλαδο αναζητησης.

συμφωνω με το μεγαλοθεριον…εχω λαβει αγγελια που “ταιριαζε απολυτα” και μεσα ζητουσαν γυναικα:D…και φυσικα δεν ειμαι γυναικα.

κ επειδη το θυμηθηκα τωρα ειχα παει κ σε μια ημερα καριερας που εκαναν στο οακα πριν απο μερικους μηνες…8 ευρω το εισιτηριο…4-5 εταιρειες αναζητησης προσωπικου για αλλες εταιρειες…σουπερμαρκετς…και γενικα οχι πανω απο 30 εταιρειες…για να μην αναφερθω στο απαραδεκτο θεαμα να περιμενουν στην ουρα ατομα για να τους παρουν “συνεντευξη”…πραγματικα απογοητευτηκα…

αν ξαναγινει να το αποφυγετε (προσωπικη γνωμη)…

το skywalker εχω την εντυπωση οτι ειναι πιο ευκολο στην χρηση…

εκτος απο αυτα τα 2 δεν νομιζω να υπαρχουν αλλα…υπαρχουν?

Kι εγώ στο ψάξιμο παίδες, με 2 χρόνια προϋπηρεσία σαν βοηθός λογιστή και πτυχίο ΤΕΙ Πειραιά Διοίκηση Επιχειρήσεων. Γενικά κλάδος με μεγάλη προσφορά αλλά όχι και τόσο μεγάλη ζήτηση. Και το Kariera και το Skywalker το έχω δοκιμάσει, λίγα πράγματα όμως…:frowning:

www.manpowerteam.gr
www.εργασία.gr
www.AggelioPolis.gr
www.diorismos.gr
www.proslipsis.gr
www.zhteitai.gr

αν και καποια απο αυτα πραγματικα αντικατοπτριζουν το ποσο μικρη και ανοργανωτη χωρα ειμαστε…

κουραγιο παιδια…μονο αυτο.

το σαββατοκυριακο εχει μερες καριερας…

δεν θα παω, απλως ας ποσταρει καποιος που θα παει ποσο κοστιζει η εισοδος.

θενκς.

για αυτους που εχουν καρτα ανεργιας ειναι δωρεαν.

μπορεί να μου πει κανείς πως να συντάξω ένα καλό βιογραφικό, έχοντας μόνο απολυτήριο λυκείου και όντας τεταρτοετής φοιτητής σε ΑΕΙ?
(δεν έχω εργαστεί πουθενά :p)

Έχω ταλέντο στο να μαγειρεύω βιογραφικά, αλλά δεν υπόσχομαι θαύματα χωρίς καλή πρώτη ύλη :roll:. Τι σχολή είσαι?

χορρορ δωσε ινφο κ στο φτιαχνουμε

master chef mode on